Carnotaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Carnotaurus

Geç Kretase 72-69.9 milyon yıl önce

Carnotaurus skeleton cropped.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Hayvanlar (Hayvanlar)
Şube: Kordalılar (Kordalılar)
Sınıf: Sürüngenler (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Theropoda
Familya: Abelisauridae
Alt familya: Carnotaurinae
Oymak: Carnotaurini
Cins: Carnotaurus
Bonaparte, 1985

Carnotaurus (Etçil Boğa) Geç Kretase döneminde (yaklaşık 70 milyon yıl önce) Güney Amerika'da yaşamış Abelisauridae ailesine mensup theropod cinsi bir dinozor.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında Arjantin'de paleontolog Jose Bonaparte tarafından bulunmuştur. İskelet neredeyse eksiksizdir; çünkü tüm parçalar hatta derisinin bile izi bulunmuştur. Bu tip eksiksiz keşifler oldukça büyük sürprizdir.[1]

Fiziksel görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça narin ve çevik görünümlü bir theropoddur. Ortalama 9 metre büyüklüğünde, 3 metre yüksekliğinde ve 2 ton ağırlığında bir canlıdır. Bu dinozor cinsinin ciddi göze çarpan fiziksel özellikleri vardır. Korunmuş bir deri izi fosili sayesinde derisinde kemiksi konik çıkıntılar olduğu anlaşılmıştır. Kısa ama derin bir kafatası vardır ve burun yapısı güçlü bir koku alma duyusuna işaret eder. Çenesi Tyrannosaurus rex'in dişlerine nazaran oldukça ufak kesici dişlerle kaplıdır. Gözlerinin ufak olduğu düşünülüyor, daha ziyade koku alma duyusunu kullanıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca kafataslarının üstünde bir çift boynuz bulunmaktadır. Cinsel seçilim ile ilgili bir fark yaratıyor olabilir bilhassa çiftleşme dönemlerinde. Yuva yapma alışkanlığı da klasik theropod hatta kuşlarınkine benzerdir.[1] Fosiline bakıldığında güçlü bacakları ve kuyruğu yardımıyla hızlı koştuğu düşünülüyordu zaten; ancak son yapılan çalışmalar ışığında kuyruğunun ve kalça kemiğiyle birleştiği yerdeki güçlü kas (caudofemoralis) her kısaldığında bacak geri çekilir ve güçlü bir adım atılır. Ani şekilde ivmelenen bir atlet gibi hız patlaması yaptığı ve kısa süreli av kovalamacasına uygun bir yapısı olduğu tahmin ediliyor.

Tıpkı Tyrannosaurus rex gibi carnotaurusun da oldukça ufak kolları vardır, hatta Tyrannosaurus rex'e göre de oldukça ufak bir kol yapısına sahiptir. Carnotaurusun kolu iki kısımdan oluşur. El kısmı radius ve ulna kemiklerinden oluşurken; el uzunluğunun 4 katı uzunluğa sahip olan kol kemiği humerus da nispeten el kemikleri kadar mukavemetli değildir.[2]

Eoabelisaurus kol karşılaştırması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b The BBCEarth Editors, The BBCEarth Editors. "BBC EARTH". www.BBC.com. BBC. 10 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2020. 
  2. ^ Black, Riley. "Why Did Carnotaurus Have Such Wimpy Arms?". WWW.SMITHSONIANMAG.COM. SMITHSONIANMAG. 16 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2020.