İçeriğe atla

Frederika (Hanover)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frederika
Yunanistan Kraliçesi
Hüküm süresi1 Nisan 1947 – 6 Mart 1964
Doğum18 Nisan 1917(1917-04-18)
Blankenburg (Harz), Braunschweig Dükalığı, Alman İmparatorluğu
Ölüm6 Şubat 1981 (63 yaşında)
Madrid, İspanya Krallığı
Defin12 Şubat 1981
Kraliyet Mezarlığı, Tatoi Sarayı, Atina, Yunanistan
Eş(ler)i
I. Paulos (e. 1938)
Çocuk(lar)ıSofia
II. Konstantin
Prenses Irene
Tam adı
Friederike Luise Thyra Victoria Margarita Sophia Olga Cecilia Isabella Christa
HanedanHannover Hanedanı
Glücksburg Hanedanı
BabasıErnest Augustus, Brunswicks Dükü
AnnesiPrenses Victoria Lousie, Prusya Prensesi
DiniRum Ortodoks (önceden Lütercilik)
İmza

Yunanistan Kraliçesi Frederika veya Hannover Prensesi Frederika (YunancaΒασίλισσα Φρειδερίκη των Ελλήνων) (18 Nisan 1917- 6 Şubat 1981), 1947'den 1964'e kadar hüküm süren Yunanistan Kralı I. Paulos'un eşidir. Eski Yunanistan Kralı II. Konstantin'in ve İspanya Kraliçesi Sofía'nın annesi ve İspanya Kralı VI. Felipe'in ise büyükannesidir.

Hannover Prensesi Frederika, 18 Nisan 1917 tarihinde Blankenburg'da Brunswick Dükü Prens Ernest Augustus'un ve Prusya Prensesi Victoria Louise'in tek kızı ve üçüncü çocuğu olarak doğdu. Protestan olarak vaftiz edildi. Friederike Luise Thyra Victoria Margarita Sofia Olga Cecilia Isabella Christa adlarını aldı. Doğduğunda Hannover Prensesi, Brunswick-Lüneburg Düşesi unvanlarını aldı. Birleşik Krallık tahtının 34. vârisiydi.

Evlilik yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

1936 Yaz Olimpiyatlarında Yunanistan Prensi I. Paulos'dan evlenme teklifi aldı. Resmî olarak 1937'de nişanlandılar. 9 Ocak 1938'de ise Atina'da evlendiler.[1] Bunun sonucunda Frederika, Yunanistan veliaht prensesi oldu. Evliliklerinin başında Atina banliyöleri arasında yer alan Psychiko'da bir villada ikamet ettiler. Bu evlilikten 10 ay sonra 2 Kasım 1938'de çiftin ilk çocukları olan ve daha sonra İspanya Kraliçesi olacak olan Sofía, 2 Haziran 1940'ta ise geleceğin Yunanistan Kralı II. Konstantin dünyaya geldi.

Savaş ve Sürgün yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında Nisan 1941'de Yunan kraliyet ailesi bir uçak teknesiyle Girit'e tahliye edildi. Kısa bir süre sonra Alman kuvvetleri Girit'e saldırdı. Frederika ve ailesi yeniden tahliye edildiler ve Londra'da sürgünde iken bir hükûmet kuruldu. Sürgündeki Kral II. Georgios ve diğer Yunan Kraliyet ailesi üyeleri Güney Afrika'ya yerleşti. Burada 11 Mayıs 1942'de Frederika'nın son çocuğu Prenses Irene doğdu. Aile Şubat 1944'te Mısır'a yerleşti.

Savaştan sonra 1946 referandumu ile Kral II. Georgios yeniden tahta çıktı. Frederika ve I. Paulos Psychiko'daki villalarına geri döndüler.

Kraliçelik yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1947'de Kral II. Georgios'un ölmesi ile Frederika'nın kocası I. Paulos kral olarak tahta çıktı. I. Paulos'un kral olması ile birlikte Frederika kraliçe oldu. Kuzey Yunanistan'daki siyasi istikrarsızlık Yunan İç Savaşı'na yol açtı. Bu yüzden Kral ve Kraliçe 1947 yazında Kuzey Yunanistan'ı ağır güvenlik altında gezdi.

Kraliçe Frederika ve Kral I. Paulos, Mayıs 1947

Kraliçe Frederika, Alman soyundan geldiğinden dolayı sürekli saldırıya uğradı. Yunanistan'daki sol görüşlü politikacılar defalarca büyükbabası olan Alman imparatoru II. Wilhelm'i ve Nazi üyesi olan erkek kardeşlerini ona karşı propaganda olarak kullandılar. Ayrıca "çok prusya"[netleştirme gerekli] ve "bir nazi" olarak çeşitli eleştiriler aldı. Kraliçe Frederika, gerçeği kabul ettiğini ancak Kraliçe Victoria'dan geldiğini ve ülke Salic yasası altında faaliyet göstermiş olsaydı (sadece erkeklerin kral olmasına izin verilseydi) babasının İngiliz kralı olacağını hatırlattı.

