İçeriğe atla

Grappa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Grappa

Grappa alkollü bir içecektir: hacmen yüzde 35 ila 60 alkol içeren üzüm bazlı bir İtalyan brendisidir.

Şarapta olduğu gibi grappa'nın tadı da kullanılan üzümlerin tipine, kalitesine ve damıtma işleminin özelliklerine bağlıdır.

Grappa'nın standartları, Avrupa Birliği tarafından patenlendirilmiştir. Bu standartları sağlaması için aşağıdaki ölçütlerin karşılanması gerekir:[1]

  1. İtalya'da, İsviçre'nin İtalyan kısmında veya San Marino'da üretilmelidir.
  2. Üzüm posasından üretilmelidir
  3. Üzüm posası fermente edilip damıtılmalıdır - su ilave edilmemelidir.

2.Kriter, brendi üretmek için kullanılan yöntem olan saf üzüm suyunun doğrudan fermantasyonu tekniğinden Grappa'yı farklı kılar .

3.Kriterin ise iki önemli niteliği vardır. İlk olarak, damıtma katılarda yapılmalıdır. Bu nedenle, doğrudan bir alevle değil, bain-marie tekniğiyle veya buharlı damıtımla gerçekleştirilir ; aksi takdirde üzüm pirinasının yanma olasılığı vardır. İkincisi ise üzümlerin odunsu kısımları (sapları ve tohumları) şeker açısından zengin meyve suyu ile birlikte fermente edilmesidir; bu, etanolden çok daha toksik olan çok az miktarda metanol üretir. Kırmızı şarap yapımının benzer işlemlerinden farklı olarak, grappa'da metanol damıtma sırasında dikkatlice çıkarılmalıdır. İşte bu yüzden şarap üreticilerinin pirinalarını grappa üreticilerine satmalarını zorunlu kılan bir İtalyan kanunu bulunmaktadır. Bu günümüzde İtalya'da çok nadir görülen kaçak içki üretimlerine karşı alınan bir önlemdir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bu damıtılmış ürün için grappa kelimesinin kullanımına hâlâ izin verilmektedir ve grappa veya grappa brendisi olarak sınıflandırılmaktadır.[2]

İtalya'da grappa genellikle bir digestivo (sindirici) olarak yalnız ya da kokteyllerle Aperitif olarak servis edilir. Ana amacı ağır yemeklerin sindirimine yardımcı olmaktır. Grappa ayrıca caffè corretto olarak espresso kahveye eklenip de servis edilebilir.

Jacopo Poli, Nardini ve Nonino en büyük grappa üreticileridir. Bu grappalar büyük miktarlarda üretilir ve ihraç edilir; ayrıca birçok küçük yerel grappa üreticileri vardır.

1960'lardan kalma sürekli buharlı damıtım için bakır imbikler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Regulation (EC) No 110/2008 on the definition, description, presentation, labelling and the protection of geographical indications of spirit drinks Regulation (EC) No 110/2008. 26 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Annex II paragraph 6 (grape marc spirit) and Annex III (geographical indications)
  2. ^ "eCFR – Code of Federal Regulations". 17 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2015.