Manowar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Manowar
Genel bilgiler
Köken New York, ABD
Tarzlar Heavy metal
Etkin yıllar 1980'den beri
Resmî site Manowar Resmî Sitesi
Üyeler Eric Adams
Joey DeMaio
E.V. Martel
Donny Hamzik
Eski üyeler Ross The Boss
David Shankle
Karl Kennedy
Kenny Earl
Scott Columbus(öldü)

Manowar, 1980 yılının sonunda Auburn, New York'ta kurulmuş olan bir heavy metal grubudur. Grup, adını kurucu üye Joey DeMaio'nun bir röportajda dediği üzere; hayatın her gün sürüp giden bir savaş olmasından esinlenerek "man of war" şeklinde belirlemişlerdir. Manowar ayrıca bir tür savaş gemisidir. Manowar daha çok inandıkları mitolojik tanrılar ile ilgili şarkılar yazmakta ve heavy metal kültürünü yansıtan besteler yapmaktadır. Manowar'ın savaştan bu kadar çok bahsetmeleri ve şarkılarının aşırı sert olmaları bazı dedikodulara sebep olmaktadır. Örneğin Manowar'ın şarkıları aşırı motive edici olduğundan Amerikalı askerlere dinletilmektedir. Bunun üzerine Manowar hakkında faşist söylemleri dolaşmış ancak Manowar şarkıları askerlere dinletilmesi için yazmadıklarını söylemişlerdir. Bu dedikodu Türkiye'de de çok dolaşmış ve 25 yıl boyunca gelmemeleri de buna bağlanmıştır. Ancak Manowar 6 Ağustos 2005'teki İstanbul Yedikule Zindanları konserinde bütün bu söylentileri sonlandırmıştır.

Aradan beş yıl geçtikten sonra Sonisphere 2010 İstanbul ayağında, üç gün süren festivalin ikinci günü olan 26 Haziran 2010'da sahne almışlardır. Fakat bu defa sahneye beş sene önceki gibi "headliner"(posterlerde adı ilk yazılan ve sahneye en son çıkan grup) olarak çıkmamışlardır; (Bu festivale kadar Manowar, 30 yıllık tarihinde, sahne aldığı konserlerde sadece 15 kez headliner olarak çıkmamışlardı)[kaynak belirtilmeli] bunun üzerine grubun bas gitaristi ve kurucularından Joey DeMaio, sahnedeyken bu duruma "gücendiklerini" Türkçe olarak ifade eden bir konuşma yapmıştır.[kaynak belirtilmeli]Konuşmasını Türkçe yapması grubun Türk hayranları arasında sempati toplamıştır.

Grubun şarkı sözleri çoğunlukla fantastik ve mitolojik konuları, özellikle İskandinav mitolojisini temel alır. Ama "Triumph of the Steel" albümünün tamamı Truva savaşını konu almıştır.

1984'te grup daha önce birkaç kez kırmayı denediği en yüksek sesli performans rekorunu 139 desibel ile kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Grubun Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam bir Black Sabbath hayranı olan Joey DeMaio, okul grubunda bas gitar çalardı. Black Sabbath'ın "Heaven and Hell" turnesinde bass teknisyeni olarak görev alan Joey DeMaio, okul arkadaşı olan Eric Adams ile Manowar'un temellerini attı. Black Sabbath'ın turnesinde alt grup olarak çıkan Shaking Street'in gitaristi Ross Friedman ile tanışan Joey, Onu Manowar'a katılmaya ikna etti. Davulcu için gazeteye ilan veren grup ilk olarak Karl Kennedy ile çalıştı. Fakat bir yıl sonra Karl'ın yerine Donnie Hamzik gruba katıldı ve grup ilk albümün hazırlıklarına başladı.

İlk albüm olan Battle Hymns'te Manowar ile çalışan Donnie, gruptan ayrıldı ve yerine -Joey'un bir kız arkadaşının tavsiyesi üzerine- o sıralar New York'ta tesisatçılık yapan Scott Columbus geçti. Manowar ilk çıkarttıkları single şarkılarda bekledikleri ilgiyi ve ciddiyeti bulamadılar. Ancak albümle aynı adı taşıyan şarkıları Batlle Hynms ile büyük yankı yarattılar ve bu yüzden ilk albümlerine bu adı verdiler. Sonra da ne kadar ciddi olduklarını kanıtlamak için ilk albüm sözleşmelerini kanları ile imzaladılar. Grup bu kadroyla Into Glory Ride, Hail to England, Sign of the Hammer, Fighting the World ve Kings of Metal isimli(hayranları onlara aynı adlı lakabı vermiştir) albümleri yayınladı. Ayrıca grubun Dark Avenger (Battle Hymns) ve Defender (Fighting the World) isimli şarkılarına ünlü yönetmen ve aktör Orson Welles, konuk vokalist olarak katıldı. 1980 yıllarındaki bu dönem Manowar'ın altın çağıydı. Bütün dünyada bir Manowar çılgınlığı vardı ve en iyi 2-3 heavy metal grubu arasında gösteriliyorlardı.

