Sarah (York düşesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sarah Ferguson sayfasından yönlendirildi)
Sarah
York Düşesi
2008
Doğum15 Ekim 1959 (64 yaşında)
Londra, İngiltere
Eş(ler)i
York Dükü Prens Andrew
(e. 1986; b. 1996)
Çocuk(lar)ıPrenses Beatrice
Prenses Eugenie
HanedanWindsor (evlilik yoluyla)
BabasıRonald Ferguson
AnnesiSusan Wright
MeslekYazar, sözcü, film yapımcısı, televizyoncu
Sarah, York Düşesi, 1991

Sarah, York Düşesi (aile adı Sarah Margaret Ferguson, lakabı "Fergie"; d. 15 Ekim 1959, Londra), York Dükü Prens Andrew'in boşandığı eşidir. Evliliğinden dolayı kendisine York Düşesi unvanı verilmiştir. Ayrıca küçük mavi bir helikopterden bahseden Budgie çocuk kitaplarının yazarı olarak da ünlenmiştir. Bu hikâye daha sonra bir İngiliz televizyonu için çizgi film dizisine dönüştürülmüştür.

Soyu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

York Düşesi, binbaşı Ronald İvor Ferguson[1] (1931-2003) ve Susan Mary Wright'ın[2] (1937-1998) kızlarıdır. Ebeveynleri 1956 ile 1974 yılları arasında evliydiler. Sarah'ın Jane Louisa (d. 1957) adında bir kız kardeşi vardır. Babası boşandıktan sonra 1975 yılında Susan Deptford ile evlendi. Babasının bu evliliğinden Sarah'ın üç üvey kardeşi vardır: Andrew (d. 1978), Alice (d. 1980) ve Elizabeth (Eliza) (d. 1985). Babası silahlı kuvvetlerde kariyer yaptı ve III. Charles'ın Polo-takımının menajeri olarak çalıştı. Binbaşı Ferguson 2003 yılında kanserden öldü. Sarah'ın annesi 1972 yılında aileyi terk ederek 1975 yılında evlendiği Polo-oyuncusu Héctor Barrantes ile Arjantin'e yerleşti. 1998 yılında Arjantin'de geçirdiği bir araba kazasında öldü. Babası tarafından düşesin soyu Richmond Dükü I. Charles Lennox ve Monmouth Dükü I. James Scott kolundan İngiltere kralı II. Karl'a dayanmaktadır.

Sarah imtiyazlı bir çocukluk geçirmiştir. Kızkardeşi ile beraber bir yatılı okulda okumuştur. Tutkulu bir binici olarak, turnuvalara katılmıştır. Mezun olduktan sonra bir sekreterlik okuluna devam etmiştir. Bundan sonra bir Halkla İlişkiler acentesinde, sonra bir galeride ve nihayet Londra'da bir yayınevinde çalışmıştır. Yüksek sosyete yaşantısına (Jet Set) girmiş ve 1985 yılında kraliyet ailesi tarafından Windsor Sarayı'nda bir partiye davet edilmiştir. Prens Andrew ile ilişkisi de orada başlamıştır. Fakat daha çocukken, babasının Polo-spor aktivitesinde onlarla olan bağlantısı dolayısıyla, kraliyet ailesiyle teması olmuştur.

Evliliği ve çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarah ve kızları, 2004

Sarah Prens Andrew ile 26 Temmuz 1986'da Westminster Abbey'de evlendi.[3] Evliliğinden dolayı boşanana kadar Yüce Majesteleri, Prenses Andrew, York Düşesi, İnverness Kontesi ve Killyleagh Baronesi unvanlarına sahipti.

Bu evlilikten iki çocukları oldu:

 1. Beatrice Elisabeth Mary (d. 1988)
 2. Eugenie Victoria Helena (d. 1990)

1992 yılında evlilik krizine girmişti bile ve Sarah sık sık, aralarında Steve Wyatt da olmak üzere, başka erkeklerle görülmeye başlandı. Mart 1992'de Dük ve Düşes ayrıldılar. Birkaç ay sonra magazin basını, bir Amerikalı borsacı olan Johne Bryn'ı yarı çıplak vaziyette olan Sarah'ın (ayak) başparmağını emerken gösteren resimler yayınladı. 1996'da Prens Andrew ve Sarah boşandılar. Sarah kraliyet sıfatını kaybetmesine karşın York Düşesi unvanını taşımaya devam etmektedir.

Boşanmalarına rağmen Prens Andrew ve Sarah kızlarına beraber baktılar ve 2004 yılına kadar da Sunninghill Park'ta beraber yaşadılar. Bu tarihten sonra Windsor Sarayı arazisinde komşu oldular.

Prens Andrew'den boşandıktan sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşanmasının ve birkaç özel ilişkinin ardından, kariyerini kendine ait bir Talkshow (TürkçeSohbet programı) ile başlamayı denedi; fakat daha en baştan başarı gösteremedi. Birçok Talkshow ve televizyon dizisine katıldı. Bir ikametgâhı da, mesleki ve ticari olarak faal olduğu, ABD'dedir. Kamu yararına yaptığı birçok faaliyetin içinden SOS-Çocuk Köyleri için üstlendiği ABD sözcülüğü en çok göze çarpandır.

Sarah Weight Watchers (bu markada bir zayıflama programı), porselen üreticisi Wedgwood ve daha başka birçok şirket için reklam kampanyalarına katıldı.

Yazar olarak ise birçok şeyin yanı sıra kendi otobiyografisi, diyet rehberleri ve birçok çocuk kitabı yazdı. 2008'de ise Türkiye'deki yetimhanelerin içler acısı durumunu kamu oyuna duyurunca manşetlere çıktı. Türkiye ise bu gizli çekilmiş dokümanların yayınlanmasını ülkeye karşı yapılmış art niyetli bir kampanya olarak değerlendirdi.

Seçilmiş kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Budgie:The Little Helicopter (TürkçeKüçük Helikopter)
 2. Budgie:At Bendick's Point
 3. Budgie Goes to Sea
 4. Budgie and the Blizzard
 5. Benim Hikâyem (Otobiyografi)

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. 2005: Women's World Award (TürkçeDünya Kadınlar Ödülü) - World Social Award

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2011. 
 2. ^ "UK , Major Ronald Ferguson dies". 4 Temmuz 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2011. 
 3. ^ "History – Prince Andrew's wedding (pictures, video, facts & news)". 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]