İçeriğe atla

Leopold (Birleşik Krallık prensi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leopold
Doğum7 Nisan 1853(1853-04-07)
Buckingham Sarayı
Ölüm28 Mart 1884 (30 yaşında)
Eş(ler)iPrenses Helena
Çocuk(lar)ıAlice, Saxe-Coburg ve Gotha Dükü, Charles Edward
Tam adı
Leopold George Duncan Albert
HanedanSaxe-Coburg ve Gotha Hanedanı
BabasıAlbert
AnnesiVictoria

Prens Leopold, Albany Dükü (7 Nisan 1853 - 28 Mart 1884), Kraliçe Victoria'nın 8. oğlu. Hemofili nedeniyle ölmüştür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Leopold adını ailenin ortak dayısı olan Belçika Kralı I. Leopolddan aldı.Doğumda Kraliçe Victoria, Kloroform kullanarak James Young Simpson'un geliştirdiği anesteziyi onaylamış oldu.

Britanya Hükümdarının oğlu olması nedeniyle doğumuyla Kraliyet altesleri unvanını aldı. Kalıtsal bir hastalık olan Hemofili annesinden dolayı Prenste de görüldü. Hastalığı nedeniyle hassas bir çocuktu ve ömrü boyunca Epilepsi ile mücadele etti.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens'in entelektüel yetenekleri daha çocukken Devlet şairi Alfred Tennyson ve filozof James Martineau tarafından keşfedildi.1872'de Oxford'da Christ Church'e girdi ve çeşitli konularda eğitim aldı.1874 yılında Oxford Üniversitesinde satranç kulübü başkanı oldu. Medeni hukuk fahri doktorasıyla üniversiteden ayrıldı.Avrupanın çeşitli kentlerini, Kanada ve ABD'yi gezdi. Christ Church'da kaldığı sürede ağabeyi Albert Edward'ın önerisiyle mason oldu.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Leopold Hemofili hastalığı nedeniyle eş bulmakta zorlandı. Çeşitli adayları önerildi. Kraliçe Victoria'nın Almanya'da Prenslik olan Waldeck'ın kızı olan Prenses Helena ile buluşma düzenledi. Daha sonra 1882 yılında St.George Katedralinde evlendiler.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemofilinin yaygın belirtisi olan eklem ağrıları çocukluğundan bu yana Prensi zorluyordu ve ağrılar kış aylarında daha da artıyordu. 1884 yılında Leopold, doktorların önerisiyle Cannes'a taşınmasını önerdi. Karısı Hamileliği nedeniyle onunla gelmedi. 27 Martta Cannes'taki evinde düştü, dizini yaraladı ve başını çarptı ertesi günde İntraserebral kanama nedeniyle öldü.

Unvanları[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Nisan 1853 - 24 Mayıs 1881ː Kraliyet Altesleri, Prens Leopold

24 Mayıs 1881 - 28 Mart 1884. Kraliyet Altesleri, Albany Dükü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]