Kadılar, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadılar
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Ünye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 321
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52300

Kadılar, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin asıl adı Akse olarak bilinir. Cumhuriyet döneminde köy isimleri yeniden belirlenirken; Mahallede yetişmiş Kadı'ların fazla olması nedeniyle kadılar olarak düşünülmüş ve bu verilmiştir. Mahallede Hacı Kadı, İsmail Kadı, Mola Kadı ve Osman Kadı gibi şahışların buradan yetişmesi, bu ismin verilme sebebidir. Bu şekilde ilk akla gelen bu "Kadılar" ismi o dönemin muhtar heyetince verildiği büyüklerce ifade edilmektedir.

Kadılar mahallesi tarihinin eski olduğu; çanak-çömlek, döşenen su kanallarında çıkan kerpiçler gibi kalıntılardan anlaşılmaktadır.Tam olarak hangi tarihe kadar gittiği ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır.

Akse mahallesinde akpuvar (akpınar)olarak bulunan taştan yapılmış köylülerin su ihtiyaçlarını karşıladıkları çok eski çeşme vardır. Ayrıca buna benzer su alınan başka çeşmelerde mahallede mevcuttur.

Mahallede yaşamış eski insanların mezarları da mevcutur. Bunların tarihleri bilinmemektedir. Eski yerleşim yerleri belen, mezarönünden aşağıya ırmağa doğru olan kısımdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu iline yeni yola göre 80 km, Ünye ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 259
2007 589
2000 321
1997 362

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]