Suud bin Abdülaziz el-Suud

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suud bin Abdülaziz
King Saud.jpg
2. Suudi Arabistan Kralı
Hüküm süresi 9 Kasım 1953 - 2 Kasım 1964
Önce gelen Abdülaziz El Suud
Sonra gelen Faysal bin Abdül Aziz
Tam ismi
Suud bin Abdülaziz bin Abdül Rahman bin Faysal bin Türki bin Abdullah bin Muhammed bin Suud
Hanedan Suud Ailesi
Babası Abdülaziz El Suud
Annesi Wadhah bint Muhammed bin 'Aqab
Doğum 12 Ocak 1902(1902-01-12)
Riyad, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 23 Şubat 1969 (67 yaşında)
Atina, Yunanistan
Defin Al Oud Mezarlığı, Riyad
Dini İslam

Suud bin Abdülaziz (Arapçaسعود بن عبد العزيز, d. 12 Ocak 1902, Riyad - ö. 23 Şubat 1969, Atina), Suudi Arabistan Kralı, 9 Kasım 1953'ten 2 Kasım 1964'e kadar tahtta kalmıştır.

Prens Saud İbni Suud'un büyük oğluydu; annesiyse Vadhba bin Muhammad el-Hazzam idi. Uzun yıllar boyunca kardeşi Faysal bin Abdül Aziz ile babasının ülkesini dolaştı ve çeşitli mücadelelerde bulundu. 11 Mayıs 1933 tarihinde babasının Kral oluşundan faydalanarak ülkenin veliaht-prensi oldu. 1953 yılında babasının ölümünün ardından ikinci Suudi Arabistan Kralı oldu.

Tahta geçtikten sonra ilk iş olarak Kral Suud Üniversitesi'nin kurulmasını sağladı. Bu üniversite günümüzde de Riyad Üniversitesi olarak varlığını sürdürmektedir. Tahta geçmesiyle birlikte, aile içi çatışmalarda baş göstermeye başladı. Kral'ın babasının ondan başka 45 oğlu ve 50 tane de kızı vardı. Suud, iç karışıklıkları önlemek için güçlü bir hükümet kurarak bir baskı politikası izledi. Ama bu sefer de kendi çocukları arasındaki rekabetin ortasında kaldı.

Kral Suud'un tahtta kaldığı süre zarfında Mısır ile kendi ülkesi arasında derin bir nefret bağı oluşmuştu. Irak ve Ürdün gibi Haşimi krallıkları ise ona sürekli karşı oldular. Arap dünyasının liderliğini elde etmek isteyen kendi ülkesi ile Mısırlılar arasındaki rekabet, Cemal Abdünnasır'ın pan-Arabist politikaları nedeniyle kontrolden çıktı.

Tüm bu olaylar neticesinde, Kral Suud 4 Mart 1964 tarihinde kendi ailesinin hazırladığı bir darbeyle tahttan indirildi. Yerine üvey kardeşi Faysal bin Abdülaziz tahta geçirildi. Suud yurt dışına sürgüne yollanarak İsviçre'nin Cenevre kentine yerleşti. Yaşamının sonuna kadar sürgünde kalan Suud, 23 Şubat 1969'da Yunanistan'ın Atina kentinde hayatını kaybetti.

Kraliyet Unvanları
Önce gelen:
Abdülaziz El Suud
Suudi Arabistan Kralı
9 Kasım 1953 - 4 Mart 1964
Sonra gelen:
Faysal bin Abdül Aziz