Kraliyet çifti, diğer ülkelerle dış ilişkilerini geliştirmek için yurtdışına çok sayıda resmi gezi düzenledi. 16 Kasım 1953'te Frederika, ABD ziyareti sırasında Time dergisinin kapağına çıktı.

Kraliçe Frederika, Time, 1953
Kral I. Paulos ve Kraliçe Frederika, Almanya 1954

1960'lı yılların başında, muhalefete yakın kamuoyunun bir kısmı, ekonomisi hala büyük ölçüde dış yardıma bağlı olan bir ülkede, devletten kaynaklanan görkemli masrafları için kraliyet ailesini eleştirmeye başladı.

1962 yılında Prenses Sofía, Eski İspanya Kralı XIII. Alfonso'nun torunu I. Juan Carlos ile evlendi.

1963 yılında muhalefet partileri Glücksburg Hanedanının Yunanistan'daki saltanatının yüzüncü yıl kutlamalarını boykot etti.

Kralın annesi olarak Kraliçe Frederika

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral I. Paulos'a Ocak 1964'te mide kanseri teşhisi konuldu. Kral 6 Mart 1964'te öldü. Frederika'nın oğlu II. Konstantin tahta çıktı. Frederika, oğlunun saltanatı sırasında genç kralı, ülkenin siyasi yaşamında anayasal rolünün ötesinde karışmaya aşırı derecede teşvik ettiği için defalarca eleştirildi. 1967'de Albaylar Cuntası darbesinin ardından Frederika, 13 Aralık'ta II. Konstantin'in Larisa'daki karşı darbe girişiminin başarısız olmasının ardından kraliyet ailesiyle birlikte Yunanistan'dan kaçtı ve kraliyet ailesiyle birlikte Roma'ya yerleşti.

Diktatörlüğün devrilmesinden ve 1974'te demokrasinin restorasyonundan sonra, Konstantin Karamanlis liderliğindeki geçici hükûmet, Yunan halkının monarşinin kalıcılığı hakkında karar vermeleri için referandum düzenledi. II. Konstantin eğer tekrar tahta çıkarsa annesini ülkeden ve siyasi yaşamdan uzak tutacağına ve demokrasiyi destekleyeceğine söz verdi. Cumhuriyetin destekçileri büyük çoğunlukla (%70) kazandı ve monarşi kaldırıldı. Kraliyet ailesi sürgünde kalmaya karar verdi. Frederika, kızı İspanya Kraliçesi Sofía'nın kocası Kral I. Juan Carlos'un 1975'ten beri hüküm sürdüğü İspanya'da yaşamına devam etti.

Kral I. Paulos ve Kraliçe Frederika'nın mezarları

Kraliçe Frederika, 6 Şubat 1981'de Madrid'de 63 yaşındayken hassas bir göz ameliyatı sonrasında beklenmedik bir şekilde öldü. Ölüm nedeni büyük olasılıkla kalp krizi ve kataraktın göz küresinden uygunsuz şekilde çıkarılmasıydı. Cenaze 12 Şubat Perşembe günü Yunanistan'a gönderildi, aynı gün Tatoi'de de bir cenaze töreni gerçekleşti. Eski Kral II. Konstantin ve kraliyet ailesinin cenaze törenine katılmasına izin verdi, ancak tören biter bitmez Yunanistan'dan ayrılmalarını istedi. Kraliçe Frederika, Yunanistan'ın Tatoi kentindeki kraliyet mezarlığında kocası Kral I. Paulos'un yanına defnedildi.

Kraliçe Frederika'nın Arması

• 18 Nisan 1917 - 9 Ocak 1938: Kraliyet altesleri Hannover Prensesi Frederika

• 9 Ocak 1938 - 1 Nisan 1947: Kraliyet Ekselansları, Yunanistan ve Danimarka Prensesi

• 1 Nisan 1947 - 6 Mart 1964: Majesteleri Yunanistan Kraliçesi, Danimarka Prensesi

• 6 Mart 1964 - 1 Haziran 1973: Majesteleri Anne Kraliçe Yunanistan, Danimarka Prensesi

• 1 Haziran 1973 - 6 Şubat 1981: Majesteleri Yunanistan Kraliçesi Frederika, Danimarka Prensesi

  1. ^ "Haus Braunschweig-Lûneburg (Maison de Brunswick-Lunebourg)". Almanach de Gotha (Fransızca). Gotha: Justus Perthes. 1942. s. 39. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Yunan kraliyeti
Önce gelen
Romanya Prensesi Elisabeth
Yunanistan kraliçesi
1 Nisan 1947 – 6 Mart 1964
Sonra gelen
Danimarka Prensesi Anne-Marie