Yüceler, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yüceler
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Ünye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 980
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52300

Yüceler, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı sırın bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallesimüzün ismi çok eskilere dayanmaktadır zamanın krallarından 2. mitradesin ismiyle başlayıp midrebolu olarak değiştirilmiştir daha ileri zamanlarda ise yüceler olarak cumhuriyetten sonraki isim olarak adını almıştır 1886 yılına kadar bayağı milletlerin yaşamış olduğu köy gürcistandan gelen göçlerle birlikte son sahiplerine yani bizlere kadar ulaşmıştır mahallesimüzün arkiolog araştırmalarında çok eski medeniyetlere yaşam kentliği yapmış olduğu ve bu yaşanmışlıklara ev sahipliği yaptığı anlaşılıp çok sayıda kilise kalıntıları ve zamanın sanayisi olan körük çürüp kalıntıları vede oney şarapçılığının şarap mahsen kalıntıları ve maya küplerinin bulunması bunların işaretleridir mahallede yaşayanlar bilindiği üzere ermeni rum abaza gibi milletlerdirbir rivayet ise mahallesimüzdeki yerleşim birimlerinden ünye ve fatsaya damdan dama kedilerin geçebildiğidir işte oradan buraya.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

karadenizin özgün kültürüne sahip olup şehirle iç içe yaşayış modeliyle Gürcü kökenli ve geleneklerinede sahip vede sosyal bir topluluktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu iline 86 km, Ünye ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 1690
2000 980
1997 1320

Bu nüfus artışı cezaevinin misafirperverliği sayesinde artmaktadır!

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu ve Ünye ilçesine dahil Ünye Anadolu lisesi mevcuttur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Bir de Cezaevi mevcuttur,dikkatinize sunulur.Ayrıca Ünye belediyesine bağlı olup genellikle belediyenin cezalarından faydalanır,başka hiçbir hizmetinden yararlanamaz.!!! aynı zamanda ünye devlet hastanesi inşaatı devam etmektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]