Riddler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Riddler
Detective Comics'in Eylül 2020'de çıkan sayısında
Brad Walker tarafından çizilmiştir.
Yayım bilgileri
YayımcıDC Comics
İlk görünümDetective Comics: 140. sayı (Ekim 1948)
YaratanBill Finger (yazar)
Dick Sprang (artist)
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıEdward Nigma (daha sonra: Edward Nygma veya Nashton)
Yardımcıları
Önemli takma adları
  • "Eddie Nash"
  • Edward "Eddie" Nygma
  • Edward "Eddie" Nigma
  • Patrick Parker
Güçleri
  • Suç dehâsı
  • Soru işareti şeklindeki kadrosunu kullanma konusunda yetenekli
  • Becerikli mühendis, bilgisayar programcısı ve kaçış sanatçısı
  • Karmaşık bilmeceleri, bulmacaları ve ölümcül tuzakları kullanma

Riddler ya da Edward Nygma, Bill Finger ve Dick Sprang tarafından yaratılan ve DC Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlarda görünen kurgusal bir süper kötü adamdır. İlk olarak Detective Comics'in 140. sayısında (Ekim 1948) göründü.[1] Riddler, Gotham City'de, planlarına bilmeceler ve bulmacaları dahil etmekten zevk alan ve bunları yetkililerin çözmesi için ipuçları olarak bırakan bir suç dehası olarak tasvir edilir. Riddler, süper kahraman Batman'in en kalıcı düşmanlarından biridir.[2]

2009'da IGN'in "Tüm Zamanların En Büyük Çizgi Roman Kötü Adamı" olarak 59. sırada yer aldı. Filmler, televizyon dizileri ve video oyunları gibi çeşitli medyalarda gözüktü. DC animasyon evreninde John Glover, The Batman dizisinde Robert Englund ve Batman: Arkham video oyunu serisinde Wally Wingert tarafından seslendirildi. 1960'ların Batman televizyon dizisinde Frank Gorshin ve John Astin, 1995 yapımı Batman Daima filminde Jim Carrey, Gotham televizyon dizisinde Corie Michael Smith ve yakında çıkacak olan The Batman filminde Paul Dano tarafından canlandırıldı.

Çocukluğunda bile hilebaz biri olan Eddie Nashton'ın suç yaşamı, okuldaki ödüllü yapboz yarışmasının çözümünü öğretmenin odasından çalmasıyla başladı. Bilmece ve bulmaca sevgisiyle panayırda hileli bir bulmaca kabininde çalışmaya başladı. Sonunda gözünü daha büyük kazançlara dikti ve suç dünyasına iyiden iyiye adım attı. Adını Edward Nygma olarak değiştirip soru işaretleriyle dolu bir kostüme büründü ve Riddler olarak anılmaya başlandı. Gotham'da faaliyet gösteren her suçlu gibi sonunda Batman'le karşılaşan karakter, zekâsını kanıtlamak için suçlarıyla ilgili ipuçları bırakma saplantısı, Batman tarafından yakalanmasına neden olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Encyclopedia of Supervillains. New York: Facts on File. 1987. s. 299. ISBN 0-8160-1356-X. 
  2. ^ The Encyclopedia of Comic Book Heroes, Volume 1: Batman. Macmillan Publishing Co. 1976. ss. 315-317. ISBN 0-02-538700-6. Erişim tarihi: 29 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]