Mustafa Akkad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mustafa Akkad
Genel bilgiler
Doğum 1 Temmuz 1930
Halep, Suriye
Ölüm 11 Kasım 2005 (75 yaşında)
Amman, Ürdün
Çocukları 4
Meslek(ler) Yönetmen, yapımcı
Köken Suriye
Etkin yıllar 1976-2005

Mustafa Akkad (Moustapha Akkad) (1 Temmuz 1930, Halep - 11 Kasım 2005, Amman), Suriye asıllı ABD'li yönetmen.

19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) tiyatro eğitimi almak üzere ABD'ye gitmiş, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) lisans yapmıştır. Gelmiş geçmiş en büyük Amerikalı yönetmenlerden (Kızılderili asıllı) Sam Peckinpah 'ın yanında yetişmiştir.

Çağrı ve Çöl Aslanı Ömer Muhtar filmlerinin yönetmeni, Halloween filmlerinin yapımcısıdır. Mustafa Akkad sekiz tane olan Cadılar Bayramı (Halloween) filmlerinin yapımcısı idi. Bu nedenle kendisine "Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası" lakabı verilmiştir.

En tanınmış filmi olan Çağrı eşzamanlı olarak, biri Batılı seyircilere hitap edecek şekilde (başrollerde Hamza'yı canlandıran Anthony Quinn ve Ebu Sufyan'ın karısı Hind'i canlandıran Irene Papas olmak üzere), diğeri de Arap ve Müslüman dünyasına hitap edecek şekilde, ve Ar Risâlah adı altında çekilmiştir. 'Doğu' sürümünde Hind rolünü Muna Vasıf (Mouna Wasef), Ebu Sufyan'ı Abdula Gayth canlandırmış, Hamza, Bilâl ve Zeyd rolleri anlatım içinde çok daha kısa görünümlere indirgenmiştir.

Çağrı gibi, ağırlıklı olarak Libya devleti tarafından finanse edilen ve bu ülke halkının 1920-1930'larda Ömer Muhtar önderliğinde İtalyan sömürgeciliği'ne karşı mücadelesini konu eden Çöl Aslanı Ömer Muhtar etkileyici savaş sahneleri ile dikkati çekmiştir.

Mustafa Akkad hayatının son on yılını Selahaddin Eyyubî'nin hayatını konu edecek bir film için sponsor arayarak geçirmiştir.Bu film için İstanbul Büyükçekmece'de bir set kurmuş ancak sponsor bulamadığı için ABD'ye dönmüştür.

11 Kasım 2005'te Amman, Ürdün'de üç uluslararası otelin bombalanması hadisesinde kızı Rima ile birlikte hayatını kaybetmiştir. Bombalamaları El-Kaide üstlenmiştir.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]