Rachel Dawes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rachel Dawes Karakter
Doğum adı Rachel Dawes
Unvanı Avukat Rachel Dawes
Lakabı Yok
Cinsiyeti Kadın
Irk Beyaz
Ana tema Gotham şehrini suçtan kurtarmak
Meslekleri Avukat
Yaratıcı Christopher Nolan
David S. Goyer
Tanımlama: Emma Lockhart - Batman Başlıyor
Katie Holmes - Batman Başlıyor
Maggie Gyllenhaal - Kara Şövalye

Rachel Dawes, ilk olarak Christopher Nolan'ın Batman Başlıyor filminde görülen bir karakterdir. Bu filmde Katie Holmes ve çocukluk zamanlarını anlatan bölümde Emma Lockhart tarafından canlandırılmıştır. 2008 yılında Kara Şövalye filminde Maggie Gyllenhaal karaktere hayat vermiştir.[1]

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Rachel Dawes adlı karakter Christopher Nolan ve David S. Goyer tarafından yaratılmıştır. Emma Lockhart, Katie Holmes ve Maggie Gyllenhaal sırasıyla karaktere hayat vermiştir. Bruce Wayne'nin çocukluk arkadaşı olan Dawes, Batman Başlıyor ve Kara Şövalye filmlerinde, video oyunlarında ve çizgi romanlarında yer almıştır.

Batman başlıyor[değiştir | kaynağı değiştir]

Rachel Dawes, Bruce Wayne'nin çocukluk arkadaşıdır. Bruce Wayne, Gotham şehrini terkedip uzun zaman dönmeyince Rachel onun öldüğünü zanneder. Fakat bir gün Bruce'un dönmesi ile Gotham'ın suç ile mücadele edeceğini düşünmez. Wayne geri dönmeden önce, Jonathan Crane adlı doktor Rachel'ın cezalandırılmasının istediği bütün sanıkları Arkham Akıl Hastenesi'ne kapatır. Çünkü Ra's Al Ghul, Arkham Akıl Hastenesi'nin bütün hastalarını serbest bırakıp Gotham'ı yok etmeye başlayacaktır. Bu durumu öğrenen Rachel, Crane tarafından öldürülmeden, Batman onu kurtarır. Batman'in verdiği ilacı James Gordon'a veren Rachel, şehrin yok olmamasında rol oynar.

Filmin sonunda Rachel, Batman olduğunu öğrendiği Bruce'un yanan evine gider. Burada Bruce ile öpüşüp, Gotham'ın suçtan kurtulduğu gün bir araya geleceklerini söyler.

Kara Şövalye[değiştir | kaynağı değiştir]

Rachel burada Gotham'ın yeni bölge savcısı Harvey Dent'in sevgilisi ve asistanı oluyor. Dent, Batman ve Gordon şehri suçtan temizlerken Joker adlı sapık suçlu, Komiser Gillian Loeb'ın yardımı ile Dent ve Rachel'a hain planını uygular.

Joker, Dent'i kaçırıp gözlerinin önünde sevdiği kadın olan Rachel Dawes' in ölümüne neden olur. Rachel'ın ölümü ve yüzünün yanması ile hayatı altüst olan Dent'i Batman öldürür ve işlediği cinayetlerin suçunu üstüne alır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Maggie Gyllenhaal Cast in The Dark Knight". /Film. 8 Mart 2007. 9 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2020.