Alman Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman Komünist Partisi
Deutsche Kommunistische Partei
KısaltmaDKP
Genel başkanPatrik Köbele
Kuruluş tarihi1968
ÖnceliAlmanya Komünist Partisi
MerkezHoffnungstraße 18, 45127 Essen
Gazete(ler)Unsere Zeit
Gençlik koluSosyalist Alman İşçi Gençliği
İdeolojiMarksizm-Leninizm
Komünizm
Siyasi pozisyonAşırı sol
Resmî renklerKırmızı
İnternet sitesi

Alman Komünist Partisi (Almanca: Deutsche Kommunistische Partei), Almanya'da faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir siyasi parti.

DKP, 1956 senesinde Almanya Komünist Partisi'nin (KPD) Batı Almanya Anayasa Mahkemesi tarafından radikal bir militan grup olduğu gerekçesiyle kapatılmasının ardından, Alman komünistler tarafından 1968'de kuruldu. Partinin kurucuları Doğu Almanya'da iktidarda bulunan Sosyalist Birlik Partisi (SED) ile yakın iş birliği içinde bulunan eski KPD görevlileriydi ve siyasi direktiflerini SED'den alıyorlardı.[1]

DKP federal seçimlerde hiçbir zaman yüksek oranda oy alamadı ve önemsiz bir parti olarak kaldı. Partiye 1970'li yıllarda daha fazla yerel destek verilmişti: Hamburg'da oyların % 2.2'sini, Bremen'de % 3.1'ini ve Saarland'da % 2,7'sini almıştı. Almanya'nın birleşmesinden sonra, DKP'nin birçok üyesi partiyi bırakarak Demokratik Sosyalizm Partisi'ne (Partei des Demokratischen Sozialismus - PDS) katıldı ve DKP sürekli bir düşüşe girdi.[1] DKP günümüzde PDS'nin ardılı olan ve Almanya'nın en büyük sosyalist partisi konumundaki Sol Parti'ye (Die Linke) nazaran çok küçük bir partidir.

Partinin yayın organı Unsere Zeit gazetesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Björn Hengst, Philipp Wittrock (19 Şubat 2008). "Linke zeigt Kommunisten die Rote Karte" (Almanca). Spiegel Online. 3 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2018.