Age of Empires II: The Age of Kings

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Age of Empires II: The Age of Kings
GeliştiriciEnsemble Studios
Hidden Path Entertainment Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarMicrosoft (Win, Mac)
Konami (PS2)
YapımcıEnsemble Stüdyoları
TasarımcıBruce Shelley
BesteciStephen Rippy Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriAge of Empires (seri)
MotorGenie
PlatformlarMicrosoft Windows, Mac OS, PlayStation 2
Çıkış30 Eylül 1999
TürGerçek zamanlı strateji
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Age of Empires II: The Age of Kings (sıklıkla AGE2, The Age of Kings, "AoE II" veya AoK olarak kısaltılır) - Ensemble Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Microsoft tarafından da yayımlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir video oyunudur. Age of Empires serisinin ikincisi olan oyun 1999 yılında Microsoft Windows ve Mac OS için satışa çıkartılmıştır. The Conquerors adlı bir eklenti paketi 2000 yılında raflarda boy göstermiştir. 2001'de bir PlayStation 2 sürümü Konami tarafından ve Nintendo DS spinoffu Age of Empires: The Age of Kings ise 2006'da Backbone Entertainment tarafından geliştirilmiştir. Sega Dreamcast port sürümü Konami tarafından iptal edilmiştir.

Orta Çağ'ı konu alan ve oynanılabilir on üç uygarlığı bünyesinde barındıran oyunun amacı, sayesinde ordularını oluşturdukları, kasabalar kurdukları ve nihayetinde düşmanlarını bozguna uğrattıkları kaynakları toplamaktır. Oyuncuyu uzmanlaştırmaya yönelik belirli tarzda hikâyelerle desteklenmiş beş adet tarih bazlı kampanya modu vardır. Üç ilave tek oyunculu ve çok oyunculu mod oyuna dahil edilmiştir.

İlk oyunla aynı oyun motoruna benzer kaynak kodu kullanılmasına rağmen, The Age of Kings’in yapımı beklenenden bir yıl daha uzun sürmüştür, bu nedenle Ensemble Stüdyoları 1998 yılında Age of Empires: The Rise of Rome adlı eklenti paketini piyasaya sürmek zorunda kalmıştır. Tasarım ekibi önceki oyun Age of Empires’ta söz konusu olan kayda değer sorunları çözmeye odaklanmışlar fakat oyunun çıkışında bazı problemlerin kaldığını not düşmüşlerdir.

The Age of Kings eleştirileri ezici çoğunlukla olumluydu ve oyun toplu puanlarda başarı kazanmıştır. Yeni özelliklerdeki kayda değer sayının yanında oynanıştaki yenilikler de övgüyle karşılanmıştır. Bazı eleştirmenler birimlerin gösterilişini beğenmemiştir -birimlerin boş ve cansız olarak görüldüğünü öne sürerek—kimi eleştirilerdeyse söz konusu oyun öncüsü Age of Empires ile çok fazla benzerlik taşıdığı yönünde olumsuz yaklaşımlar yapılmıştır. Oyunun çıkmasından üç ay sonra, iki milyon The Age of Kings kopyası alıcı bulmuş, ve yedi ülkede satış çizelgelerinde başı çekmiştir. Oyun birçok ödül kazanırken kendi türünden gelecek oyunlarda önemli ölçüde bir etkisi olmuştur.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu farklı özelliklere sahip olan uygarlıklardan birini kontrol ederek güçlü bir uygarlık kurmaya ve karşısındaki oyuncuyu yenmeye ya da verilen bir görevi başarmaya çalışır. Oyuncu uygarlığını geliştirdikçe bir üst zamana geçme olanağı bulur. Her zamanda yeni birimler üretme, yeni binalar inşa etme ve yeni teknolojiler geliştirme hakkı kazanıldığı için çağ atlamak oyunda önemli bir yere sahiptir.

