Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


sayfa silme....[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru yazdığım sayfa sürekli siliniyor. bir türlü kalıcı sayfa oluşturamadım... kaynak hatası ve buna benzer nedenler ile siliniyor. yardımcı olursanız sevinirim. --TURCAN (mesaj) 00:26, 3 Aralık 2013 (UTC)
 • Cevap Cevap Hangi maddeyi oluşturmaya çalışıyorsunuz? Bunu söylerseniz belki daha fazla yardımcı olabilirim.--i.e.msj 01:43, 3 Aralık 2013 (UTC)
 • Cevap Cevap Sanırım oluşturmaya çalıştığınız maddeyi buldum. Buyrun Ferit Karahan...--i.e.msj 02:24, 3 Aralık 2013 (UTC)

Yeni İçerik Ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Biz belediye başkan yardımcımızı wikipediaya eklemek istiyoruz. Bunun için girişimde de bulunmuştuk fakat wikipedia yöneticileri sildi. Bunu yapmanın başka bir formülü var mıdır acaba? Bu imzasız yazı Aligurmene (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Yönetici demeyelim de, hizmetli diyelim isterseniz. Çünkü Vikipedi'de hizmetliler yalnızca maddeleri silme, koruma ve kullanıcıları engelleme yetkisine sahiptirler. Diğer tüm yönlerden NORMAL KULLANICILAR VEYA ANONİM KULLANICILAR ile aynı haklara ve özelliklere sahiptirler. Eğer oluşturduğunuz madde Kayda Değerlik politikasına uygun değilse veya eklediğiniz içerik telif hakkı saklı bir içerik ise veya hızlı silme kriterlerindeki bir maddeye uygunsa silinir. Bu nedenle, eklemeye çalıştığınız kişinin adını da yazarsanız, daha fazla bilgi vermek isterim.--i.e.msj 17:35, 4 Aralık 2013 (UTC)

Nabi Avcı sayfası.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Nabi Avcı bilgilerinin bulunduğu sayfanın sağ kısmındaki Bakanlık ismi neden Türkiye Cumhuriyeti değil de,Türkiye Milli Eğitim Bakanı olarak yazıldı.Hata mı yoksa bir amaç varmı.?Bu imzasız yazı 64.40.157.181 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11:02, 5 Aralık 2013
 • Cevap Cevap Hatayı Kullanıcı:İncelemeelemani düzeltmiş: [1]. Bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. --►Cekli829 08:31, 6 Aralık 2013 (UTC)

Help translate from English[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hello. I am Xaris333 from Cyprus. I speak Greek and English. Can you help me translate 2 paragraphs from English to your language, about a football team? Pls answer at my talk page. Xaris333 (mesaj) 02:21, 6 Aralık 2013 (UTC)
 • Cevap Cevap Mesaj sayfanıza yazdım: [2] --►Cekli829 08:20, 6 Aralık 2013 (UTC)

