Vikipedi tartışma:Vikipedi ne değildir?

Vikipedi, özgür ansiklopedi

VP:MİLLÎ hk.[kaynağı değiştir]

Golden Globes Ödülleri'nde "En çok revaçta olan Vikipedi politikaları" kategorisine aday gösterilmeye müsait olan ve aday gösterilse Top #5'e rahatlıkla girebilecek bir sayfa. Bir gece ansızın dolaşıyordum, daha önce pek garipsemediğim bir kısımı okudum ve direkt buraya geldim. VP:MİLLÎ'nin "Vikipedi millî ansiklopedi(niz) değildir" olarak yazılması, istisnai bir gruba yönelik atıfta bulunulmasını destekliyor ve diğer "değildir"lerde göremediğim üzere bu "değildir"in farkını anlayamadım. Eğer söz konusu fark bir gruba yönelik atıfta bulunmayı destekliyorsa diğer "değildir"lere de ekleyelim o zaman? Eğer eklemeyeceksek, (niz)i kaldıralım. Ne düşünüyorsunuz? --Victor Trevor (mesaj) 22.12, 15 Kasım 2020 (UTC)

Katılıyorum, asıl vurgulanması gereken millî ansiklopedi olmaması gerektiği. Dolayısıyla, bir kişiye veya gruba hitap etmesi gerekmiyor.
--iazak (mesaj) 19.46, 20 Kasım 2020 (UTC)
Oldukça yerinde bir saptama. "Özgür" olmanın incelikleri de buralarda, herhangi bir grubu/yapıyı sayma zorunluluğu yok. Diğer başlıklarda olmaması da tam bir uyumsuzluk. abc, 17.07, 23 Kasım 2020 (UTC)
 • Pek sıcak bakmıyorum. Güzel bir düşünce ancak "Vikipedi milli ansiklopedi değildir" yazısından ABD menşeli Vikipedi'nin, yalnızca ABD'nin milli ansiklopedisi olmadığı, herkesin milli ansiklopedisi olduğu çıkarımı yapılabilir. Oradaki "(niz)" ifadesinin özü aslında "ansiklopedin"dir (senin). Bu haliyle kalması daha iyi olacaktır; bu şekilde ben okursam kendi üzerime, ABD'li okursa kendi üzerine, Arabistanlı okursa kendi üzerine alınacaktır. Caskination ? 15.19, 26 Kasım 2020 (UTC)
  @Caskination: Olası bir durum fakat Vikipedi millî ansiklopedi(n) değildir ile millî ansiklopedi(niz) değildir farklı şeyler bence :). İlgili kısımdaki çağrışım Vikipedi'nin millî bir ansiklopedi olmadığıdır. Dolayısıyla (n)ye düşürülmesi veya tamamen kaldırılmasını destekliyorum, bu hâlinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 16.51, 27 Kasım 2020 (UTC)
 • Daha fazla görüş almak adına aklıma gelen kullanıcıları (bildirim için özür dileyerek) etiketliyorum: @LostMyMind, @Maurice Flesier, @Seksen iki yüz kırk beş, @Vito Genovese, @Thecatcherintherye, @Ornek11222, @Dijkstra, @Anerka, @Justinianus, @ToprakM, @Uncitoyen. --Victor Trevor (mesaj) 16.51, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Görüş almayı gerektiren bir durum yok, yap gitsin. Teklif gerektirecek kadar önemli bir ayrıntı değil.
  Vito Genovese 16.57, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Mutabık. Dr. Coalmesaj 17.29, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Vito'ya katılıyorum. Ornek11222mesaj 18.02, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Bir sakınca görmüyorum.-thecatcherintheryeileti💬 18.41, 27 Kasım 2020 (UTC)
  Caskination aslında açıklamış. Maalesef Türkçe vikipediada "Vikipedi millî ansiklopedi" değildir denildiğinde sadece Türkler'e yönelik bir hatırlatma olarak algılayanlar var. Bu yaklaşımı şaşırtıcı olacak şekilde bazı devriyelerde de görebiliyoruz. Bana derseniz ki "niz" eki olsa da olmasa da zaten o arkadaşlar öyle düşünmeye devam eder, o ayrı mevzu ama bence uyarının geniş anlamda olduğunu ifade etmesi açısından kalması iyi olacaktır.--Muratero 10.25, 28 Kasım 2020 (UTC)
  Değişikliğin yapılmadan önceki hâlinin, politikanın anlatmak istediği şeyi daha iyi ifade ettiğini düşünüyorum. Zira millî ansiklopediniz diyerek, herkes kendini hangi milliyete ait hissederse hissetsin ona atıfta bulunmuş oluyoruz. Evet, üzerinde ciddi tartışılması gereken bir konu değil ve benim için de hangisinin kalacağı fark etmiyor ama seçim hakkım olsa değişiklikten önceki hâlinden yana kullanırdım. --justinianus | mesaj 14.08, 28 Kasım 2020 (UTC)

