Bordigizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 02.33, 3 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Bordigizm, İtalya Komünist Partisi'nin kurucusu ve Uluslararası Komünist Parti'nin önde gelen isimlerinden olan Marksist Amadeo Bordiga tarafından benimsenen bir sol komünizm çeşididir. İtalyan Sosyalist Partisi'ndeki bordigistler, ilke olarak parlamento seçimlerine katılmayı reddeden ilk kişilerdi.[1]

Teoriler

Stalinizm'de Bordigizm

Kuramsal düzeyde Bordiga, Sovyetler Birliği'nin kapitalist üretim biçimini toplumsal olarak anlaşılması ve yayılması için çalışmalar yaptı. Bordiga'nın Sovyet ekonomisinin kapitalist doğası üzerine yazıları, Troçkistlerin ürettiklerinin aksine, aynı zamanda tarım sektörüne odaklıydı. Bordiga, Sovyetler Birliği'ndeki tarımı analiz ederken, biri kooperatif çiftliği, diğeri ücretli emek devlet çiftliği olan Kolhoz ve Sovhoz'da mevcut olan kapitalist sosyal ilişkileri sergilemeye çalıştı.[2]

Demokrasi'de Bordigizm

Bordiga siyasi kariyerinde, Karl Marx ve Friedrich Engels'in geleneğini takip ettiğine inandığı için kendisini gururla anti-demokratik olarak tanımladı. Bununla birlikte, Bordiga'nın demokrasiye yönelik düşmanlığı, tek partili devletin Stalinist anlatısıyla ilgisizdi. Faşizmi ve Stalinizmi burjuva demokrasisinin doruk noktası olarak gördü.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "Bordigism". International Communist Current. 10 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. 
  2. ^ Goldner, Loren (1995). "Amadeo Bordiga, the agrarian question and the international revolutionary movement" (PDF). Critique: Journal of Socialist Theory. 23 (1): 73-100. doi:10.1080/03017609508413387. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2018.