2PM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2PM
2PM Go Crazy Dünya Turu 2014, Rosemont Tiyatrosu, Chicago (Rosemont), Illinois, U.S.A.
(Soldan sağa: Chansung, Wooyoung, Junho, Jun. K, Taecyeon & Nichkhun)
Genel bilgiler
Unvanı Jimseung-dol (Beastly Idols)
Başladığı yer Seul, Kore Cumhuriyeti
Tarzlar K-Pop
Etkin yıllar 2008-günümüz
Müzik şirketi JYP Entertainment (Kore Cumhuriyeti)
Sony Music (Tayland)
Ariola Japan (Japonya)
United Asia Management
İlişkili hareketler One Day
2AM
JYP Nation
Resmî site 2pm.jype.com 2pmjapan.com
Üyeler Jun. K
Nichkhun
Ok Taecyeon
Wooyoung
Junho
Chansung
Eski üyeler Jay Park

2PM (Korece: 투피엠) JYP Entertainment tarafından yönetilen Güney Koreli bir idol grubudur. Grup şu an 6 üyesi; Jun. K (eskiden bilinen ismiyle Junsu), Nichkhun, Taecyeon, Wooyoung, Junho ve Chansung'dan oluşmaktadır. Eski liderleri Jay Park 2010 yılının başında resmi olarak gruptan ayrılmıştır.

2PM üyeleri yolculuklarına Koreli şarkıcı Park Jin Young'un One Day isminde 11 kişilik bir grup kurmasıyla başladılar. One Day, daha sonra grup 2PM ve benzer ama bağımsız bir grup olan 2AM olarak ikiye ayrıldı. 2PM performanslarında akrobatik dans stillerini de sergiledikleri "10 Jeom Manjeome 10 Jeom" (10 Üzerinden 10) isimli şarkıyla çıkış yaptı.[1] "Again & Again" teklileri ile ilk kez liste başına oturdular. Bu iki tekli de 2009'da yayınlanan ve ilk stüdyo albümleri olan "The First Album 1:59PM"de yer aldı. Grup 2011'de ''Hands Up'' isimli bir başka Korece albüm yayımlayarak yollarına devam etti. Aynı yıl daha sonra Republic of 2PM ile Japonya'da çıkış yaptı. Bir yıldan uzun bir süre sonra 2013'te grup üçüncü stüdyo albümleri Grown ile dönüş yaptı. 2014 Eylül ayının başında ise çıkış parçası grup üyesi Jun.K tarafından bestelenen dördüncü stüdyo albümleri "Go Crazy" ile tekrar dönüş yaptılar. Müzik videosu 10 Eylül'de yayımlanırken albüm 15 Eylül'de yayımlandı. Geri dönüş sahnelerini 11 Eylül'de M!countdown'da yaptılar.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkış öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM üyelerinin hepsi (keşfedilmiş olan Nichkhun hariç) JYP Entertainment bünyesine girebilmek için elemelerden geçmiştir. Birçok ses yarışmasını. kazanan Jun.K de dahil olmak üzere üyelerin bazıları çoktan eğlence sektöründe deneyimlere sahipti. Ok Taecyeon, Lee Junho ve Hwang Chansung SuperStar Survival (Yıldızların Mücadelesi) yarışmasında yer almışlardır. Üyelerin bir kısmı daha önce Amerika'da yaşamıştır. Eski lider Jaebeom Seattle bölgesinde, Nichkhun Güney Kaliforniya'da yaşamış, Taecyeon ise Kore'ye dönmeden önce Massachusetts'de 7 yıl zaman geçirmiştir.

2PM üyeleri aslen daha büyük bir grup olan One Day'in bir parçasıydılar. Hot Blood Men (Ateşli/Sinirli Adamlar) isimli belgeselde grubun stajerlik günleri görülmektedir. Bu belgeselde eski üye Jaebeom yapılan oylamada hayranlar tarafından en çok oyu alarak programı ilk sırada bitirmiştir. Ayrıca program 3 üyenin (Lee Swichi, Im Daehun, and Yoon Doo-joon) gruptan elenme sürecini de içermektedir ancak bu kısımlar yayımlanmamıştır.

Eğitim süresinin sonunda One Day 11 kişiye düşmüş ancak daha sonradan grup 2PM ve 2AM olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Çıkış ve anlaşmazlıklar(2008–09)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok Koreli grubun "güzel erkek" (Korece:kkonminam) imajı edindiği bir zamanda 2PM çıkış yaparken sert ve maço vahşi bir imaj oluşturmuştu.[2][3] 2PM maskülen tarzlarını vurgulayarak 2008'de "jimseung-dol" (jimseung Korece'de hayvan veya canavar demek) fenomenini yarattı.

Jaebeom üyeler arasında yaş olarak en büyük olduğundan ve diğer üyeler tarafından da en yeteneklileri olarak kabul edildiğinden grubun lideri olarak seçildi. Grubun ilk zamanlarındaki teklileri ve ilgili müzik videolarında birçok kez anahtar rolleri oynadı.

