Tartışma:Bâki Mezarlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Defnedilenler[kaynağı değiştir]

Bu kategoride bulunanların tıpkı Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilenler listesi veya Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilenler listesi gibi bir listede toplanması gerekiyor. Yoksa halihazırdaki mezarlıkların maddelerine tüm defnedilenlerin yazılması gerekmekte. Yukarıdaki halife ve sahabelerin yanında yazılmış olan cemaat liderinin kendisinin ansiklopedik olduğuna en az siz kadar inanıyorum, ama orada yazıp yazmaması konusunda tereddütlerim var. Eğer İslam Dini içerisinde önemli yer tutan sahabeler yazılacaksa yanlızca orada bu şahsın isminin olmaması gerekir. Yok olacaksa eğer; maddeye bir çok isim eklememiz gerekecek. Yukarıdaki bahsettiğim gibi bir liste iş görecektir. @Kibele katkılarımı takip etmemizden ve madde geçmişinden katkılarınızı görmemden; @Rapsar, @Ullierlich, @Maurice Flesier, @Vikiçizer madde geçmişinde katkılarınızı gördüğüm için ilgili olduğunuzu düşünüyorum konu hakkında görüşünüz nedir? chanseyMesajYaz 11:55, 7 Aralık 2017 (UTC)

Bu gibi listeler yalnızca kayda değer kişileri içeriyor/içermeli @Chansey. Özel Alman Lisesi maddesine bakarsan mesela güzel bir örneğini görebilirsin. Madde çok uzamışsa ve bu kısım da gereğinden fazla yer kaplıyorsa ayrı bir madde olabilir, ancak öyle bir durum yok şu an.--RapsarEfendim? 18:06, 7 Aralık 2017 (UTC)
Bu durumda maddesi mevcut olan ben mezarlığa medfun herkesin mezarlığın maddesine eklenmesi gerektiği görüşündesin @Rapsar, doğru mu anladım? chanseyMesajYaz 18:45, 7 Aralık 2017 (UTC)
Elbette ki. Bunlar arasında "önemli-önemsiz" seçimi yapmak sıkıntı yaratır. Kayda değer olan herkesin eklenmesi gerek ve ilgili başlığa yalnızca kayda değer olanların eklendiğini not düşmek gerek.--RapsarEfendim? 18:57, 7 Aralık 2017 (UTC)
O zaman maddeye diğer medfunlarında eklenmesi ve tüm bu mantıkla medfunların tek tek KD’liğinin sorgulanması gerekebilir. Bekleyelim biraz en azından ping atılan kullanıcılarımız dönüş yapacaktır. chanseyMesajYaz 19:01, 7 Aralık 2017 (UTC)
Anlatamadım sanırım. Zaten kayda değer olanlar ekleniyor, kayda değer olduğu belirsizleri zaten eklemiyoruz :) Maddesi burada varsa ve kayda değerse (yahut diğer dillerde varsa ve bizim kriterlere göre de kayda değer olduğu düşünülüyorsa) eklenmeli. Sen tersten bakıyorsun olaya :)--RapsarEfendim? 21:15, 7 Aralık 2017 (UTC)
E elbet ters düşüneceğim bundan doğal birşey olamaz @Rapsar, bu tartışmayı neden başlattığım madde geçmişinden görülebilir. Muhatabım @Kibele’nin BRD’nin R’sinde takılı kalmayarak D’ue geçmesini bekliyorum. Kendilerini burada da olduğu gibi tartışmaya davet ediyorum. chanseyMesajYaz 05:17, 8 Aralık 2017 (UTC)
madde geçmişindeki değişiklik üzerinden gideyim. Her ne kadar KD'lik etiketi varsa da maddesi olan birinin defnedilenler listesinden çıkarılması için bir sebeb göremiyorum Chansey. Eğer KD olmadığı ispat edilemez ve silinirse o zaman kaldırılır elbette. -Sahabe vs. Diğer- ayrımı doğru değil. Hepsi yer almalı. Örn: Abdülmecid Efendi'nin buraya gömüldüğünü duymuştum. Sahabe değil ama önemli biri. Zincirlikuyu ve Karacaahmet'e defnedilenlerin listelendiği maddelerin kayda değerliği dahi sorgulanır. Ben bu tür listelerde kategorilerin yeterli olduğunu düşünüyorum çünkü madde olunca o defnedilenlerin sonu gelmez. En wiki'de birçok maddede kişi listelerinin çok olduğu ilişkili konularda, kategorilere "ayrıca bakınız" şeklinde bağlantı verildiğine defalarca şahit oldum. Bu yol izlenebilir bir konsensus sonucunda. --Maurice Flesier message 22:35, 8 Aralık 2017 (UTC)
Teşekkürler @Maurice Flesier. Sahabeler ve diğerleri olarak değil de, doğrudan KD olmadığını düşünmek gibi bir şey benim buradaki durumun, tam izah edemiyorum. Cemaat liderinin maddesini -doğrusu biraz da acele değerlendirerek- PR çalışması olarak algıladım ve o yüzden kaldırdım. Dikkat ettiyseniz o listede o isim farklı durmakta... chanseyMesajYaz 06:06, 9 Aralık 2017 (UTC)

Yanlışlık var Hz.Hatice Mekke’de defnedildi.Bu imzasız yazı 85.180.48.169 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.