Koo Stark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koo Stark (d. 25 Nisan 1956, New York, asıl adı Kathleen Dee-Anne Stark), ABD'li bir sinema sanatcısı, model ve çok aranan bir fotoğrafcıdır. İngiliz prensi ve sonradan York dükü olan Andrew Mountbatten-Windsor'un sevgilisi olarak tanındı.

Önceki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Koo Stark film yapımcısı Wilbur Stark'ın (1912-1995), sanatcı adı Billy White, ve karısı Kathi Norris'in kızlarıdır. Kardeşleri Pamela ve Bradley ile New York ve Kalifornia'da büyüdü.

Lise döneminde ilk kez fotomodel olarak kamera karşısına geçti. Koo Stark 1970'li yıllarda,aralarında The Rocky Horror Picture Show (1975), Cruel Passion (1977) ve Justine (1977) de bulunduğu birkaç filimde oynadı. Krieg der Sterne (1977) Yıldız Savaşları filiminde, daha sonra montaja kurban giden, birkaç sahnede Camie karakterini canlandırdı. Bir Britanya Bilim kurgu - TV dizisi olan Doctor Who'daki (Doktor kim-1963 yılından itibaren britanya televizyonu BBC tarafından çekilen bir dizidir. Konusu, adı sadece "Doktor" olarak bilinen gizemli bir zaman yolcusunu anlatır) Rost rolü ise daha sonra Sarah Berger'e verildi, çünkü son ana kadar istediği, çok yüksek bulunan ücretinden vazgeçmedi. Stark'ın en tanınmış ve tartışmalı filimi ise, bir başka kadınla duşun altında çırılçıplak durduğu, Emily adlı filimdir.

Kraliyet romansı[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yılların başında Koo Stark britanya kraliçesi II. Elisabeth'in ikinci oğlu olan Prens Andrew (d. 1960) ile ilişki yaşamaya başladı. Fakat ingiliz bulvar gazetesi The Sun onun Porno Yıldızı olduğunu ortaya çıkarıp, prensi de Kösnül Andy olarak tanımlayınca, kraliçe ağırlığını koyarak 18 aylık ilişkinin bitmesini sağladı.

Sonraki yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Andrew ile olan aşk ilişkisinden sonra Koo Stark 1984 yılında Londralı sanat galeristi Tim Jeffries ile evlendi. Bir yıl sonra boşandılar. ABD'li banker ve milyoner Warren Walker ile olan ilişkisinden Tatiana (d. 1997) adlı bir kızı oldu. 2002 yılında göğüs kanserine yakalandı ve önce bir göğsünü ve birkaç ay sonra da ikinci göğsünü aldırtmak zorunda kaldı. 2004 yılında Keep Abreast adlı, göğüs kanserine karşı savaşan, bir organizasyon kurdu.

İnançlı bir Budist'tir ve kızıyla beraber kâh Londra'da kâh New York'da yaşıyor.