2PM ilk teklileri "10 Out of 10" (10 Üzerinden 10) ile 4 Eylül 2008'de çıkış yaptı. Ekim 2008'de çıkış mini albümleri Hottest Time of the Day'den bir başka şarkı olan "Only You"nun tanıtımını yapmaya başladılar.

2009'un Nisan ayında grup ikinci mini albümleri 2:00PM Time For Change'i yayımlayıp aynı ay tanıtımlarına başladılar. Mayıs ayında ilk Mutizen Şarkı (Netizenler tarafından oylanarak verilen ödül) ödüllerini M!Countdown'da kazandılar. Bunu bir Music Bank ödülü ve iki ödül daha takip etti. 11 Haziran'da 2PM "Niga Mipda"nın (Senden Nefret Ediyorum) tanıtımına M!Countdown'da başladı. Temmuz ayında "Niga Mipda" ile M!Countdown ve Music Bank listelerinde ilk sıraya yerleşti. 30 Temmuz'da M!Countdown'da 'Only One Song' (Sadece Bir Şarkı) ödülünü kazandılar.

O yıl daha sonra Jaebeom hakkında bir tartışma ortaya çıktı. 4 Eylül 2009'da Jaebeom'un 2005'te JYP Entertainment'da eğitim görürken kişisel Myspace hesabından Kore hakkında antipatisini belirttiği mesajı hakkında haberler internette su yüzüne çıktı. Mesaj Myspace hesabını hackleyen bir netizen tarafından ortam dışına çıkarıldı ve Kore medyası tarafından ciddi bir biçimde yanlış anlamlar yüklendi.[4] Konuyla ilgili Jaebeom bir özür yayınladı.[5] Bazılarının Jaebeom'un gruptan çıkarılması konusundaki taleplerine rağmen JYP Entertainment Yöneticisi Park Jin-young 7 Eylül'de şarkıcıya güvenoyunu vererek grupta kalacağını belirtti.[6]

Fakat ertesi gün Jaebeom resmi hayran sitesinde ortamın yatışması için grubu bırakarak Amerika'ya döneceğini açıkladı. Okula geri dönerek müzik anlayışını geliştirmeyi planlıyordu. Aynı zamanda grup üyelerinden onlara iyi bir lider ve abi olamadığı için özür diledi. Daha iyi bir insan olarak geri döneceğine de söz verdi.[7] Park Jin-young 2PM'in altı kişilik bir grup olarak devam edeceğini açıkladı.[8][9] Jaebeom'un ayrılışına sebep olan hassas konu nedeniyle 2PM birkaç hafta boyunca eğlence programlarındaki misafirliklerini iptal etmek zorunda kaldı.[10]

01:59PM ve yükseliş dönemi (2009–10)[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM Bangkok'da basın toplantısında, Şubat 2009

İhtilafa rağmen, grup devam edip ilk stüdyo albümünü yayınlamıştır. 01:59PM adı altında yayınlanan albüm 10 Kasım 2009'da [11] piyasaya sürülmüştür. Yine de Jaebeom hakkındaki belirsizlik devam ediyordu. Albümün yayınlanmasının ertesi günü Park Jin-young, şarkıcının dönüşü yakın olmasa da Jaebeom'un isterse 2PM'e dönebileceğini duyurmuştur.[12][13] Jaebeom'a destek olsun diye, altı 2PM üyesi de 1:59PM albümünden elde edecekleri geliri Jaebeom ile eşit şekilde bölüşmeye karar verdiler.[14] Albüm kapağından yüzü kaldırılsa da, içerisinde Jaebeom tarafından seslendirilmiş şarkılar içeriyordu.[15] Grup albümün çıkış şarkısı olan "Heartbeat" klibinin Jaebeom'suz yeniden çekimini Ekim 2009 tarihinde tamamlamıştır.

Albüm de, albümün çıkış parçası "Heartbeat" de pek çok müzik listesinde hızlıca birinci sıraya yükselmiştir.[16] Grup, Kasım 2009'da, albümün tanıtım çalışmalarına M.Net O Good Concert,[17] KBS Music Bank, MBC Music Core ve SBS Inkigayo gibi pek çok müzik programında başlamıştır.

Albümün yayınlanmasından bir buçuk hafta sonra 2PM, M.net Asian Music Awards (M.net Asya Müzik Ödülleri) töreninde sahne alıp, Best Male Group (En İyi Erkek Grubu) ve Artist of the Year (Yılın Şarkıcısı) -ödül töreninin en prestijli üç ödülünden birisi- ödülleri ile onurlandırıldı.[18] Grup, "Again & Again" performansı sırasında Jaebeom'a bağlılıklarını göstermiştir. Performansta, Jaebeom'un olması gereken yer spot ışığıyla aydınlatıldı ve vokalleri şarkıdan çıkarılmadı.[19]

2009 Kasım'ının sonuna doğru, 1:59PM albümünün tanıtım çalışmalarının ikinci haftasında, 2PM televizyonda yayınlanan müzik programlarından birinde (KBS Music Bank "K-Chart") albüm yayınlandıktan sonra "Heartbeat",[20] ile ilk birinciliğini kazanmıştır. Şarkı "K-Chart" listesinde üç hafta daha birinciliğini korumuştur. Ayrıca "Heartbeat" SBS Inkigayo 'nun "Take 7" listesinde üç hafta, bir şarkının seçilmeye hak kazanması için gereken en fazla süre, üst üste birinci sırada kalarak Triple Crown unvanıyla "Mutizen" şarkı ödülüne ulaşmıştır. 30 Aralık 2009'da, Korean Broadcasting System (KBS)'nin yıl sonu müzik festivalinde (Kbs Gayo Daechukje) "Again & Again" şarkısı 57,060 oy ile "Song of the Year",[21] (yılın şarkısı) seçilmiştir.

2PM'in 01:59PM albümünden ikinci teklisi ise "Tired of Waiting"di. Şarkı ilk olarak SBS Music Festival'de, Aralık 2009'da, canlı olarak sahnelenmiştir. 2PM'in bu albüm için promosyonları Ocak 2010'da SBS Inkigayo'da sergiledikleri performansla son bulmuştur.

Don't Stop Can't Stop (2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

KoreAm dergisinin kapağında, Ağustos 2010

Şubat 2010'da JYP Entertainment Jaebeom 'un 2PM'e geri dönmeyeceğini, altı üyenin kabulü ile şirketle olan sözleşmesinin temelli feshedildiğini açıkladı..[22] Bundan iki gün sonra, fan buluşması ve basın toplantısı şeklinde ayarlanan bir konferans geri kalan altı üye ve JYP Entertainment CEO'su Choi Jungwook katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birçok 2PM hayran sitesi konferansın hemen ardından Jaebeom'un ayrılışına tepki olarak kendilerini kapatmışlardır. Yönetim, 2PM'in geri kalan altı üyeyle devam edeceğini ve Jaebeom'un yerine yeni bir lider seçilmeyeceğini açıklamıştır.

Nisan 2010'da, 2PM, içerisinde altı şarkı bulunan mini albümleri Don't Stop Can't Stop 'ı yayınlamıştır. Grup, önceki şarkılarına göre daha güçlü bir imaj sergilemek istemiştir bu albümle.[23] Çıkış parçası olan Without U, altı farklı Kore müzik listesinde hızla birinci sıraya yükselmiştir.[24] 2PM, albümün promosyonlarına Mnet'in müzik programı M! Countdown'da Nisan 2010'da başlamıştır.

2PM, Wonder Girls'ün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dokuz yaz konserinde açılış sanatçısı olarak sahneye çıkmıştır.[25] Ayrıca grup 2010 yılının Mayıs ayında, Los Angeles ve California'da düzenlenen 8. Geleneksel Kore Günleri Müzik Festivali'nde ve Güney Kore Seul'de düzenlenen Dream Concert'de sahne almıştır.[26][27]

Mayıs 2010'da 2PM, 2010 FIFA Dünya Kupası için "What's Your Celebration?" isimli şarkıyı yayınlamıştır.[28] Şarkı K'Naan'ın Wavin' Flag'ının benzeridir.

Haziran 2010'da Taecyeon ve Wooyoung SBS Inkigayo'nun sunuculuğundan ayrılmışlardır. Sonraki ay ise Wooyoung, 2PM'in yoğun programına konsantre olabilmek için Winwin isimli programdan ayrılmıştır. Grup ilk konserlerini 31 Temmuz, 1 Ağustos (Seul) ve 8 Ağustos (Busan) da vermiştir. (2AM ve Miss A konsere konuk olarak davet edilmiştir.) 12,000'den fazla hayranın katılımı ile 2PM'in ilk konseri Seul'de düzenlenmiştir. Konser'de 2008'den beri yayınladıkları şarkılarını seslendirmişlerdir ve her üyenin solo sahnesi olmuştur. Daha sonra ise 2PM, 2. yılını kutlamak için Seul'de 4-5 Ekim tarihlerinde iki küçük konser vermiştir.

Ekim 2010'da 2PM, dördüncü mini albümü Still 2:00PM[29] 'i yayınlamıştır. Albümün çıkış parçası "I'll Be Back" üst üste iki hafta boyunca Music Bank programında birinci sırada kalmıştır.[30] Kasım 2010'da, Still 2:00PM albümü, beklenmedik bir şekilde, albümün Amerika'da tanıtımı yapılmamasına rağmen Billboard's World Album-Chart listesinde 13. sıraya yerleşmiştir.[31][32][33]

MTV Mandarin Music Honors 2010'da 2PM'e "Asya'nın En Popüler Şarkıcısı" ödülü verilmiştir. Grup, geleneksel MMH törenlerinin onuncusu olan törene 18 Ekim'de Wukesong Arena'da katılmıştır. Daha önceden bu törende Rain, Jang Nara ve Shin Seung Hoon "Yılın En İyi Koreli Şarkıcısı" ödülünü almışlardır fakat "Asya'nın En Popüler Şarkıcısı" ödülünü alan ilk Koreli sanatçı 2PM olmuştur. Grup törende "Heartbeat" ve "I’ll Be Back" şarkılarını seslendirmiştir.[34]

2PM Japonya'da ilk resmi çıkışını, Ryogoku Kokugikan spor salonunda canlı bir etkinlikle Aralık 2010'da yapmıştır. Bu gösteri "2PM 1st Contact in JAPAN" olarak adlandırılmıştır.[35]

Japonya çıkışı ve Hands Up (2011–12)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2011 de 2PM, Japonca çıkış teklisi “Take Off”u cıkardı. Bu şarkı Blue Exorcist anime serisinin bitiş şarkısı olarak da kullanıldı[36] Sınırlı A versiyon, normal versiyon ve sınırlı B versiyon ön siparişlerinin çokluğu sebebiyle Take Off , Tower Records Japan'da sırasıyla 1 ve 3 numaralarda yer aldı.[37] Ayrıca USEN'in J-Pop listesinde de birinci olarak bu listede birinci olmuş ilk Kore erkek grubu olma unvanını elde ettiler.[38]

2PM in ilk Japonya konser turu olarak bilinen "2PM 1st Japan Tour 2011 Take Off," 6 Mayıs'ta Sapporo'da başladı ve bir hafta sonra Tokyo'da bitti.[39]

Haziran'da JYP Entartainment, grubun ikinci stüdyo albümü olan olan “Hands Up”ın şarkı listesini yayınladı.[40] Albüm 20 haziran 2011 de yayınlandı.[41] Albümde ilk defa grubun iki üyesinin bestelediği şarkılar da bulunuyordu; Jun.K'in bestelediği “HOT” ve Junho'nun bestelediği “Give It To Me.”

Hands Up bütün büyük listelerde birinci olarak all-kill (bir kpop şarkısının tüm listelerde birinci olması) yaptı. Çıkış parçaları Hands Up birinci sırada yer aldı ve diğer birkaç albüm parçası da yine listelerde kendine yer buldu.[42] Bu albümün promosyon süresi kısaydı ve bir ay sonra bitti. Bu onlara Japon promosyonları ve “Hands Up Asia Tour”a hazırlanabilmeleri için süre verdi.[43]

6 üyenin beraber yaptığı 2PM Show ise 2011 Temmuz ayında Seoul Broadcasting System'ın E!TV kanalında başladı. Böylelikle ilk defa kendi isimlerini içeren bir televizyon programı yapmış oldular.[44]

30 Kasım 2011'de 2PM, ilk Japonca stüdyo albümleri olan “Republic of 2PM” i yayınladı. Bu albüm bütün Japonca teklilerini içeriyordu (Take Off, I'm Your Man ve Ultra Lover) ve en popüler Korece popüler şarkıları olan “Hands Up”ın Japonca versiyonu da vardı. Bunların yanı sıra, Jun.K'in bestelediği, Japon hayranların tabiriyle olarak anılan "Hanarete Itemo" (離れていても, Even When We're Apart) ve dört yeni şarkı da albümde yer aldı. Albümün ana teması ise 50'li ve 60'lı yılların esintilerini taşıyordu.

Oricon 2011 satışlarını duyurduğunda 2PM, Japonya'da sadece tekli albüm ve DVD satışlarından elde ettiği 990 milyon yen (12.68 milyon USD) kazançla Johnny & Associates grubu Kis-My-FT2'un ardında, en iyi ikinci yeni çıkan sanatçı oldu.[45]

Nisan 2012'de 2PM, Beyond The One Day olarak bilinen 2AM ile birlikte yer aldığı belgesel filminin Japonya'da yayınlanmasının planlandığını duyurdu.[46] One Day, 2PM ve 2AM olarak ayrılmalarından önceki grup isimleriydi. 13 Nisan'da, belgesel film için bir fragman yayınlandı.[47]

Grown (2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yıl sonra 2PM, üçüncü stüdyo albümü olan Grown ile Kore'de geri dönüş yaptı. Albümün çıkış parçası "Comeback When You Hear This Song" için 2 Mayıs 2013'te 2PM'in resmi video kanalından bir fragman yayınlandı.[48] Müzik klibinin tamamı ise 6 Mayıs 2013'te diğer on şarkı ile birlikte yayınlandı.[49] Bu albüm iki çıkış parçası içeriyordu ve diğer çıkış parçası olan A.D.T.O.Y (All Day I Think Of You) 11 Mayıs 2013'te yayınlandı.

