Cemil Özeren

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cemil Özeren
Genel bilgiler
Doğum 28 Mayıs 1966(1966-05-28)[1]
Ölüm 20 Kasım 2012 (46 yaşında)
Tarzlar rock
Meslekler Şarkıcı, besteci, söz yazarı
Çalgılar Elektro Gitar, Bas Gitar
Etkin yıllar 1997 - 2012

Cemil Özeren (d. 28 Mayıs 1966, Bandırma - ö. 20 Kasım 2012; Bahçelievler, İstanbul), Türk müzisyen, rock şarkıcısı.

1966 yılında Bandırma'da dünyaya gelen Özeren, üniversite eğitimini İzmir'de tamamlamıştır. Üniversite yıllarında kurdukları ''Entalpi'' isimli müzik grubunda solist ve basçı olarak yer almış; Bir Damla Kan, Artık Hiç Sabah Olmayacak, Tozpembe Hayaller, Papatya gibi Hard Rock ağırlıklı parçalara imza atmıştır. İnciraltı'nda Barış Manço gibi yerli sanatçıların yanı sıra, Deep Purple gibi yabancı Rock ve Heavy Metal gruplarının şarkılarını da söylemişlerdir. Bodrum'da bir süre gitar öğretmenliği ve bir sürücü kursunda eğitmenlik de yapan müzisyen, 1996 yılında İstanbul'a gelerek üniversiteden arkadaşı Erhan Güleryüz ile birlikte Ayna'yı kurmuşlardır. Grubun ilk çıkış parçası olan ve 1997'de büyük yankı uyandıran, Kafkas ezgisi Lezginka'dan adapte edilen Ceylan parçasının sözleri ve Karacaoğlan şiirinden bestelenen Ölünce Sevemezsem Seni şarkısının müziği kendisine aittir.

İlk albümleri olan Gittiğin Yağmurla Gel ile büyük bir başarı yakalayan Ayna grubuyla birlikte; 1996, 1998, 1999 ve 2000 yıllarında Kral Türkiye Müzik Ödülleri, üç sene art arda Altın Kelebek Ödülleri ve Magazin Gazetecileri Derneği tarafından ''Yılın En İyi Müzik Grubu'' ödüllerine layık görülmüştür. Bu yıllar içinde yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler vermişlerdir ve Guinness Dünya Rekorları kitabına da adlarını yazdırdıkları söylenmiştir. 2002 senesinde, Bostancı Durağı albümünden sonra, müzik tarzlarındaki farklılıklar ve çeşitli fikir ayrılıklarından dolayı Erhan Güleryüz ile Cemil Özeren yollarını ayırmıştır. 2004 yılında Destan grubuna katılan Cemil Özeren, bir süre sonra kendi kurduğu Cem-i Cümle isimli grubuyla konserler verdi. 2012'nin Ağustos ayında İstanbul isimli single parçasını dinleyicileriyle buluşturdu. Bir süredir karaciğer tedavisi gören ve bu durumu ailesinden ve sevenlerinden sakladığı öğrenilen Cemil Özeren, Kasım ayının başlarında hastanede yoğun bakıma alınmış, 20 Kasım 2012 tarihinde ise Bahçelievler Medical Park hastanesinde karaciğer sirozu nedeniyle hayata veda etmiştir.

Etkilendikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Özeren, çocukluğundan beri Kafkas melodilerini çok sevdiğini dile getirmiştir.[2] Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, MFÖ, Moğollar gibi yerli rock grubu ve müzisyenlerin yanı sıra; Deep Purple, Led Zeppelin gibi yabancı grupları örnek aldığını belirtmiştir. Aynı zamanda Iron Maiden, Manowar gibi Heavy metal gruplarını da takip ederdi. Ayna grubunun Dön Bak Ayna'ya isimli ikinci albümünde Running Wild grubundan sample almışlardır.[3][4]

Entalpi (Üniversite yılları)[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde eğitim gördükleri sırada, arkadaşlarıyla birlikte ''Entalpi'' adını verdikleri bir rock grubu kuran Cemil, ilk şarkılarını o yıllarda bestelemiş ve kendi aralarında konserler düzenlemişlerdir. Kendi şarkılarıyla birlikte, Child in Time gibi efsaneleşmiş Hard rock şarkılarını da coverlamıştır.[5]

