Aydıntepe, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aydıntepe
—  Köy  —
Ordu
Ordu
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Ordu
İlçe Ünye
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.008
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 452
İl plaka kodu 52
Posta kodu 52300
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Aydıntepe (ZEMBEK), Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzünu tarihi hakkında kesin bir bilgi ve belgeye henüz ulaşılmamıştır, ancak köyümüzün Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Köyümüzün eski adı Zembek’tir. Osmanlı dönemi arşiv ve kayıtlarında Zembek köyü adı geçmektedir. Yapılan bazı araştırmalardan alınan bilgilere göre Zembek adının bir Türk boyu adı olduğu anlaşılmaktadır. Bu konu da bilimsel bir veriye henüz ulaşılamamıştır. Günümüzde de köyümüz yaygın olarak Zembek adı ile tanınmaktadır. Köyün adı 1970 yılından sonra Aydıntepe Köyü olarak değiştirilmiştir. Eski Zembek köyü (Ağca kese, Hacıbel, Koçeviyanı, Zara, Saklı, Aşağı Zembek, Yukarı Zembek ve Sanioğlu) mahallelerinden oluşmaktadır. Daha Sonra Zembek Köyü, Ataköy ve Aydıntepe Olmak Üzere İki köye ayrılmıştır. Aydıntepe Köyü 5 mahalleden oluşmaktadır bunlar:"Ağcakese, Hacıbel, Zara, Koçeviyanı, Dıraklı'dır".Bunların dışında Köyün merkez mahallesi olan Ağcakese sınırları içerisinde köylülerin isimlendirdiği bölgeler vardır bunlar:" yardibi, aşağı mahalle, yukarıki mahalle, karaçalı mevkii, derin boğazı, mezarlık kulağı, meşelik mahallesi, kevreklik………".Hacıbel mahallesi sınırları içersinde köylülerin isimlendirdiği bölgeler:" dolaman, ovaz deresi, timel tepesi, köreli, çamurluk…………". Ağcakese mahallesi ismini ağaç kesen veya ağacı kesen, Ağaca kese (kısa yoldan) gitmek, ağaca veya ormana kestirmeden gitmek şeklinde aldığı düşünülmektedir. Zara mahallesi, ismini burada yatan evliya dan almaktadır, eskiden Sivas'ın Zara ilçesinden gelen bu zat burada vefat etmiş ve buranın ismi Zara olarak kalmıştır. Hacıbel mahallesinin adının hacı isimli bir kişiden aldığı düşünülmektedir. Hacıbel halk arasında hacbel olarak benimsenmiştir. Koçeviyanı mahallesinin adı burada bulunan bir hanenin lakabından günümüzde KOÇ soyadı ile anılan haneden almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy sakinleri aynı gelenek ve göreneklere sahiptir. Cumhuriyet'in 1. ve 2. kuşakları (yaşlılar) sağken, bayramlar topluca kutlanır, düğünler bir hafta sürer, imece usulünden geniş oranda yararlanılırdı. Ancak hızlı göç nedeniyle bu kültür yapısı neredeyse yok olmuş durumdadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz 41,0833333 enleminde 37,1666667 boylamındadır. Ordu iline 100 km, Ünye ilçesine 15 kilometre, Çaybaşı ilçesine 12 kilometre, Denize 4 kilometre uzaklıktadır. Ünye’nin Yüzölçümü ve nüfus olarak en büyük köyüdür. Köyümüzün Komşu köyleri:"Sofutepesi, Ataköy, Söylemez, Karlıtepe, Çılar, Akçay, Killik'tir". Köyümüzün Tam ortasından geçen Ünye Çaybaşı Devlet Yolu, ayrıca Akçay ırmağı paralelinde geçen İkizce yoluda köye büyük önem kazandırır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazlar sıcak ve nemli geçmekte olup,ortalama sıcaklık 25 ile 30 derece arasındadır. kışları ise çok soğuk olmayacak şekilde geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1008
1997 1070

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy 1990 sonrası büyük şehirlere, özellikle İstanbul'a büyük oranda göç vermiştir. Göçün nedeni nüfus artışı karşısında fert başına düşen toprak miktarının azalışına paralel, gelirin yetersiz kalışıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesiPTT şubesi/PTT acentesi ve Sağlık ocağı/sağlık evi yoktur. Fakat ,elektrik ve sabit telefon hatları mevcuttur. Köye asfalt kaplama bir yolla ulaşım sağlanmaktadır. Ünye'ye ulaşımı sağlayan tarihi yol 1950'li yıllarda değiştirilmiş, Göbü Köyü'nün içinden geçen yol yapılmıştır. Ancak 1990 sonrası Akçay'dan ayrılan ve Hacıbel ile Koçevyanı Mahallelerinin kuzeyinden geçen yeni bir yol yapılmıştır. Bu yol akçay çayını takip ederek ikizceye gider.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]