İslam'da mastürbasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İslam'da mastürbasyon ya da İstimna (Arapça استمناء). Bir izin verilmesi hususunda farklı görüşler vardır. İslami metinler mastürbasyondan özel olarak bahsetmez. Bundan bahseden birkaç hadis bulunmakta ama bunlar zayıf olarak sınıflandırılmaktadır.[1]

Bakış açıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mastürbasyon-İstimna-Elle-İstimnâ: Cinsel ilişki dışında bir yolla tatmin olmayı ifade eden terim.

Sözlükte meniyi dışarı çıkarmak manasına gelen istimnâ kelimesi, terim olarak cinsel ilişkide bulunmaksızın meniyi dışarı çıkarmayı ve cinsel doyuma (orgazm) ulaşmayı anlatır.

İstimnâ, genel anlamda kişinin eliyle cinsel doyuma ulaşmasını yahut bakmak, düşünmek, sürtünmek gibi bunu sağlayan her türlü davranışı kapsamakla birlikte daha çok el ile tatmin (mastürbasyon) karşılığında kullanılır.

İstimnânın fıkhi hükmü, eylemin bizzat kendisi ve ibadetlere etkisi olmak üzere iki açıdan ele alınmaktadır. Başta İmam Mâlik ve Şafii olmak üzere fukahanın çoğunluğu, eşlerin dışında herhangi bir başka cinsel tatmin yolu arayanları haddi aşan kimseler olarak niteleyen ayete (el Müminun 23\5-7) ve “Sizden evlenme çağına gelip de buna güç yetirenler evlensin, evlenmeye imkan bulamayanlar ise oruç tutsun” (Buhari, “Nikah”, 2) hadisine dayanarak istimnayı haram saymışlardır.

Abdullah bin Abbas şöyle dedi:

 • "cariye ile evlenmek ondan daha iyidir ve zina yapmaktan daha iyidir" [2][3]
 • "bir sıvı çıkana kadar kişinin özel kısımlarını ovmaktan başka bir şey değildir"

Abdullah bin Ömer dedi ki:

 • "kendini ovalayan kişi" [2][3]
 • "sadece bir organı ovuyor"

Cabir bin Zeyd şöyle dedi:

 • "bu sizin suyunuz; (isterseniz) boşaltabilirsiniz" [2][3]

Hasan el-Basri dedi ki:

 • "Bunda hiçbir zararı yok"

" [2][3]

Sünni Görüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Sünni (olarak bilinen mezhepler - Hanefi, Şafii, Maliki Hanbeli ve Zahiri) konuyla ilgili farklı tutumlar sergilediler var. Bazıları, bazı durumlarda (yani bir erkeğin / kadının eşini cinsel olarak görmezden gelmesine neden olursa) yasak olduğunu düşünür, ancak bunu yasadışı ilişkiye göre daha az kötü olarak gördüklerinde tavsiye eder.

Hanefi ve Hanbeli mezhebine göre, zina veya zinadan korkulmadıkça veya arzu baskısı altında olmadıkça, mastürbasyon yoluyla kurtuluş aranması caizdeğildir.

Maliki ve Şafii mezhebine göre her zaman yasaklanmıştır.[4]

[5] Akademisyenler ayrıca, İslam'ın evliliğe yönelik esnek yaklaşımının farkına varılırsa mastürbasyonun gerekli olmayacağını belirtmişlerdir. Örneğin Şeyh Shomeh Yerkity'ye göre, 'İslam'ın açık öğretilerine karşı, evlilik bugün çarpık gelenek ve görenekler ve gereksiz beklentiler nedeniyle başka bir zor süreç haline geldi. Evliliğe selef İslam bakış açısından yaklaştığımızda, giderek daha az insanın yukarıdaki türden istisnai hükümleri uygulamaya zorlandığını göreceğiz.[6] Yine de, kişinin arzusu bu kadar büyükse, mastürbasyon yapabilir, ancak bu durumda, başka yiyecek olmadığında büyük açlıktan veya açlıktan kurtulmak için bir domuz etini yemek gibi olacaktır.

İslam'da yasak olan cinsel eylemler, anal ilişki ve adet sırasında vajinal ilişki olmakla birlikte, eşlerin birbirlerine mastürbasyon yapması caiz kabul edilir.[7]

Hasan bin Ali dedi ki: Ben Resulullah'tan (ﷺ) şu sözleri ezberledim: "Şüpheli olanı bırak, şüphe vermeyene bak! Zira doğruluk huzur, yalan ise şüphe kaynağıdır".[8]

Hanefi görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanefi mezhebine göre, zina edilmekten korkulmadıkça veya arzu baskısı altında olmadıkça genel olarak yasaklanmıştır, bu durumda çare aranması caizdir. Zevk için mastürbasyona asla izin verilmemiştir.[9]

