Mustafa Akkad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mustafa Akkad
Doğum1 Temmuz 1930
Halep, Suriye
Ölüm11 Kasım 2005 (75 yaşında)
Amman, Ürdün
MeslekYönetmen, yapımcı
Etkin yıllar1976-2005
EvlilikSusha Ascha Akkad
Çocuk(lar)4

Mustafa Akkad (1 Temmuz 1930, Halep - 11 Kasım 2005, Amman), Suriye asıllı Amerikalı yönetmen.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) tiyatro eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiş, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) lisans yapmıştır. Amerikalı yönetmenlerden (Amerika Yerlisi) Sam Peckinpah'ın yanında yetişmiştir.

Akkad Çağrı ve Çöl Aslanı Ömer Muhtar filmlerinin yönetmeni, Halloween filmlerinin yapımcısıdır. Halloween filmleri nedeniyle kendisine "Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası" lakabı verilmiştir.

En tanınmış filmi olan Çağrı eşzamanlı olarak, biri Batılı seyircilere hitap edecek şekilde (başrollerde Hz.Hamza'yı canlandıran Anthony Quinn ve Ebu Süfyan'ın karısı Hind'i canlandıran Irene Papas olmak üzere), diğeri de Arap ve Müslüman dünyasına hitap edecek şekilde ve Ar Risâlah adı altında çekilmiştir. 'Doğu' sürümünde Hind rolünü Muna Vasıf (Mouna Wasef), Ebu Sufyan'ı Abdula Gayth canlandırmış, Hamza, Bilâl ve Zeyd rolleri anlatım içinde çok daha kısa görünümlere indirgenmiştir.

Çağrı gibi, ağırlıklı olarak Libya devleti tarafından finanse edilen ve bu ülke halkının 1920-1930'larda Ömer Muhtar önderliğinde İtalyan sömürgeciliğine karşı mücadelesini konu eden Çöl Aslanı Ömer Muhtar etkileyici savaş sahneleri ile dikkati çekmiştir.

Mustafa Akkad hayatının son on yılını Selahaddin Eyyubî'nin hayatını konu edecek bir film için sponsor arayarak geçirmiştir. Bu film için İstanbul Büyükçekmece'de bir set kurmuş ancak sponsor bulamadığı için ABD'ye dönmüştür.

9 Kasım 2005'te Ürdün'ün başkenti Amman'da, Sacide er-Rişavi'nin planlayıcısı olduğu ve Irak el-Kaidesi tarafından gerçekleştirilen üç uluslararası otele düzenlenen intihar saldırılarında yaralanmış, 11 Kasım günü ise ölmüştür. Kızı Rima da aynı saldırılarda ölmüştür.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]