Multi Channel Developers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Multi Channel Developers
Multi Channel Developers logosu.png
Tip Anonim
Tür Medya
Slogan Türkiye’nin Bağımsız İçerik Platformu
Kuruluş 1998
Şehir İstanbul
Ülke  Türkiye
Konum Atatürk Oto Sanayi Sitesi 53. Sk. No: 11-C Çiftkurtlar Honda Plaza Kat: 2 Maslak 34398 İstanbul / Türkiye
Hizmet bölgesi Türkiye
Hizmetleri Filbox
Ana sayfa Multi Channel Developers
Vikiveri öğesi

Multi Channel Developers, kısaca MCD, Oflaz ailesi tarafından 1998'de kurulan Türk medya grubu. Birçok yabancı kanalın Türkiye dağıtımcılığını yapmaktadır.

Başlarda yalnızca Türkiye'de yayınlanmasını sağlarken, daha sonra bu kanalların yerel versiyonlarını oluşturmuş ve bunları yayına sokmuştur.

National Geographic, Eurosport, Eurosport 2, RTL, sat.1, n-tv, Travel Channel, Performance, Hallmark gibi iş kanalların Türk televizyonlarında yer bulmasını sağladı.

Mayıs 2005'te Nickelodeon'ın Türkiye yayına başlamasıyla Viacom-MCD ortak girişimi başlamış oldu. Ekim 2006'da MTV Türkiye'nin açılmasıyla da bu ortaklık büyümeye devam etti. MCD, MTV Networks kanalların Türkiye lisansörü oldu ve dağıtım, yayın, yönetim, pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam faaliyetlerini yürüttü. 6 yıllık bu ortak girişim, Viacom International Media Networks ile MCD'nin, Nickelodeon ve MTV Türkiye televizyon kanalları ile ilgili Ağustos 2011'de şirketleri ayırmasıyla sona erdi.

MCD, Aralık 2005 tarihinden itibaren Eurosport ve Eurosport 2 kanallarının Türkçe prodüksiyon haklarını aldı.

Daha sonraki yıllarda Sci-Tech, SinemaTV, SinemaTV2, SinemaTV Aile, SinemaTV Aşk, SinemaTV Aksiyon, SinemaTV 1001, SinemaTV HD, SinemaTV HD2, Dizi TV, FilmClub, FilmClub2, BBC Entertainment, BBC HD, BBC World, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies, BBC Knowledge, Euronews, Eurosport, Eurosport2, Eurosport HD gibi pek çok kanalı Türkiye'de yayın hayatına sokmuştur.

31 Ağustos 2011'de MTV ve Nickelodeon'ın haklarını devretmesi ile bu frekanslarda Animex anime ve çocuk kanalını kurdu ve yayına soktu; test yayını bittikten sonra 3 Şubat 2012'de yayın hayatına Kidz TV olarak devam etti.

15 Mart 2016'da A+E Network iş birliği ile 26 Nisan 2016'da Lifetime Türkiye kanalının yayına geçeceğini duyurdu.[1]

2018 yılında kurdukları dijital platform Filbox ve promosyon kanalı Fil TV kapatmış, 2008 yılından beri birçok serisiyle yayın yapan Sinema TV kanalları da bu yıl ellerinden çıkmıştır.

Web Portalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon kanalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden dağıtımını yaptığı kanallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski televizyon kanalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oflaz Medya Grubu bünyesindeki diğer şirketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [/web/20160316071237/http://www.yeniyeniseyler.com/2016/03/16/lifetime-tv-yakinda-turkiyede-ozel-haber/ "Lifetime TV yakında Türkiye'de!"] |arşivurl= değerini kontrol edin (yardım). Yeni Yeni Şeyler. 16 Mart 2016 tarihinde [/2016/03/16/lifetime-tv-yakinda-turkiyede-ozel-haber kaynağından] |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2016.