1988 yılında Kings of Metal'ın yayınlanmasının ardından Ross Friedman (Ross the boss), artık Blues türünde çalacağını belirterek gruptan ayrıldı ve çalışmalarına The Pack grubunda devam etti. Ancak bu ayrılık göz ardı edildi çünkü çıkartılan Kings Of Metal albümü öyle patlamıştı ki Manowar'ın ününe ün katmış ve hayranları tarafından bütün dünyanın kabul ettiği bir lakap ile çağrılmışlardı. Artık grup bu albümleri ile aynı isimle anılıyordu: Kings Of Metal Eric ve Joey'ın Chicago'da Kings of Metal'ı hazırlarken tanıştıkları David Shankle ise Ross'un yerine gruba katıldı. Oğlunun hastalığı yüzünden müziğe kısa bir ara veren Scott Columbus'un yerine de Rhino gruba katılınca grup Triumph of Steel albümünün hazırlıklarına başladı ve 1992 yılında bu albüm yayınlandı. Bu albümün ardından Manowar, Hell of Steel isimli bir best of yayınladı. Sadece Kings of Metal, Fighting the World ve Triumph of Steel albümlerinden parçalar içeriyordu bu albüm.

Albümün yayınlanmasından sonra Scott davul görevini tekrar devraldı ve David Shankle'ın yerine de Karl Logan gruba katıldı. Karl'ın gruba katılması ise gerçekten ilginçtir: Joey motosiklet sürerken motoru arızalanır ve motoru bir sokak yukarıdaki tamirciye çekerken, başka biri Joey'a motoruyla çarpacak gibi olur. İkisi tartışırken, diğer elemanlar da olay yerine gelir ve burada şans eseri Joey'ın tartıştığı adamla yani Karl ile tanışırlar. Karl Logan gruba dahil olduktan sonra çabuk uyum sağlar. Özellikle hızlı elektro sololoları Manowar'ın speed metal anlayışıyla örtüşmektedir. Karl ile ilk albüm 1996 yılında Louder Than Hell ismiyle çıkar. Manowar iki tane daha best of albüm yayınladıktan sonra 2002'de büyük ses getirecek ve Manowar efsanesini yeniden herkese hatırlatacak olan Warriors Of The World albümüyle hayranlarının beklentilerini karşılar. 2003 yılında Down Of Battle adlı bir single yayınlayan grup 2007 yılında da Gods of War isimli bir albüm yayınlar. 2009'da yayımlanan Thunder in the Sky adlı EP'de ise grup, "Father" adlı parçayı, Türkçenin de dahil olduğu 15 farklı dilde seslendirdi.

Grubun davulcusu Scott Columbus, 1 Haziran 2010'da Classic Rock dergisinde yayımlanan röportajında Nisan 2008'den beri grupla birlikte çalışmadığını ve gruptan ayrıldığını açıkladı. 15 Ekim 2010'da Joey DeMaio, 26 yıllık bir aranın ardından Donnie Hamzik'in yeniden davulcu olarak gruba katıldığını açıkladı. Scott Columbus 4 Nisan 2011'de öldü. Ölüm nedeni net olarak açıklanmadı.

Manowar, 26 Kasım 2010'da, 1982 tarihli ilk abümleri olan Battle Hymns'in yeniden kaydı olan Battle Hymns MMXI'i yayımladı. Bu albüme Sir Christopher Lee de anlatımlarıyla katkıda bulundu. Grubun sonraki stüdyo albümü The Lord of Steel, 16 Haziran 2012'de iTunes'da ve grubun resmi çevrimiçi mağazasında satışa sunuldu. Ardından grup, Şubat 2014'te, 1988 tarihli Kings of Metal albümünün yeniden kaydı olan Kings of Metal MMXIV'ü yayımladı.

Manowar, 26 Mayıs 2016'da yaptığı duyuruyla, "The Final Battle" (Son Muharebe) adını verdiği son dünya turnesinden sonra grubun dağılacağını açıkladı.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Live[değiştir | kaynağı değiştir]

Singles/EPs[değiştir | kaynağı değiştir]

VHS/DVDs[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye konserinde Türkçe konuşması: http://www.youtube.com/watch?v=OJfbRiUYpx4