Şablon[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Şablonun nasıl oluşturulduğunu ve ne işe yaradığını açıklar mısınız lütfen?Bu imzasız yazı Miriw99 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Hoş geldiniz. Türkçe karakter ve kelime kullanımına dikkat ederseniz, mutlu olurum. Cevaba gelecek olursak; Yardım:Şablon kullanımı sayfasında da bulabileceğiniz gibi, şablonlar aynı türde bilgilerin kolayca anlaşılması için sınıflandırma aracı olarak kullanılabildiği gibi, tekrar yazımı gereken bilgilerin de basit bir şekilde istenilen alana eklenebilmesine yarayan MediaWiki aracıdır. Şablonlar wiki yazılımının bir parçasıdır. MediaWiki'de Şablonlar isimli bir alt parametre bulunduğu gibi aynı zamanda / işaretiyle her sayfanın bir alt sayfası olarak oluşturulan sayfalarda, genellikle çoğu sayfada şablon olarak kullanılabilir. Halihazırda varolan şablonları buradan bakarak kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda kendinizde uygun şablonlar oluşturabilirsiniz. Bazı durumlarda bir şablonda, birden fazla şablon kullanabileceği gibi yeni sistemle birlikte bir modülde kullanıyor olabilir. Ancak basit bir şablonun nasıl oluşturulabileceğini kısaca anlatmak isterim. Öncelikle dediğim gibi, şablonlar Şablon: alt parametresini kullanmalı ve bu parametre ile sayfa oluşturulmalıdır. Şablonlar iki türlüdür. Bunlardan ilki bilgi kutusu şablonlarıdır. Bu tür şablonlarda Şablon:Bilgi kutusu şablonu ana araç olarak kullanılır. Bu türde şablonlarda sınıflandırma temel esastır. Bu tür şablonlar, kullanıcılara sayfaya baktıklarında, maddeye kısaca göz atma olanağı sağlamış olur. Buna en çok kullanılan örnek ise; Şablon:Kişi bilgi kutusu şablonu verilebilir. Diğer şablon türü ise dolaşım şablonlarıdır. Dolaşım şablonları ise bir bilginin birden fazla sayfaya kolayca eklenmesini ve kullanıcılara yardımcı olmasını sağlamaktır. Dolaşım şablonlarında ise Şablon:Dolaşım şablonu ana araç olarak kullanılır. Buna bir örnek ise; bu maddenin en altında bulunan dolaşım şablonları verilebilir. Bir de, sayfaların alt sayfalarının şablon olarak kullanılmasından bahsetmiştik. Buna en güzel örnek ise; Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar verilebilir. Bu sayfanın Tartışmalar bölümünü değiştirirseniz, Örneğin, şunun gibi bir alt sayfanın, burada şablon olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Bazen, genellikle bilgi kutusu şablonlarında iki dilin parametreleri birden kullanılabilir. Bu tür şablonlarda ise; {{İkidilli şablon}} şablonunu görebilirsiniz. Buna örnek olarak; Şablon:Kuruluş bilgi kutusu şablonunu gösterebilirim. Genellikle tüm şablonların bir de, belgelemesi olur. Belgeleme, şablonun alt sayfasına bir /belge sayfası eklenmesi sayesinde olur. Son örneğimizin belgeleme sayfasını buna örnek olarak verebilirim (Şablon:Kuruluş bilgi kutusu/belge). Şimdi, eğer şablon oluşturmak istiyorsanız, burada size düşen; verdiğim örnekleri Değiştir diyerek, içeriğini incelemek. Kolay gelsin. Ayrıca Semantik MediaWiki bulunmaktadır, ancak bununla kafanızı karıştırmak istemem. Çünkü, Vikipedi'de semantik MediaWiki kullanılmamaktadır. --i.e.msj 23:08, 9 Aralık 2013 (UTC)

Fotoğraf eklemek için yardım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, yeni oluşturduğum içeriğe 4 tane fotoğraf eklemek istiyorum. Bunun için yetkim yok, yetkisi olan birilerinden yardım alabilir miyim? Bu imzasız yazı Ferdasu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, fotoğraf yükleyebilmek için kullanıcı adınızın en az dört günlük ve 10 değişikliğe sahip olması gerekmektedir. Boglárka Csősz isimli biyografi için umarım özgün bir resim yüklersiniz. Çünkü ne Wikimedia Commons'a, ne de Türkçe Vikipedi'ye telif hakkı bulunan resim ekleyemezsiniz. Ayrıca yaşayan insanlara ait biyografilerde adil kullanım görüntüleri eklenemez. Eğer özgün bir görüntü yükleyecekseniz, aynı kullanıcı adı ile giriş yapabildiğiniz Commons'a yüklemenizi öneririm.--i.e.msj 22:38, 10 Aralık 2013 (UTC)
 • 10 değişikliğimi yaptım, fotoğraf eklemek için şimdi ne yapmam gerekiyor? Nereden ekleyebileceğimi bulamıyorum? Teşekkürler.
 • Tekrar Merhabalar, Dosya ekleyebileceğim alanı buldum ama lisanslama kısmında uyarınız gereğince hangi lisansı seçebileceğimi anlayamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
 • Fotoğraf eklemeyi başarabildim. Lisanslama seçeneklerinden "Creative Commons Atıf (Attribution) lisansının 2.5 sürümü ile lisanslandırılmıştır." seçerek fotoğrafları ekledim. Umarım sorun olmaz. Desteğiniz için teşekkürler, sevgilerimle.--Ferdasu (mesaj) 21:49, 13 Aralık 2013 (UTC)

biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben Yurdagül Özay, araştırmacı yazar ve şairim. Bu ansiklopediye kendime ait bilgileri ekleyebilir miyim? Bu imzasız yazı Yurdagülxx (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, Türkçe Vikipedi topluluğu her ne kadar kullanıcıların kendi otobiyografilerini yazmalarını hoş karşılamasa da; eğer biyografinizin buradaki Kayda Değerlik kriterlerini karşıladığını düşünüyorsanız, elbette oluşturabilir yani ekleyebilirsiniz. Vikipedi'de kullanılan wiki dili hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Ancak, sizi şimdiden uyarmak istediğim konu; kayda değerlik kriterlerini iyi incelemenizdir. Aksi takdirde, biyografiniz silinebilir. --i.e.msj 15:14, 17 Aralık 2013 (UTC)

