İçeriğe atla

Damğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Damgan
دامغان
Şehristan Merkezi
İmamzade Cafer türbesi
Ülkeİran İran
EyaletSemnan
ŞehristanDamgan
BahşDamgan
Rakım1770 m
Nüfus
 • Toplam57,331
Zaman dilimiUTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU)UTC+04.30 (IRST)
Alan kodu0232

Damgan (Farsça: دامغان, Dāmghān), İran'ın Semnan Eyaleti'nde şehir.

Kent Tahran ile Meşhed arasındaki otoyolu üzerinde, Tahran'a 342 km. uzaklıkta bulunur. 2006 yılı nüfusu 59.300'dür. Şehirde Sasani ve Büyük Selçuklu devletleri zamanlarından kalma önemli tarihî eserler bulunur.

Kentin çok ince kabuklu fıstığı ve kâğıt bademi (kaghazi) ülke çapında ünlüdür.

Damghan Orta Çağ'da Kumis (Koomes) bölgesinin merkezi olan önemli bir kentti. Fakat o zamana ait birkaç büyük sütun kalıntısından başka bir eser günümüze ulaşamamıştır. İslam dönemine ait en önemli eserse 11. yüzyılda inşa edilen şimdi yıkık durumdaki, iki minareli Tarikhaneh Cami'dir. Bu camii İran'ın bilinen en eski camisidir. Kentin yaklaşık 26 km. güneyinde Hecatompylos kalıntıları bulunmaktadır. Damghan 1723 yılında Afganlar tarafından yıkılmıştır. Kentin batı kesiminde büyük bir kale kalıntıları bulunmaktadır.

Kentin güneydoğusunda Sasaniler dönemine ait ve eski bir garnizon olduğu düşünülen bir kale kalıntısı vardır ki Tepe Hisar ismiyle bilinmektedir. 1996 yılında yapılan kazılardan sonra, arkeologlar bu alanda 3 farklı döneme ait kalıntılar da bulmuştur.

Kebir Çölü içindeki Damgan, İran platosunun en eski kentlerinden biridir. Medler (728-550 M.Ö.), Partlar (248-224 M.Ö.) ve Sasani (224-651 M.S.) dönemlerini yaşayan kentteki pek çok Sasani dönemi yapısı Büyük Selçuklu hakimiyeti sırasında camii veya mescide çevrilmiştir.