Özeren'in kullandığı Ibanez marka bas gitar. (2609B Black Eagle)

Ayna (1996 - 2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüktör Erol Köse'nin, Erhan Güleryüz'ü bir barda şarkı söylerken keşfetmesi ve albüm teklif etmesi üzerine, Güleryüz de üniversiteden arkadaşı Cemil'e haber vererek grup kurma isteğini dile getirmiştir. Bu teklifi kabul eden Özeren de Bodrum'dan İstanbul'a gelerek Erhan Güleryüz, Can Güney, Alper Çakır ve Ayhan Öztoplu ile birlikte Ayna'yı kurmuşlardır. Erhan Güleryüz ve Erol Köse ortaklığında, 5 albüme (Gittiğin Yağmurla Gel, Dön Bak Ayna'ya, Şarkılar ve Türküler, Çayımın Şekeri, Bostancı Durağı) imza atan Özeren, 2002 yılının sonlarında Erhan Güleryüz'le fikir ayrılıklarına düşerek Ayna'dan ayrılmıştır.

Destan (2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yazında stüdyoda solo albüm üzerine çalışan Özeren, stüdyoya gelen Destan grubu solisti Mehmet Hakan'ın beraber albüm yapma teklifi üzerine Destan'a tek şarkıyla katılmış, ancak bu grupla olan macerası da çok uzun sürmemiştir.

Cem-i Cümle (2008 - 2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Nihayet hayalindeki müziği yapma şansı bulan müzisyen, müzik zevkine uygun kadroyu toplayarak Cem-i Cümle adını verdiği grubu kurmuş ve konserlere çıkmıştır. Grup, ''Sahibinden Satılık'' isimli proje üzerinde çalıştıklarını duyurmuş, ancak bu proje yarım kalmıştı. 2012 yılının yaz aylarında ise değişen kadroyla İstanbul isimli single parçasını dinleyicisiyle buluşturdu. Single'ın ardından Antalya Konyaaltı'nda tek konsere çıkan Özeren, sevenlerine yeni çalışmaların ve konserlerin geleceğini de söylemiş , fakat tedavisini gördüğü siroz hastalığı nedeniyle bu isteği gerçekleşememiştir. Aynı yılın kasım ayında ise bir süredir yattığı hastanede vefat etmiştir.

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemil Özeren, müzisyenlik kariyerinin öncesinde, ikahmet ettiği Bodrum'da gitar öğretmenliği ve bir sürücü kursunda eğitmenlik yapmıştır. Geçmişten beri alkole olan eğilimi konuşulmuş olsa da, sahnede seyirciyle olan iyi iletişimi, sakin tavırları, şakaları ve naif karakteri sebebiyle büyük çoğunluğun sempatisini kazanmıştır. 2007 senesinde Show TV'de yayınlanan Bak Kim Dans Ediyor isimli yarışma programına katılan Özeren, birinci olamasa da seyircinin oylarıyla burada da başarı göstermiştir. Erhan Güleryüz gibi, Cemil Özeren de kariyeri dışında özel hayatıyla gündeme gelmeye hoş bakmadığı için magazine malzeme olmamıştır. Yalnızca üniversite yıllarında tanıştıkları Güliz Köse'yle evli olduğu ve Ali Ozan Özeren adında bir oğulları olduğu bilinmektedir. Yine üniversitede okurken annesini kaybetmiş ve Ayna grubunda da kullandıkları Ölünce Sevemezsem Seni adlı şarkıyı annesine ithaf ederek bu yıllarda bestelemiştir. Cemil Özeren, yaşadığı süre içerisinde, müziğini siyasete alet etmese de yakın çevresi ve sevenleri tarafından Atatürk İlkeleri'ne olan bağlılığıyla biliniyordu.

Kullandığı gitarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ibanez RG655M Prestige Series Electric Guitar (Cobalt Blue Metallic)
  • Ibanez 2609B Black Eagle

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayna (müzik grubu)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cemil Özeren (her zaman bizimlesin)". Tarkan Coll.com. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2013. 
  2. ^ [1] Ayna grubunun ilk İstanbul konseri (1997)
  3. ^ [2] chamber of lies
  4. ^ [3] ışığa doğru
  5. ^ [4] Cemil Özeren - Child in Time / Deep Purple cover (1985)