Resim ekleyememek[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Nafiz Zorlu fotoğrafını ekledim ama onaylanmadı, eklediğim fotoğrafın herhangi yasal bir engeli yoktu.

Nerede hata yaptım bilmiyorum. bari bir açıklama getirseydiniz memnun olurdum.Bu imzasız yazı Begse (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Eklediğiniz fotoğrafların telif hakkı bulunuyor veya lisans eklememiş olabilirsiniz. Çünkü, fotoğraflar ancak politika ve yönergelere aykırı, lisanssız veya telif hakkı bulunduğu takdirde hizmetliler tarafından silinir.--i.e.msj 20:32, 19 Aralık 2013 (UTC)

Viki kodu içermeyen yeni madde[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba. Bir kategorinin altına yeni bir yazı eklemek istiyorum. Yazım kuralları olan Viki Code'a uyduğumdan çok eminim, defalarca kontrol ettim. Ama yine de "Viki kodu içermeyen yeni madde" mesajını alıyorum. Yazımı email ile göndersem kontrol edebilir misiniz? Teşekkürler. Bu imzasız yazı Hamakkeyfi (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, ancak yazıyı e-posta ile göndermenize hiç gerek yok. Bunun yerine oluşturduğunuz maddede Biçem el kitabından yararlanarak, maddeye belli başlı bir kaç küçük wiki kodu eklemeniz yeterli olacaktır. Mesela, ilk başta maddeyi, oluşturacağınız maddenin başına yazmalı ve bunu kalın harf yapmak için örneğin; '''Hamakeyfi''' kodunu kullanmalısınız. Ayrıca girişin ardından ==Büyük bölüm== gibi bir kod ile, bölüm oluşturmaya başlamalısınız. Daha sonra maddenizin bazı dikkat çeken ve konu ile ilgili bulunan ve açıklama gereken kelimelerine örneğin; [[Albert Einstein]] şeklinde iç bağlantı eklemelisiniz. Son olarak, makalenin bir kategoriye girmesi gerektiğinden örneğin; [[Kategori:1954 doğumlular]] veya [[Kategori:Yaşayan insanlar]] şeklinde kategori eklemelisiniz. Dilerseniz, herhangi Rastgele bir maddede üstte bulunan Kaynağı Değiştir sekmesine tıklayarak, bu maddeyi inceleyebilirsiniz. Eğer hala sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu yazının altına maddeyi ve eklemek istediğiniz içeriği eklerseniz, tekrar kontrol edebilirim. Kolay gelsin.--i.e.msj 07:23, 21 Aralık 2013 (UTC)

Hayırlı günler bilgi ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hayırlı günler. Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Viki kodu içermeyen yeni madde. Yardımcı olur musunuz?Mustafa Şahin mustafashn27--Mustafasahin27 (mesaj) 18:23, 21 Aralık 2013 (UTC)
 • Cevap Cevap Hemen bir üstteki cevabı okursanız, size yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.--i.e.msj 02:03, 22 Aralık 2013 (UTC)

Google aramalarında sorun[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Google'da arama yaparken bazı kişiler hakkında taciz edici yazılar kaynak vikipedi olarak görünüyor? Örneğin; 1, 2, 3, bir kaç kişide daha var düzeltilmesi lazım burada da adamın dibi yazıyor Bu imzasız yazı 95.14.149.144 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Şu sıralar, internette klavye kahramanı olan ve inciciler olduklarını iddia eden düzeysiz kişiler tarafından vandalizm yapılıyor. Kısa süre sonra düzelecektir. Aman takibinizden kaçırmayın...--i.e.msj 11:00, 22 Aralık 2013 (UTC)

