Almanya Marksist-Leninist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Almanya Marksist-Leninist Partisi
Marxistisch-Leninistische Partei Deutschlands
Genel başkan Gabi Fechtner
Kuruluş tarihi 1982
Merkez Gelsenkirchen
Gazete(leri) Rote Fahne Magazin
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Anti-revizyonizm
Komünizm
Maoizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Avrupa üyelik ICOR Europe
İnternet sitesi
Parti bayrağı
MLPD Parteifahne 2011.svg

Almanya Marksist-Leninist Partisi (AlmancaMarxistisch-Leninistische Partei Deutschlands, MLPD) Almanya'daki anti-revizyonist ve Marsist-Leninist bir siyasi partidir. 1982'de Almanya Komünist İşçiler Sendikası (Kommunistischer Arbeiterbund Deutschlands; KABD) üyeleri tarafından kuruldu.

Marksist-Leninist Parti (MLPD), proletarya diktatörlüğünün kurulması, kapitalist üretim sisteminin yıkılması ve yeni bir sosyalist düzen kurulmasını amaçlamaktadır. Sınıfsız, komünist bir toplumun inşası temel hedefidir. Bu hedefinde Karl Marx , Friedrich Engels, Vladimir Lenin ve Joseph Stalin'in teorik amaçları ve uygulamalarından örnek almaktadır. Stalin ve Mao'nun eserlerini kısmen eleştirmekle birlikte her iki lideri de genel olarak destekleyen parti Stalinci ve Maocu kavramlarının ise Marksizm-Leninizm için bölücü amaçla ortaya atıldığını iddia eder.[1][2][3]

Parti dünyada pek çok Komünist Parti'nin üyesi olduğu Uluslararası Marksist-Leninist Partiler ve Örgütler Birliği ile Uluslararası Devrimci Parti ve Örgütler Birliği üyesidir.[4] Parti temsilcileri dünya genelindeki komünist parti kongrelerine katılır. MLPD'nin gençlik hareketi ise REBELL adlı yapılanmadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ MLPD homepage 22 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Almanca)
  2. ^ MLPD homepage 22 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Almanca)
  3. ^ "Socialist Equality Party receives over 15,000 votes in German elections". 21 Eylül 2005. 2 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2013. 
  4. ^ "Indian communists confidently chart way forward". 12 Kasım 1997. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2013.