2PM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2PM
2PM Go Crazy Dünya Turu 2014, Rosemont Tiyatrosu, Chicago (Rosemont), Illinois, U.S.A.
(Soldan sağa: Chansung, Wooyoung, Junho, Jun. K, Taecyeon & Nichkhun)
Genel bilgiler
Unvanı Jimseung-dol (Beastly Idols)
Başladığı yer Seul, Kore Cumhuriyeti
Tarzlar K-Pop
Etkin yıllar 2008-günümüz
Müzik şirketi JYP Entertainment (Kore Cumhuriyeti)
Sony Music (Tayland)
Ariola Japan (Japonya)
United Asia Management
İlişkili hareketler One Day
2AM
JYP Nation
Resmî site 2pm.jype.com 2pmjapan.com
Üyeler Jun. K
Nichkhun
Ok Taecyeon
Wooyoung
Junho
Chansung
Eski üyeler Jay Park

2PM (Korece: 투피엠) JYP Entertainment tarafından yönetilen Güney Koreli bir idol grubudur. Grup şu an 6 üyesi; Jun. K (eskiden bilinen ismiyle Junsu), Nichkhun, Taecyeon, Wooyoung, Junho ve Chansung'dan oluşmaktadır. Eski liderleri Jay Park 2010 yılının başında resmi olarak gruptan ayrılmıştır.

2PM üyeleri yolculuklarına Koreli şarkıcı Park Jin Young'un One Day isminde 11 kişilik bir grup kurmasıyla başladılar. One Day, daha sonra grup 2PM ve benzer ama bağımsız bir grup olan 2AM olarak ikiye ayrıldı. 2PM performanslarında akrobatik dans stillerini de sergiledikleri "10 Jeom Manjeome 10 Jeom" (10 Üzerinden 10) isimli şarkıyla çıkış yaptı.[1] "Again & Again" teklileri ile ilk kez liste başına oturdular. Bu iki tekli de 2009'da yayınlanan ve ilk stüdyo albümleri olan "The First Album 1:59PM"de yer aldı. Grup 2011'de ''Hands Up'' isimli bir başka Korece albüm yayımlayarak yollarına devam etti. Aynı yıl daha sonra Republic of 2PM ile Japonya'da çıkış yaptı. Bir yıldan uzun bir süre sonra 2013'te grup üçüncü stüdyo albümleri Grown ile dönüş yaptı. 2014 Eylül ayının başında ise çıkış parçası grup üyesi Jun.K tarafından bestelenen dördüncü stüdyo albümleri "Go Crazy" ile tekrar dönüş yaptılar. Müzik videosu 10 Eylül'de yayımlanırken albüm 15 Eylül'de yayımlandı. Geri dönüş sahnelerini 11 Eylül'de M!countdown'da yaptılar.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Çıkış öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM üyelerinin hepsi (keşfedilmiş olan Nichkhun hariç) JYP Entertainment bünyesine girebilmek için elemelerden geçmiştir. Birçok ses yarışmasını. kazanan Jun.K de dahil olmak üzere üyelerin bazıları çoktan eğlence sektöründe deneyimlere sahipti. Ok Taecyeon, Lee Junho ve Hwang Chansung SuperStar Survival (Yıldızların Mücadelesi) yarışmasında yer almışlardır. Üyelerin bir kısmı daha önce Amerika'da yaşamıştır. Eski lider Jaebeom Seattle bölgesinde, Nichkhun Güney Kaliforniya'da yaşamış, Taecyeon ise Kore'ye dönmeden önce Massachusetts'de 7 yıl zaman geçirmiştir.

2PM üyeleri aslen daha büyük bir grup olan One Day'in bir parçasıydılar. Hot Blood Men (Ateşli/Sinirli Adamlar) isimli belgeselde grubun stajerlik günleri görülmektedir. Bu belgeselde eski üye Jaebeom yapılan oylamada hayranlar tarafından en çok oyu alarak programı ilk sırada bitirmiştir. Ayrıca program 3 üyenin (Lee Swichi, Im Daehun, and Yoon Doo-joon) gruptan elenme sürecini de içermektedir ancak bu kısımlar yayımlanmamıştır.

Eğitim süresinin sonunda One Day 11 kişiye düşmüş ancak daha sonradan grup 2PM ve 2AM olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Çıkış ve anlaşmazlıklar(2008–09)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok Koreli grubun "güzel erkek" (Korece:kkonminam) imajı edindiği bir zamanda 2PM çıkış yaparken sert ve maço vahşi bir imaj oluşturmuştu.[2][3] 2PM maskülen tarzlarını vurgulayarak 2008'de "jimseung-dol" (jimseung Korece'de hayvan veya canavar demek) fenomenini yarattı.

Jaebeom üyeler arasında yaş olarak en büyük olduğundan ve diğer üyeler tarafından da en yeteneklileri olarak kabul edildiğinden grubun lideri olarak seçildi. Grubun ilk zamanlarındaki teklileri ve ilgili müzik videolarında birçok kez anahtar rolleri oynadı.

2PM ilk teklileri "10 Out of 10" (10 Üzerinden 10) ile 4 Eylül 2008'de çıkış yaptı. Ekim 2008'de çıkış mini albümleri Hottest Time of the Day'den bir başka şarkı olan "Only You"nun tanıtımını yapmaya başladılar.

2009'un Nisan ayında grup ikinci mini albümleri 2:00PM Time For Change'i yayımlayıp aynı ay tanıtımlarına başladılar. Mayıs ayında ilk Mutizen Şarkı (Netizenler tarafından oylanarak verilen ödül) ödüllerini M!Countdown'da kazandılar. Bunu bir Music Bank ödülü ve iki ödül daha takip etti. 11 Haziran'da 2PM "Niga Mipda"nın (Senden Nefret Ediyorum) tanıtımına M!Countdown'da başladı. Temmuz ayında "Niga Mipda" ile M!Countdown ve Music Bank listelerinde ilk sıraya yerleşti. 30 Temmuz'da M!Countdown'da 'Only One Song' (Sadece Bir Şarkı) ödülünü kazandılar.

O yıl daha sonra Jaebeom hakkında bir tartışma ortaya çıktı. 4 Eylül 2009'da Jaebeom'un 2005'te JYP Entertainment'da eğitim görürken kişisel Myspace hesabından Kore hakkında antipatisini belirttiği mesajı hakkında haberler internette su yüzüne çıktı. Mesaj Myspace hesabını hackleyen bir netizen tarafından ortam dışına çıkarıldı ve Kore medyası tarafından ciddi bir biçimde yanlış anlamlar yüklendi.[4] Konuyla ilgili Jaebeom bir özür yayınladı.[5] Bazılarının Jaebeom'un gruptan çıkarılması konusundaki taleplerine rağmen JYP Entertainment Yöneticisi Park Jin-young 7 Eylül'de şarkıcıya güvenoyunu vererek grupta kalacağını belirtti.[6]

Fakat ertesi gün Jaebeom resmi hayran sitesinde ortamın yatışması için grubu bırakarak Amerika'ya döneceğini açıkladı. Okula geri dönerek müzik anlayışını geliştirmeyi planlıyordu. Aynı zamanda grup üyelerinden onlara iyi bir lider ve abi olamadığı için özür diledi. Daha iyi bir insan olarak geri döneceğine de söz verdi.[7] Park Jin-young 2PM'in altı kişilik bir grup olarak devam edeceğini açıkladı.[8][9] Jaebeom'un ayrılışına sebep olan hassas konu nedeniyle 2PM birkaç hafta boyunca eğlence programlarındaki misafirliklerini iptal etmek zorunda kaldı.[10]

01:59PM ve yükseliş dönemi (2009–10)[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM Bangkok'da basın toplantısında, Şubat 2009

İhtilafa rağmen, grup devam edip ilk stüdyo albümünü yayınlamıştır. 01:59PM adı altında yayınlanan albüm 10 Kasım 2009'da [11] piyasaya sürülmüştür. Yine de Jaebeom hakkındaki belirsizlik devam ediyordu. Albümün yayınlanmasının ertesi günü Park Jin-young, şarkıcının dönüşü yakın olmasa da Jaebeom'un isterse 2PM'e dönebileceğini duyurmuştur.[12][13] Jaebeom'a destek olsun diye, altı 2PM üyesi de 1:59PM albümünden elde edecekleri geliri Jaebeom ile eşit şekilde bölüşmeye karar verdiler.[14] Albüm kapağından yüzü kaldırılsa da, içerisinde Jaebeom tarafından seslendirilmiş şarkılar içeriyordu.[15] Grup albümün çıkış şarkısı olan "Heartbeat" klibinin Jaebeom'suz yeniden çekimini Ekim 2009 tarihinde tamamlamıştır.

Albüm de, albümün çıkış parçası "Heartbeat" de pek çok müzik listesinde hızlıca birinci sıraya yükselmiştir.[16] Grup, Kasım 2009'da, albümün tanıtım çalışmalarına M.Net O Good Concert,[17] KBS Music Bank, MBC Music Core ve SBS Inkigayo gibi pek çok müzik programında başlamıştır.

Albümün yayınlanmasından bir buçuk hafta sonra 2PM, M.net Asian Music Awards (M.net Asya Müzik Ödülleri) töreninde sahne alıp, Best Male Group (En İyi Erkek Grubu) ve Artist of the Year (Yılın Şarkıcısı) -ödül töreninin en prestijli üç ödülünden birisi- ödülleri ile onurlandırıldı.[18] Grup, "Again & Again" performansı sırasında Jaebeom'a bağlılıklarını göstermiştir. Performansta, Jaebeom'un olması gereken yer spot ışığıyla aydınlatıldı ve vokalleri şarkıdan çıkarılmadı.[19]

2009 Kasım'ının sonuna doğru, 1:59PM albümünün tanıtım çalışmalarının ikinci haftasında, 2PM televizyonda yayınlanan müzik programlarından birinde (KBS Music Bank "K-Chart") albüm yayınlandıktan sonra "Heartbeat",[20] ile ilk birinciliğini kazanmıştır. Şarkı "K-Chart" listesinde üç hafta daha birinciliğini korumuştur. Ayrıca "Heartbeat" SBS Inkigayo 'nun "Take 7" listesinde üç hafta, bir şarkının seçilmeye hak kazanması için gereken en fazla süre, üst üste birinci sırada kalarak Triple Crown unvanıyla "Mutizen" şarkı ödülüne ulaşmıştır. 30 Aralık 2009'da, Korean Broadcasting System (KBS)'nin yıl sonu müzik festivalinde (Kbs Gayo Daechukje) "Again & Again" şarkısı 57,060 oy ile "Song of the Year",[21] (yılın şarkısı) seçilmiştir.

2PM'in 01:59PM albümünden ikinci teklisi ise "Tired of Waiting"di. Şarkı ilk olarak SBS Music Festival'de, Aralık 2009'da, canlı olarak sahnelenmiştir. 2PM'in bu albüm için promosyonları Ocak 2010'da SBS Inkigayo'da sergiledikleri performansla son bulmuştur.

Don't Stop Can't Stop (2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

KoreAm dergisinin kapağında, Ağustos 2010

Şubat 2010'da JYP Entertainment Jaebeom 'un 2PM'e geri dönmeyeceğini, altı üyenin kabulü ile şirketle olan sözleşmesinin temelli feshedildiğini açıkladı..[22] Bundan iki gün sonra, fan buluşması ve basın toplantısı şeklinde ayarlanan bir konferans geri kalan altı üye ve JYP Entertainment CEO'su Choi Jungwook katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Birçok 2PM hayran sitesi konferansın hemen ardından Jaebeom'un ayrılışına tepki olarak kendilerini kapatmışlardır. Yönetim, 2PM'in geri kalan altı üyeyle devam edeceğini ve Jaebeom'un yerine yeni bir lider seçilmeyeceğini açıklamıştır.

Nisan 2010'da, 2PM, içerisinde altı şarkı bulunan mini albümleri Don't Stop Can't Stop 'ı yayınlamıştır. Grup, önceki şarkılarına göre daha güçlü bir imaj sergilemek istemiştir bu albümle.[23] Çıkış parçası olan Without U, altı farklı Kore müzik listesinde hızla birinci sıraya yükselmiştir.[24] 2PM, albümün promosyonlarına Mnet'in müzik programı M! Countdown'da Nisan 2010'da başlamıştır.

2PM, Wonder Girls'ün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dokuz yaz konserinde açılış sanatçısı olarak sahneye çıkmıştır.[25] Ayrıca grup 2010 yılının Mayıs ayında, Los Angeles ve California'da düzenlenen 8. Geleneksel Kore Günleri Müzik Festivali'nde ve Güney Kore Seul'de düzenlenen Dream Concert'de sahne almıştır.[26][27]

Mayıs 2010'da 2PM, 2010 FIFA Dünya Kupası için "What's Your Celebration?" isimli şarkıyı yayınlamıştır.[28] Şarkı K'Naan'ın Wavin' Flag'ının benzeridir.

Haziran 2010'da Taecyeon ve Wooyoung SBS Inkigayo'nun sunuculuğundan ayrılmışlardır. Sonraki ay ise Wooyoung, 2PM'in yoğun programına konsantre olabilmek için Winwin isimli programdan ayrılmıştır. Grup ilk konserlerini 31 Temmuz, 1 Ağustos (Seul) ve 8 Ağustos (Busan) da vermiştir. (2AM ve Miss A konsere konuk olarak davet edilmiştir.) 12,000'den fazla hayranın katılımı ile 2PM'in ilk konseri Seul'de düzenlenmiştir. Konser'de 2008'den beri yayınladıkları şarkılarını seslendirmişlerdir ve her üyenin solo sahnesi olmuştur. Daha sonra ise 2PM, 2. yılını kutlamak için Seul'de 4-5 Ekim tarihlerinde iki küçük konser vermiştir.

Ekim 2010'da 2PM, dördüncü mini albümü Still 2:00PM[29] 'i yayınlamıştır. Albümün çıkış parçası "I'll Be Back" üst üste iki hafta boyunca Music Bank programında birinci sırada kalmıştır.[30] Kasım 2010'da, Still 2:00PM albümü, beklenmedik bir şekilde, albümün Amerika'da tanıtımı yapılmamasına rağmen Billboard's World Album-Chart listesinde 13. sıraya yerleşmiştir.[31][32][33]

MTV Mandarin Music Honors 2010'da 2PM'e "Asya'nın En Popüler Şarkıcısı" ödülü verilmiştir. Grup, geleneksel MMH törenlerinin onuncusu olan törene 18 Ekim'de Wukesong Arena'da katılmıştır. Daha önceden bu törende Rain, Jang Nara ve Shin Seung Hoon "Yılın En İyi Koreli Şarkıcısı" ödülünü almışlardır fakat "Asya'nın En Popüler Şarkıcısı" ödülünü alan ilk Koreli sanatçı 2PM olmuştur. Grup törende "Heartbeat" ve "I’ll Be Back" şarkılarını seslendirmiştir.[34]

2PM Japonya'da ilk resmi çıkışını, Ryogoku Kokugikan spor salonunda canlı bir etkinlikle Aralık 2010'da yapmıştır. Bu gösteri "2PM 1st Contact in JAPAN" olarak adlandırılmıştır.[35]

Japonya çıkışı ve Hands Up (2011–12)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2011 de 2PM, Japonca çıkış teklisi “Take Off”u cıkardı. Bu şarkı Blue Exorcist anime serisinin bitiş şarkısı olarak da kullanıldı[36] Sınırlı A versiyon, normal versiyon ve sınırlı B versiyon ön siparişlerinin çokluğu sebebiyle Take Off , Tower Records Japan'da sırasıyla 1 ve 3 numaralarda yer aldı.[37] Ayrıca USEN'in J-Pop listesinde de birinci olarak bu listede birinci olmuş ilk Kore erkek grubu olma unvanını elde ettiler.[38]

2PM in ilk Japonya konser turu olarak bilinen "2PM 1st Japan Tour 2011 Take Off," 6 Mayıs'ta Sapporo'da başladı ve bir hafta sonra Tokyo'da bitti.[39]

Haziran'da JYP Entartainment, grubun ikinci stüdyo albümü olan olan “Hands Up”ın şarkı listesini yayınladı.[40] Albüm 20 haziran 2011 de yayınlandı.[41] Albümde ilk defa grubun iki üyesinin bestelediği şarkılar da bulunuyordu; Jun.K'in bestelediği “HOT” ve Junho'nun bestelediği “Give It To Me.”

Hands Up bütün büyük listelerde birinci olarak all-kill (bir kpop şarkısının tüm listelerde birinci olması) yaptı. Çıkış parçaları Hands Up birinci sırada yer aldı ve diğer birkaç albüm parçası da yine listelerde kendine yer buldu.[42] Bu albümün promosyon süresi kısaydı ve bir ay sonra bitti. Bu onlara Japon promosyonları ve “Hands Up Asia Tour”a hazırlanabilmeleri için süre verdi.[43]

6 üyenin beraber yaptığı 2PM Show ise 2011 Temmuz ayında Seoul Broadcasting System'ın E!TV kanalında başladı. Böylelikle ilk defa kendi isimlerini içeren bir televizyon programı yapmış oldular.[44]

30 Kasım 2011'de 2PM, ilk Japonca stüdyo albümleri olan “Republic of 2PM” i yayınladı. Bu albüm bütün Japonca teklilerini içeriyordu (Take Off, I'm Your Man ve Ultra Lover) ve en popüler Korece popüler şarkıları olan “Hands Up”ın Japonca versiyonu da vardı. Bunların yanı sıra, Jun.K'in bestelediği, Japon hayranların tabiriyle olarak anılan "Hanarete Itemo" (離れていても, Even When We're Apart) ve dört yeni şarkı da albümde yer aldı. Albümün ana teması ise 50'li ve 60'lı yılların esintilerini taşıyordu.

Oricon 2011 satışlarını duyurduğunda 2PM, Japonya'da sadece tekli albüm ve DVD satışlarından elde ettiği 990 milyon yen (12.68 milyon USD) kazançla Johnny & Associates grubu Kis-My-FT2'un ardında, en iyi ikinci yeni çıkan sanatçı oldu.[45]

Nisan 2012'de 2PM, Beyond The One Day olarak bilinen 2AM ile birlikte yer aldığı belgesel filminin Japonya'da yayınlanmasının planlandığını duyurdu.[46] One Day, 2PM ve 2AM olarak ayrılmalarından önceki grup isimleriydi. 13 Nisan'da, belgesel film için bir fragman yayınlandı.[47]

Grown (2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yıl sonra 2PM, üçüncü stüdyo albümü olan Grown ile Kore'de geri dönüş yaptı. Albümün çıkış parçası "Comeback When You Hear This Song" için 2 Mayıs 2013'te 2PM'in resmi video kanalından bir fragman yayınlandı.[48] Müzik klibinin tamamı ise 6 Mayıs 2013'te diğer on şarkı ile birlikte yayınlandı.[49] Bu albüm iki çıkış parçası içeriyordu ve diğer çıkış parçası olan A.D.T.O.Y (All Day I Think Of You) 11 Mayıs 2013'te yayınlandı.

2 Mayıs'tan 31 Temmuz'a kadar süren tanıtım etkinliklerinin bir parçası olarak grup, Apgujeongrodeo istasyonunda açılan G+Star Zone sergisinde yer aldı. Bu Gangnam-gu ofisinin yoksul çocuklar için yaptığı G+Dream projesinin bir parçasıydı.[50]

Grup 16 Mayıs günü, albüm tanıtımlarına M.net kanalının M! Countdown programında başlamıştır. Tanıtım çalışmaları sırasında A.D.T.O.Y. ve Comeback When You Hear This Song performansları ile sahne alan 2PM, Shinhwa grubunun The Classic albümünün ve Seo In-young'ın Forever young şarkısının tanıtımlarını yaptığı aynı dönemde tanıtımlarına devam etmiştir.[51]

GO CRAZY! (2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun yaklaşan albümünün müzik video çekimleri sırasında çekim setinde yangın çıktı.Yetkililer yangının küçük çapta olduğunu ve itfaiyenin gelmesiyle hemen kontrol altına alındığını söylediler.Yangının klip çekimi esnasında kullanılan havai fişeklerden çıkan kıvılcımla başladığı belirtildi. Hiçbir üye ve set ekibinin zarar görmediği söylendi.[52]

Beklenilen geri dönüşün Nisan ayında olması planlanıyordu ama grup üyelerinin kişisel programları yüzünden albümün çıkış tarihi JYP Entertainment tarafından ertelendi. Haziran, Temmuz ayının başı ya da sene sonuna doğru albümün çıkışı öngörüldü. Allkpop sitesinde yayınlanan habere göre JYP Entertainment şirketi temsilcisi ayın 14'ünde Newsen'e konuştu ve "Grubun geri dönüşü şimdilik ertelendi. Geri dönüş için kesin bir tarihe karar verilmese de bu yılın son yarısında gerçekleşebilir." dedi.[53]

31 Ağustos günü, müzik grubunun geri dönüş şarkısı GO CRAZY! için tanıtım fotoğrafları grup üyelerinin sosyal paylaşım hesaplarında kendileri tarafından yayınlandı ve albüm çıkış kesin tarihinin 10 Eylül olacağı açıklandı.[54] 2 Eylül'de geri dönüş için her üyeye özel tanıtım fotoğrafları yayınlandı.[55] 10 Eylül günü, gece 12'de JYP Entertainment şirketinin resmi video kanalından Go Crazy! müzik videosu yayınlandı.[56] İlerleyen günlerde 2PM Mnet M!Countdown programında ilk geri dönüş sahnesini sergileyerek Go Crazy albümünün tanıtım çalışmalarına başlamıştır.

2PM sekinci Japonca teklisi "Midaretemina"yı (Go Crazy) Kore albümü ile aynı zaman diliminde yayınlamıştır. 17 Eylül'de yayınlanan tekli Recording Industry Association Of Japan (RIAJ) tarafından "Altın Sertifika Statüsü"ne layık görülmüştür.

M.net Asian Music Awards'da (MAMA) Youku Tudou En İyi Müzik Video ödülüne aday gösterilen 2PM 3 Aralık günü yapılan törende ödülün sahibi olmuştur.[57] Ayrıca 2PM, 21 Aralık günü düzenlenen SBS Gayo Dajeon'da Global Star Award'ı (Global Yıldız Ödülü) kazanmıştır.

Diğer etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Katıldıkları televizyon programları[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM, 2008 yılının Aralık Ayında MBC Kanalı'nın Idol Show (아이돌군단의 떴다!그녀) adlı programının üçüncü sezonuna katıldı.[58] Toplamda 17 bölümden oluşan program, 4 Aralık 2008’den 26 Mart 2009 tarihine kadar sürdü.

Grup ayrıca idollerin yapmaması gereken 10 yasaklı aktiviteyi gerçekleştirerek yıldız olmanın baskısından kaçmaya çalıştıkları Wild Bunny isimli televizyon programında başrolü üstlendi. Program 21 Temmuz 2009 tarihinden 1 Eylül 2009 tarihine kadar sürdü ve 7 bölüm olarak yayımlandı. Yayımlanan son bölümde üyeler yeni bir lider seçmek için ‘Lider Olimpiyatları’ adlı oyunla meşguldü. Bunun üzerine gelişen Jaebeom’un internet tartışmaları ve sonrasında gruptan ayrılması nedeniyle de program süresiz olarak ertelendi.[59]

Ek olarak Taecyeon ve Wooyoung SBS (Seoul Broadcasting System) Kanalı'nın haftalık müzik programı olan Inkigayo’da, Jaebeom ve Chansung ise Introducing Star Friend’s isimli programda boy gösterdiler. Jaebeom gruptan ayrıldıktan sonra onun yerine programlarda Nichkhun konuk olarak yer aldı. 2009 yılının Nisan ve Ekim ayları arasında Nichkhun ve Wooyoung SBS Kanalı'nın yetenek programı olan Star King’e birçok kez katıldı. Diğer 2PM üyeleri de zaman zaman onlara eşlik etti.

Taecyeon ise SBS Kanalı'nda yayınlanan ünlü televizyon programı Family Outing’in 2. Sezonunda kalıcı ekip üyesi oldu.[60] Wooyoung da KBS’in ünlü talk showu Win Win’in sunucularından biri oldu.[61] 2010 yılının Mart ayında Junho ünlü spor programı Dream Team 2’nin daimi ekip üyesi olarak geri döndü.[62] Ayrıca Jaebeom da çıkan tartışmalardan dolayı geri çekilmeden önce Eylül ayında KBS’te yayınlanan pilot bir bölümde yer aldı. 2010 yılının Haziran ayında Nichkhun MBC Kanalı'nın popüler televizyon programı We Got Married’da Koreli kız grubu f(X) üyesi Victoria ile sahte evlilik yaparak programın bir parçası olmak için anlaşma imzaladı.[63] 2013 yılında Taecyeon We Got Married’ın Dünya çapındaki versiyonunda (Global Edition) göründü ve Taecyeon'un bu programdaki partneri Gui Gui adında Çinli bir aktris oldu. 2014 yılında ise Wooyoung partneri Koreli aktris Park Se-Young’la We Got Married’ın 4.sezonunda yer aldı. Chansung ise Çin'de yayınlanan evlilik programı Perhaps Love'da Çinli oyuncu Liu Yan ile birlikte çift olarak yer almıştır.[64] Bu programın ilk bölümünde Nichkhun da konuk olarak gözükmüştür.

Şimdilerde 2PM üyesi Taecyeon, oyuncu Lee Seo-jin ile birlikte "Three Meals a Day" isimli programda yer almaktadır.[65]

Oyunculuk[değiştir | kaynağı değiştir]

2PM üyeleri küçük rollerden başrollere kadar pek çok kez dizi ve filmde kendilerini göstermişlerdir.

2PM çıkış yapmadan önce Chansung Jung Il Woo, Park Min Young ve Kim Bum gibi ünlü isimlerle MBC'nin "Unstoppable High Kick" dramasında rol almıştır. "Jungle Fish" ve Japon drama "Kaito Royale" ile oyunculuk kariyerine devam eden Chansung, daha sonra MBC'nin "7th Grade Civil Servant" dramasında yardımcı başrol oyuncu olarak yer almıştır. Beyaz perde çıkışını ise çekimlerine 2013 yılında başlanan "Red Carpet" filminde yapmıştır.[66] 2014 yılı sonunda yayınlanan "A Dynamite Family"(Korece: 덕수리5형제 Deoksuri 5 Hyungje) filminde ise beş kardeşten birini canlandırmıştır.[67]

Taecyeon ve Wooyoung'ın oyuncu Kim Soo Hyun ve Kore müzik endüstrisinden ünlü isimler olan IU ve Miss A grubundan Suzy ile birlikte başrolünde yer aldıkları popüler televizyon dizisi "Dream High" 2011'de KBS'te yayınlandı.[68] Taecyeon ayrıca Kore yapımı "Cinderella's Sister"' dizisinde ve Kim Tae Hee ile birlikte Japon yapımı "Boku to Star no 99 Nichi" dizisinde rol aldı.[69][70] 2013 yılında ise tvN kanalında yayınlanan, Taecyeon'un So E-Hyun ile başrolünü üstlendiği "Who Are You" dizisi Pazartesi-Salı dizisi olarak ekranlardaydı.[71] Aynı yıl Taecyeon ve oyuncu Lee Yoon Hee "Marriage Blue" filminde evlilik arefesindeki bir çifti canlandırdı.[72] 2014 yılında ise Taecyeon, KBS'nin "Wonderful Days" adlı dizisinde rol aldı.[73]

Junho oyuncular Sol Kyung Gu ve Han Hyo Joo ile birlikte "Cold Eyes" filminde ilk kez oyuncu olarak kendini gösterdi.[74] Ardından 2014'te tarihi film "Memories of the Sword" filminde rol aldı.[75] Çekimleri 2014 yılında tamamlanan başrollerini Kim Woo Bin ve Kang Ha Neul ile paylaştıkları "Twenty" filminde rol aldı.[76]

Nichkhun 2012 yılında Tayland yapımı "Seven Something" ile oyuncu olarak çıkışını yaptı.[77] Japon yapımı "Ouran High School Host Club" filminde Singapurlu şirket yöneticisi Lawrence rolünü aldı.[78] Dream High dizisi ve Doksuri 5 Brothers filminde küçük roller aldı.[79] 2013 yılında Çin yapımı "One And A Half Summer" dizisinde başrolde yer aldı ve dizi büyük başarıya ulaştı.[80]

Reklamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılının Mart ayında 2PM, Koreli giyim markası EXR için model olarak seçildi. Aynı yılın Temmuz ayında ise Tayland hükümeti tarafından hazırlanan turizm kampanyası I Love Thailand için yabancı sanatçıların temsilcisi seçildiler. Ayrıca Nichkhun Tayland Turizm Müdürlüğü’nün en yeni kampanyası olan “Tayland’a Gel ve Bir Ara Ver” kampanyasının yüzü seçildi.

2009’un Ağustos ayında 2PM dünya çapında cinsel istismara maruz kalan çocuk ve gençleri korumaya yönelik yürütülen ‘Soft Hands, Kind Heart’ kampanyası için Body Shop ile işbirliği yaptı.[81]

2009 yılının Ekim ayının sonlarına doğru, 2PM’in tanıtımını yaptığı ve Jaebum’un da yer aldığı Hanami markasının (bir Tay atıştırmalık şirketi) Jaebum’un ayrılmasından önce çekildiği söylenen reklam filmi yayınlandı.

Kasım 2009’da grup için birçok sponsorluk anlaşması yapıldı. Bunlardan ilki Market O’nun “Real Brownie” isimli pastası için olan reklam ve yazılı kampanyadır. Kısa süre sonra, grup Samsung‘un en popüler “Anycall” serisi ürünlerinden biri olan Corby cep telefonunun hem televizyonda hem de Samsung’un internet sitesinde tanıtımını yaptı. 2PM, ayrıca tanıtımını marka için özellikle kaydettikleri yılbaşı şarkısı ve ünlü Koreli aktris Kim Tae Hee ile birlikte yer aldıkları birçok reklam serisiyle Paris-Croissant Yiyecek Şirketi'nin Paris Baget Bayisi'nin tanıtımını yapmıştır.

2010’da 2pm Coco-Cola‘nın ve giyim markası olan ve PONY olarak da bilinen SPRIS ile tanıtımlarını yapmak üzere anlaşma yaptı. Üyelerden Nichkhun, Taecyeon, Minjun ve Wooyoung Cass Beer markasını tanıttı ve Nichkhun Tayland’da Suzuki’nin Jelato modeli motorsikletlerinin tanıtımına devam etti. Bununla beraber 2* Calvin Klein Güney Kore ile birlikte en son yine Güney Koreli kozmetik ve cilt bakım markası It's Skin in tanıtımlarını yaptı.

2010 yılının ortalarında 2pm Girls' Generation ile birlikte Caribbean Bay için marka yüzü seçildi.[82][83][84][85] Kısa bir süre sonra Nichkhun hariç diğer 2PM üyeleri Kore’deki turizme destek için hazırlanan “Seoul’e Uç” (Boom Boom Boom) şarkısını söylemek üzere seçildiler. 2PM Samsung’la olan sponsorluk anlaşmalarını yenilemek için Samsung’un yeni modeli Anycall NORi için “Senin için Nori” adlı şarkıyı kaydetti.

8 Haziran 2011’de 2PM Seoul Apgujung’da yer alan Canon Plex Galeri’de gerçekleşen Coca Cola‘ nın 125. Yıldönümü etkinliğine katıldılar. Coca Cola yıldönümlerini anmak üzere bu galeride kendi logolarının koleksiyoncularından aldıkları ve tüketici ürünlerin yer aldığı bir sergi açtılar. 2PM, Coca Cola’nın popüler reklam yüzü olduğu için etkinliğe davet edildi, hatta kendi tasarladıkları Coca Cola şişeleri de kendilerine hediye edildi.[86]

2011 yılında en büyük reklamcılık sitesi olan TVCF'de (televizyon reklamları grafikleri) 2PM, en çok izlenen reklamlara sahip olarak en beğenilen model olarak listenin zirvesinde yer aldı. Popülerlik sıralamasında Nichkhun birinci, 2PM ikinci ve Taecyeon onuncu sırada yer alırken, toplam reklam sayısında 2PM onuncu, ortalama reytinglerde ise 2PM dokuzuncu ve Nichkhun onuncu olarak yer aldı. Bu bağlamda 2PM yalnızca reklamcılar tarafından değil aynı zamanda izleyici tarafından sevildiğini de kanıtladı. TVCF sıralamaları halka açık kanallarda yayınlanan reklamları baz alınarak hazırlanır. TVCF geçen yıl başlıca kanallarda yer alan reklamlara dayanan verileri sunar, sıralamayı yayınlanan reklam sayılarına, ortalama puanlamaya, izlenme sayısına ve indirme oranlarına göre ayırır, bu dört grup dışında 2PM izleyicinin en çok beğenisini alarak göze çarpar. JYP Entertainment'tan bir temsilci, "2PM yalnızca Kore'de değil, Tayland'da BRAND'S ve Eversense için reklamlarda yer aldı. Endonezya, Filipinler ve Japonya gibi Asya genelindeki ülkeler daha fazlası için sevgi çağrıları gönderiyorlar." diye konuştu.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jun.K (김준수)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Kim Minjun (Korece김준수)
 • Doğum Tarihi: 15 Ocak 1988 (1988-01-15) (33 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Solist

Daegu, Güney Kore'de doğmuştur. Şarkıcılıktan önce çeşitli şiir ve şarkı sözü yarışmalarına girmiş ve kazanmıştır. Aslında YG Entertainment seçmelerine girmiştir. YG ve JYP Entertainment'ın ikisine de kabul edilmiştir, ancak o son karar olarak JYP'yi seçmiştir.

Nichkhun (닉쿤)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Nichkhun Buck Horvejkul (Türkçeนิชคุณ หรเวชกุล)
 • Doğum Tarihi: 24 Haziran 1988 (1988-06-24) (32 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist

Tayland ve Çin asıllı Amerikan vatandaşıdır; Rancho Cucamonga,Kaliforniya'da doğmuştur. Çocukluğunu Tayland ve Kalifornia'da geçirmiş ve Yeni Zelanda'da okumuştur. Lise için Amerika'ya geri dönmüştür ve Hollywood, Kalifornia'da Kore Müzik Festivali'ne katıldığı sırada JYP yetenek ajanı tarafından keşfedilmiştir. Nichkhun 2010'da "The Shining Diploma" adlı Kore filminde oynamayı kabul etmiştir.

TaecYeon (택연)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Ok Taecyeon (Korece옥택연)
 • Doğum Tarihi: 27 Aralık 1988 (1988-12-27) (32 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Baş Rapçi

Seul, Güney Kore'de doğmuştur; ancak yaklaşık yedi seneliğine Bedford, Massachusetts'e taşınmıştır. Aslında JYP Entertanment seçmelerine New York'ta, model olarak girmiştir. Taecyeon ayrıca Junho ve Minjun ile, Superstar Survival adı verilen seçme şovuna katılmıştır, ama ayrılan ilk aday olmuştur. Bada ile dördüncü albümünde bulunan "Yes I'm In Love" adlı şarkıda ve Baek Ji Young ile de "내 귀에 캔디" (My Ear's Candy) adlı şarkıda düet yapmıştır. SBS'nin Family Outgoing isimli programının ikinci sezonunun bir üyesidir.'Cinderella Stepsister'da oyunculuğunu kanıtlamıştır. 2011 yılında KBS2'nin "Dream High" adlı dizisinde oynamıştır.

Wooyoung (우영)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Jang Wooyoung (Korece장우영)
 • Doğum Tarihi: 30 Nisan 1989 (1989-04-30) (32 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Busan, Güney Kore'lidir ve JYP eğitimlerine MGoon'un JYP seçmelerinde diğer 5,000 aday karşısında birinci olarak seçilmiştir. 2PM ile çıkış yapmadan önce, 2007 MBC Müzik Ödüllerinde Wonder Girls'ten Yoobin ile dans partneri olmuştur. Wooyoung şu anda SBS'nin müzik programı Inkigayo'da (Taecyeon'la birlikte) ve KBS'nin talk show'u Win Win'de de sunuculuk yapmaktadır. Dream high dizisinde rol almıştır.

Junho (준호)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Lee Junho (Korece이준호)
 • Doğum Tarihi: 25 Ocak 1990 (1990-01-25) (31 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Solist

Ilsan, Kore'lidir ve JYP Entertanment ile kontratı Chansung ve Taecyeon'ın da yarışmacı olduğu "JYP's Superstar Survival" adlı şovda, 6,000 kişi arasından birinci olarak kazanmıştır. Ayrıca şu anda KBS'nin Dream Team 2 adlı şovunun bir parçasıdır.

Chansung (찬성)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Hwang ChanSung (Korece황찬성)
 • Doğum Tarihi: 11 Şubat 1990 (1990-02-11) (31 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist, Rapçi

Chansung, 2PM ile çıkış yapmadan önce "Unstoppable High Kick" isimli sitcom'da oynamıştır. Junho ile aynı şovda yarışmış ve kaybetmiştir. Seçmelere ikinci katılışında şirkete kabul edilmiştir. Ayrıca 2AM'in "그녀에게" (To Her) adlı şarkısında rap yapmıştır.

Eski Üye[değiştir | kaynağı değiştir]

Jaebum (재범)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tam Adı: Park Jaebum (Korece박재범)
 • Doğum Tarihi: 25 Nisan 1987 (1987-04-25) (34 yaşında)
 • Grup Pozisyonu: Lider, Baş Solist, Rapçi

Seattle, Washington'da doğmuştur. Aslında JYP Entertainment'a rapçi ve b-boy olarak girmiştir, 4 yıl boyunca şarkıcılığını ve Korece'sini ilerletmek için eğitim görmüştür. Jaebum üniversiteye gitmek istememiştir ve Park Jin-young (JYP) kendisi gelip onu seçmelerinde izlemiş ve Kore'ye götürmüştür. Jaebum, Wonder Girls'ün Yeeun'u ile "正" ("Jeong") adlı şarkıda düet yapmıştır. Myspace sayfasındaki yazıları dolayısıyla 8 Eylül'de grubu terk etmiştir. JYP Entertainment 25 Şubat 2010'da, Jaebum'un sözleşmesinin daimi olarak sona erdirildiğini açıklamıştır.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]


Eğlence programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Notlar
2007 Hot Blood Men -
2008 Idol Show -
2009 Wild Bunny -
2010 Running Man Nichkhun - Bölüm 4, 5, 19
Heroes (TV programı) Jun.K, Junho, Taecyeon, Chansung ve Wooyoung - Bölüm 6
Invincible Youth Jun.K, Taecyeon, Wooyoung, Junho ve Chansung - Sezon 1 Bölüm 43
2011 Running Man
 • Nichkhun ve Taecyeon - Bölüm 40
 • Nichkhun - Bölüm50, 51
2PM Show! -
2012 Running Man Nichkhun - Bölüm 104
Radio Star
 • Taecyeon ve Wooyoung - Episode 203
 • Chansung - Bölüm 271
 • Nichkhun - Bölüm 288
2013 Running Man
 • Chansung ve Taecyeon - Bölüm 150
 • Lee Junho - Bölüm 151, 152
 • Chansung ve Wooyoung - Bölüm 162
Barefooted Friends Bölüm 13, 14
Let's Go Dream Team 2 Bölüm 186
Hello Counselor Bölüm 123
Human Condition Bölüm 25
Radio Star Bölüm 328
Cool Kidz On The Block
 • Nichkhun, Chansung ve Wooyoung - Bölüm14
 • Nichkhun ve Chansung - Bölüm 15
 • Chansung - Bölüm 16-24
After School Club
 • Taecyeon, Jun K. - Bölüm 28
2014 If You Love
 • Chansung
Cool Kidz On The Block
 • Nichkhun and Chansung - Bölüm 39, 40
 • Chansung - Bölüm 44-50
Running Man
 • Nichkhun, Jun K., Junho, Wooyoung, Chansung - Bölüm 195
 • Chansung - Bölüm 201
Star Gazing
 • Taecyeon, Chansung, Jang Wooyoung
After School Club
 • Nichkhun, Chansung, Jang Wooyoung - Bölüm 103
Hello Counselor
 • Taecyeon, Jun. K, Jang Wooyoung - Bölüm 193
Three Meals a Day
 • Taecyeon

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Rol Notlar
2009 Style küçük rol
2011 Boss 2 küçük rol Japon dizisi

Turlar ve konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Turun adı Tarihler Konserler Tur tarihleri Şarkı listesi
Başlangıç Bitiş
2010 1. konser:

Don't Stop Can't Stop

31 Temmuz
(Seoul Olympic Park Arena)
5 Eylül
(Jamsil Indoor Stadium)
6
Yer
 1. 31 Temmuz
  (Seoul Olympic Park Arena) Seul
 2. 1 Ağustos
  (Seoul Olympic Park Arena) Seul
 3. 7 Ağustos
  (Busan Bexco) Busan
 4. 8 Ağustos
  (Busan Bexco) Busan
 5. 4 Eylül
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul
 6. 5 Eylül
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul
Şarkı listesi
 1. Konser açılışı
 2. What time is it now?
 3. Don't Stop Can't Stop
 4. Tired of waiting
 5. Without U (Explorer Mix)
 6. Only you
 7. Angel
 8. Fly to Seoul"Boom Boom Boom" // Open Happiness
 9. Crazy 4S // My Color&Tik Tok
 10. Sunday Morning&Sexy Back (Taec&Khun) // 3 Bears + More Than Words (Khun)
 11. Lovestoned // Take you down (Chansung)
 12. Cinderella Sister Parody Video
 13. Orange Caramel's Magic Girl (Woo, Chan & Taec // Junho, Minjun & Khun)
 14. Trot Medley (Junho, Minjun & Khun // Woo, Chan & Taec)
 15. CLON's Kungtari Shabara
 16. Changing Room Video
 17. Member's dance bridge songs
 18. I hate you
 19. I was crazy about you
 20. Again&again (R&B mix) + Dance Flips // You Might Comeback
 21. 10 out of 10 (10/10)
 22. Empire State of Mind (Remix)(DJ) (Minjun)
 23. Nice & Slow // Caught Up (Junho)
 24. Wooyoung Solo Dance (2 versions)
 25. Etude of Memory (Taecyeon)
 26. I will give you my life
 27. Gimme the light
 28. Heartbeat
 29. Again&again
 30. Thank you
 31. I hate you (Lounge mix)
 32. Again&again (Remix)
2011 İlk Japonya turu:

Take Off

6 Mays
(Zepp Sapporo)
13 Mayıs
(Zepp Tokyo)
6
Yer
 1. 6 Mayıs
  (Zepp Sapporo) Sapporo
 2. 8 Mayıs
  (Zepp Fukuoka) Fukuoka
 3. 9 Mayıs
  (Zepp Osaka) Osaka
 4. 10 Mayıs
  (Zepp Nagoya) Nagoya
 5. 12 Mayıs
  (Makuhari Messe) Chiba
 6. 13 Mayıs
  (Zepp Tokyo) Tokyo
Şarkı listesi
 1. What time is it now?
 2. Don't Stop Can't Stop
 3. I Hate You
 4. Without U
 5. I can't
 6. Only You (acoustic and Winter Special remix)
 7. Tired of Waiting
 8. Utada Hikaru's First Love (Nichkhun)
 9. USHER's Nice n Slow (Junho)
 10. Far*east Movement's Like a G6 (Wooyoung)
 11. Take Off
 12. I'll Be Back
 13. 10 out of 10
 14. Jay-z & Alicia Keys's Empire State of Mind (Minjun)
 15. Rain's Love Song (Chansung)
 16. Greeeen's Miracle (Taecyeon)
 17. I will give you my life
 18. Gimme the Light
 19. Again&again
 20. Heartbeat
 21. Thank you
 22. Again&again (Remix)
 23. I hate you (Lounge mix)
Japonya arena turu:

REPUBLIC OF 2PM

5 Aralık
(Osaka-jo Hall)
21 Aralık
(Nippon Budoukan)
8
(+ 1 pre-show)
Yer
 1. 3 Aralık
  (Mie Prefectural Sun Arena) Mie
 2. 5 Aralık
  (Osaka-jo Hall) Osaka
 3. 6 Aralık
  (Osaka-jo Hall) Osaka
 4. 8 Aralık
  (Nagoya Gaishi Hall) Aichi
 5. 14 Aralık
  (Saitama Super Arena) Saitama
 6. 17 Aralık
  (Marine Messe Fukuoka) Fukuoka
 7. 18 Aralık
  (Marine Messe Fukuoka) Fukuoka
 8. 20 Aralık
  (Nippon Budokan) Tokyo
 9. 21 Aralık
  (Nippon Budokan) Tokyo
2. konser:

HANDS UP ASIA TOUR

2 Eylül
(Jamsil Indoor Stadium)
10 Mart
(Asian Expo Arena)
10
Yer
 1. 2 Eylül
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul, Kore
 2. 3 Eylül
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul, Kore
 3. 7 Ekim
  (Taida Gym) Taipei, (Tayvan)
 4. 8 Ekim
  (Taida Gym) Taipei, (Taiwan)
 5. 11 Kasım
  (JITEC Mangga Dua Square) Cakarta, (Endonezya)
 6. 19 Kasım
  (Singapore Indoor Stadium) Kallang, (Singapur)
 7. 25 Kasım
  (Stadium Negara) Kuala Lumpur, (Malezya)
 8. 18 Şubat
  (Impact Arena) Bangkok, (Tayland)
 9. 25 Şubat
  (Nanjing Olympic Sports Center) Nanjing, (Çin)
 10. 10 Mart
  (Asian Expo Arena) Hong Kong
Şarkı listesi
 1. HOT
 2. Electricity
 3. Hands Up
 4. I was Crazy About You & Tired of Waiting (Remix)
 5. Move On (JunHo & WooYoung)
 6. I Can’t
 7. Give it to me
 8. Dance2Night
 9. My Valentine (Nichkhun & Taecyeon)
 10. Revenger (Chansung)
 11. I’ll be back
 12. I Hate You
 13. Back2u
 14. Alive (Minjun)
 15. Without You
 16. Only You
 17. 10 out of 10
 18. Again and Again
 19. I’m Your Man
 20. Don’t Stop Can’t Stop
 21. Heartbeat
 22. Thank You
 23. 10 out of 10 (Remix)
 24. Hands Up (Remix)
2012
Six Beautiful Days 24 Mayıs
(Nippon Budoukan)
6 Haziran
(Yokohama Arena)
8
Yer
 1. 24 Mayıs
  (Nippon Budoukan) Tokyo
 2. 25 Mayıs
  (Nippon Budoukan)
 3. 28 Mayıs
  (Nippon Budoukan)
 4. 29 Mayıs
  (Nippon Budoukan)
 5. 30 Mayıs
  (Nippon Budoukan)
 6. 31 Mayıs
  (Nippon Budoukan)
 7. 5 Haziran
  (Yokohama Arena)
 8. 6 Haziran
  (Yokohama Arena)
"What Time Is It?" -

Asya Turu

17 Kasım
(Shanghai Mercedez Benz Arena)
22 Ocak
(Jamsil Indoor Stadium)
9
Yer
 1. 17 Kasım
  (Mercedez Benz Arena) Şangay
 2. 8 Aralık
  (Mata Elang International Stadium) Cakarta
 3. 15 Aralık
  (Nangang Exhibition Hall) Taipei
 4. 22 Aralık
  (Venetian Cotai Arena) Macau
 5. 2 Mart
  (Mall of Asia Arena) Manila
 6. 30 Mart
  (Guangzhou Gymnasium) Guangzhou
 7. 8 Nisan
  (Impact Arena) Bangkok
 8. 21 Haziran
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul
 9. 22 Haziran
  (Jamsil Indoor Stadium) Seul
2013
Japonya arena turu:

LEGEND OF 2PM

11 Ocak
(Marine Messe Fukuoka)
24 Şubat
(Sapporo Kitaeru)
13
Yer
 1. 11-12 Ocak
  (Marine Messe Fukuoka) Fukuoka
 2. 24-25 Ocak
  (Nippon Gaishi Hall) Nagoya
 3. 28-30 Ocak
  (Osaka-Jo Hall ) Osaka
 4. 13-14 Şubat
  (Budokan) Tokyo
 5. 19-20 Şubat
  (Yoyogi National Stadium First Gymnasium ) Tokyo
 6. 23-24 Şubat
  (Sapporo Kitaeru) Hokkaido
Legend Of 2PM Tokyo Dome 20 Nisan
(Tokyo Dome)
21 Nisan
(Tokyo Dome)
2
Yer
 1. 20 Nisan
  (Tokyo Dome) Tokyo
 2. 21 Nisan
  (Tokyo Dome) Tokyo
2014 Japonya arena turu:

GENESIS OF 2PM

27 Ocak
(Nippon Gaishi Hall)
26 Mart
(Yoyogi National Stadium)
14
Yer
 1. 27-28 Ocak
  (Nippon Gaishi Hall) Nagoya
 2. 31 Ocak-2 Şubat
  (Yokohama Arena) Yokohama
 3. 22-23 Şubat
  (Marine Messe Fukuoka) Fukuoka
 4. 4-6 Mart
  (Osaka-Jo Hall) Osaka
 5. 17-18 Mart
  (Yoyogi National Stadium) Tokyo
 6. 25-26 Mart
  (Yoyogi National Stadium) Tokyo
2PM Dünya Turu "GO CRAZY!" 3 Ekim
(Jamsil Indoor Stadium)
Devam ediyor Devam ediyor
Yer
 1. 3 Ekim
  (Jamsil Indoor Arena) Seoul
 2. 4 Ekim
  (Jamsil Indoor Arena) Seul
 3. 11 Ekim
  (Impact Arena) Bangkok
 4. 1 Kasım
  (Capital Indoor Stadium) Pekin
 5. 14 Kasım
  (Prudential Center) Newark, NJ
 6. 16 Kasım
  (Rosemont Theatre) Rosemont, IL
 7. 18 Kasım
  (Verizon Theatre) Grand Prairie, TX
 8. 20 Kasım
  (Shrine Auditorium) Los Angeles, CA
 9. 29 Kasım
  (Guangzhou International Sports Arena) Guangzhou
 10. 17 Ocak
  (Olympic Sports Center Gymnasium) Nanjing
 11. 14 Şubat
  (AsianWorld-Expo Arena) Hongkong
 12. 28 Mart
  (Istora Senayan) Cakarta[87]
2015

Konser katılımları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 2009 JYP Tour
 • 2010 Wonder Girls World Tour (USA'de açılış şarkıcısı olarak)
 • 2010 JYP Nation Team Play Concert
 • 2011 JYP Nation Concert in Japan
 • 2012 JYP Nation Concert in Seoul
 • 2012 JYP Nation Concert in Japan
 • 2014 JYP Nation ONE MIC in Seoul
 • 2014 JYP Nation ONE MIC in Hong Kong
 • 2014 JYP Nation ONE MIC in Tokyo
 • 2014 JYP Nation ONE MIC in Bangkok
 • 2014 Powerhouse GO CRAZY in Los Angeles