Panorama 1453 Tarih Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Aslında benim bir sorum yok ama Panorama 1453 Tarih Müzesi bilgi sayfanızda sağdaki bilgi kutusunda ziyaretçi sayısı: Türkiye de 1453 yılında yaklaşık 1.000.000 civarında ziyaret edilmiştir. diye yazmışsınız. 1453 yılında hatasını bildireyim dedim.Bu imzasız yazı 88.235.228.219 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap √ Düzeltildi. Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 12:56, 25 Aralık 2013 (UTC)

sayfa oluşturma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben Karaman Milletvekilimiz Sayın Mevlüt Akgün'ün danışmanıyım. Sayın vekilimizi eklemek istiyorum nasıl yapacağım? Bu imzasız yazı Celil70 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Öncelikle Türkçe'ye dikkat etmeli ve bir cümledeki her kelimenin ilk harfini büyük yapmamakla başlamalısınız. Noktalama işaretleri de önemli bir yer tutuyor. Çünkü; Türkçe Vikipedi'deyiz :). Daha sonra VP:BEK klavuzundan yardım alarak maddeyi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Elbette en önemlisi, başka bir yerden buraya kopyalama yapmamalısınız. Ancak, maddeyi oluşturduğunuzu ve tamamen kopyalama yaptığınızı görüyorum. --i.e.msj 13:14, 27 Aralık 2013 (UTC)

Engelliler İçin Neler Yapılabilir?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Vikipedi'de erişebilirlik konusunda bilgilendirici Türkçe yazılar yok. Bunun için neler yapabiliriz?

Bir de görmede sorun yaşayanlar için içerikleri sesli okuyup kaydederek ilgili sayfaya eklenebilir mi? Bazı sesli okuma yazılımları güzel çalışmıyor.Bu imzasız yazı Mutlucan96 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Erişilebilirlik maddesini İngilizce Vikipedi'den çevirebilir veya kendiniz yazabilirsiniz. İlişkili konuları da istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. İçerikleri sesli olarak okuyup, kayıt edebilir ve bu kayıtları Vikipedi'de yayınlayabilirsiniz. Her ne kadar Türkçe Vikipedi'de çok gelişmedi ise de; İngilizce Vikipedi'de oldukça iiyi işleyen bir sistemdir. Fakat, siz okuduktan sonra tekrar değişebileceği için, gelişmiş maddeleri veya seçkin maddeleri seslendirmenizi öneririm. Daha detaylı bilgi için Vikipedi:Konuşan Vikipedi sayfasına ve Vikipedi:Konuşan maddeler sayfasına bakabilirsiniz.--i.e.msj 18:16, 7 Ocak 2014 (UTC)

Bünyamin Nağdalı oğlu Qəmbərli[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bu yazını yazıram amma qeyd edə bilmirəm.Heç bir səhivədən köçürməmişəm,heç kimə və heç nəyə zərəri yoxdur.Mən nə etməliyəm və necə etməliyəm.Quavadiss (mesaj) 23:39, 6 Ocak 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap İşe Türkçe yazmakla başlayabilirsiniz. --E4024 (mesaj) 20:45, 6 Ocak 2014 (UTC)


Telif ile ilgili[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,vikipedia da kullanılan ve hiç bir şekilde telif hakkı bulunmayan fotoğrafların kaldırılması için ne yapmak gerekiyor?

Bu imzasız yazı Quavadiss (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Bir hizmetliye bildirebilirsiniz. Veya bir devriyeye bildirirseniz o sizin için bir hizmetliye bildirebilir. Tekerleme gibi oldu :) SiLveRLeaD mesaj 21:44, 6 Ocak 2014 (UTC)

telif[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru siteye çok hakim değilim. bir kullanıcıya ya da hizmetliye nasıl ulaşmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz? Quavadiss (mesaj) 23:51, 6 Ocak 2014 (UTC) Quavadiss
 • Cevap Cevap Örnek vererek anlatayım. Mesela ben bir devriyeyim. Benim bu cevabımın sonundaki imzâmdaki mesaj kısmına tıklayarak bana mesaj bırakabilirsiniz. --SiLveRLeaD mesaj 15:13, 7 Ocak 2014 (UTC)

uz. dr. ahmet refik erem[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soruuz. dr. ahmet refik erem neden wwikipediada yok? ben olması gereken önemli şahsiyet olduğunu düşünüyorum..!! --78.188.226.18 13:12, 14 Ocak 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Burayı okuyabilirsiniz. --SiLveRLeaD mesaj 15:17, 14 Ocak 2014 (UTC)

