Louise (Büyük Britanya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louise
Danimarka ve Norveç Kraliçesi
Carl Gustaf Pilo'nun fırçasından Louise
Danimarka ve Norveç Kraliçesi
Hüküm süresi6 Ağustos 1746 – 19 Aralık 1751
Taç giymesi4 Eylül 1747
Doğum18 Aralık 1724
Leicester Sarayı, Londra, İngiltere
Ölüm19 Aralık 1751 (27 yaşında)
Christiansborg Sarayı,Kopenhag,Danimarka
DefinRoskilde Katedrali
Eş(ler)iV. Frederik
HanedanHannover Hanedanı
BabasıII. George
AnnesiCaroline (Brandenburg-Ansbach)

Büyük Britanyalı Louise (aslen Louisa ; 18 Aralık 1724 - 19 Aralık 1751), 1746'dan ölümüne kadar Kral V. Frederik’'in ilk karısı olarak Danimarka ve Norveç Kraliçesi idi. Büyük Britanya Kralı II. George ve Ansbachlı Caroline'in hayatta kalan en küçük kızıydı.

Louise ve Danimarkalı Frederick arasındaki evlilik yalnızca siyasi nedenlerle düzenlendi (Kral George'un bakanları, Prusya ile olan anlaşmazlıklarda Danimarka'nın desteğini istedi).[1] Oyuncuların ve müzisyenlerin performanslarını teşvik eden Louisa, kocasının yönetimi üzerinde hiçbir zaman önemli bir etkisi olmamasına rağmen, Danimarka sarayında popüler bir figürdü.[1][2]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Prenses Louise, 7 Aralık 1724'te Londra'daki Leicester House'da, Galler Prensi ve Prensesi'nin beşinci kızı ve en küçük çocuğu olarak doğdu.[3] 22 Aralık'ta orada "Louisa" adıyla vaftiz edildi.[4] Vaftiz ebeveynleri ablası ve iki kuzeniydi: Büyük Britanya Prensesi Amelia, Prusya Prensesi Louisa Ulrika (Richmond ve Lennox Düşesi Sarah Lennox vekil olarak katıldıi) ve Prusya Kraliyet Prensi Frederickti. Henry de Nassau d'Auverquerque vekil olarak) .[4]

30 Ağustos 1727 tarihli arması

11 Haziran 1727'de Louise iki yaşındayken büyükbabası I. George öldü ve babası II. George olarak tahta çıktı. 30 Ağustos'ta, hükümdarın bir çocuğu olarak, Louise'e , krallığın armasını kullanma izni verildi.[5]

Veliaht prenses[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi amaçlarla yapılan görüşmeler sonunda Louise, 11 Aralık 1743'te Kopenhag'da Danimarka ve Norveç Prensi Frederick ile evlendi. İlk tören, 10 Kasım 1743'te, damadın temsilcisi olarak erkek kardeşi Cumberland Dükü ile Hannover'de yapıldı.

Bundan sonra, Louise ve Frederick'in maiyeti, Louise'in İngiliz maiyetini yeni mabeyinci Carl Juel ve baş nedime Christiane Henriette Louise Juel başkanlığında bir Danimarkalı ile değiştirdiği Holstein'daki Altona'da bir araya geldi. Louise ve Frederick daha sonra birlikte Kopenhag'a gittiler ve burada başkente resmi girişlerini yaptılar ve ardından damadın hazır bulunduğu ikinci bir tören yapıldı.[2]

Evlilik İngiltere tarafından önerildi. Evlilik sırasında hem Fransa hem de Büyük Britanya, Danimarka ile ittifak yapmak istedi ve İngiltere, evlilik ittifakı yapabilme avantajına sahipti.[2] Frederick'in babası Kral Christian VI, evliliğin, oğlunun İsveç tahtı üzerindeki iddiası için İngiliz desteğini sağlayacağını umuyordu.[6] Daha kişisel bir düzeyde, evliliğin Veliaht Prens'in sık sık içki içme ve sefahat davranışlarını bastıracağı umutları vardı.[7]

Çiftin biri bebeklik döneminden sağ çıkamayan beş çocuğu oldu. Evlilik ayarlanmış olmasına rağmen, çift oldukça iyi anlaşıyor gibi görünüyordu, en azından ilk yıllarda ilişkileri mutluydu.[7] Frederick ona büyük saygı duymaya başlamasına ve ona her zaman nezaketle davranmasına rağmen, bildirildiğine göre ona aşık değildi ve evlendikten sonra da başkalarıyla ilişki yaşamaya devam etti.[2] Ancak Frederick onun yanında rahattı ve Louise onun birden fazla partnerle, özellikle de Else Hansen ile zina ettiğini fark etmemiş gibi yaptı. Kendisini Danimarka mahkemesinde hızla popüler hale getirdi ve kayınpederi, ona kibar ve hoş göründüğünü belirtti.[2]

Kraliçelik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocası tahta çıktığında yani 6 Ağustos 1746 tarihinde Louise de Danimarka ve Norveç Kraliçesi oldu.

