İçeriğe atla

Adapa: Revizyonlar arasındaki fark

k
71.127.254.48 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, ÖÇS tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(Mahmut abi bu nedir bu kadar 🌙 ar tanır bir fotoğraf aşk ❤️ eaıireaAae İstanbul)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
k (71.127.254.48 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, ÖÇS tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Adapa''', Adaba [[Mezopotamya mitolojisi]]nde yaratılmış ilk insandır. Adapa [[Sümer kralları listesi]]'nde ulusun ilk lideri olarak geçer. Farklı biçimlerinde ''Oanes'' ve ''Alulim'' olarak da anıldığı olmuştur. Akadca'da ismi ''adamu, erkek insan'' anlamına gelir. Öykü [[tevrat]] [[anlatı]]larında yer alan yasak meyveden yiyen [[Âdem]] ile [[Havva]]'nın cennetten atılması öyküsü ile ilişkilendirilmektedir.<ref>https://www.ancient.eu/article/216/</ref>
 
inAdapa antik [[Eridu|Eidug]] şehrinin kralıydı. [[Ea|Enki]] tarafından yaratıldığına inanılırdı, bir bakıma Enki'nin oğlu olarak düşünülmüştür. Yarı faniydi ama ölümsüzlerin kuvvetine sahipti. Evrenin tüm bilgisinin üçte birine sahip olduğu, bu bilginin ona Enki tarafından öğretildiğine inanılırdı. İnsanlığa dili öğretenin Adapa olduğuna inanılır.
Adapa antik [[Eridu|Eidug]] şehrinde bulunan bir fotoğraf
Ben bu konuda bir jd
Mahmut sis
in kralıydı. [[Ea|Enki]] tarafından yaratıldığına inanılırdı, bir bakıma Enki'nin oğlu olarak düşünülmüştür. Yarı faniydi ama ölümsüzlerin kuvvetine sahipti. Evrenin tüm bilgisinin üçte birine sahip olduğu, bu bilginin ona Enki tarafından öğretildiğine inanılırdı. İnsanlığa dili öğretenin Adapa olduğuna inanılır.
 
Kral olarak görevlerinin yanı sıra bir rahip ve üfürükçüydü. Öldükten sonra '''yarı tanrı'''lar sınıfı olarak değerlendirilen yedi büyük bilge ([[apkallu]])`dan biri olmuştur.