Reklam Amaçlı Sayfa[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Wikipedia'da bir içerik paylaştım. Ne yazık ki, reklam amaçlı sayfa olduğu düşünüldüğünden silindi. Bu durumla ilgili neler yapabilirim? Hazırladığım metinde ne gibi değişiklikler yapmam gerekir? İçerik metninin reklam olduğuna dair düşündüren şey nedir, nasıl düzeltebiliriz? Ayrıca tüm kaynakları ve yazımları da doğru yaptığımı düşünüyorum. Aynı zamanda girmek istediğim içeriğin İngilizce Wikipedia'da da sayfası var. Hatta o sayfayı örnek aldım daha çok. Yardımcı olursanız çok sevinirim, geri dönüşünüzü bekliyorum. Sevgiler, Begumbegum91 (mesaj) 10:20, 16 Ocak 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddeyi bu gerekçeyle silen hizmetlilerden birisi de benim. Bunun nedeni kullanılan üsluptaki sorun. Ansiklopedik bir madde yerine daha çok reklam içeriği gibi durmakta. Önerebileceğim şey, sayfayı yaratırken madde sihirbazından yararlanmanız. Bunun yanında, ilgili sihirbaz içeriğinde karşılaşacaksınız ama bu sayfayı dikkatlice okuyunuz. İyi çalışmalar.. --Théoden ileti 13:39, 16 Ocak 2014 (UTC)

Erhan Çelik biyografisi hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Türk televizyoncusu Erhan Çelik'in Vikipedi'de yer alan biyografisi eksik ve bazı bilgi hataları içeriyordu. Biyografide Sn. Erhan Çelik'in bilgisi ve isteği dahilinde bir düzenleme/değişiklik yaptık. Bu düzenleme ne zaman onaylanır. Biyografinin yeni hali ne zaman yayınlanır. Bu konuda kimle nasıl iletişime geçmeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Madde: Erhan Çelik İmza: --AYMEGADUTA (mesaj) 14:13, 16 Ocak 2014 (UTC)AYMEGADUTA adlı kullanıcı
 • Cevap Cevap Merhaba, Yardım:Sayfa nasıl yazılır? doğrultusunda, Güvenilir ve doğrulanabilir kaynaklar ile lütfen içeriği tekrar ekleyiniz.--i.e.msj 12:47, 5 Şubat 2014 (UTC)

Translation mistakes by google[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru If we are trying to read an article translated into turkish by "google or other translator softwares" most of the words are selected on randomized way and the meanings are totally different than the original text. As a member of Vikipedia in my free time I want to add turkish translations of some important articles but I don't know how to proceed for such a task.

If I can get a procedure to proceed such a freewill task I will be highly appreciated. thanks and regards saklikoy / bulent ustaoglu Bu imzasız yazı Saklikoy (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Merhaba, Yardım:Sayfa nasıl yazılır? size yardımcı olacaktır. Ayrıca mesaj sayfanıza yazdığım hoşgeldin mesajındaki bağlantılar da işinizi kolaylaştırabilir. Kolay gelsin.--i.e.msj 12:52, 5 Şubat 2014 (UTC)

Yeni tartışmada kaydetme sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba yeni bir tartışma oluşturdum. Bu geliştirdiğimiz ve telif haklarına sahip olduğumuz bir oyun hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Mesajımı kaydetmek istediğimde benzer bir viki başlığı bulunamadığını ve yetkiliye mesaj atmamı istedi. Bu konuda ne yapmam gerekir. --Metinyakar 21:54, 18 Ocak 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap İlgili yetkililere Vikipedi:Hizmetliler sayfasından ulaşabilirsiniz. --i.e.msj 12:43, 5 Şubat 2014 (UTC)

Portakal Çiçeği Karnavalı konu başlığı açmak istiyorum fakat açamıyorum?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Konunun onaylanmamasının sebebi telif ihlali olarak gösteriliyor fakat telif ihlali yapmıyoruz. Karnaval komitesi olarak metinleri kendimiz yazıyoruz. Aşağıdaki metinde ben nerede telif ihlali yapıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Nereye ne referans koymalıyım? Bana öğretir misiniz? Kendi yazdığım bir yazıda nereye referans koymalıyım?

Yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Adana, tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Kent; Hitit, Asur, Pers, Mısır, Roma, Bizans, Selçuklu, İslam ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, doğal potansiyeli ve güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Doğası, suyu, toprağı, yaylaları, sahilleri, yemek kültürü ile Adana’yı daha da geliştirmek ve uluslararası alanda tanınır hale getirmek ve yakın gelecekte Adana’yı bir “marka şehir” yapmak için “Portakal Çiçeği Karnavalı” etkinlikleri düzenlenmektedir.

Portakal Çiçeği Karnavalı; Adana'ya gönül veren birçok sanatçının, işadamının, sivil toplum kuruluşunun ve siyasetçinin sahip çıkmasıyla Türkiye'de bir Kültür ve Turizm hareketine dönüşmüş durumdadır. Sanatsal ve kültürel etkinlikler, Adana’nın tadına doyulmaz mutfağı ve tarihiyle Portakal Çiçeği Karnavalı’nı kent halkı tarafından 7’sinden 70’ine benimsemiştir. Adanalıların sahip çıktığı bu karnaval, Adana’nın turizm hareketine yerli ve yabancı turistler bazında öncülük ederek uzun vadede uluslararası arenada Adana kentinin üst düzeyde bilinirliğini sağlamak amacını da gütmektedir.Bu imzasız yazı Kinays (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Söz konusu madde 4 defa telif hakkı ihlali nedeniyle silinmiş. Silinen içeriği ancak bir hizmetli görebilir. Bu nedenle, sayfayı silen Kullanıcı:Théoden ve Kullanıcı:Superyetkin ile irtibata geçmenizi önerebilirim. --i.e.msj 12:41, 5 Şubat 2014 (UTC)

Onay süresi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Oluşturulan veya düzenlenen maddenin onay süresi yaklaşık olarak nedir ? İngilizce sayfasından bazı küçük değişikliklerle çevirdiğim 'Lindsey Stirling' maddesi 6 gündür (son değişiklik itibariyle 4 gündür) onay alamadı. Ne sebeple onay alamadığı öğrenmek istiyorum. Teşekkürler. -- BlueTime93 04:47, 3 Şubat 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, Vikipedi:Sürüm kontrolü 2011 yılının Şubat ayında Türkçe Vikipedi'de alınan topluluk kararı ile yürürlüğe girmiş ve halen uygulanmaktadır. Her ne kadar özgür felsefeye aykırı olduğunu düşünen kullanıcılar olsa da, çok miktarda vandalizm alan ve sürekli katkı yapan kullanıcı sayısı az olan Türkçe Vikipedi için bir zorunluluk olduğunu düşünenler de bulunmaktadır. Unutmamalısınız ki; Türkçe Vikipedi'ye herkes (katkıları onaylayan devriyeler de dahil olmak üzere) gönüllü olarak katkı yapmaktadır ve kimse bu katkılarından dolayı herhangi bir ücret almamaktadır. Bazen sürüm kontrolü yapan devriyeler, kendi katkıları ile uğraştıklarından veya sürüm kontrolü esnasında çok fazla eğilimli olmadıkları maddelerin onaylamalarında çekimser davramakta ve başka bir devriyeye bu işi bırakmaktadırlar. Sürüm kontrolünün uygulandığı, Rusça vb. diğer Vikipedi'lere oranla ise onay süremiz oldukça iyi seviyede ve durumdadır. Bu nedenle acele etmeden, katkınızın onaylanmasını beklemenizi öneririm. Katkı için teşekkürler. --i.e.msj 12:36, 5 Şubat 2014 (UTC)

Wikipedi'de yeni sayfa ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,Vikipedi'de birçok internet sitesinin sayfası mevcut. Örn. ekşisözlük, donanımhaber, ShiftDelete, mynet vs.

