Bâki Mezarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bâki Mezarlığı (Cennet-ül Bâkiyye)
مقبرة البقيع‎
Bagicemetri2.JPG
Bâki Mezarlığı
Bâki Mezarlığı'nın Suudi Arabistan'da bulunduğu yer
Bâki Mezarlığı
Suudi Arabistan'da ki konumu
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı: 7. yüzyıl
Ülke:  Suudi Arabistan
Konum: Medine
Koordinatlar: 24°28′02″K 39°36′58″D / 24.4672°K 39.616°D / 24.4672; 39.616Koordinatlar: 24°28′02″K 39°36′58″D / 24.4672°K 39.616°D / 24.4672; 39.616
Tür: Nekropol
İşletme: Devlet Mezarlığı

Bâki Mezarlığı ya da (Cennet'ul Bâkîyye), Suudi Arabistan'ın Medine kentinde yer alan ve Müslümanlarca kutsal sayılan bir mezarlıktır.

Bu mezarlık, Mescid-i Nebevi'ye çok yakın bir noktada ve doğu tarafındadır. Müslümanların, Muhammed'in ve iki vezirinin kabirlerini ziyaretten sonra, Cennet'ul Bâki'de yatan sahabelerin ve diğer müslümanların kabirlerini ziyaret etmelerinin İslam dinince müstehap olduğuna inanılır.[kaynak belirtilmeli]İmam Müslim'in rivayet ettiği bir hadiste, Cebrail'in Muhammed'e gelerek: Ey Muhammed! Rabbin sana, ehli bakii ziyaret etmeni, onlar için mağfiret dilemeni emrediyor." dediği yazar. Başka bir sahih hadiste de: Ben baki ehline dua etmek için oraya gönderildim. dediği rivayet edilir.

Osman bin Maz'un, bu mezarlığa ilk defnedilen sahabedir. Başka bir rivayete göre ise ilk defnedilen Esad bin Zurara olmuştur. İslam dinine göre, ziyaretçiler Bâki ehlini topluca selamladıktan sonra ilk olarak, Ebubekir ve Ömer'den sonra müslümanların en hayırlısı olarak kabul edilen Osman bin Affan'ın kabrini ziyaret ederler.

Muhammed'in oğlu İbrahim de bu kabristanda gömülmüştür. Yanında Rukiyye binti Muhammed, Osman bin Maz'un gibi sahabelerin kabirleri vardır.

Peygamberin amcası Abbas'ın ayak ucunda Ali'nin oğlu Hasan yatar. Fatıma ve Hüseyin'in başının da burada olduğu rivayet edilir.

Hatice ve Meymune dışında, Muhammed'in eşleri ve halası Safiyye ile Şeyh Şamil de bu mezarlığa defnedilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]