Richard (Gloucester dükü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prens Richard, Gloucester Dükü, (Richard Alexander Walter George; 26 Ağustos 1944 doğumlu) Birleşik Krallık kraliyet ailesinin bir üyesidir. Gloucester Dükü Prens Henry ve Gloucester Düşesi Prenses Alice'in ikinci oğlu ve ayrıca Kral George V ve Kraliçe Mary'nin dokuz torununun en küçüğüdür. Şu anda Britanya taht sıralamasında 30. sıradadır ve amcası olan Kral VI. George’un doğrudan soyundan olmayan listedeki en yüksek kişidir.

Ağabeyinin ölümü ile Gloucester Düklüğü'nün veliahtı oldu ve o zaman kadar mimar olarak çalıştı. Temmuz 1972'de Birgitte van Deurs ile evlendi. Üç çocukları var.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Richard, 26 Ağustos 1944'te öğleden sonra 12:15'te , Duke ve Gloucester Düşesi'nin ikinci oğlu olarak Northampton'daki St Matthew's Nursing Home’da doğdu. Babası George V ve Kraliçe Mary'nin üçüncü oğluydu. Annesi, 7. Buccleuch Dükü ve Leydi Margaret Bridgeman'ın üçüncü kızıydı. Doğduğu sırada, 1972'de ölen ağabeyi Gloucester Prensi William'ın ardından babasının düklüğü için ikinci sıradaydı. 20 Ekim 1944'te Windsor Great Park'taki All Saints Kraliyet Şapeli'nde emekli Canterbury Başpiskoposu Cosmo Gordon Lang tarafından vaftiz edildi. [4] Richard dört aylıkken, babasının 1945'ten 1947'ye kadar Genel Vali olarak görev yaptığı Avustralya'ya ailesiyle birlikte eşlik etti. Aile, 1947'de Richard'ın çocukluğunun çoğunu geçirdiği Barnwell Malikanesi'ne döndü.

Eğitim ve kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Prens Richard'ın ilk eğitimi, Irak'ın genç Kralı II. Faysal'a da eğitim vermiş olan Rosalind Ramirez'in gözetiminde evde gerçekleşti; Daha sonra Broadstairs'deki Wellesley House School ve Eton College'a devam etti .[5] 1963'te Cambridge'deki Magdalene College'da Mimarlık okudu,[5] Haziran 1966'da Bachelor of Arts derecesi ile mezun oldu; 1971 yılında MA (Cantab) olarak mezun oldu.

1966'da Prens Richard, bir yıllık uygulamalı çalışma için Kamu Binası ve İşleri Bakanlığı'ndaki Ofis Geliştirme Grubuna katıldı. 1967'de Cambridge'e döndü ve Haziran 1969'da Mimarlık Diplomasının her iki bölümünü de tamamladı. Sınavlarını geçtikten sonra Londra'da bir mimarlık firması olan Hunt Thompson Associates'in uygulama ortağı oldu.[6]

Evlilik ve aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Gloucester Dükü ve Düşesi

8 Temmuz 1972'de Richard, Northamptonshire , Barnwell'deki St Andrew Kilisesi'nde Danimarka doğumlu Birgitte van Deurs ile evlendi; üç çocukları var:

Gloucester Dükü ve Düşesi'nin resmi konutu Londra'daki Kensington Sarayı'ndadır.[7] 1994'ten beri özel evleri Barnwell Malikanesi'ni kiraladılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Times, 21 October 1944
  2. ^ The Times, 5 August 1942
  3. ^ "Yvonne's Royalty Home Page – Royal Christenings". users.uniserve.com. 6 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2011. 
  4. ^ His godparents were his paternal aunt, Queen Elizabeth, Princess Marie Louise (his cousin), the Countess of Athlone (his cousin, for whom her daughter, Lady May Abel Smith stood proxy), the Duke of Buccleuch (his maternal uncle), the Marquess of Cambridge (his cousin), Lady Sybil Phipps (his maternal aunt), and General the Earl Alexander of Tunis (for whom his wife, then Lady Margaret Alexander, stood proxy). Because of the War, newspapers did not identify the precise location of the christening, saying only that it took place at "a private chapel in the country".[1][2][3]
  5. ^ a b "HRH The Duke of Gloucester KG GCVO" (PDF). Gov.mt. 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2018. 
  6. ^ "HRH Prince Richard The Duke of Gloucester". University of Worcester. 2008. 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
  7. ^ "Royal residences: Kensington Palace". Official website of the Royal Family. 26 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi.