İçeriğe atla

"Otto von Bismarck" sayfasının sürümleri arasındaki fark

at binmek -> ata binmek (TDK'nin "at" başlığındaki atasözü ve deyimlere bakılabilir. Türkçede "e hâli", "i hâli" gibi daralmaz. "Sigarayı içmek" tabiri doğru olduğu gibi "sigara içmek" tabiri de doğrudur ancak "ata binmek" tabiri doğru iken "at binmek" tabiri doğru değildir. Eğer bu doğru olsaydı, "tren binmek", "otobüs binmek" gibi tabirler de olurdu Türkçemizde.)
k (Düzenleme, değiştirildi: askeri darbe → askerî darbe)
(at binmek -> ata binmek (TDK'nin "at" başlığındaki atasözü ve deyimlere bakılabilir. Türkçede "e hâli", "i hâli" gibi daralmaz. "Sigarayı içmek" tabiri doğru olduğu gibi "sigara içmek" tabiri de doğrudur ancak "ata binmek" tabiri doğru iken "at binmek" tabiri doğru değildir. Eğer bu doğru olsaydı, "tren binmek", "otobüs binmek" gibi tabirler de olurdu Türkçemizde.))
 
== Özgeçmişi ==
Tam adı Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen olan Bismarck, 1 Nisan 1815’te [[Prusya]]’da [[Brandenburg|Brandenburg'un]] küçük bir kasabasında, büyük arazi sahibi bir aristokratın oğlu olarak dünyaya geldi. [[Berlin|Berlin'de]] lise eğitimini tamamladıktan sonra [[Göttingen Üniversitesi|Göttingen Üniversitesi'nde]] hukuk okudu. Güçlü bir fiziksel yapıya sahip olan Bismarck vaktini ava gitmek ve atata binmek ile geçirirdi.<ref>Fahir Armaoğlu 19. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Alkım Yayınları, ankara 1995 s. 300</ref> 1847'de Federal Meclis (parlamento) üyeliğine seçildi. Bismarck, eski yönetim biçimini korumaktan yana olduğu için Almanya'yı sarsan [[1848 Devrimleri|1848 Devrimleri'nin]], askeri güç kullanılarak bastırılmasını savundu. 1859'da Rusya, 1862'de de Fransa büyükelçiliğine getirildi.
 
== Siyasi kariyeri ==
Anonim kullanıcı