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "관객과 함께 호흡하는 '퍼포먼스 보이그룹'2PM" (Korece). CNB News. 28 Eylül 2008. 12 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2009. 
 2. ^ ""Cover Story: 2PM"" (İngilizce). iamkoream.com. 5 Ağustos 2010. 2 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 3. ^ Jung, Sun. Korean masculinities and transcultural consumption : Yonsama, Rain, Oldboy, K-Pop idols (İngilizce). Hong Kong: Hong Kong University Press. ISBN 978-988-8028-66-5. 
 4. ^ ""재범 2PM 자진탈퇴, 마녀사냥 논란 분분 후폭풍 예고 (Park Jaebeom 2PM'den Gönüllü Olarak Ayrıldı, Cadı Avının Sonucu)"" (Korece). Newsen. 9 Eylül 2009. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. [ölü/kırık bağlantı]
 5. ^ ""2PM 재범 한국비하 공식 사과문 "머리숙여 사과드립니다 (JYP, 2PM Üyesi Jaebeom Kore Yorumları için Utançla Başını Eğerek Özürlerini Bildiriyor"" (Korece). 5 Eylül 2009. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 6. ^ ""박진영 "재범, 2PM 탈퇴는 없다" 공식입장 (Park Jin-young: "Jaebeom 2PM'den Ayrılmayacak")"" (Korece). Newsen. 7 Eylül 2009. 
 7. ^ ""재범 2PM 자진탈퇴, 마녀사냥 논란 분분 후폭풍 예고 (Jaebeom, Şaşırtıcı ve Çalkantılı Karalama Kampanyasının Ortasında 2PM'den Ayrıldığını Açıkladı)"" (Korece). Newsen. 8 Eylül 2009. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. [ölü/kırık bağlantı]
 8. ^ ""2PM to Take Stage Without Jae-beom"" (İngilizce). Koreatimes. 18 Eylül 2009. 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 9. ^ ""Will Fallen Idol Star Make Comeback?"" (İngilizce). Koreatimes. 18 Eylül 2009. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 10. ^ ""2PM 예능 출연 자제 왜? "팬들에 대한 예의 차원""" (Korece). Nwesen. 15 Kasım 2009. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 11. ^ (Korece) 2PM '하트비트' 노래-마케팅-재범 '대박공식' 18 Temmuz 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi. MK News. 10 Kasım 2009.
 12. ^ "JYP Hints at Return of Jae-beom to 2PM". Korea Times. 12 Kasım 2009. 16 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2009. 
 13. ^ Kim Hyun-rok (11 Kasım 2009). "박진영 "재범 2PM으로 복귀할 것" 최초발언". Starnews (Korece). 23 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2009. 
 14. ^ (İngilizce)2PM's Heartbeats for Jaebeom 16 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Allkpop. 21 Aralık 2009.
 15. ^ 남성 그룹 2PM이 재범(박재범) 없이 6인조로 극비리에 최근 뮤직비디오 (2PM 'Without Jaebeom, returns on the 2nd, Fans wonder about tracks) 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi Newsen. 2 Kasım 2009.
 16. ^ (Korece) 두근두근 2PM ‘하트비트’ 공개직후 실시간차트 1위 ‘기염’ 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 10 Kasım 2009.
 17. ^ (İngilizce)2PM’s Comeback Performance On Mnet ‘O Good Concert’ 7 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Soompi. 12 Kasım 2009.
 18. ^ (Korece) 2PM MAMA 대상 올해의 가수상 눈물펑펑 "재범과 영광 함께할터" 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 21 Kasım 2009.
 19. ^ (Korece) 2PM, MAMA 재범 위한 특별 퍼포먼스 뜬다 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 21 Kasım 2009.
 20. ^ (Korece) 재범없는 2PM, 뮤뱅 K차트 1위 방송 첫 정상 등극 기염 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 27 Kasım 2009.
 21. ^ (Korece) 2PM ‘어겐앤어겐’ 시청자 뽑은 최고가요상 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 31 Aralık 2009.
 22. ^ (Korece) JYP "재범 한국비하보다 더 심각한 문제로 계약해지. 소속연예인 적합치 않다" 17 Haziran 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi. Newsen News. 25 Şubat 2010.
 23. ^ (Korece) 2PM, 뮤비촬영 완료...'짐승'출격 시동. Nate News. 9 Nisan 2010.
 24. ^ (Korece) ‘Without you’ 2PM, 컴백 앞두고 음원차트 ‘올킬’ 22 Aralık 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Newsen News. 21 Nisan 2010.
 25. ^ (İngilizce)WONDER GIRLS WORLD TOUR 2010 12 Haziran 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Wonder Girls kick off Wonder World Tour with 2PM in Washington DC! Allkpop. 6 Nisan 2010.
 26. ^ (Korece) Korea Times Music Festival Official Facebook Profile 12 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. 16 Nisan 2010.
 27. ^ (İngilizce)[1] 13 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. G-Market Dream Concert Line-up Announcement.
 28. ^ "2PM releases world cup song". 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2014. 
 29. ^ "'컴백' 2PM, 온라인 음악사이트 석권..수록곡도 '인기'". Asia Economy (Korece). 19 Nisan 2010. 13 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2010. 
 30. ^ K-chart list K-Chart List. 19 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.www.kbs.co.kr.
 31. ^ "Billboard Charts World Albums Gainer". 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2014. 
 32. ^ (İngilizce)2PM ranks on the billboard charts. 16 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 33. ^ (İngilizce)2PM reaches 13 on billboard world charts. 29 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 34. ^ "MMH 2010 Award". 22 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2014. 
 35. ^ (İngilizce)2PM melts the heart of japanese fans 23 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 36. ^ ""2PM's new Japanese Single "Take Off""" (İngilizce). dkpopnews. 6 Mart 2011. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 37. ^ ""2PM Japanese Single sweeps pre-order charts."" (İngilizce). kpoptoday. 8 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 38. ^ ""2PM's "Take Off" reaches 1 on Japanese charts"" (İngilizce). Allkpop. 17 Nisan 2011. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 39. ^ ""2PM wraps up a successful concert tour in Japan"" (İngilizce). 13 Mayıs 2011. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 40. ^ ""2PM reveals teaser photos for their "Hands Up" comeback!"" (İngilizce). Allkpop. 13 Haziran 2011. 9 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 41. ^ ""Comeback Alert: Put Your Hands Up for 2PM"" (İngilizce). 17 Haziran 2011. 16 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 42. ^ ""2PM scores an "all-kill" with a "Hands Up" comeback!"" (İngilizce). Allkpop. 21 Haziran 2011. 2 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 43. ^ ""2PM 이번주 끝으로 한달 한국 활동 마무리"" (Korece). Nate. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 44. ^ ""[단독]2PM 이름 건 '2PM SHOW' 방송한다"" (Korece). sports.chosun.com. 15 Haziran 2011. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 45. ^ ""【オリコン年間】キスマイ、ジャニーズ5年ぶりの新人1位"" (İngilizce). Oricon. 19 Aralık 2011. 23 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 46. ^ ""2PM & 2AM to release documentary film 'Beyond the Oneday'!"" (İngilizce). Allkpop. 10 Nisan 2012. 20 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 47. ^ ""2PM & 2AM release trailer for documentary film 'Beyond the Oneday'!"" (İngilizce). Allkpop. 13 Nisan 2012. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 48. ^ ""2PM release "Come Back When You Hear This Song" trailer"" (İngilizce). Allkpop. 3 Mayıs 2013. 12 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 49. ^ ""2PM pre-release "Come Back When You Hear This Song" + 10 songs from 'GROWN'"" (İngilizce). Allkpop. 6 Mayıs 2013. 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 50. ^ """" (İngilizce). 
 51. ^ ""Shinhwa, 2PM and Seo In Young to Make Comebacks in This Week′s M Countdown"" (İngilizce). CJ E&M. 16 Mayıs 2013. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. [ölü/kırık bağlantı]
 52. ^ ""2PM Experiences a Dangerous Fire Accident while Filming for New Music Video"" (İngilizce). soompi. 15 Mart 2014. 16 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 53. ^ ""2PM to delay their comeback even further giving room for GOT7 to make their return first in June"" (İngilizce). Allkpop. 13 Mayıs 2014. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 54. ^ ""2PM reveals teaser images for 'GO CRAZY!' comeback"" (İngilizce). Allkpop. 31 Ağustos 2014. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 55. ^ ""2PM 'GO CRAZY' in individual teaser images"" (İngilizce). Allkpop. 2 Eylül 2014. 15 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 56. ^ ""Go Crazy!"" (İngilizce). JYP ENtertainment. 10 Eylül 2014. 30 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2014. 
 57. ^ ""MAMA 2014 Results and Performances"" (İngilizce). Soompi. 3 Aralık 2014. 14 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2015. 
 58. ^ ""2PM 데뷔 3개월만에 버라이어티 MC 발탁"" (Korece). newsen. 2 Aralık 2008. 17 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 59. ^ ""2PM宰范卷入"辱韩"风波 主演节目被无限延播"" ["2PM Jaebeom Kore'yi utandırdı; program süresiz ertelendi"] (Çince). sohu. 11 Eylül 2009. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 60. ^ ""Full cast of Family Outing Season 2 revealed, Daesung is...?"" (İngilizce). allkpop. 9 Ocak 2010. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 61. ^ ""2PM WooYoung and SNSD TaeYeon To Co-Host New Idol Talk Show"" (İngilizce). soompi. 24 Ocak 2010. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 62. ^ ""2PM's Junho and SHINee's Minho Cast for Second Season of 'Let's Go Dream Team'"" (İngilizce). allkpop. 2 Ekim 2009. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 63. ^ ""2PM's Nichkhun and f(x)'s Victoria for We Got Married"" (İngilizce). allkpop. 1 Haziran 2010. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 64. ^ ""Nichkhun, Chansung and Fei to Appear in the Chinise Dating Reality Show 'If You Love'"". allkpop. 29 Mart 2014. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 65. ^ ""Na PD Takes 2PM′s Taecyeon and Lee Seo Jin on a New Cooking Variety Show"". mwave. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. [ölü/kırık bağlantı]
 66. ^ ""2PM's Chansung Rolls onto the Red Carpet"" (İngilizce). soompi. 23 Haziran 2013. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 67. ^ ""2PM's Chansung Cast in Movie '5 Brothers of Deoksuri'"" (İngilizce). mwave. 11 Kasım 2013. 7 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 68. ^ ""Taecyeon and Wooyoung confirmed for 'Dream High' + Suzy too"" (İngilizce). allkpop. 28 Ekim 2010. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 69. ^ ""Taecyeon will finally appear in Cinderella's Sister this week"" (İngilizce). allkpop. 13 Nisan 2010. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 70. ^ ""2PM's Taecyeon added to the cast of Kim Tae Hee's Japanese drama"" (İngilizce). allkpop. 28 Eylül 2011. 6 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 71. ^ ""Taecyeon and So Yi Hyun to see ghosts in new tvN drama 'Who Are You?'"" (İngilizce). allkpop. 14 Haziran 2013. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 72. ^ ""2PM's Taecyeon and Lee Yeon Hee reveal their thoughts on marriage"" (İngilizce). allkpop. 7 Kasım 2013. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 73. ^ ""Ok Taec-yeon to play troubled bodyguard"" (İngilizce). The Korea Herald. 22 Şubat 2014. 25 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 74. ^ ""2PM Junho to Make Movie Debut opposite Jung Woo Sung and Han Hyo Joo in Surveillance"" (İngilizce). mwave. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2014. 
 75. ^ ""2PM's Junho confirmed for 'Memories of a Sword' with Lee Byung Hun and Jeon Do Hyun"" (İngilizce). allkpop. 26 Ağustos 2013. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 76. ^ """" (İngilizce). 
 77. ^ ""Nichkhun's Thai Film to Be Released on July 26"" (İngilizce). soompi. 23 Temmuz 2012. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 78. ^ ""Nichkhun's movie 'Ouran High School Host Club' to be released on White Day"" (İngilizce). allkpop. 22 Şubat 2013. 5 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 79. ^ ""2PM's Chansung Says Staff was Suprised by Nichkhun's Cameo Acting in Deoksuri 5"" (İngilizce). mwave. 25 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 80. ^ ""2PM Nichkhun's Chinese Drama "One and a Half Summer" Becoming a Hit"" (İngilizce). soompi. 9 Temmuz 2014. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2014. 
 81. ^ "2PM, 60개국 아동인권보호 캠페인 국내 홍보대사". Asiae (Korece). 5 Ağustos 2009. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2009. 
 82. ^ SNSD and 2PM's Caribbean Bay CF released. 28 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Retrieved 22 Aralık 2010.
 83. ^ 2PM & SNSD release Caribbean Bay song. 18 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Retrieved 22 Aralık 2010.
 84. ^ (Korece)소녀시대 유리, 머리카락 넘기는 모습도 '섹시' 22 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. freechal. Retrieved 22 Aralık 2010.
 85. ^ (Korece)소녀시대-2PM ‘캐비’ M/V서 섹시한 라이프가드로 변신 19 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. newscj. Retrieved 22 Aralık 2010.
 86. ^ 2PM '코카콜라 125주년 창립 기념행사 참석' Retrieved 2011.06.08
 87. ^ https://www.facebook.com/2pm.jype/posts/10152566044933196