Güney Schleswig Seçmen Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Schleswig Seçmen Birliği
Südschleswigscher Wählerverband (Almanca)
Sydslesvigsk Vælgerforening (Danca)
Söödschlaswiksche Wäälerferbånd
KısaltmaSSW
Genel başkanFlemming Meyer
Genel sekreterDieter Lenz
Kuruluş tarihi30 Haziran 1948
ÖnceliSydslesvigsk Forening
MerkezNorderstraße 76
24939 Flensburg
İdeolojiSosyal liberalizm
Siyasi pozisyonMerkez
İnternet sitesi
Almanya

Güney Schleswig Seçmen Birliği (Danca: Sydslesvigsk Vælgerforening, Almanca: Südschleswigsche Wählerverband, Frizce: Söödschlaswiksche Wäälerferbånd; SSW kısaltmasıyla bilinir), Almanya'nın kuzeyinde Danimarkalı azınlık tarafından kurulan siyasi parti.

Almanya'daki Danimarkalı azınlığın resmi siyasi temsilcisi kabul edilen parti, Seçim Kanunu uyarınca 1955'ten beri Schleswig-Holstein eyalet parlamentosu için geçerli yüzde 5 barajından muaftır. SSW, yine 1953'ten beri Almanya Federal Parlamentosu'na girebilmek için geçerli yüzde 5 seçim barajından, Federal Seçim Yasası'nın 6. maddesi'nin 6. paragrafı 2. bendinde ifade edildiği üzere muaf tutulmaktadır.

Program ve hedefleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birlik, Schleswig-Holstein'in kuzeyinde, Danimarka sınırında yaşayan Danimarkalı azınlığın temsilcisi sıfatıyla "bölgesel parti" konumundadır. Ancak Danimarkalıların yanı sıra başta "Milliyetçi Frizler" oluşumunda faaliyet yürüten Frizler olmak üzere Kuzey Frizonya'daki Friz azınlığın da sözcülüğünü yapmaktadır. 600 kadar üyesi bulunan Friz İttifakı'nın (Friisk Foriining) üyeleri parti ile işbirliği içindedir. Siyasi olarak merkezde yer alan parti program ve hedeflerini belirlerken İskandinav ülkelerinin siyasi yapısından esinlenmektedir.

Maddi kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Federal Parlamento verilerine göre parti 2005 yılında yaklaşık 500.000 Euro gelir elde etmiştir. Bunun 62.000 Euro'luk kısmını aidat gelirleri, 350.000 Euroluk kısmını ise bağışlar meydana getirmektedir. Kamu kaynaklarından da 60.000 Euroluk katkı elde edilmiştir. Parti bütçesi 2005 yılında 67.000 Euroluk açık vermiştir. Aynı yıl yurtdışından yapılan bağışların tutarı 331.800 Euroyu bulmuştur. Adına kayıtlı taşınmaz mal bulunmamakta, toplam mal varlığı 190.000 Euroyu bulan oluşumun Flensborg Avis AG isimli matbaa ve yayıncılık şirketinde hisseleri bulunmaktadır.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalet teşkilatına bağlı dört il teşkilatından meydana gelir. Faaliyetleri, Schleswig ile Helgoland adasıyla sınırlıdır. İl teşkilatları altında, Nordfriesland, Schleswig-Flensburg, Rendsburg-Eckernförde ve Flensburg'da toplam 103 yerel birim faaliyet göstermektedir. "SSW-Jugend" (SSW Gençliği) adlı bir gençlik organizasyonuna sahiptir.

En üst düzey organı, her yıl sonbaharda Husum'da toplanan eyalet kongresidir. Kongre, il ve ilçe teşkilatlarınca gönderilen yaklaşık 175 delegeden meydana gelir. Ayrıca gelişmelere bağlı olarak olğanüstü kongreler de yapılmaktadır.

Die Stimme des Nordens (Kuzeyin Sesi) başlıklı resmi yayını, ilk kez 2005 yılının Eylül ayında yayımlanmış ve yılda dört kere basılması kararlaştırılmıştır.

1948 - 1973 yılları arasında, "Südschleswigschen Heimatzeitung" (Güney Schleswig Vatan Gazetesi) başlıklı bir parti yayını çıkarılmıştır. Daha çok Danca yazıların yer aldığı, Flensburg'da basılan Flensborg Avis Güney Schleswig Seçmen Birliği'ne yakın bir yayın çizgisi izlemektedir.

Yerel yönetime katılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yapılan yerel seçimlerde Flensburg 43 belediye meclis üyeliğinden 11'ini elde etmiştir. Ayrıca, Schleswig-Flensburg'da 6, Nordfriesland'da 4 sandalye elde edildi. Diğer belde ve belediye meclislerindeki sandalye sayısı partinin verilerine göre toplam 134'ü bulmaktadır. En başarılı olduğu bölgeler, 7 sandalye ile Harrislee, beşer sandalye ile Achtrup ve Schleswig, dörder sandalye ile Handewitt ve Schafflund öne çıkmaktadır.

Parti, eyalet seçimlerinde yüzde 5 barajından muaf tutulurken söz konusu muafiyet yerel seçimler için geçerli değildir. Siyasi gözlemcilere göre Schleswig-Holstein eyaletinin birçok beldesinde yönetimin yalnızca 7 sandalyeden oluşması, küçük partilerin yönetime katılımını imkânsız kılmaktadır.

Güncel gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Haziran 2005 tarihinde düzenlenen genel kurulda, delegelerin üçte iki çoğunluğu, Eylül 2005'te yapılması kararlaştırılan federal seçimlere katılmama kararı aldı. Federal Almanya parlamentosunda ilk dönem bir milletvekiliyle temsil edilen parti, 1960'lı yıllardan beri ülke genelinde düzenlenen seçimlere katılmadı. Eyalet kongresi, 10 Eylül 2005'te, partiye uzun yıllardır liderlik yapan Karl Otto Meyer'in oğlu Flemming Meyer'i genel başkanlığa getirdi. Flemming Meyer, babası gibi partiyi daha sol politikalar izlemeye çağırıyor ve federal seçimlere katılımı savunuyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin yüzde 5 seçim muafiyetinin anayasaya uygunluğuna dair yargı kararları:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]