2 Mayıs'tan 31 Temmuz'a kadar süren tanıtım etkinliklerinin bir parçası olarak grup, Apgujeongrodeo istasyonunda açılan G+Star Zone sergisinde yer aldı. Bu Gangnam-gu ofisinin yoksul çocuklar için yaptığı G+Dream projesinin bir parçasıydı.[50]

Grup 16 Mayıs günü, albüm tanıtımlarına M.net kanalının M! Countdown programında başlamıştır. Tanıtım çalışmaları sırasında A.D.T.O.Y. ve Comeback When You Hear This Song performansları ile sahne alan 2PM, Shinhwa grubunun The Classic albümünün ve Seo In-young'ın Forever young şarkısının tanıtımlarını yaptığı aynı dönemde tanıtımlarına devam etmiştir.[51]

GO CRAZY! (2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun yaklaşan albümünün müzik video çekimleri sırasında çekim setinde yangın çıktı.Yetkililer yangının küçük çapta olduğunu ve itfaiyenin gelmesiyle hemen kontrol altına alındığını söylediler.Yangının klip çekimi esnasında kullanılan havai fişeklerden çıkan kıvılcımla başladığı belirtildi. Hiçbir üye ve set ekibinin zarar görmediği söylendi.[52]

Beklenilen geri dönüşün Nisan ayında olması planlanıyordu ama grup üyelerinin kişisel programları yüzünden albümün çıkış tarihi JYP Entertainment tarafından ertelendi. Haziran, Temmuz ayının başı ya da sene sonuna doğru albümün çıkışı öngörüldü. Allkpop sitesinde yayınlanan habere göre JYP Entertainment şirketi temsilcisi ayın 14'ünde Newsen'e konuştu ve "Grubun geri dönüşü şimdilik ertelendi. Geri dönüş için kesin bir tarihe karar verilmese de bu yılın son yarısında gerçekleşebilir." dedi.[53]

31 Ağustos günü, müzik grubunun geri dönüş şarkısı GO CRAZY! için tanıtım fotoğrafları grup üyelerinin sosyal paylaşım hesaplarında kendileri tarafından yayınlandı ve albüm çıkış kesin tarihinin 10 Eylül olacağı açıklandı.[54] 2 Eylül'de geri dönüş için her üyeye özel tanıtım fotoğrafları yayınlandı.[55] 10 Eylül günü, gece 12'de JYP Entertainment şirketinin resmi video kanalından Go Crazy! müzik videosu yayınlandı.[56] İlerleyen günlerde 2PM Mnet M!Countdown programında ilk geri dönüş sahnesini sergileyerek Go Crazy albümünün tanıtım çalışmalarına başlamıştır.

2PM sekinci Japonca teklisi "Midaretemina"yı (Go Crazy) Kore albümü ile aynı zaman diliminde yayınlamıştır. 17 Eylül'de yayınlanan tekli Recording Industry Association Of Japan (RIAJ) tarafından "Altın Sertifika Statüsü"ne layık görülmüştür.

M.net Asian Music Awards'da (MAMA) Youku Tudou En İyi Müzik Video ödülüne aday gösterilen 2PM 3 Aralık günü yapılan törende ödülün sahibi olmuştur.[57] Ayrıca 2PM, 21 Aralık günü düzenlenen SBS Gayo Dajeon'da Global Star Award'ı (Global Yıldız Ödülü) kazanmıştır.

Diğer etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Katıldıkları televizyon programları[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM, 2008 yılının Aralık Ayında MBC Kanalı'nın Idol Show (아이돌군단의 떴다!그녀) adlı programının üçüncü sezonuna katıldı.[58] Toplamda 17 bölümden oluşan program, 4 Aralık 2008’den 26 Mart 2009 tarihine kadar sürdü.

Grup ayrıca idollerin yapmaması gereken 10 yasaklı aktiviteyi gerçekleştirerek yıldız olmanın baskısından kaçmaya çalıştıkları Wild Bunny isimli televizyon programında başrolü üstlendi. Program 21 Temmuz 2009 tarihinden 1 Eylül 2009 tarihine kadar sürdü ve 7 bölüm olarak yayımlandı. Yayımlanan son bölümde üyeler yeni bir lider seçmek için ‘Lider Olimpiyatları’ adlı oyunla meşguldü. Bunun üzerine gelişen Jaebeom’un internet tartışmaları ve sonrasında gruptan ayrılması nedeniyle de program süresiz olarak ertelendi.[59]

Ek olarak Taecyeon ve Wooyoung SBS (Seoul Broadcasting System) Kanalı'nın haftalık müzik programı olan Inkigayo’da, Jaebeom ve Chansung ise Introducing Star Friend’s isimli programda boy gösterdiler. Jaebeom gruptan ayrıldıktan sonra onun yerine programlarda Nichkhun konuk olarak yer aldı. 2009 yılının Nisan ve Ekim ayları arasında Nichkhun ve Wooyoung SBS Kanalı'nın yetenek programı olan Star King’e birçok kez katıldı. Diğer 2PM üyeleri de zaman zaman onlara eşlik etti.