bence de önemli bir 'niz' o.. parantezin kalkması yeterli olurmuş. --kibele 08.56, 22 Temmuz 2021 (UTC)

Vikipedi zorunlu değildir[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin zorunlu olmadığı, anlaşılması gereken konular arasında --geçmişte birkaç adaylık sayfasında atıfta bulunuldu. İngilizce Vikipedi'den çeviri yaparak ekleme yaptım. Düzeltilmesi ya da eklenmesi gereken cümlelerin bu başlık altında belirtilmesi faydalı olacaktır. Konuyu ilk olarak gündeme taşıyan @Seksen iki yüz kırk beş'e haber vereyim. --Victor Trevor (mesaj) 16.58, 19 Temmuz 2021 (UTC)

teşekkürler zemheri'ye yaz 14.09, 20 Temmuz 2021 (UTC)
Selamlar K:Victor Trevor. Şüphesiz bu prensibin politikada olmasında fayda var, çeviri için de teşekkürler. Bu metin en temel politikalarımızdan biri, dolayısıyla böylesi bir eklemeyi tartışmadan yapmak pek doğru değil. Bu nedenle değişikliği geri alıyorum, burada açık dursun, çeşmede falan duyurulabilir; önerinin ciddiyetine orantılı olarak, bu da çok tartışmalı bir metin gibi görünmediğinden, makul bir sürede (örneğin iki hafta) itiraz gelmezse ekleriz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.37, 21 Temmuz 2021 (UTC)

içeriğine ve eklenmesi gerektiğine katılıyorum ama 'zorunlu değildir' meseleyi anlatmakta yeterli bir ifade mi emin değilim.. --kibele 08.58, 22 Temmuz 2021 (UTC)

 • Aslında en iyi tanım bana kalırsa "bir gönül(lülük) işidir" olsa da sayfa adına uyum için "x değildir" olması lazım sanıyorum :D "Bir görev değildir" olabilir belki. "Vikipedi'de bir şey yapılması zorunlu değildir" diye düşündüm ama o da uygun olmuyor (politikalara uymak zorunlu mesela). "Vikipedi zorunlu değildir" ise bana, anlatılmak istenen şeyi tanımlayabilir olmaktan uzak gözükmekte.--NanahuatlEfendim? 00.29, 23 Temmuz 2021 (UTC)
"Vikipedi devamlılık zorunluluğu olan bir yer değildir" belki? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.31, 23 Temmuz 2021 (UTC)
+1. --Victor Trevor (mesaj) 07.25, 23 Temmuz 2021 (UTC)
Belki sayfaya uyum açısından "Vikipedi angarya değildir" hoş durabilir, motamot çeviriye gerek yok. — Pamfilyalı 💬 09.23, 23 Temmuz 2021 (UTC)
Vikipedi bir gönüllülük işidir. Destekliyorum. Kadıköylümesaj 13.25, 24 Temmuz 2021 (UTC)