Oyunda sırasıyla Karanlık Çağ (Dark Age), Feodal Çağ (Feudal Age), Kaleler Çağı (Castle Age) ve İmparatorluk Çağı (Imperial Age) olmak üzere 4 çağ bulunur.

Yeni bina inşa edebilen ve harita üzerinde bulunan kaynakları (yiyecek, odun, altın, taş) toplayabilen köylüler, sahip olunması gereken güçlü bir ekonominin temelini oluşturur.

Binaları ve köylüleri koruyabilmek veya düşmanı yok etmek için askerlere ihtiyaç vardır. Oyunda süvari, atlı/yaya okçu, kılıçlı/ kargılı piyade gibi farklı asker sınıflarının bulunması ve her sınıfın farklı özelliklere sahip olması ordudaki asker dengesinin iyi ayarlamasını zorunlu kılar. Bunların yanında her askerin farklı miktarlarda kaynak karşılığında üretilebiliyor olması asker tercihini önemli ölçüde etkilemektedir.

Belirli miktar kaynak karşılığında yapılan geliştirmeler askerlerin çatışmalardaki üstünlüğünü ve köylülerin çalışma kapasitelerini artırdığı için oyunda önem verilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Değişkenlerinin fazlalığı, yaşanmış olayları konu alması ve gerek uygarlıklar gerekse askerler arasındaki dengenin "büyük ölçüde" sağlanmış olması nedeniyle oyun geniş kitleler tarafından beğenilmiş ve uzunca bir süre en iyi strateji oyunu olarak kabul edilmiştir.

Uygarlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Kalesi ve Çin Kalesi

Oyunda güçlü ve zayıf yönleri bulunan, eşsiz bazı teknolojilere veya askere sahip olan ve kendi dillerinde konuşan 13 gerçek uygarlık bulunmaktadır. İnşa edilen binaların mimarî özellikleri de uygarlıklara göre değişmektedir. Mimarî tarza göre uygarlıklar dört gruba ayrılırlar:

Batı Avrupa Kuzeydoğu Avrupa Asya Orta Doğu

Standart oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Standard Game menüsünde 3 seçenek bulunmaktadır:

 • Random Map (Rastgele Harita): Oyun bir Şehir Merkezi (Town Center) bir atlı ve 3 (Çinlilerde 6) işçiyle başlar. Amaç diğer oyuncunun uygarlığını yıkmaktır.
 • Regicide (Kral Öldürme): Rastgele Harita'dan farklı olarak oyun daha fazla işçi, bir kale (castle) ve bir de kral (king) ile başlar. Amaç karşı tarafın kralını öldürmektir.
 • Death Match (Ölüm Maçı): Rastgele Harita'dan farklı olarak oyun çok büyük bir kaynak stoğuyla başlar. Amaç aynıdır.

Görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, bir tanesi oyunu öğretme amaçlı olmak üzere 5 ana başlıktan oluşan bir görev (campaigns) menüsü vardır:

Çok oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun aynı anda -en fazla- 8 oyuncunun birlikte oynamasına da olanak tanıyor.

Anıtlar, kahramanlar ve özel birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıtlar (wonder), oyunda yapılabilmesi için çok büyük miktarda kaynak ve çok uzun zaman gerektiren devasa yapılardır. Anıt inşa eden bir oyuncu belirli bir süre boyunca anıtını koruyabilirse oyunu kazanır. Her uygarlık, kendi tarihinde ön plana çıkmış bir anıt inşa eder. Ayrıca bu anıtlar görev menüsünde bulunan oyunlarda tarihsel ortamın yaratılabilmesi amacıyla da şehirlere dikilmişlerdir. Giza piramitleri ve Kubbetü's-Sahre da bu amaçla kullanılan fakat oyuncular tarafından inşa edilemeyen anıtlardır.

