Otto Rühle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Otto Rühle (d. 23 Ekim 1874 - ö. 24 Haziran 1943), Alman Marksist.

Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg ve Franz Mehring'le beraber Internationale isimli bir dergi çıkarttılar. Birinci Dünya Savaşı'nda proleterlerin birbirlerini öldürmesine karşı mücadele ettiler. Aynı kadroyla 1916 yılında Spartaküs Birliği'ni kurdular.

Rühle, başından beri, tıpkı Luxemburg gibi, Leninizme karşı mesafeli bir tavır takındı. İç savaşın Bolşevikler lehine sonuçlanmasının ardından baş gösteren bürokratikleşmeyi erkenden fark ederek bu konuda eleştiriler yazdı. Alman sendikal hareketine karşı muhalefet yürüttü. Faşizmin ayak seslerini de çok önceden duyan Rühle, bütün sol güçlere anti-faşist birlik çağrısında bulundu.[1]

Leninist parti modelinin Çarlık'ı yıkmak için elverişli olduğunu kabul eden Rühle, ancak bu modelin bir proleter devrimi için uygunsuz olduğunu savundu. "Devrim parti meselesi değildir" [2] diyen Rühle, konseyler oluşturan işçi sınıfının özyönetimine dayanan Konsey Komünizmi fikrini destekledi.

Rühle ayrıca Moskova Duruşmaları'nı izlemek üzere John Dewey önderliğinde kurulan bağımsız aydınlardan oluşan komisyonun üyeliğini de yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Otto Rühle and the German Labour Movement by Paul Mattick". 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2012. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2012. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]