Maliki görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

İmam Malik'e göre haram sayılır.[9][10] Maliki mezhebine göre her zaman yasaklanmıştır.[4]

Aynı zamanda, Maliki okulunda pornografi ve uyuşturucu gibi yasadışı materyaller kullanılmadan özel olarak yapıldığında mastürbasyona izin veren bir azınlık görüşü var.[11][12]

Şafii görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Şafii mezhebine göre her zaman yasaklanmıştır.[4][9][10] İmam-ı Şafii, Kuran'dan (anlamın yorumlanması) aşağıdaki ayetlere göre mastürbasyonun yasak olduğunu belirtmiştir:

"İffetlerini korurlar; sadece eşleriyle veya ellerinin altında olanlarla (cariyelerle) yetinirler, bundan dolayı da kınanacak değillerdir. Ama her kim bunun ötesine geçmek isterse işte haddi aşanlar onlardır." [13]

Onun yorumuna göre ayetler, eşler dışındaki veya elinin sahip olduğu ve ötesini arayan her kimse hariç olmak üzere, her türlü hukuka aykırı cinsel eylemin (mastürbasyon dahil) haramlığı açıktır. .

Hanbeli görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanbeli mezhebine göre, zina veya arzu baskısı altında olmadıkça, mastürbasyon yoluyla rahatlık aranmasına izin verilmez. Ahmed bin Hanbeli'ye göre mahkumlara, yolculara ve yasal eş bulmakta güçlük çeken kadın ve erkeklere caizdir.[9]

mastürbasyonun caiz olduğunu kabul eder.[2][3][5]

Mastürbasyon dahil evlilik dışı herhangi bir cinsel ilişki Şii İslam'da büyük bir günahtır. Evlilik dışı cinsel ilişki, failin bu hayatta ve öbür dünyada cezalandırılmasına neden olur. Kuran, "Müminler, eşleri dışında cinsel organlarını koruyanlardır. Bu nedenle, (cinsel tatminde) bunun ötesini arayan her kimse, o zaman onlar ihlal edenlerdir. "(23: 5–6) [14][kaynak güvenilir mi?] ve hiçbir durumda buna izin verilmez.

Mastürbasyon Taraftarlarının Görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslümanlar arasında âlimlerin çoğu, bunun ahlaksız bir eylem olduğunu söyleyerek mastürbasyonu yasaklıyor ve Kuran'daki ayeti kullanarak, "Ve kendi özel yerlerini koruyanlar, sağ ellerinin sahip olduğu eşlerinden başka - bu yüzden onlara bir suç yok . Öyleyse kim bunun ötesini ararsa (ki bu yasaldır), onlar günahkârlardır. "(23: 5–6) [15] ama yeni bir Müslüman genç grubu bu fetvayı sorgulamaya ve tartışmaya başladı. Suudi Arabistan'da bir grup, "mastürbasyon helaldir" başlıklı bir Twitter kampanyası başlattı ve internette yayıldı.[16] Hatta bazı Suudi psikologlar, mastürbasyonun tıpkı dışkılama veya yemek ya da içmek gibi bir insani ihtiyaç olduğunu belirterek daha da ileri gitti.[17][18]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "[Sexuality and Law]". www.oxfordislamicstudies.com. Oxford Islamic Studies Online. 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2019. 
 2. ^ a b c d e "Archived copy". 8 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2016. 
 3. ^ a b c d e "Monthly Renaissance – Query". Monthly-renaissance.com. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
 4. ^ a b c Marriage in Islam – Part 1 27 Kasım 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Hussein Khalid Al-Hussein, PhD Refer to: Section Al-`Alaqat Al-Mubahah (Allowed Relationships)
 5. ^ a b "Hifz al-Furūj (Guarding the Private Parts)". Javed Ahmad Ghamidi. 8 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2018. 
 6. ^ "Ask The Scholar". Askthescholar.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2018. 
 7. ^ "Ask The Scholar". Askthescholar.com. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2018. 
 8. ^ Riyadh al-Saaliheen, Book 1, Hadith 55 http://www.kuranvesunnetyolunda.com/?p=1792[ölü/kırık bağlantı]
 9. ^ a b c d The New Arab Man: Emergent Masculinities, Technologies, and Islam in the Middle East, p 168, Marcia C. Inhorn – 2012
 10. ^ a b The Lawful And The Prohibited In Islam, Yusuf Al-Qardawi – 1997
 11. ^ The Guiding HelperThe Guiding Helper The Guiding Helper Main Text & Explanatory Notes (PDF). The Guiding Helper Foundation. s. 190. 26 Kasım 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2018. 
 12. ^ "Kitab al Fatawa wa'l durus". 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2018. 
 13. ^ [1] 27 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.Kur'an 23:5–7
 14. ^ "Marriage and Morals in Islam". Al-Islam.org. 18 Ekim 2012. 3 Şubat 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020.