İçeriğe atla

Çağrı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çağrı
The Message
Filmin DVD kapağı
YönetmenMustafa Akkad
YapımcıMustafa Akkad
SenaristH.A.L. Craig
Tewfik El-Hakim
Hikâye (eser)İslâmiyet'in doğuşu
OyuncularAnthony Quinn
Irene Papas
Michael Ansara
Johnny Sekka
Michael Forest
MüzikMaurice Jarre
Görüntü yönetmeniSaid Baker
Jack Hildyard
Ibrahim Salem
KurguJohn Bloom
DağıtıcıFilmco International Productions Inc.
CinsiSinema filmi
TürüDini
Aksiyon
Yapım yılı1976
Süre177 dakika
Ülke Libya
 Fas
DilArapça (1976)
Bütçe$10,000,000
Hasılat$5,000,000 (bağışlandı)

Çağrı (Özgün adı: The Message), Suriye asıllı Amerikalı yönetmen Mustafa Akkad'ın yönettiği, İslam dininin doğuşunu konu alan 1976 yapımı filmdir. Film İslam dininin, peygamberi olan Muhammed'in önderliğinde doğup yayılmasını anlatmaktadır. Filmin tamamına yakını Libya'da, bazı sahneleri ise Fas'ta çekilmiştir.[1] Filmde Peygamber Muhammed'in yüzü hiç gösterilmemiş, sadece bazı olaylar onun gözüyle gösterilmiştir.

Er-Risale[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca filmin Er-Risale (Ar Risâlah) adlı Arap versiyonu da, Çağrı filmiyle aynı anda çekilmiştir. İngilizce konuşan oyuncu kadrosu ile çekilen her sahneden hemen sonra, aynı teknik ekip ile aynı sette yeniden Arap kökenli oyuncularla Arapça olarak çekimler yapılmıştır.[2] Dolayısıyla maliyetler de iki kat artmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

7. yüzyılın ilk çeyreğinde Arap Yarımadası'nın Mekke şehrinde herkesi olumlu veya olumsuz etkileyen bir hadise gerçekleşir. Mekkeli paganların söylemiyle, 40 senelik ömrü boyunca okuma ve yazma bilmeden sessiz sakin hayatını sürdüren ve tüccarlık yapan Muhammed bin Abdullah, günün birinde dünyanın en güzel kelimeleri ve söylemleriyle insanları uyarmaya ve tek olan Allah'a tabii olmaya çağırır. Kısa zamanda birçok dost edinen, fakat dostlardan daha çok düşman edinen Muhammed, kendisine inananlarla birlikte Medine'ye göç etmeye maruz bırakılır.

Medine'de büyük Müslüman orduları kurarak aralıklarla Mekkeli müşriklerle ve diğer Araplarla mücadeleye girerler. Bedir Savaşı, Uhud Savaşı ve Hendek Savaşı ile Mekkelilerin gücü kırılır. En nihayetinde, 630 yılında Muhammed, büyük bir Müslüman ordusunun başında Mekke'yi fetheder...

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Arapça ve İngilizce versiyonlarda bulunan oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Hakkında Önemli Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Film, tüm dünyada olay yaratmıştır. Öyle ki, ABD'de bir sinemada bazı şahıslar tarafından Muhammed'in filmde gösterildiği zannıyla seyirciler rehin alınmıştır. Daha sonra filme, Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi tarafından filmin onaylandığı ve Muhammed'in gösterilmediği bilgisi eklenince bu olay son bulmuştur.
 • Filmde Mekke şehrinin setinin kurulması tam dört buçuk ay sürmüştür. Setlerin kurulması için 300 kişi çalışmıştır.
 • Filmde Bilal-i Habeşi rolü için ünlü Müslüman boksör Muhammed Ali'in adı geçmiş, ancak yönetmen Mustafa Akkad bunu reddetmiş ve yerine İngiliz oyuncu Johnny Sekka rol almıştır.
 • Film, hem Batılı hem Doğulu oyuncular tarafından iki defa çekilmiştir.
 • Film tam 12 dile çevrilmiştir.
 • Filmin setinde tam 28 farklı milletten insan çalışmıştır.
 • Filmde savaş sahnelerinin çekimi için bütün atlar özel olarak eğitilmiştir.
 • Film çekildikten sonra Hamza'yı canlandıran Meksika asıllı Amerikalı oyuncu Anthony Quinn'in Müslüman olduğu söylentileri yayılmıştır. Fakat bir röportaj sırasında filmin yönetmeni Mustafa Akkad'a sorulan bu soru üzerine, "Anthony Quinn bana Müslüman olmadığını ancak hem İslam'a daha çok saygı duyduğunu, hem de kendi dinine daha çok bağlandığını söyledi." cevabı alınınca bunun asılsız olduğu anlaşılmıştır.
 • Filmde Hamza bin Abdülmuttalib'i öldüren Vahşi'yi oynayan Salem Gedara adlı oyuncu ülkesinde iş bulamamıştır. "Sen nasıl Hamza'yı öldürürsün?" diye ölüm tehditleri bile almıştır.[3]

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağrı Orijinal Film Müziği
Maurice Jarre soundtrack'i
TarzFilm müziği, Soundtrack
Süre77:02
ŞirketSilva America
YapımcıMaurice Jarre

Muhammed'in hayatını ve İslam'ın doğuşunu anlatan bu filminin müziklerini Fransız müzisyen Maurice Jarre, İngiliz filarmoni orkestrası ile birlikte çölde bir çadırda tek başına 2 ay kalarak yapmıştır. Bu film için Suriyeli yönetmen Mustafa Akkad, Maurice Jarre'ye yeni çekeceği Çağrı filminin müziklerini kendisinin yapmasını teklif edince, Jarre çölün atmosferini ruhunun derinliklerinde hissetmesi gerektiğini ve bu yüzden kendisinden başka hiç kimsenin olmayacağı, son derece sessiz bir mekân ayarlaması gerektiğini ve bunun yanında İslam tarihini anlatan kitapları da kendisine getirtmesini istemişti. Maurice Jarre bu film müziği ile Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmiştir.

Orijinal Film Müziği:

 1. The Message 3:04
 2. Hegira 4:36
 3. Building the First Mosque 2:32
 4. The Sura 3:31
 5. Presence of Mohammad 2:09
 6. Entry to Mecca 3:12
 7. The Declaration 2:38
 8. The First Martyrs 2:24
 9. Fight Jarre 4:09
 10. Spread of Islam 3:33
 11. Broken Idols 3:38
 12. The Faith of Islam 2:31

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • John Pym, (September 1976). "Al-Risalah (The Message [Mohammad Messenger of God])". The Monthly Film Bulletin. 43 (512): 187. (İngilizce)
 • "The Message". Variety: 22. 18 August 1976 (İngilizce)

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ ""Çağrı filmi nasıl çekildi?" Mustafa Akkad anlatıyor"[ölü/kırık bağlantı], Gzt.com, Emir Maruf Şatır, Erişim Tarihi: 29 Nisan 2022
 2. ^ "İslamiyet'in Doğuşunu Anlatan Efsane Film 'Çağrı' Hakkında 9 İlginç Bilgi" 27 Şubat 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Onedio, Erişim Tarihi: 29 Nisan 2022
 3. ^ Türkiye Söyleşileri 2, Mustafa Akkad ile Söyleşi, Küre Yayınları