İçeriğe atla

Alfred Pennyworth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alfred Pennyworth
Yayımcı DC Comics
İlk çıkış 27 Mayıs 1939
Kişisel bilgiler
Adı Alfred Pennyworth
Takma adları Thaddeus Vinçi
Göz Rengi Mavi
Saç Rengi Siyah
Boyu ve Ağırlığı 1.83 cm
80 kg
Yaratıcıları Bob Kane
Jerry Robinson
Meslek Uşak
Aktör

Alfred Thaddeus Crane Pennyworth çizgi roman şirketi DC Comics'in yarattığı hayali bir karakterdir. Bob Kane ve Jerry Robinson tarafından yaratılan karakter ilk önce Batman#16 sayısında görülür. Alfred Bruce Wayne'e yorulmak bilmez bir kahya, asistan, sırdaş ve akıl hocası olarak hizmet eder.

Karakter 1994 yılında Wizard Fan Award for Favorite Supporting Male Character ödülü ile onurlandırdı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfred ilk gözüktüğü zaman fazla kilolu ve temiz tıraşlıydı. Yine de Batman dizisinde oynayan William Austin'in düzenli ve ince bir bıyığı vardı. Bundan sonra DC Comics editörleri ona ince bir bıyık ve zayıf bir vücut verdiler.

Kriz Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz kökenli Pennyworth Ailesi, Alfred’in büyükbabasının zamanından beri Wayne Ailesi’ne hizmet ettiler. Babası tarafından aile mesleğini sürdürmesi için eğitilen Alfred, annesini örnek aldı ve bir aktör oldu. Ancak tiyatro aşkı, görev ve bağlılık duygusuna yenik düştü ve babasının ölümünden sonra, Thomas ve Martha Wayne’in emrinde çalışmaya başladı. Thomas ile Martha Wayne’in ölümü ve oğulları Bruce’un yetim kalmasıyla tiyatroya dönme planlarını unutan Alfred, kendini Bruce’a adadı. Bruce Batman kimliğine büründüğünde, Alfred onun bir numaralı sırdaşı, yardımcısı ve –acil durumlarda- doktoru haline geldi.

Alfred Detective Comics'in 323.sayısında öldürüldü. Ekim 1966'da bir bilim insanı tarafından canlandırıldı.

Alfred daha sonra Kriz Sonrası romanlarını kapsamamasına rağmen kızı Julia Remarque ile kavuşturuldu. Julia'nın annesi Alfred'in Fransa'da ajanlık yaparken tanıştığı Madam Marie idi.

Kriz Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kriz Sonrası romanlarında Alfred, Bruce Wayne'in bütün yaşamında yer aldı. Alfred onun bir süper kahramana dönüşmesine yardım etmiştir. Zaman içinde Alfred'in hayatı üzerinde bazı değişiklikler oldu. Bu uyarlamaların birinde Alfred, Wayne ailesi tarafından kiralandı. Thomas Wayne ve Martha Wayne ölünce küçük Bruce'a Alfred sahip çıktı.

Alfred daha sonra Bruce Wayne'e Dick Grayson'u yetiştirme konusunda da yardım edecekti. Jason Todd ve Tim Drake de Alfred tarafından benimseneceklerdi. Alfred'in ayrıca Cassandra Cain ve Barbara Gordon'u da kapsayan yakın dostlukları vardı.

Batman'in 677. sayısında Gotham resmi gazetesinin bir muhabiri Komiser Jim Gordon'un aklına Alfred'in Bruce Wayne'in biyolojik babası olduğu ve bunun Martha Wayne'in öldürülmesi ile alakalı olabileceği fikrini getirir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfred'in soyadı ilk önce babasının son adı olan Jarvis idi. Sonra ismi Alfred Beagle olarak değişti. Alfred Pennyworth karakterin devamlı adı oldu. Alfred bazen de 'Thaddeus Vinçi' takma adını da kullandı. Bu isim '''Supermen/Batman''':Generations sayısında Alfred'in mezar taşında yansıtıldı.

Medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]