İçeriğe atla

Batgirl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batgirl
Matt Haley ve David Hahn tarafından çizilmiş Batgirl, Barbara Gordon (sağda) ve Cassandra Cain (solda). Wizard Magazine (2006)
Yayım bilgileri
YayımcıDC Comics
İlk görünümBatman #139 (Nisan 1961)
YaratanBill Finger (yazar)
Sheldon Moldoff (çizer)
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıBetty Kane ("Bat-Girl")
Barbara Gordon
Helena Bertinelli
Cassandra Cain
Stephanie Brown

Batgirl, DC Comics tarafından yayımlanan çizgi romanlarda görünen kurgusal karakterin adıdır. Karakter, Batman'in kadın versiyonu olarak tasvir edilir. Karakter, Bill Finger ve Sheldon Moldoff tarafından 1961 yılında Betty Kane, Bat-Girl olarak yayına sokulmuş olmasına rağmen, daha sonra ikonik Batgirl, Barbara Gordon olarak 1967 yılında değiştirildi. Gotham şehri polis komiseri James Gordon'ın kızı olarak tasvir edilen, yazar Gardner Fox ve sanatçı Carmine İnfantino tarafından yaratılan Detective Comics #359, "Milyon Dolarlık Batgirl!'' (1967) isimli çizgi romanla giriş yaptı. Batgirl olarak karakter öncelikle Gotham City'de Batman ve orijinal Robin, Dick Grayson'ın yanı sıra diğer önemli DC Universe kahramanları ile ittifak halindedir.

Batgirl, 1988 yılına kadar Dedektif Comics tarafından üretilen, Batman ailesi ve birçok diğer DC Comics kitaplarından düzenli olarak görünür. Aynı yıl, Barbara Kesel'in Batgirl Special #1'inde suçla mücadeleden emekli olan Batgirl olarak görünür. Sonradan Alan Moore'un çizgi romanı Batman: The Killing Joke'da Joker tarafından vurulur ve belden aşağısı felçli kalır. Ertesi yıl editör Kim Yale ve yazar John Ostrander tarafından, bilgisayar uzmanı ve bilgi sağlayıcı bir karakter olan Oracle olarak yeniden yaratıldı.

1999 yılında No Man's Land adlı yol kesişme kitaplarında, Helena Bertinelli/Huntress olarak bilinen karakter, Batman tarafından kuralları ihlal ettiği için kimliği elinden alınana kadar Batgirl rolünü üstlenir. Aynı hikâye içinde, yazar Kelley Puckett ve sanatçı Damion Scott, suikastçılar David Cain ve Lady Shiva'nın kızı olarak yazılan Cassandra Cain karakteri Batman ve Oracle gözetiminde Batgirl olur. Batgirl ilk defa 2000 yılında kendi adını taşıyan aylık çizgi roman serisinin starı oldu, ek olarak Amerikan çizgi romanlarında Asya kökenli en önemli karakterlerden biri olarak görünmektedir. Seri 2006 yılında iptal edildi, şirket çapında bir olay olan ''One Year Later''da, Suikastçılar Birliği'nin en kötü ve baş karakteri olarak geri döndürüldü. Okuyucu tarafından sert tepkiler aldıktan sonra, orijinal konseptinde geri getirdi. Ancak, Cassandra Cain rolü bıraktıktan sonra karakteri Spoiler ve daha sonra Robin olarak bilinen Stephanie Brown, Batgirl olarak daha başarılı olur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]