Frederika (Hanover)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frederika
HRH Princess Frederica of Hanover.jpg
Yunanistan Kraliçesi
Hüküm süresi 1 Nisan 1947 – 6 Mart 1964
Eş(leri) I. Paulos (e.1938)
Çocukları Sofia
II. Konstantin
Prenses Irene
Tam ismi

Friederike Luise Thyra Victoria Margarita

Sophia Olga Cecilia Isabella christa
Hanedan Hannover Hanedanı Glücksburg Hanedanı
Babası Ernest Augustus Brunswicks Dükü
Annesi Prenses Victoria Lousie, Prusya Prensesi
Doğum 18 Nisan 1917(1917-04-18)
Blankenburg (Harz), Braunschweig Dükalığı, Alman İmparatorluğu
Ölüm 6 Şubat 1981 (63 yaşında)
Madrid, İspanya Krallığı
Defin 12 Şubat 1981
Kraliyet Mezarlığı, Tatoi Sarayı, Atina, Yunanistan
Dini Rum Ortodoks önceden Lütercilik
İmza


Yunanistan Kraliçesi Frederika (d. Hannover Prensesi Frederika, (Modern YunancaΒασίλισσα Φρειδερίκη των Ελλήνων) 18 Nisan 1917 - ö. 6 Şubat 1981) 1947'ten 1964'e kadar hüküm süren Yunanistan Kralı I. Paulos'un eşi. Eski Yunanistan Kralı II. Konstantin ve İspanya Kraliçesi Sofía'nın Annesi. İspanya Kralı VI. Felipe'nin Büyükannesi.

Erken Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hannover Prensesi Frederika, 18 Nisan 1917 tarihinde Blankenburg'da ailenin tek kız çocuğu olarak doğdu.[1] İngiliz tahtında 34. sıradaydı. Ailesi ona Freddie diye hitap ediyordu.[kaynak belirtilmeli]

Evlilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan Prensi I. Paulos, 1936 yazında 1936 Yaz Olimpiyatları'ında ona evlenme teklif etti. 9 Ocak 1938'de Atina'da evlendiler.[2] Frederika, Yunanistan veliaht prensesi oldu. Evliliklerinin başlarında, Atina banliyölerindeki Psychiko'da yer alan bir villada ikamet ettiler. Evlendikten on ay sonra ilk çocukları, daha sonra İspanya Kraliçesi olacak olan Sofía, 2 Kasım 1938'de doğdu. 2 Haziran 1940'da gelecekteki Yunanistan Kralı II. Konstantin doğdu.

Savaş ve sürgün[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında Nisan 1941'de Yunan kraliyet ailesi bir uçak teknesiyle Girit'e tahliye edildi. Kısa bir süre sonra Alman kuvvetleri Girit'e saldırdı. Frederika ve ailesi yeniden tahliye edildiler ve Londra'da sürgünde iken bir hükumet kuruldu. Sürgündeki Kral II. Georgios ve diğer Yunan Kraliyet ailesi üyeleri Güney Afrika'ya yerleşti. Burada Frederika'nın son çocuğu Prenses Irene, 11 Mayıs 1942'de doğdu. Aile Şubat 1944'de Mısır'a yerleşti.

Savaştan sonra 1946 referandumu ile Kral II. Georgios yeniden tahta çıktı. Frederika ve I. Paulos Psychiko'daki villalarına geri döndüler.

Kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1947'de kral II. Georgios öldü ve Frederika'nın kocası I. Paulos olarak tahta çıktı. Frederika kraliçe oldu. Kuzey Yunanistandaki siyasi istikrarsızlık Yunan İç Savaşı'na yol açtı. Kral ve Kraliçe 1947 yazında Kuzey Yunanistan'ı ağır güvenlik altında gezdi.

Kraliçe Frederika ve Kral I. Paulos, Atina, Mayıs 1947

Kraliçe Frederika, Alman soyundan dolayı sürekli saldırıya uğradı. Yunanistan'daki sol görüşlü politikacılar defalarca büyükbabası olan Alman imparatoru II. Wilhelm'i ve Nazi üyesi olan erkek kardeşlerini ona karşı propaganda olarak defalarca kullandılar. Ayrıca "çok prusya"[Netleştirme gerekli] ve "bir nazi" olarak çeşitli eleştiriler aldı. Kraliçe Frederika, gerçeği kabul ettiğini ancak Kraliçe Victoria'dan geldiğini ve ülke salic yasası altında faaliyet göstermiş olsaydı (sadece erkeklerin kral olmasına izin verilirse) babasının İngiliz kralı olacağını hatırlattı.

Kraliyet çifti, diğer ülkelerle dış ilişkilerin gelişmesi için yurtdışına çok sayıda resmi gezi düzenledi. 16 kasım 1953'te Frederika, ABD ziyareti vesilesiydi Life dergisinin kapağındaydı.

