A Hero Sits Next Door

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"A Hero Sits Next Door"
Family Guy bölümü
Bölüm no. 1[1]. sezon
5[1]. bölüm
Yönetmen Monte Young[1][2]
Senarist Matt Weitzman
Michael Barker[1][2]
Yapımcı David Zuckerman
Prodüksiyon no. 1ACX05[2][3]
Yayın tarihi 2 Mayıs 1999 (1999-05-02)[1][2]
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Mind Over Murder"
Sonraki →
"The Son Also Draws"
Family Guy (1. sezon)
Family Guy bölümleri listesi

"A Hero Sits Next Door" (TürkçeYan Kapıda Bir Kahraman Var), komedi dizisi Family Guy'ın birinci sezonunun beşinci bölümüdür ve Fox kanalında 2 Mayıs 1999 (1999-05-02)'da yayımlandı. Daha sonra dizinin ana karakterlerinden birisi haline gelecek olan Joe Swanson ilk kez bu bölümde yer alır. Peter Griffin, yakında oynanacak bir beyzbol oyunu için kendisinin yaraladığı bir diğer oyuncunun yerine geçecek başka bir oyuncu bulmak zorundadır. Peter, daha önce lisede beyzbol takımında Joe'nun yer aldığını öğrendikten sonra onu maça katılması için ikna eder. Ertesi sabah Joe oyun alanına geldiğinde Peter, Joe'nun tekerlekli sandalyede olduğunun farkına varır ancak buna rağmen Joe, mükemmel bir oyun sergileyerek takımının oyunu kazanmasını sağlar. Peter, Joe'nun bu başarısını kıskanır ve bir kahraman olmaya çalışır. O sırada Meg, Joe'nun oğlu Kevin'in dikkatini çekmeye çalışır.

"A Hero Sits Next Door" Monte Young tarafından yönetildi ve Mike Barker ve Matt Weitzman'ın yazar ekibi tarafından yazıldı. Bölümde oyuncu Suzie Plakson, artistik patinajcı Michelle Kwan, oyuncu Wally Wingert ve oyuncu Carlos Alazraqui'nin konuk oyunculuklarına yer verildi. Bölümün büyük çoğunluğu Family Guy ile özdeşleşmiş olan kesitler halinde gösterilen mizah örneklerinden oluşur ve Super Friends, Pez, John F. Kennedy ve Robert F. Kennedy süikastleri gibi popüler kültür öğelerinden esinlenir.

Bölüm, televizyon eleştirmenleri tarafından olumlu karşılandı. Eleştirmenler, Joe Swanson'ın diziye bu bölüm ile birlikte unutulmaz bir şekilde giriş yaptığını belirtirken, bazı eleştirmenler Joe ile The Grinch arasındaki kavga sahnesinden övgüyle bahsetti. Diğer bazı eleştirmenler ise bölümün kesit esprilerini ve bölümün konusunu "garip" ve "genel kanının aksine" oldukları gerekçesiyle olumsuz buldu.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Happy-Go-Lucky Oyuncak Fabrikası'nda güvenlik müfettişliği yapan Peter Griffin'e patronu Bay Weed, şirketin her yıl düzenlenen beyzbol maçının bu yılki ayağını kazanmasına yardımcı olacak Guillermo'yu tanıtır. Evde Peter'ın eşi Lois, Peter'a yeni komşuları Swanson ailesini tanıtır ve ondan yeni komşuları ile arkadaşlık kurmasını ister. Peter buna pek yanaşmaz ve Brian ile birlikte beyzbol antrenmanına gider. Top atıcı antrenmana gelmemiştir ve bunun üzerine Peter onun yerini doldurur. Bir atış sırasında Guillermo'yu ciddî bir şekilde yaralar ve Bay Weed, Peter'dan onun yerine birisini bulmasını, eğer bulamazsa onu işten atacağını söyler.

O sırada Lois, oğlu Stewie ile birlikte yeni komşuları ile tanışmaya gider. Lois'i kapıda Bonnie Swanson karşılar ve kısa bir sonra onun kocası Joe ile tanışır. Meg ise Joe ve Bonnie'nin oğulları Kevin'e aşık olur. Peter eve gelir ve Swansonlara kaba saba davranır. O gece ilerleyen saatlerde Peter, Guillermo'nun yerine kimin geçeceğini düşünürken Lois, Joe'nun üniversitede beyzbol oynadığını söyler. Peter ertesi gün Joe'yu bir sandalyede otururken görür ancak oturduğu sandalyenin bir tekerlekli sandalye olduğunu görmez. Peter, Joe'yu beyzbol maçında oynamaya davet eder. Ertesi sabah Peter ve Bay Weed oyun alanındadır. Joe oyun alanına gelir ve Peter ile Bay Weed, Joe'nun tekerlekli sandalyede olduğunu görünce dehşete kapılır. Tekerlekli sandalyede olmasına rağmen Joe mükemmel bir oyunculuk sergileyerek takımının maçı kazanmasını sağlar. O gece evindeki kutlama partisinde Joe, daha önce bir polis memuru olduğunu ve bir yetimhanenin çatısında The Grinch ile savaşırken sakatlandığını söyler ve bunun üzerine, Peter'ın ailesi de dahil olmak üzere komşuları arasında büyük bir popülerlik kazanır.