Taecyeon ise SBS Kanalı'nda yayınlanan ünlü televizyon programı Family Outing’in 2. Sezonunda kalıcı ekip üyesi oldu.[60] Wooyoung da KBS’in ünlü talk showu Win Win’in sunucularından biri oldu.[61] 2010 yılının Mart ayında Junho ünlü spor programı Dream Team 2’nin daimi ekip üyesi olarak geri döndü.[62] Ayrıca Jaebeom da çıkan tartışmalardan dolayı geri çekilmeden önce Eylül ayında KBS’te yayınlanan pilot bir bölümde yer aldı. 2010 yılının Haziran ayında Nichkhun MBC Kanalı'nın popüler televizyon programı We Got Married’da Koreli kız grubu f(X) üyesi Victoria ile sahte evlilik yaparak programın bir parçası olmak için anlaşma imzaladı.[63] 2013 yılında Taecyeon We Got Married’ın Dünya çapındaki versiyonunda (Global Edition) göründü ve Taecyeon'un bu programdaki partneri Gui Gui adında Çinli bir aktris oldu. 2014 yılında ise Wooyoung partneri Koreli aktris Park Se-Young’la We Got Married’ın 4.sezonunda yer aldı. Chansung ise Çin'de yayınlanan evlilik programı Perhaps Love'da Çinli oyuncu Liu Yan ile birlikte çift olarak yer almıştır.[64] Bu programın ilk bölümünde Nichkhun da konuk olarak gözükmüştür.

Şimdilerde 2PM üyesi Taecyeon, oyuncu Lee Seo-jin ile birlikte "Three Meals a Day" isimli programda yer almaktadır.[65]

Oyunculuk[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM üyeleri küçük rollerden başrollere kadar pek çok kez dizi ve filmde kendilerini göstermişlerdir.

2PM çıkış yapmadan önce Chansung Jung Il Woo, Park Min Young ve Kim Bum gibi ünlü isimlerle MBC'nin "Unstoppable High Kick" dramasında rol almıştır. "Jungle Fish" ve Japon drama "Kaito Royale" ile oyunculuk kariyerine devam eden Chansung, daha sonra MBC'nin "7th Grade Civil Servant" dramasında yardımcı başrol oyuncu olarak yer almıştır. Beyaz perde çıkışını ise çekimlerine 2013 yılında başlanan "Red Carpet" filminde yapmıştır.[66] 2014 yılı sonunda yayınlanan "A Dynamite Family"(Korece: 덕수리5형제 Deoksuri 5 Hyungje) filminde ise beş kardeşten birini canlandırmıştır.[67]

Taecyeon ve Wooyoung'ın oyuncu Kim Soo Hyun ve Kore müzik endüstrisinden ünlü isimler olan IU ve Miss A grubundan Suzy ile birlikte başrolünde yer aldıkları popüler televizyon dizisi "Dream High" 2011'de KBS'te yayınlandı.[68] Taecyeon ayrıca Kore yapımı "Cinderella's Sister"' dizisinde ve Kim Tae Hee ile birlikte Japon yapımı "Boku to Star no 99 Nichi" dizisinde rol aldı.[69][70] 2013 yılında ise tvN kanalında yayınlanan, Taecyeon'un So E-Hyun ile başrolünü üstlendiği "Who Are You" dizisi Pazartesi-Salı dizisi olarak ekranlardaydı.[71] Aynı yıl Taecyeon ve oyuncu Lee Yoon Hee "Marriage Blue" filminde evlilik arefesindeki bir çifti canlandırdı.[72] 2014 yılında ise Taecyeon, KBS'nin "Wonderful Days" adlı dizisinde rol aldı.[73]

Junho oyuncular Sol Kyung Gu ve Han Hyo Joo ile birlikte "Cold Eyes" filminde ilk kez oyuncu olarak kendini gösterdi.[74] Ardından 2014'te tarihi film "Memories of the Sword" filminde rol aldı.[75] Çekimleri 2014 yılında tamamlanan başrollerini Kim Woo Bin ve Kang Ha Neul ile paylaştıkları "Twenty" filminde rol aldı.[76]

Nichkhun 2012 yılında Tayland yapımı "Seven Something" ile oyuncu olarak çıkışını yaptı.[77] Japon yapımı "Ouran High School Host Club" filminde Singapurlu şirket yöneticisi Lawrence rolünü aldı.[78] Dream High dizisi ve Doksuri 5 Brothers filminde küçük roller aldı.[79] 2013 yılında Çin yapımı "One And A Half Summer" dizisinde başrolde yer aldı ve dizi büyük başarıya ulaştı.[80]

Reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılının Mart ayında 2PM, Koreli giyim markası EXR için model olarak seçildi. Aynı yılın Temmuz ayında ise Tayland hükümeti tarafından hazırlanan turizm kampanyası I Love Thailand için yabancı sanatçıların temsilcisi seçildiler. Ayrıca Nichkhun Tayland Turizm Müdürlüğü’nün en yeni kampanyası olan “Tayland’a Gel ve Bir Ara Ver” kampanyasının yüzü seçildi.

