İkili İttifak

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İkili Antlaşma, Alman İmparatorluğu ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasında var olmuş bir ittifaktır. 7 Ekim 1879'da imzalanan antlaşmayla yürürlüğe girmiştir. Otto von Bismarck'ın Avrupa'daki barışın devamı için yapılmış bir ittifaktır. Eğer imzacı iki ülkeden biri Rus İmparatorluğu tarafından saldırıya uğrarsa, diğer ülke ona yardım edecekti. Başka bir ülke tarafından saldırılma durumunda ise, diğer ülke hayırsever bir tarafsızlık politikası izleyecekti. Rus-Fransız İttifakı yürürlüğe girdikten sonra, bu düşmanın Fransa olduğu düşünülmekteydi.

Bu antlaşma, o zaman için ilginç bir gelişmeydi. Her iki ülkede de aynı dil konuşulmasına ve aynı kültür paylaşılmasına rağmen, her zaman birbirlerinden bağımsız hareket etmişlerdi. Ancak ortak bir düşmanlarının (Ruslar) oluşu, onları ittifaka itmişti.[1]

Alman İmparatorluğu kurulduktan sonra, Bismarck status quo'yu devam ettirmek için uğraşmaya başladı. 93 Harbi'nde, Ruslar Osmanlı'yı yenilgiye uğratınca, Rusların Balkanlar üzerindeki etkisi arttı. Bu durum Avusturya-Macaristan'ı kızdırdı. Üç İmparator Birliği geçerli olmasına karşın, Bismarck 1878'de Berlin Kongresi'ni topladı. Kogre sonunda imzalanan Berlin Antlaşması sonucu, Rusların kazancı azaldı. Osmanlı'dan tazminat olarak alınan Bosna'nın Avusturya-Macaristan tarafından işgal edilmesiyle, Alman ve Avusturya-Macaristan İmparatorluklarının Rus İmparatorluğu arasındaki ipler koptu. Böylece ikili kendilerine yeni müttefikler bulabilecekti.

İtalya Krallığı, Fransa karşısında Tunus'taki sömürge yarışını kaybedince, Alman İmparatorluğu'na yakınlaştı. Böylece 1882 yılında Üçlü İttifak kurulmuş oldu. Ancak İtalya I. Dünya Savaşı'nda saf değiştirerek, Üçlü İtilaf'a geçti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martel, Gordon. The Origins of the First World War. Third edition, 2003, p. 21.