İki Yüz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İki yüz (Özgün Adı Two-Face)Amerikançizgi romanşirketi DC Comics'in Batmaniçin yarattığı hayali bir karakterdir. Karakter ilk olarak Detective Comics'in 66. sayısında görülmüştür. Yaratıcıları Bob Kaneve Bill Finger'dır. Bob Kanebu karakter için Spencer Tracyfilmi Dr. Jekyll and Mr. Hyde'dan ilham almıştır. Bu karakter Batmançizgi romanlarında, video oyunlarındave filmlerindegörülmüştür.

İlk Ortaya Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Detective Comics'in 66. sayısında karakterin ismi Harvey Kent'tir. Fakat ilerleyen sayılarda isim Harvey Dent olarak değişti.Bunun nedeni Harvey Dent isminin Superman'in gerçek ismi olan Clark Kent'e benzemesiydi.

Two-Face'e Dönüşüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Harvey Dent, Gotham’ın genç ve başarılı bölge savcısıydı. Şehirdeki organize suça karşı verdiği savaşta, Batman ve James Gordon’la birlikte anılıyordu. Bir duruşma sırasında, sanık koltuğunda oturan mafya babası “Patron” Maroni, Dent’in yüzüne asit fırlattı. Harvey Dent’in kötü geçen çocukluğundan dolayı zaten kırılgan durumdaki akli dengesi, iyice zarar gördü. O an savcı Harvey Dent gitti ve yerine mafya babası İki-Yüz geldi. Her şeyin çift taraflı olduğu konusunu saplantı haline getirmiş olan İki-Yüzlü, tüm kararlarını, babasının yıllar önce verdiği, iki tarafı da tura olan bir uğur parasını atarak vermeye başladı. Çift taraflı doğasını ve bölünmüş kişiliğini yansıtmak için, paranın bir yüzüne çizik attı.

Eski dostu Batman’in onu iyileştirmek için elinden geleni yapmasına rağmen, İki-Yüzlü, Batman ve Robin’le sık sık karşı karşıya geldi.

Revizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Frank Miller'ın Batman: Year One adlı eserinde revizyona uğradı. Andrew Helfer hikâyeleri dengeleyerek Two-Face'in geçmişini tekrar yazdı. Bu hikâyede geri dönüşlerle ağzı bozuk ve alkolik babası ve çocukluğunda ruhsal kargaşa ile paranoyayla mücadele edişi anlatılıyordu. Batman: Year One'da yüzünün yanmasından önce Batman ile çalışan kahramanca bir figürdü.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Batman'ı bulmak için girdiği sirkte akrobat Dick Grayson'ın ailesini öldüren Two-Face onun Bruce Wayne tarafından sahiplenip Robin'e dönüşmesinin yolunu açar.

Filmin sonunda Batman yazı-tura atan Two-Face'e aynı paralardan fırlatır ve düşüp ölmesine sebep olur.

Filmde Two-Face'i canlandıran Tommy Lee Jones filmin çok kötü olduğunu belirten eleştirilerden üstüne düşeni aldı.

Bu sırada Batman, Gordon ve Dent'i hedef alan The Joker, Batman'in kimliğini açıklaması için sürekli cinayet işler.

Batman, Gordon ve Dent ile ortaklaşa kurdukları oyunla The Joker'i yakalarlar. Ancak The Joker'in planının kurbanı olan Harvey Dent'in hem yüzünün yarısı yanar hem de sevgilisi Rachel Dawes ölür.

The Joker'in kışkırtmasıyla bu durumdan Müfettiş James Gordon'u sorumlu tutan Dent filmin sonunda Gordon'un ailesini esir alır. Gordon'un oğlunu öldürece iken bu planı Batman yüzünden başaramaz ve binadan düşerek ölür.

Eleştirmenler tarafından çok beğenilen filmde Harvey Dent'i başarıyla canlandıran Aaron Eckhart'a yazılan övgüler Kara Şövalye ile aynı orantıdaydı.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Duela Dent İlk başta Harvey Dent'in kız kardeşi olarak belirtildi.Yaratıcısı Bob Rozakis'tir. Çoğu hikâyede yer almaz.

Gilda Dent Harvey Dent'in Batman: Long Hallowen'daki karısıdır. Dent'ten bir çocuk isteyen Gilda, Harvey Two-Face olunca kaçar.

Poison Ivy Batman: Year One'da Harvey'in İlk nişanlısı olarak belirtilir. Batman Animasyon Serisi'de Harvey Dent'i öldürmeye çalışır.

Medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazetelerde[değiştir | kaynağı değiştir]

1943-1946 yılları arasında çıkan Batman Pazar sayılarında (Harvey Apollo) adlı suçlunun duruşmasında aktör Lucky Sheldon'ı savunur. O hikâyenin sonunda ise öldürülür. 1989-1991 yılları arasında yayınlanan hikâyelerde Harvey Dent isimsiz bir görgü tanığı tarafından atılan, ve The Joker için tasarlanan asitin bir küçük şişesi fırlatılır.

Televizyonda[değiştir | kaynağı değiştir]

Batman: Animasyon Serisi,Richard Moll tarafından seslendirilen Harvey Dent, öfkeyi bastırmanın yıllarından sonuç veriyor olan derin psikolojik travmadan çeker. Bir çocuk olarak başka bir kişilik, büyük kötü Harvey çağırılmaya gelecek olan Harvey'in içinde yaratıldı. Büyük kötü Harv bazen, kendine gösterecekti, her ne zaman Dent, inanılmaz şekilde kızgın olsaydı da, terapiyi aramak için ona sebep arıyordu. Patron Rupert Thorne'nin, onun psikiyatrik dosyasının tutmasını aldığı ve siyah postaya onu planladığına saldır, eğer o, ona iyilikleri yapmak değil idiyse.Büyük kötü Harv, onun, dehşet verici bir şekilde yaralanan olduğu kimyasal bir bitkiye Thorne'yi takip eder, ona vermek, onun yüzünün sol kenarını örtüyor olan yara izleridir. Kazadan sonra, o, kıvrılan bir koruma görevlisi "İki-yüz" olarak bilinen olur, ve yakında Thorne'yi indirmesi için onun kendi mücadelesine başlar, yasanın düşünerek, yapmakta başarısız olduğu bir şey. Gösterinin müteakip bölümlerinde, o, onun, çizgi romanlarda olduğu supervillain olur. Onun çirkinleştirmesinden önce, o bir defa, sonra, zehirli sarmaşık olacak olan Pamela Isley'le çıktı. Onun çirkinleştirmesinden hem de önce o, Bruce Wayne'nin bir çocukluk arkadaşıydı.

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Two-Face
Yayımcı DC Comics
İlk çıkış Ağustos 1942
Kişisel bilgiler
Alter Ego Harvey Dent
Takma adları Ak Şövalye
Çift Yüz
Göz Rengi Mavi
Boy 1,82 m (5 ft 11½ in)
Yaratıcıları Bob Kane
Bill Finger
Alametifarikası Yazı-Tura
Vikisöz'de Two-Face sözlerini bulabilirsiniz.