İçeriğe atla

"Tartışma:Ekim 2007 Dağlıca saldırısı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

 
{{flagicon|EU}} [[Avrupa Parlamentosu]] başkanı [[Hans-Gert Pöttering]] yaptığı açıklamada "PKK tarafından Türkiye topraklarında gerçekleştirilen terörist şiddeti, özellikle bu haftasonunda olan olayları tümüyle kınadıklarını" belirtti. Bu bildiriye daha sonra yapılan eklemede "uluslarası camia, özellikle bölgedeki oyuncular, Türkiye'nin halkını korumak ve terörizmle savaşmak sonusundaki çabalarını desteklemelidirler" dendi.<ref name="EU">{{citeweb|url=http://www.eu2007.pt/UE/vEN/Noticias_Documentos/Declaracoes_PESC/20071022PESCPKK.htm|title=Presidency declaration on the terrorist attacks of the PKK in Turkey over the weekend|accessdate=2007-10-23|publisher=[[European Union]]}}</ref> [[Avrupa Komisyonu]] başkanı [[José Manuel Barroso]] Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu söyledi. Daha sonra yaptığı eklemede PKK'nın saldırısını kınadığını belirtti.<ref name="Turkish 32">{{citeweb|url=http://www.hurriyet.com.tr/dunya/7544778.asp?gid=180&sz=34152|title=Barroso: 'Türkiye'nin kendisini savunma hakkı var'|language=Turkish|accessdate=2007-10-23|publisher=[[Hürriyet]]}}</ref>
 
 
== Zorlamadan yazalım ==
Bir kere önce bu maddeyi yazmadan önce mümkün olduğu kadar Türkiye'nin içinde bulunduğu psikolojiden kendimizi kurtarmamız gerekir diye düşünüyorum. Şu anda Türkiye'de vatanseverlik, milliyetçilik, linç etme, sağduyululuk fakirliği ve bunun gibi bir çok duygu durumuyla çorba olmuş vaziyetteyiz. Önce sakinlemek icap ediyor ve meclisteki kısır tartışma gibi "pkk'ya terörist diyor musun demiyor musun" tartışmasına burada girmeyelim lütfen. Bizim burada derdimiz ne öfkemizi kusmak, ne propagandamızı yapmak, ne de halklar arası barış tahsis etmek. Bizim amacımız tarafsız, düzgün kaynaklı bir ansiklopedik madde oluşturmak.
Bence giriş cümlesindeki "AB[1], ABD[2] ve NATO[3] da dahil olmak üzere pek çok ülke ve kuruluş tarafından terörist örgüt olarak kabul edilmiş PKK" tabiri zorlama bir tabir. Burada giriş cümlesinde yapılması gereken vurgu pkk'nın terörist olması değil, olaydır. Bu bilgiler PKK sayfasında verilebilir burada normal durmuyor.
 
Çatışmanın nasıl olduğuna ilişkin bence şimdi bir şey yazılmasın. Ben ne devletin ne de PKK'nın açıklamalarına pek güvenmiyorum. O bölgede yaşananlarla ilgili Devletin daha önceki açıklamaları ile ilgili bir çok itiraz olmuştur. Hele ki şu dönemde hiç güvenilmez bence. Öyle ki şu an tiraj yapan bir konu olması nedeni ile asırı şişirme haberler yapıyor. "Askerin birinin mermisi bitmiş ölen arkadaşının mermilerini alıp çatışmaya devam etmiş" böyle bir haber bile okudum ben. Böyle bir bilgi bölgeden nasıl gelebilir allahaşkına. O yüzden bu bölüm ya çıkarılsın ya da TSK açıklaması, Pkk açıklaması olarak iki tarafın ayrı ayrı olay anlatımları verilsin.
 
Tepkiler kısmında da biraz daha bilimsel olmalı. Yani il, il hatta lise lise verilen tepkiler pek de ansiklopedik değil bence.
Özgür Gündem kesinlikle kaynak olmalıdır. Özgür gündem okumadan böyle bir konuya bilimsel yaklaşılabilir mi. Adamların gazetesi bu. Pkk'nın açıklamalarını hürriyetten okuyacağıma ben açar asıl kaynağından okurum. Eğer gazete küpürleri kullanalım diyorsanız Özgür gündemi de koymanız icap eder bence. Olayı daha iyi ortaya koyar. Koyulur mu canım diye düşünüyorsanız tarafsızlığınızı tekrar bir gözden geçirin.
 
Maddenin ansiklopedikliği ise kanımca 10 üzerinden 2'dir. ----[[Kullanıcı:devrimdpt|devrimdpt]]<sup>[[User Talk:devrimdpt|mesaj]]</sup> 08:38, 25 Ekim 2007 (UTC)
1.988

düzenleme