Post-grunge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Post-grunge
Müzikal kökenleri Grunge, alternatif rock, hard rock, alternatif metal
Kültürel kökenleri 1990'ların ortası, ABD, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık
Önemli çalgılar Vokaller, gitar, basgitar, bateri
Diğer konular

Post-grunge, 1990'ların ortasında grunge'ın türevi olarak ortaya çıkmış bir alternatif rock alttürü. Estetik olarak grunge'dan beslenen ve türün distorsiyonlu gitar melodilerini bulundursa da, post-grunge grunge'a göre daha anaakım ve ticaridir. Tarz, Foo Fighters, Nickelback, Matchbox Twenty, Alanis Morissette ve Bush gibi sanatçı ve gruplarla birlikte 1990'ların sonunda ve 2000'lerin başında büyük popülariteye ulaşmıştır.[1]

Post-grunge janrındaki birçok grup mainstream ve yenilikçi olmayan bir müzik yaptığı için eleştiriye maruz kalmıştır.[2]

Başlıca post-grunge grupları ve sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Post-Grunge". Allmusic. Rovi Corporation. 27 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 August 2012. 
  2. ^ Grierson, Tim. "Post-Grunge. A History of Post-Grunge Rock". About.com. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 March 2012. 
  3. ^ Ankeny, Jason. "Live | Music Biography, Credits and Discography". Allmusic. Rovi Corporation. Erişim tarihi: 19 January 2013. 
  4. ^ True, Chris. "Staind | Music Biography, Credits and Discography". Allmusic. Rovi Corporation. Erişim tarihi: 19 January 2013. 
  5. ^ Wilson, MacKenzie. "Audioslave | Music Biography, Credits and Discography". Allmusic. Rovi Corporation. Erişim tarihi: 19 January 2013. 
  6. ^ Huey, Steve. "Incubus | Music Biography, Credits and Discography". Allmusic. Rovi Corporation. Erişim tarihi: 19 January 2013.