Supertramp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Supertramp
Genel bilgiler
Başladığı yerİngiltere
TarzlarRock, progressive rock, art rock
Etkin yıllar1970–1988, 1996–2002, 2010–günümüz
Müzik şirketiA&M, Oxygen, EMI, Super Cab, Chrysalis
Resmî sitesupertramp.com
ÜyelerRoger Hodgson
Rick Davies
John Helliwell
Bob Siebenberg
Cliff Hugo
Lee Thornburg
Carl Verheyen
Jesse Siebenberg

Supertramp, Richard Davies, Roger Hudgson, Richard Palmer ve Bob Miller tarafından oluşturulan müzik grubu. İlk adı "Daddy" olan grup daha sonraları W. Davies'in "The Autobiography of a Supertramp" adlı romanından esinlenerek adını "Supertramp" olarak değiştirmiştir.[1][2]

"Crime of the Century" adlı albümleri İngiltere En İyi 10 listesinde dört numaraya kadar çıkmıştır.[kaynak belirtilmeli] Supertramp'ı rock müziğin vazgeçilmezleri arasına sokan çalışmaları "Breakfast in America" albümüdür. "The Logical Song", "Goodbye Stranger" ve "Take The Long Way Home" albümde öne çıkan parçalardır.

Amerika'da altı hafta zirvede kalmayı başaran bu albüm Supertramp'ın en çok satan albümü oldu. Bugüne kadar 18 milyondan fazla sattığı tahmin edilmektedir

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "INDELIBLY TRAMPED - Record Collector Magazine" (İngilizce). 5 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2023. 
  2. ^ "Supertramp Songs, Albums, Reviews, Bio & More". AllMusic (İngilizce). 2 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2023.