Çınarcık, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çınarcık
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Ünye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 313
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52300

Çınarcık (Kelas), Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu ilinin büyük şehir statüsüne geçmesiyle Çınarcık köy statüsünden mahalle statüsüne geçmiştir. Köy iken olan mahallelerin tamamı birleşip çınarcık mahallesi halini almıştır. Mahallenin eski adı Kelas'tır.

Mahalle tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Mahallede tamamen tahrip edilmiş olan kilise bunun en güzel örneğidir. Köyün her yerinden görülen Kaya kilise önü veya kilise başı olarak anılmaya devam etmektedir.

Köyün asıl aileleri mübadele ile bölgeden ayrılmışlardır. Köyün şu anki yapısını oluşturan ailelerin çoğu sonradan özellikle 93 harbi ile Batum dolaylarından gelen Acara aileler olmuştur.

Mahallede Erken Sülalesi, Arslan Sülalesi (hatipler), Şen sülalesi(Çolaklar) , yahyaoğulları sülalesi, Arıoğulları sülalesi, imamlar sülalesi, yesiroğulları ve yerleşik birçok aile bulunmaktadır.

Mahalle temel olarak Hatipler ,paşaköprü , Arıoğlu , Korkmazlı , Hapan, Mengen, Karaağaç, Çolaklar mahellerinin birleşmesinden oluşmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede okur yazarlık oranı yüksektir. Kendine has bir kültürü yoktur. Tam bir orta karadeniz kültürünü yansıtır. Sinop, Kastamonu, Ordu, Giresun, Samsun ortak ağzını kullanır. Mahallede okuma yazma bilmeyen 1 kişi mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle, Ünye-Akkuş-Niksar yolu 20. kilometresine kurulu eski bir köydür.

Arazi yapısı yer yer engebeli olmakla beraber genelde çok zorlu değildir.
Mahallede Türkiye'de Karadeniz iklimi görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 313
1997 472

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin tamamında Fındık üretimi yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak genç nüfus sayısının yok olma noktasına gelmesiyle okul kapatılmış ve taşımalı eğitime geçilmiştir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Ayrıca doğal kaynak suları da mevcuttur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köy yolu stabilizedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]