Joe'nun popülerliği Peter'ın onu kıskanmasına neden olur. Bunun üzerine Peter da bir kahraman olmak ister. Joe'nun kahramanlığı ile yarışmak için bir banka soygununun önüne geçmeye çalışır ancak bu sırada Peter ve Brian esir alınır. Joe olay yerine gelerek hırsızları teslim olmaya ikna eder. O sırada olay yerinde bulunan halk, Joe'yu omuzlarına alarak tekerlekli sandalyenin boş kalmasına neden olur. Stewie, "tekerlekli sandalyenin gücünü" keşfetmeye çalışırken Lois onu tekerlekli sandalyeden alarak ağzına bir emzik tıkar ve bunun üzerine Stewie uykuya dalar. Esir alınma olayından sonra Peter hayâl kırıklığına uğrar ancak Peter'ın ailesi, onun kendilerinin bir kahramanı olduğunu söyleyerek avutur.[2][4]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahverengi bir kazağı olan kel bir adam ve dağınık saçlı ve gözlüklü bir başka adam mikrofona konuşurken.
Mike Barker ve Matt Weitzman, "A Hero Sits Next Door" bölümünün yazarlığını yaptı.

"A Hero Sits Next Door", Mike Barker ve Matt Weitzman tarafından yazıldı. Bu bölüm, ikilinin dizi için yazdığı ilk bölüm oldu. Bölümün yönetmenliğini de yine Family Guy için ilk yönetmenlik denemesini yapmış olan Monte Young yaptı.[1][2] Bölümün yapımı sırasında yazarlar, kendilerine King of the Hill yapım ekibi tarafından kiralanan bir ofiste çalıştı.[5] MacFarlane, birinci sezonun yapımını bir üniversite projesine benzetti ve ikisinin arasındaki tek farkın, bu çalışmanın finanse edilmiş olması olarak gösterdi.[6] Bölümün konuk oyuncuları arasında oyuncu Suzie Plakson, artistik patinajcı Michelle Kwan, oyuncu Wally Wingert ve oyuncu Carlos Alazraqui yer aldı.[1] Dizinin tekerrür eden ses oyuncuları kadrosunda yazar ve karikatürist Butch Hartman yer aldı.[1] "A Hero Sits Next Door", polis memuru ve Griffin ailesinin komşusu olan ve Patrick Warburton tarafından seslendirilen Joe Swanson karakterinin[7][8] yanı sıra Jennifer Tilly tarafından seslendirilen Joe'nun eşi Bonnie[9] ve Jon Cryer tarafından seslendirilen oğulları Kevin'in Family Guy dizisinde yer aldığı ilk bölüm oldu.

Bölümün yapımı sırasında bölümün başlarında Joe'nun kullandığı tekerlekli sandalye, Joe'nun bulunduğu sahnelerde kendisinin belden yukarısının gösterilmesi yolu ile gizlendi.[10] "A Hero Sits Next Door" ayrcıa bölüm isminde "ölüm" ve "cinayet" temalarının yer almadığı ilk bölüm ismi oldu.[8] Bu bölümden önceki dört bölümün isimlendirmesi, dizinin yaratıcısı Seth MacFarlane'in 1930larda ve 1940larda popüler olan gerilim seçkilerinin yer aldığı programların, özellikle de Suspense isimli programın büyük bir fanatiği olması sebebiyle ölüm ve cinayet temalarını işliyordu ancak bölümlerin bu şekilde isimlendirilmesi onların birbirlerinden ayrıştırılmasını zorlaştırdığı gerekçesiyle bu tip isimlendirilmeye bu bölüm ile birlikte son verilmiş oldu.[10][11]

Radyo dramlarını çok seven birisiyim ve dizinin daha henüz kendisine yer bulmaya çalıştığı dönemlerde her bir bölümün isminin netameli olduğu, 1940ların gerilim dram programlarından alınmış "Death Has a Shadow" ve "Mind Over Murder" gibi aslında diziyle hiçbir alakası olmayan isimlere sahipti. Bu tip isimlendirmenin dört bölüm sonra aslında komik olmadığının farkına vardık ve bunun üzerine sonraki bölümlerin herhangi bir temaya sahip olmayan normal bir isimlendirmeye sahip olmasına karar verdik.

