Saraycık, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saraycık
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Ünye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 632
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52300

Saraycık, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği bir rivayete göre eski insanlardan günümüze intikal eden anlatımlardan mahallesimüzde saray olduğu bahsedilmektedir. Bu nedenle mahallesimüzün adının saraycık olarak konulduğu söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin [[gelenekLERİ): mahallesimüzün düğünlerinde atalarımızdan bu tarafa devam eden davul ve zurna isimli müzik aletlari kesinlikle çalınmamaktadır.onun yerine saz bağlama çalınmaktadır.mahallesimüzün kendine has eğlenceli halk oyunları vardır mahallesimüzün gençlerinin bu konuda gösterdikleri özveri ayrı bir önem kazandırmaktadır. yapılan yeni etkinliklerle mahallesimüz yakın çevrelercede örnek gösterilmektedir.

Mahallenin Yemekleri; Bölceli Pancar, Sarma (Kara Lahana Sarması), Pancar Çorbası (Kara Lahana Çorbası), Nevik, Galdirik, Sütlücan (Sakaca), Şalgam Kavurması, Kabuklu Fasulye (Fırın Fasulyesi), turşu ayranlı darı çorbası. fırın mısırı ekmeği.keşkek.mısır çorbası.hoşuran kavurması.fırın mısırı kara lahana karışımından olan tere yağlı aş yemeği .tirmit kavurması(mantar)tingil, mendek,sütmısır,elma ve armut kurusu.ben

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu iline 97 km, Ünye ilçesine 20 km uzaklıktadır.mahallesimüz yüz ülçümü olarak ilçemizin en büyük mahallesidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 632
1997 758

mahallenin sabit nüf.750 olup mahallede 540 hane mevcut yaz ayları olan temmuz ve Ağustos aylarıda 5000 /nin üzerindedir

Mahallenin 6 Mahallesi bulunmaktadır; Buruncuk,Elmaarası,Hatipli,Kızılçürük,Merkez,Pitelli.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım (arıcılık, fındık,kivi,seracılık,) ve hayvancılık (büyükbaş hayvancılık)'ğa dayalıdır.

Son zamanlarda seracılık gelişmete olup geçim kaynaklarına bir yenisi daha eklenmektedir. Mahallenin erkeklerinin büyük çoğunluğu inşaat ustası olduğu için kış aylarında gurbete giderek maddi kazanç sağlamaktadır.

Altyapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır kullanılamaktadır.ancak son yıllarda sehire göç sebebi ve eğitimin zor şartlarda verilmesi nedeniyle öğrenci sayısı oldukça azalmıştır.Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmakta öğrenciler Mahalleye 3 km uzaklıkta olan yeşilkent belediyesindeki okula gitmektedir.Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.2005 Yılında Saraycık Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği kurulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]