Kraliçe Frederika, Time, 1953
Kral I. Paulos ve Kraliçe Frederika, Almanya 1954

1960'lı yılların başında, muhalefete yakın kamuoyunun bir kısmı, ekonomisi hala büyük ölçüde dış yardıma bağlı olan bir ülkede, devletten kaynaklanan görkemli masrafları için kraliyet ailesini kınamaya başladı. 1962 yılında Prenses Sofía Eski İspanya Kralı XIII. Alfonso'nun torunu I. Juan Carlos ile evlendi. 1963 yılında muhalefet partileri Glücksburg Hanedanı'nın Yunanistan'daki saltanatının yüzüncü yıl kutlamalarını boykot etti.

Anne Kraliçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral I. Paulos'a Ocak 1964'te Mide Kanseri teşhisi konuldu. Kral 6 Mart 1964'te öldü. Frederika'nın oğlu II. Konstantin tahta çıktı. Frederika Anne Kraliçe oldu. Oğlunun saltanatı sırasında Frederika, genç kralı ülkenin siyasi yaşamında anayasal rolünün ötesinde karışmaya aşırı derecede teşvik ettiği için defalarca eleştirildi. 1967'de Albaylar Cuntası'nın darbesinin ardından Frederika, 13 Aralık'ta II. Konstantin'in Larissa'daki karşı darbe girişiminin başarısız olmasının ardından kraliyet ailesiyle birlikte Yunanistan'dan kaçtı. Frederika Roma'ya yerleşti. Daha sonra kraliyet ailesi Londra'ya taşındı.

Diktatörlüğün devrilmesinden ve 1974'te demokrasinin restorasyonundan sonra, Konstantin Karamanlis liderliğindeki geçici hükümet, Yunan halkının monarşinin kalıcılığı hakkında karar belirtmeleri için referandum düzenledi. II. Konstantin eğer tekrar tahta çıkarsa annesini ülkeden ve siyasi yaşamdan uzak tutacağına ve Demokrasiyi destekleyeceğine söz verdi. Cumhuriyetin destekçileri büyük çoğunlukla (%70) kazandı ve monarşi Kaldırıldı. Kraliyet ailesi sürgünde kalmaya karar verdi. Frederika Kızı İspanya Kraliçesi Sofía'nın kocası Kral I. Juan Carlos 'un 1975'ten beri hüküm sürdüğü İspanya'da yaşadı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Frederika 6 şubat 1981'de Madrid 'de 63 yaşında öldü. Göz kapaklarındaki kolestrol birikimi nedeniyle operasyon geçirdi. Operasyon başarılı oldu ve genel anestezi gerektirdi. Klinik odasında dinlenirken, büyük bir kalp krizi geçirdi ve doktorlar kurtaramadı. Annesinin ölümünden iki ay sonra öldü. Eski Kral II. Konstantin Başbakan Yorgo Rallis'e cenazenin 11 Şubat'ta Yunanistan'a gönderileceğini ve ertesi gün Atina Büyükşehir Kilisesinde ve Tatoi'deki cenaze töreninde cenaze alayının yapılmasını önerdi. Başbakan Yorgo Rallis, her şeyin aynı gün Tatoi'de yapılması gerektiğini belirtti. Protesto gösterilerinin olması çok muhtemeldi. Sonunda 12 Şubat Perşembe günü, aynı gün Tatoi'de bir cenaze töreni gerçekleşti. Yunanistan'ın Tatoi kentindeki kraliyet mezarlığında Kocası Kral I. Paulos'un yanına defnedildi.

Photographie d'une double pierre tombale ornée d'une croix latine.
Kral I. Paulos ve Kraliçe Frederika'nın Tatoi Sarayındaki mezarları

Arması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Frederika'nın Arması

Unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

• 18 Nisan 1917 - 9 Ocak 1938: Kraliyet altesleri Hannover Prensesi Frederika

• 9 Ocak 1938 - 1 Nisan 1947: Kraliyet Ekselansları, Yunanistan ve Danimarka Prensesi

• 1 Nisan 1947 - 6 Mart 1964: Majesteleri Yunanistan Kraliçesi, Danimarka Prensesi

• 6 Mart 1964 - 1 Haziran 1973: Majesteleri Anne Kraliçe Yunanistan, Danimarka Prensesi

• 1 Haziran 1973 - 6 Şubat 1981: Majesteleri Yunanistan Kraliçesi Frederika, Danimarka Prensesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hugh Montgomery-Massingberd (1973). Burke’s Guide to the Royal Family. Burke’s Peerage Ltd. ss. 290, 300. ISBN 0-220-66222-3. 
  2. ^ "Haus Braunschweig-Lûneburg (Maison de Brunswick-Lunebourg)". Almanach de Gotha (Fransızca). Gotha: Justus Perthes. 1942. s. 39. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan kraliyeti
Önce gelen
Romanya Prensesi Elisabeth
Yunanistan kraliçesi
1 Nisan 1947 – 6 Mart 1964
Sonra gelen
Danimarka Prensesi Anne-Marie