Age of Empires III: The WarChiefs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Age of Empires III: The WarChiefs
The Games for Windows Cover for The Warchiefs
Geliştirici Ensemble Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Microsoft Game Studios
Yapımcı Ensemble Studios
Seri Age of Empires
Platformlar Windows, Mac OS X
Çıkış North America North America 17 Ekim, 2006[1]Europe 20 Ekim, 2006[1]
Tür Gerçek Zamanlı Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Age of Empires III: The War Chiefs (İmparatorluklar Çağı III: Savaş Şefleri) (Kısaca: TWC ya da Wc) Microsoft ve Ensemble Studios'un Age of Empires III'e çıkardığı ek pakettir.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakır ve kalay madenleri oyuna eklendi. Bu madenlerden altın veya gümüş madeni kadar para üretilemez.

Ana oyundan bağımsız olarak, yeni bir Home City Shipment (başkent kartları) düzenine sahip olunabilir. Başkentin her 10 düzey atlayışında oyuncunun eline bir kart daha eklenir.

Oyuna 3 Kızılderili ırk eklendi [Aztekler (Aztecs), Iroquiois ve Siyular (Sioux)].

Landsknecht,paralı asker,salondan alınabilir..

Bazı yeni birimler eklendi. Bu birimlerin çoğu yeni yerli ırkların birimleri ve onların Avrupalı ordulara eklentileridir. Yeni birimlerin peşinden, dört gelişigüzel paralı asker salondan kart kullanmadan alınabilir. Avrupa uygarlıkları bar adında yeni bir yapıya kavuştular. Barda paralı asker ya da hazine koruyucuları gibi birimler alınabilir. Yerli ırkların elçilikleri haritanın herhangi bir yerine kurabilir ve yerli askerler üretilebilir. Avrupalılara: Atlı topçu, petard ve casus gibi birimler eklendi.Tüm yeniliklerle birlikte önceki oyunda bulunan özelliklerin bu oyunda korunduğu unutulmamalıdır.Bkz: Age of Empires III

Yerli Irklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Iroquois, Siu ve Aztekler oynanabilir üç yeni ırk olarak eklendi. Üç ırkın kendine özgün özellikleri vardır.

Bayrak Uygarlık Benzersiz Uygarlık Bonusu
Iroquois flag.gif Iroquois

Hiawatha

Savaş önderi yakındaki birimlerin canlarını artırır, yapıları ücretsiz yapar. Sürekli travois üretebilir.
Sioux flag.gif Siu

Chief Gall

Savaş önderi yakındaki birimlerin hızını artırır. Oyun başlangıcında 200 nüfusla başlar. Teepes adında özgün birlikleri vardır.
Aztec flag.gif Aztekler

Cuauhtémoc

Savaş önderi yakınaki birimlerin iki katı deneyim kazanmasını sağlar. Savaşçı rahipleri vardır. Bir tanesi oyun başında verilir.

Revolution (Devrim)[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupalı Devletler, isterlerse ya Industrial Age'den (Sanayi Çağı) Imperial Age'e (İmparatorluk Çağı) devam edebilirler, ya da Industrial Age'de Revolution (Devrim) yapabilirler.

Devrim yapıldıktan sonra, bütün köylüler askere dönüşür ve köylü üretimi durdurulur. Dolayısıyla üretim de durmuş olur. Town Center'dan, normal askerlerden daha ucuz olan colonial militia (Koloni Milisi) adlı piyadeler üretilebilir. Başkentten (Home City Shipment) colonial militia gönderilebilir.

Devrimden önce inşa edilen gemiler, bankalar (banks), fabrikalar (factory) ve ticaret yolları (trade route), devrimden sonra işlevini kaybetmez. Bunların sayesinde, devrim sonrasında üretim yapılabilir.

Devrim yapıldıktan sonra, sadece 4 yeni karta sahip olunur. Bu kartlar sınırsız kullanılabilir. Ama bazı kartların yeniden kullanılabilmesi için, gönderilen karttaki birimlerin tamamının yok edilmesi gerekmektedir.

Devrimden sonra, oyunda 3 yeni birim üretilebilir: Ironclad (gemi), Gatling Gun (Mitralyöz), Colonial Militia.

Başkentten Fort Vagon (Kale Arabası) gönderilebilmektedir.

Campaign (Öykü)[değiştir | kaynağı değiştir]

Fire (Ateş) adlı 1. bölümde, Amelia Black'in babası Nathaniel'in Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda yaşadıkları anlatılır.

Shadow (Gölge) adlı bölümde, Amelia Black'in oğlu Chayton'ın şirketin başında yaşadıkları anlatılır.

Devrimciler Ve Onların Ulusları[değiştir | kaynağı değiştir]

Millet Devrimci Avantajlar Kullanabilen Medeniyetler
Flag of Argentina.svgUnited Provinces of the Río de la Plata San Martín 6 Adet Imperial Howitzer (Geliştirilmiş Havan Topu) Sağlar. Almanya
Flag of Empire of Brazil (1870-1889).svgEmpire of Brazil Bonifácio 20 Tane Fierce Legendary Tupi Warrior'lar Gönderir. Tüm Yerliler Legendary Seviyesine Yükselir. Portekiz Ve Hollanda
Flag of Chile.svgŞili O'Higgins 10 Adet İmperial Hussar (Süvari Birlik) Sağlar. (Hussar'lar Yükseltilebilir.) Osmanlı İmparatorluğu Ve İspanya
Bandera de la Guerra a Muerte.svgSecond Republic of Venezuela Santander 3 Adet İronclad (Gemi) Osmanlı İmparatorluğu,Fransa,Ve Rusya
Flag of Haiti 1964 (civil).svgEmpire of Haiti L'Ouverture Colonial Militia Piyadelerinin Canları Artar. Fransa Ve İngiltere
Flag of Mexico (1821-1823).svgMexican Empire Hidalgo Bir Grup Outlaw Birimi. İspanya Ve Portekiz
Flag of Peru (state).svgPeruvian Republic Bolívar Tüm Ünitelerin %5 Oranında Canı Artar. Rusya Ve Almanya
Flag of the United States (1777-1795).svgAmerika Birleşik Devletleri Washington Gatling Gun (Mitralyöz) Birimlerinin Canı Artar. İngiltere Ve Hollanda

Oyun türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna bir yengi biçimi eklendi. Ticaret adındaki bu biçimde oyuncu ticari üstünlük sağladığında oyunu kazanabilir. Age Of Empires III'teki oyun türleri de varlığını korumaktadır.

Ayrıca 8 yeni harita da bulunmaktadır. Bunlar: Northwest Territory (Oregon), Washington ve Britanya Kolumbiyası, Kaliforniya, Painted Desert, Araucania [Üç biçimi vardır: Northern (Kuzey), Southern (Güney), ve Middle (Orta)], Orinoco, Ozarks, Plymouth, ve Andes.

Resmi İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu ana kadar 4 yama duyurulmuştur. Bunlar resmi siteden 12 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. indirilebilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Game Details 13 Ocak 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., IGN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]