—Seth MacFarlane, IGN'e verdiği bir röportajdan alıntı.[11]

Joe'nun nasıl sakat kaldığını anlattığı hikâye, dizinin daha sonra yayımlanan Joe's Revenge (TürkçeJoe'nun İntikamı) isimli bölümünde değiştirildi. O bölümde Joe'nın aslında bir uyuşturucu satıcısı tarafından sakatlandığı belirtildi.

Kültürel referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümde bir Dr. Seuss' masalı olan How the Grinch Stole Christmas!''a (TürkçeGrinch Noel'i Nasıl Çalar!) referans gösterildi.

"A Hero Sits Next Door" isimli bu bölümün mizahı, Family Guy'ın diğer bölümlerinden aşinâ olunan, popüler kültür öğelerine kesitler şeklinde gösterilen sahneler aracılığı ile aktarılır. Bölümde Peter, Adalet Sarayı'nda çıplak poker oynadığı bir zamandan bahsederken Super Friends (süper kahramanların yer aldığı bir çizgi dizi) karakterleri belirir. Oyunu Wonder Woman kaybeder ve bunun sonucunda kıyafetlerini çıkarır. Robin, o sırada çıplak olan Wonder Woman yerine Peter'a bakar.[8] Bölümde ayrıca bir çocuk, John F. Kennedy'nin kafasının şekline sahip bir Pez dağıtıcısını gösterir. Bu dağıtıcı daha sonra bir polisin kurşunu tarafından yok edilir. Bunun üzerine çocuk "En azından hâlâ Bobby Kennedy'nin Pez dağıtıcısına sahibim." der. Bu sahne, John ve Robert Kennedy suikastlerine bir referans niteliğindedir.[12]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

"A Hero Sits Next Door", eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı. 2008 yılındaki incelemesinde IGN yazarı Ahsan Haque, bölüme 10 üzerinden 7.9 puan verdi ve bölümün "Joe'nun mükemmel bir şekilde tanıtıldığı bir bölüm" olduğunu ve Joe ile Grinch arasındaki savaş sahnesinin "ileriki bölümlerde yer alacak olan pek çok aksiyon sahnesinin önünü açtığını" ifade etti. Haque ayrıca bölümün hikâyesinden de övgüyle bahsetti ve özellikle Super Friends karakterlerinin yer aldığı sahnenin, dizinin klasikleşmiş sahnelerinden birisi olduğunu dile getirdi.[8] The TV Critic yazarı Robin Pierson ise bölüm hakkında karışık yorumlarda bulunarak bölüme 100 üzerinden 55 puan verdi. Bölümün konusunu garip bulan Pierson, bölümün genel olarak komik olmadığını, kesit sahnelerde gösterilen esprilerin kısa ve ortalama kalitede olduğunu düşündüğünü belirtti. Pierson, ayrıca Peter'ın yeni komşularının diziye katılmasının diziye yeni bir dinamik katacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.[13]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g h "Family Guy: A Hero Sits Next Door Cast and Crew". Yahoo (İngilizce). Yahoo. inc. 17 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2010. 
 2. ^ a b c d e f Callaghan, s. 30
 3. ^ (İngilizce). 20th Century Fox http://web.archive.org/web/20150920221920/http://www.foxinflight.com/tv/15/. 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2010.  Bilinmeyen parametre |dizi_adı= görmezden gelindi (yardım); Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
 4. ^ Family Guy: Seri 1'deki "A Hero Sits Next Door" bölümünün özeti. [DVD]. 15 Nisan 2003. 20th Century Fox.
 5. ^ Seth MacFarlane. (15 Nisan 2003). Family Guy: Seri 1 DVDsindeki "Death Has a Shadow" bölümünün yorumları. 20th Century Fox.
 6. ^ "Family Guy TV Behind the Scenes — Seth MacFarlane Talks Family Guy About this video". IGN (İngilizce). News Corporation. Erişim tarihi: 10 Ağustos.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
 7. ^ "Patrick Warburton: Credits". TV Guide (İngilizce). 2 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2009. 
 8. ^ a b c d Haque, Ahsan. "Family Guy Flashback: "A Hero Sits Next Door" Review" (İngilizce). IGN. Erişim tarihi: 1 Aralık 2009. 
 9. ^ "Jennifer Tilly: Credits". TV Guide (İngilizce). 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2009. 
 10. ^ a b Callaghan, s. 32
 11. ^ a b "William S. Paley TV Fest: Family Guy". IGN (İngilizce). 15 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2009. 
 12. ^ "Family Guy — Volume 1" (İngilizce). TVShowsonDVD.com. 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2010. 
 13. ^ Pierson, Robin (13 Eylül 2009). "Episode 5: A Hero Sits Next Door". The TV Critic (İngilizce). 6 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]