Kraliçe Louise, Danimarka'da çok popülerdi[6] ve kraliyet çiftinin büyük popülaritesi Louise'e atfedildi.[7] Müzik, dans ve tiyatroyla ilgilenen kraliyet sarayı, katı biçimde dindar olan kayınpederinin yönetiminden daha rahat bir üslup edindi. Louise canlı bir kişiliğe sahipti ve başkalarıyla kolayca sosyalleşmesini sağlıyordu.[6] 1747'de Christoph Willibald Gluck ve Giuseppe Sarti'nin de aralarında bulunduğu İtalyan opera topluluğu Pietro Mingotti'nin kraliyet sarayı tiyatrosunda oynamasını ayarladı ve 1748'de Fransız Du Londel Topluluğu dramatik gösteriler için davet edildi.

Danimarka sarayında çoğunlukla Almanca konuştuğundan, çocukları da dahil olmak üzere Danimarka dilini konuşma çabası çok takdir edildi.[8] Sarayın rahibi Erik Pontoppidan'ın yanında Danimarka dili okudu ve ayrıca çocuklarının kendi ülkelerinin dilini konuşmayı öğrenebilmeleri için öğretmenler tuttu.[7] İyi eğitimli ve sohbette iyi, güzel değil ama çok onurlu ve kraliçe rolüne çok uygun olarak tanımlandı. Danimarka'da görev yapan İsveçli bir diplomat onu şöyle tanımladı:

"Sağduyusu var ve kelimeleri kolay kullanıyor, arkadaş canlısı, birçok konuda nasıl konuşulacağını biliyor ve birkaç dil konuşabiliyor; sarayda nadiren kimseyi güzel bir şey söylemeden bırakır; dansı çok sever ve iyi dans eder, iyi bir mizaca sahiptir ve dindarlığı ve mükemmel nitelikleri ile tanınır. Okumaktan ve müzikten zevk alıyor, klavikordu iyi çalıyor ve kızlarına şarkı söylemeyi öğretiyor."[2]

Kraliçe Louise, 1751'de kızı Sophia Magdalena ile İsveç tahtının varisi Gustav arasındaki sayasi amaçlı evliliğe karşı çıktı ama başarılı olamadı.[7] Kızının İsveç kraliçesi Louisa Ulrika tarafından iyi muamele görmeyeceğinden korkuyordu. ÇünküLouisa Ulrika, Danimarka karşıtı görüşleri ve evliliğe karşı çıkmasıyla biliniyordu ve İsveç sarayındaki asıl hükümdar olduğu biliniyordu.[9] Bildirildiğine göre, Louise kendi deneyiminden dolayı görücü usulü evliliklerden hoşlanmadı.

Erken ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Saray ressamı CG Pilo tarafından 1751 tarihli portre

Kraliçe Louise altıncı çocuğuna hamileyken, 27. doğum gününden bir gün sonra, 19 Aralık 1751'de Kopenhag'daki Christiansborg Sarayı'nda düşükten kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldü. Kocasından on dört yıl önce öldü. Roskilde Katedrali'ne gömüldü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Historical dictionary of the British monarchy. Scarecrow Press. 2011. ss. 304. ISBN 978-0-8108-5779-7. OCLC 897043675. 
  2. ^ a b c d e f Louise 18 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., page 399, (Dansk biografisk Lexikon / X. Bind. Laale - Løvenørn) (1887-1905) Author: Carl Frederik Bricka Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Louise" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Oxford Dictionary of National Biography. Online. Oxford: British Academy, Oxford University Press. 2004. ISBN 9780198614128. OCLC 56568095. 
  4. ^ a b The London Gazette 3 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. refers to her as "Princess Louisa"
  5. ^ "Marks of Cadency in the British Royal Family". 17 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2021. 
  6. ^ a b c Bregnsbo, p. 347.
  7. ^ a b c d e Louise 23 Mart 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Dansk Kvindebiografisk Leksikon Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "kvinfo.dk" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  8. ^ Bregnsbo, p. 349.
  9. ^ Gerd Ribbing (1958). Gustav III:s hustru. Sofia Magdalena. [The wife of Gustav III. Sofia Magdalena] Stockholm: Alb. Bonniers Boktryckeri.