2009’un Ağustos ayında 2PM dünya çapında cinsel istismara maruz kalan çocuk ve gençleri korumaya yönelik yürütülen ‘Soft Hands, Kind Heart’ kampanyası için Body Shop ile işbirliği yaptı.[81]

2009 yılının Ekim ayının sonlarına doğru, 2PM’in tanıtımını yaptığı ve Jaebum’un da yer aldığı Hanami markasının (bir Tay atıştırmalık şirketi) Jaebum’un ayrılmasından önce çekildiği söylenen reklam filmi yayınlandı.

Kasım 2009’da grup için birçok sponsorluk anlaşması yapıldı. Bunlardan ilki Market O’nun “Real Brownie” isimli pastası için olan reklam ve yazılı kampanyadır. Kısa süre sonra, grup Samsung‘un en popüler “Anycall” serisi ürünlerinden biri olan Corby cep telefonunun hem televizyonda hem de Samsung’un internet sitesinde tanıtımını yaptı. 2PM, ayrıca tanıtımını marka için özellikle kaydettikleri yılbaşı şarkısı ve ünlü Koreli aktris Kim Tae Hee ile birlikte yer aldıkları birçok reklam serisiyle Paris-Croissant Yiyecek Şirketi'nin Paris Baget Bayisi'nin tanıtımını yapmıştır.

2010’da 2pm Coco-Cola‘nın ve giyim markası olan ve PONY olarak da bilinen SPRIS ile tanıtımlarını yapmak üzere anlaşma yaptı. Üyelerden Nichkhun, Taecyeon, Minjun ve Wooyoung Cass Beer markasını tanıttı ve Nichkhun Tayland’da Suzuki’nin Jelato modeli motorsikletlerinin tanıtımına devam etti. Bununla beraber 2* Calvin Klein Güney Kore ile birlikte en son yine Güney Koreli kozmetik ve cilt bakım markası It's Skin in tanıtımlarını yaptı.

2010 yılının ortalarında 2pm Girls' Generation ile birlikte Caribbean Bay için marka yüzü seçildi.[82][83][84][85] Kısa bir süre sonra Nichkhun hariç diğer 2PM üyeleri Kore’deki turizme destek için hazırlanan “Seoul’e Uç” (Boom Boom Boom) şarkısını söylemek üzere seçildiler. 2PM Samsung’la olan sponsorluk anlaşmalarını yenilemek için Samsung’un yeni modeli Anycall NORi için “Senin için Nori” adlı şarkıyı kaydetti.

8 Haziran 2011’de 2PM Seoul Apgujung’da yer alan Canon Plex Galeri’de gerçekleşen Coca Cola‘ nın 125. Yıldönümü etkinliğine katıldılar. Coca Cola yıldönümlerini anmak üzere bu galeride kendi logolarının koleksiyoncularından aldıkları ve tüketici ürünlerin yer aldığı bir sergi açtılar. 2PM, Coca Cola’nın popüler reklam yüzü olduğu için etkinliğe davet edildi, hatta kendi tasarladıkları Coca Cola şişeleri de kendilerine hediye edildi.[86]

2011 yılında en büyük reklamcılık sitesi olan TVCF'de (televizyon reklamları grafikleri) 2PM, en çok izlenen reklamlara sahip olarak en beğenilen model olarak listenin zirvesinde yer aldı. Popülerlik sıralamasında Nichkhun birinci, 2PM ikinci ve Taecyeon onuncu sırada yer alırken, toplam reklam sayısında 2PM onuncu, ortalama reytinglerde ise 2PM dokuzuncu ve Nichkhun onuncu olarak yer aldı. Bu bağlamda 2PM yalnızca reklamcılar tarafından değil aynı zamanda izleyici tarafından sevildiğini de kanıtladı. TVCF sıralamaları halka açık kanallarda yayınlanan reklamları baz alınarak hazırlanır. TVCF geçen yıl başlıca kanallarda yer alan reklamlara dayanan verileri sunar, sıralamayı yayınlanan reklam sayılarına, ortalama puanlamaya, izlenme sayısına ve indirme oranlarına göre ayırır, bu dört grup dışında 2PM izleyicinin en çok beğenisini alarak göze çarpar. JYP Entertainment'tan bir temsilci, "2PM yalnızca Kore'de değil, Tayland'da BRAND'S ve Eversense için reklamlarda yer aldı. Endonezya, Filipinler ve Japonya gibi Asya genelindeki ülkeler daha fazlası için sevgi çağrıları gönderiyorlar." diye konuştu.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jun.K (김준수)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Kim Minjun (Korece김준수)
 • Doğum Tarihi: 15 Ocak 1988 (1988-01-15) (34 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Solist

Daegu, Güney Kore'de doğmuştur. Şarkıcılıktan önce çeşitli şiir ve şarkı sözü yarışmalarına girmiş ve kazanmıştır. Aslında YG Entertainment seçmelerine girmiştir. YG ve JYP Entertainment'ın ikisine de kabul edilmiştir, ancak o son karar olarak JYP'yi seçmiştir.

