Eugenie Mountbatten-Windsor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eugenie 2008, Leeds.

Eugenie Victoria Helena Mountbatten-Windsor, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda prensesi (d. 23 Mart 1990, Londra) Prens Andrew ve Sarah Ferguson'un küçük kızlarıdır. York Prensesi Eugenie asalet ünvanını taşımaktadır.

Ablası York Prensesi Beatrice'dir. Eugenie ve Beatrice Kraliçe II. Elisabeth'in Yüce Majesteleri ünvanını taşıyan ve böylece prenses statüsünde olan yegâne kız torunlarıdır. Eugenie Britanya taht sıralamasında 8. sıradadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Eugenie 23 Mart 1990 yılında Londra'daki Portland Hospital'de dünyaya geldi. İsim annesi Britanya Prensesi ve sonradan İspanya Kraliçesi olan Victoria Eugenie von Battenberg'dir. 23 Aralık 1990'da Sandringham Piskoposu von Norwich tarafından vaftiz edildi. Vaftiz anne/babası olarak James Ogilvy, Kaptan Alastair Ross, Sue Ferguson (üvey büyükannesi), Julia Dodd-Noble ve Louise Blacker hazır bulundular.

Prenses Eugenie, iki farklı kreşi ziyaret ettikten sonra, 1995'ten 2001'e kadar Surrey'deki Cowort Park School'a gitti. Akabinde 2001'den 2003'e kadar Windsor'daki St.George's School'u gündüzlü öğrenci olarak okudu. 2003 ile 2008 yılları arasında Marlborough College'de yatılı olarak okudu. 2007 yazında AS-Level'ini başarılı bir şekilde üç tane A notu ve bir tane B notu ile politika, sanat ve İngilizce dallarında vererek mezun oldu. Kendini zekiden ziyade çalışkan (more of a worker than a clever person) olarak tanımlıyor. 2008 yazında lise diplomasına denk gelen A-Level'leri bitirdi; sanat ve İngiliz edebiyatından A notunu ve sanat tarihinden B notunu aldı (yani AAB). Mezun olduktan sonra, birçok şeyin yanı sıra, özellikle İspanyolca öğrenmek için 1 yıl mola verecek. Bu yıl babası, Prens Andrew'e resmi bir Asya gezisinde refakat edecek.

2002 yılında skolyoz rahatsızlığı sebebiyle bir ameliyat geçirdi.

Babasıyla beraber Windsor Sarayı arazisindeki Royal Lodge'de yaşıyor. Annesi ise komşu binada yaşıyor.

Kraliyet Ailesi'ne ait Trooping the Colour (askeri kortej) gibi resmi törenlere iştirak etmektedir. Ebeveyinleri ile beraber yardım projelerini desteklemektedir.

Özel hayatı hakkında çok az şey biliniyor. Çok çekingen olduğu söyleniyor.

Prenses sporla çok ilgilidir; at biner ve kayak yapar. Bir diğer ilgi alanı ise müziktir.

Eugenie Mountbatten-Windsor
Doğumu: 23 Mart 1990
Önce gelen
Beatrice Mountbatten-Windsor
İngiliz tahtının Miras doğrultusunda
8. sırada
Sonra gelen
Edward Mountbatten-Windsor