Ayrıca her uygarlık, yine kendi tarihinde var olmuş meşhur savaşçılardan oluşan özel birimlere sahiptir. Bu savaşçılar, anıtlar ve tarihte adı geçen ünlü komutanlar, oyuncuların oyunda kendi milletlerine ait temalar bulmasını sağlamış ve oyunun sevilmesine katkıda bulunmuştur.

Selimiye ve yeniçeriler
Uygarlık Anıt Özel birim
Britonlar Aachen Katedrali Longbowman
Keltler Rock of Cashel Woad Raider
Franklar Reims Katedrali Throwing Axeman
Tötonlar Maria Laach Abbey Teutonic Knight
Gotlar Theodoric'in mozolesi Huskarl
Vikingler Borgund Tahta Kilisesi Berserk
Longboat
Bizanslılar Ayasofya Cataphract
Sarazenler Samarra Minaresi Memeluke
Türkler Selimiye Camii Janissary
Persler Tak-ı Kisra War Elephant
Çinliler Cennet Tapınağı Chu Ko Nu
Japonlar Tōdai-ji Samurai
Moğollar Cengiz Han'ın Yürüyen Sarayı Mangudai

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Age of Empires ve o güne kadar kadar yapılmış olan strateji oyunları dikkate alındığında Age of Kings'te birçok yenilik bulunmaktadır.

Diziliş türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıkı Düzen
Sıkı Düzen
Ayrık Düzen
Ayrık Düzen
Bölünme
Bölünme
Kutu Düzeni
Kutu Düzeni

Birçok strateji oyunundan farklı olarak Age of Kings'te birden fazla askere hareket emri verildiğinde askerler önce düzene girerler. Ardından grup, en yavaş askerin hızında hareket eder. Dört adet diziliş türü vardır.

 • Sıkı Düzen (Line Formation): Okçular için uygundur. Kılıçlı askerlerin grubun içine sızması önlenir böylece daha az kayıp verilir.
 • Ayrık Düzen (Staggered Formation): Düşman okçuların isabet yüzdesinin düşmesini sağlar.
 • Bölünme (Flank Formation): Diziliş türündem çok ani manevra yöntemidir. Özellikle mangonel (Mangonel, Onager, Siege Onager) atışından kurtulmak için kullanılır.
 • Kutu Düzeni (Box Formation): Korunması gereken birim ortaya alınır.

Yapay zeka seçenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli yapılması istenen bir görev için bir kez emir verme olanağı tanır.

 • Devriye (Patrol): Asker(ler) bulunduğu nokta ile işaretlenen nokta arasında devriye gezer. Düşmanın yaklaşması durumunda saldırır ve tehlike geçtikten sonra devriye gezmeye devam eder.
 • Koruma (Guard): Asker(ler) belirlenen birim ya da binayı korur. Düşmanın yaklaşması durumunda saldırır ve tehlike geçtikten sonra görev alanına geri döner.
 • Takip (Follow): Asker(ler) işaretlenen birimi, arada fark edilmemesini sağlayacak kadar mesafe bırakarak takip eder.

Diğer yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kara Ticareti
 • Teknoloji ağacı: Geliştirmelerin ve araştırmaların listelendiği tablo.
 • Harita Düzenleyicisi (Map Editor) ile yeni senaryo oluşturma olanağı.
 • Daha büyük haritalar.

Oyunun elde ettiği başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayım Sonuç
GameSpot 9.1/10
Game Revolution A-
IGN 8.8/10
Eurogamer 9/10
PC Gamer 94/100
PC Gamer UK 91/100
 • 2000 yılı itibarıyla (1 yıl içinde) 2 milyonun üzerinde kopya dağıtıldı[1]
 • GameSpot Awards: Yılın Strateji Oyunu[1]
 • Academy of Interactive Arts and Sciences (AIAS):[2]
  • Yılın Strateji Oyunu
  • Yılın Bilgisayar Oyunu
  • Öykü ve Karakter Geliştirmede Üstün Başarı

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 9 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2008. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ağustos 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2008. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]