Star Medya Grubu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.08, 15 Ekim 2020 tarihinde Sayginer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23786609 numaralı sürüm (→‎top: Bakım kat. düz.)
Star Medya Grubu
Tür Medya
Kuruluş 1989
Kurucu Cem Uzan
Feshedilme Şubat 2016
Genel merkezi ,
Sahibi Murat Sancak
Website http://www.starmedya.com.tr/

Star Medya Grubu, Uzan Grubu bünyesinde kurulmuş ve gazete, dergi, kitap, radyo ve televizyon yayıncılık, alanlarında faaliyet gösteren bir şirkettir.

Türkiye'de görsel ve işitsel basın alanlarında ilk özel (Star TV), ilk tematik (Teleon TV), ilk müzik (Kral TV), ilk Türk sineması (Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları; (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını yapan (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını yapan (Metro FM)[kaynak belirtilmeli] ve ilk slow müzik yayını yapan (Joy FM)[kaynak belirtilmeli] radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu (Star Digital) kurarak önemli işler başarmıştır.

Ayrıca Star Grubu'nda Star TV, Kral TV, Teleon, Kanal 6, Süper FM, Metro FM, Kral FM, Joy FM, Joy Türk FM, Star Digital, DigiFunClub, Star Gazetesi, Zımba Gazetesi ve Damga Gazetesi'nde yer almıştır. Halen Kanal 24 ve Tv4 ile Star Gazetesi'nde yer almaktadır. Star TV ise 2005 yılında Doğan Grubu ve Kral TV ve Kral FM ise 2008 yılında Doğuş Grubu'na satıldı.

Şubat 2016 yılında Esmedya ile birleşmiştir.

Bünyesindeki medya kuruluşları

Gazete

Televizyon

Radyo

Dijital Platform

Kaynakça