Ortaköy, Ünye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ortaköy
Ülke  Türkiye
İl Ordu
İlçe Ünye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 420
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0452
Posta kodu 52300

Ortaköy, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinen Karadeniz gelenekleri devam ettirilmektedir. Yemek kültürü Karadeniz'e özgü yemeklerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu kent merkezine 96 km, Ünye ilçe merkezine 34 km uzaklıktadır. Köyün muhtarı Nail KAYMAK'tır. Kazankaya (Kayaköprü başı ), Kadafan (Kadıhanı), Gümele, Delli, Bevli, Salihoğlu ve Kırcak mahalleleri olmak üzere yedi mahallesi bulunmaktadır. El değmemiş doğa harikası yaylaları, uçsuz bucaksız mis kokulu ormanları - yeşil alanları, soğuk kaynak suları, hala çalışır durumdaki su değermenleri, ırmakları keşfedilmeyi beklemektedir. Ortaköy'ü (Kazankaya-Kayaköprü Başı Mahallesi) Dereköy'den ayıran CEVİZDERE VADİSİ boyunca yolculuğunu sürdürüp Ünye sahilinden Karadeniz'e dökülen, coşkun CEVİZDERE IRMAĞI üzerinden akan "KAZANKAYA ŞELALESİ ve TARİHÎ KAZANKAYA KÖPRÜSÜ" iki mahallenin ortasında bulunmaktadır. Kadıhan mahallesi sınırları içindeki Ezeltere yaylasında tarihi yapılar, anıt ve mezarlar bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 2016 552
2000 620
1997 857

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri mahallenin ekonomisinin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıydı. Daha çok fındık üretiminden yararlanılmaktadır. Mahalleden şehre artan genç nüfus göçü sebebinden dolayı geçim kaynağının dağılımı değişmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon hattı yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan ana yol asfalt olup mahallelere bağlantı yolları mıcırla çakıllanmıştır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köye Akkuş'a bağlı Kızılelma ve Kumru'ya bağlı Divanitürk'ten de ulaşılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]