Nichkhun (닉쿤)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Nichkhun Buck Horvejkul (Türkçeนิชคุณ หรเวชกุล)
 • Doğum Tarihi: 24 Haziran 1988 (1988-06-24) (34 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist

Tayland ve Çin asıllı Amerikan vatandaşıdır; Rancho Cucamonga,Kaliforniya'da doğmuştur. Çocukluğunu Tayland ve Kalifornia'da geçirmiş ve Yeni Zelanda'da okumuştur. Lise için Amerika'ya geri dönmüştür ve Hollywood, Kalifornia'da Kore Müzik Festivali'ne katıldığı sırada JYP yetenek ajanı tarafından keşfedilmiştir. Nichkhun 2010'da "The Shining Diploma" adlı Kore filminde oynamayı kabul etmiştir.

TaecYeon (택연)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Ok Taecyeon (Korece옥택연)
 • Doğum Tarihi: 27 Aralık 1988 (1988-12-27) (33 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Rapçi

Seul, Güney Kore'de doğmuştur; ancak yaklaşık yedi seneliğine Bedford, Massachusetts'e taşınmıştır. Aslında JYP Entertanment seçmelerine New York'ta, model olarak girmiştir. Taecyeon ayrıca Junho ve Minjun ile, Superstar Survival adı verilen seçme şovuna katılmıştır, ama ayrılan ilk aday olmuştur. Bada ile dördüncü albümünde bulunan "Yes I'm In Love" adlı şarkıda ve Baek Ji Young ile de "내 귀에 캔디" (My Ear's Candy) adlı şarkıda düet yapmıştır. SBS'nin Family Outgoing isimli programının ikinci sezonunun bir üyesidir.'Cinderella Stepsister'da oyunculuğunu kanıtlamıştır. 2011 yılında KBS2'nin "Dream High" adlı dizisinde oynamıştır.

Wooyoung (우영)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Jang Wooyoung (Korece장우영)
 • Doğum Tarihi: 30 Nisan 1989 (1989-04-30) (33 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Busan, Güney Kore'lidir ve JYP eğitimlerine MGoon'un JYP seçmelerinde diğer 5,000 aday karşısında birinci olarak seçilmiştir. 2PM ile çıkış yapmadan önce, 2007 MBC Müzik Ödüllerinde Wonder Girls'ten Yoobin ile dans partneri olmuştur. Wooyoung şu anda SBS'nin müzik programı Inkigayo'da (Taecyeon'la birlikte) ve KBS'nin talk show'u Win Win'de de sunuculuk yapmaktadır. Dream high dizisinde rol almıştır.

Junho (준호)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Lee Junho (Korece이준호)
 • Doğum Tarihi: 25 Ocak 1990 (1990-01-25) (32 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Ilsan, Kore'lidir ve JYP Entertanment ile kontratı Chansung ve Taecyeon'ın da yarışmacı olduğu "JYP's Superstar Survival" adlı şovda, 6,000 kişi arasından birinci olarak kazanmıştır. Ayrıca şu anda KBS'nin Dream Team 2 adlı şovunun bir parçasıdır.

Chansung (찬성)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Hwang ChanSung (Korece황찬성)
 • Doğum Tarihi: 11 Şubat 1990 (1990-02-11) (32 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist, Rapçi

Chansung, 2PM ile çıkış yapmadan önce "Unstoppable High Kick" isimli sitcom'da oynamıştır. Junho ile aynı şovda yarışmış ve kaybetmiştir. Seçmelere ikinci katılışında şirkete kabul edilmiştir. Ayrıca 2AM'in "그녀에게" (To Her) adlı şarkısında rap yapmıştır.

Eski Üye[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaebum (재범)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Park Jaebum (Korece박재범)
 • Doğum Tarihi: 25 Nisan 1987 (1987-04-25) (35 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Lider, Baş Solist, Rapçi

Seattle, Washington'da doğmuştur. Aslında JYP Entertainment'a rapçi ve b-boy olarak girmiştir, 4 yıl boyunca şarkıcılığını ve Korece'sini ilerletmek için eğitim görmüştür. Jaebum üniversiteye gitmek istememiştir ve Park Jin-young (JYP) kendisi gelip onu seçmelerinde izlemiş ve Kore'ye götürmüştür. Jaebum, Wonder Girls'ün Yeeun'u ile "正" ("Jeong") adlı şarkıda düet yapmıştır. Myspace sayfasındaki yazıları dolayısıyla 8 Eylül'de grubu terk etmiştir. JYP Entertainment 25 Şubat 2010'da, Jaebum'un sözleşmesinin daimi olarak sona erdirildiğini açıklamıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]