İçeriğe atla

Age of Empires III: The Asian Dynasties

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Age of Empires III: The Asian Dynasties
Kutunun önden görünümü
GeliştiriciEnsemble Studios Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıMicrosoft Game Studios
YapımcılarEnsemble Studios
Big Huge Games
TasarımcılarBruce Shelley
Brian Reynolds
SeriAge of Empires
PlatformlarMicrosoft Windows
Mac OS X
Java ME
ÇıkışKanada Amerika Birleşik Devletleri 23 Ekim 2007
Avrupa Birliği 2 Kasım 2007 Avustralya 8 Kasım 2007
TürGerçek zamanlı strateji
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Age of Empires III: The Asian Dynasties (İmparatorluklar Çağı III: Asya Hanedanları), bir gerçek zamanlı izlem oyunudur. Ensemble Studios ve Big Huge Games tarafından yapılmış, Microsoft Game Studios tarafından yayımlanmıştır. Age of Empires III için ikinci genişleme paketidir. Bu paket oyuna: Hindistan, Çin ve Japonlar'dan oluşan üç yeni ırk, yeni öyküler, yeni haritalar, oyun türleri ve yeni kahramanlar eklemektedir. Ek paket Su hazineleri de içerir ki; Yalnızca deniz birimlerince alınır.

Eklenen Yeni Uygarlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Asya'dan üç yeni ırk eklenmiştir. Her Asya ırkı önceki oyunlardan ayrı olarak gezgin yerine rahip edinir. Japonya ve Hindistan oyuna iki rahiple başlar. Rahipler ateş etme gücü edinmemiştir ancak bazı savaş becerileri vardır (hazine koruyucularını sersemletmek gibi).

  • Hindistan: Başkent kartları arasında köylü yoktur ama her gönderide bir köylü verilir. Köylüler üretilirken et yerine odun gerekir. Sepoy (Musketeer), Gurka (Skirmisher), Rajputs (Rodeleros) piyadelerine benzer. Çeşitli deve ve fil süvarileri vardır. Boğalar bu medeniyet için kutsaldır.Sacred Field adlı binanın yanına boğalar getirilirse sürekli olarak Xp puanı kazandırır. Brahmin adlı rahipler diğer birimlerin canını tazeler ve kahramanlarda bunlardır. Hindistan'ın ana şehrinin adı delhi, liderlerinin ismi ise Büyük Akbardır.
  • Çin: Bu uygarlık göç kartları edinmiştir. Bu kart ile her kentten bir köylü alınır. Bu uygarlığın rahipleri buluş çağında asker üretebilir. En çok saldırı noktası da bu rahiplerdedir. Çin uygarlığı diğer uygarlıklardan daha fazla nüfus sınırına sahiptir. (Diğer uygarlıklar: 200, Çin: 220) Birimler küme biçiminde üretilir. Ayrı ayrı üretim yoktur.
  • Japonlar: Japon uygarlığı Daimyo adı verilen birimler edinmiştir. Bunlar yürüyen kaleye benzer ve sürekli asker üretebilir. Japonlar avcılık ve besicilik yapamaz. Tapınak yapıları ile hem ufak tutarda kaynak kazanır, hem de her evde (shrine) 10 nüfus desteği alır. Japon başkent kartları iki kere gönderilebilir. Oyunda büyük çıkar sağlar. Japon özel birimleri olan Samuraylar oyundaki birçok üniteye ve yapılara karşı bonusa sahiptir.

Yeni Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

İhracat: Bu özel kaynak üç Asya uygarlıkları için geçerlidir. Konsolosluk binası kurulur. Herhangi bir yabancı müttefik ile anlaşma yapılır. Yabancı müttefiklerin (Hollanda, İngiltere, Fransa...) askerlerinden ve teknolojilerinden faydalanmanızı sağlar. Para yerine geçen şey ise yapraktır. Yaprak işçilerle kazanılmaz. Kendiliğinden otomatik olarak dolar (yaprak üretimi %5 ile %10 oranında arttırabilir ama aynı oranda üretimde yavaşlar).

Paralı Askerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda yeni paralı askerler vardır. Asya uygarlıkları bunları manastırdan alabilir ya da Başkentinden kart ile gönderebilir. Yeni paralı askerlerden bazıları:

Yeni İkincil uygarlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı yeni ikincil uygarlık vardır. Bunlar oyun içi haritada köyleri bulunan uygarlıklardır. Asker ve bilgi alınabilir. Yeni ikincil uygarlıklar: Sufiler, Şaolin, Budistler, Udasiler, Baktiler ve Cizvitler'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]