İçeriğe atla

Alanis Morissette

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Alanis Morisette sayfasından yönlendirildi)
Alanis Morissette
2014'te Morissette
Genel bilgiler
DoğumAlanis Nadine Morissette
1 Haziran 1974 (50 yaşında)
Başladığı yerKanada Ottawa, Ontario, Kanada
Tarzlarrock, pop, alternatif rock, pop rock, post-grunge
MesleklerŞarkıcı, sözyazarı, aktris, yapımcı
ÇalgılarGitar, flüt, klavye, armonika, vokal
Etkin yıllar1987-günümüze
Müzik şirketiMCA, Maverick, Warner Bros.

Alanis Nadine Morissette (d. 1 Haziran 1974 Ottawa, Ontario, Kanada), Kanadalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusudur. Sanat hayatına Nickelodeon'un "You Can't Do That on Television" dizisinde oynayarak başlamış ve buradan kazandığı parayla Kanada'da epeyce satan ilk single çalışmasını (Fate Stay With Me ve B yüzünde Find The Right Man) çıkarmıştır.

İlk klibi Friends'den tanınan Matt le Blanc'ın da ilk ekran deneyimlerindendir. İkinci albümüyle istediği başarıyı yakalayamayan Alanis Amerika'ya gider ve orada yapımcı Glen Ballard'la tanışır. Hemen çalışmaya başlarlar ve dünyanın en çok satan çıkış albümü (33 milyondan fazla) olan "Jagged Little Pill" kısa zamanda ortaya çıkar.

Daha sonra medyanın ilgisinden bunalan Alanis gelmiş geçmiş en iyi kadın sanatçı satışını yapsa da müziği bıraktığını açıklar ve Hindistan'a iç huzurunu aramaya gider. Orada huzuru bulduğunu belirtir ve yine müzik yapmaya başlayarak "Supposed Former Infatuation Junkie" albümünü çıkarır. Yazmış olduğu "Uninvited" ile Grammy ödülünü kazanır. Hindistan'a teşekkür ederek çıkışını "Thank U" ile yapar. Bu albüm yalnızca 7 milyon satmıştır.

Bunda sonra "MTV Unplugged" albümünü çıkarır. Aynı dönemde Kevin Smith'in "Dogma" isimli filminde Tanrı rolünde oynar. "Still" şarkısını bu film için yazmıştır. Ardından "Under Rug Swept" gelir ve Alanis "Hands Clean" şarkısıyla kendini tekrar tanıtır. Albüm satışı 5 milyon gibi az bir rakamdır. Bu albümle en iyi yapımcı Juno Ödülü'nü almıştır.

Ardından "Feast on Scraps" adlı bir albümle hayranlarının karşısına çıkar. Diğer ülkelerdekilere konser performansını izleme şansı verdiği bu albüme aynı zamanda "URS" e sığmayan şarkılarını da koyar. Önemli şarkılarından biri "Purgatorying"dir.Daha sonra "So-Called Chaos" gelir ve Kanadalı aktör Ryan Reynolds'a atfedilen bu albüm ile onun artık eskisi gibi sinirli olmadığını, olgunlaştığı görülmektedir.

2005 senesinde Narnia Günlükleri filmine yaptığı "Wunderkind" şarkısıyla Altın Küre Ödülleri'nde adaylık elde eden sanatçı Jagged Little Pill 'in 10. yılı anısına akustik versiyonunu çıkarır. Yine 2005 sonlarına doğru "The Collection" adlı "Best of" albümünü çıkarır ve "Crazy" şarkısıyla yeniden popüler olur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dogma (Ben Affleck ve Matt Damon Yönetmen: Kevin Smith tanrı rolünde)
  • De-Lovely (Türkiye'de DVD'si Cole Porter'ın aşkı adıyla satışta)
  • Just Friends (DVD'deki çıkarılmış sahnelerde izlenebilir)

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vajina Monologları
  • The Exonerated

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]