Böyle bir sayfa oluşturmanın kuralları nelerdir. Mesela bende bir sitenin sayfasını oluşturabilir miyim? Saygılarımla. Bu imzasız yazı Papik55 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Cevap Cevap Merhaba, bu sayfanın Kıstaslar bölümünde belirtildiği gibi; Güvenilir ve doğrulanabilir kaynaklar, söz konusu internet sitesinin Kayda Değerliğini onaylıyor ise ekleyebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki; Vikipedi'de reklam yapmak yasaktır. Ayrıca, pek çok internet sitesinin de, maalesef bu kriterleri karşılayabildiğini de söylemem çok zor. Kolay gelsin.--i.e.msj 12:28, 5 Şubat 2014 (UTC)

İçerik eklemek istediğimde hata mesajı alıyorum[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: YİB iftira veya hakaret bunun nedeni ne dir nasıl düzeltilir ? Bu imzasız yazı Discovery21 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Değişiklik süzgeci'ne takılmışsınız. Değişiklik süzgeci sizin yazdıklarınızı kontrol eder ve zararlı olduğunu düşünürse katkı yapmanızı engeller. İftira veya hakaret içeren içerik var ise çıkarıp ekleyiniz. Eğer iftira ve hakaret olmadığını düşünüyorsanız eklemek istediğiniz içeriği burada bizimle paylaşın, biz de size yardımcı olalım. Kolay gelsin..! --SiLveRLeaD mesaj 20:46, 5 Şubat 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, internet üzerinde her portalın veya çoğu web sitesinin (sitenin olmasa bile hosting şirketinin) kendisini korumak için uyguladığı ek bazı yazılımlar bulunmaktadır. Vikipedi'de kulllanılan Mediawiki scriptinde de bu amaç ile Değişiklik süzgeçleri bulunmaktadır. Eğer bu süzgecin, yaptığınız eylem ile uyuşmadığını düşünüyorsanız, eylemin ardından çıkan bağlantıdan veya buradan gerekli bildirimi yaptığınız takdirde kontrol edilecektir. Ayrıca yaptığınız değişikliklere ait süzgeç kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 20:47, 5 Şubat 2014 (UTC)
teşekkür ederim sorun çözüldü :) Bu imzasız yazı Discovery21 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Yeni sayfa oluşturma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir markanın iletişim danışmanlığını yapıyoruz. Vikipedia üzerinde de markanın reklamını yapmadan sadece kuruluş bilgileri ve diğer kuruluş evreleri hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamak istiyorum. Örnek: Arçelik sayfası gibi. Bunun için ne gereklidir? Daha önceden de sayfa oluşturmaya çalıştım fakat sürekli engel konulup silindi. Marka tescil belgesi de bulunmakta bilginize. Teşekkür ederim.Bu imzasız yazı 78.188.172.59 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba, öncelikle açacağınız kuruluş buradan ulaşabileceğiniz KD kriterlerine sahip olmalıdır. Daha sonra wiki dil biçemine uygun olmalıdır. Bir kuruluşun marka tescilinin belgesinin olması, bu şirketin Vikipedi'deki KD kriterlerine uygun olduğu ve eklenebileceği anlamını taşımaz. Kolay gelsin.--i.e.msj 22:09, 19 Şubat 2014 (UTC)

madde ekleme sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merabalar, Türk cerrahlar kategorisine bir doktor eklemek istiyorum ancak sayfa hep şu mesajı vermekte:Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Viki kodu içermeyen yeni madde yardımcı olabilirmisiniz? Acıkcası (mesaj) 22:53, 22 Şubat 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba. Hemen iki üstte bulunan İçerik eklemek istediğimde hata mesajı alıyorum bölümündeki cevapları okuyunuz. Kolay gelsin.--i.e.msj 23:11, 22 Şubat 2014 (UTC)

Türkiye Kickboks Federasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba. Neden bu yazıyı sildiniz? Yalnış bir şeymi yazdım? Patriot Kur (mesaj)
 • Cevap Cevap 27 Şubat tarihinde Telif hakkı ihlali nedeniyle silindiği belirtiliyor. Lütfen, Vikipedi'de en önem verdiğimiz Telif hakkı politikasını okuduktan sonra, maddeyi telif hakkı bulunmadan ve başka bir yerden içerik kopyalamadan, kendi cümleleriniz ve bilginiz ile kaynaklar doğrultusunda tekrar oluşturmayı deneyiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 08:51, 28 Şubat 2014 (UTC)

Açık Radyo maddesini güncelleyemiyorum.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Açık Radyo maddesini düzenlemek isteyen bir Açık Radyo çalışanıyım. İlk maddeyi de ben yazmıştım zaten. Madde çok uzun ve içeriği www.acikradyo.com.tr adresinden cut&paste olarak alınmıştı. Şimdi, kısa bir giriş paragrafına, güncel bilgileri içeren ilgili site adresini dış bağlantı olarak ekleyip yeniden düzenlemek istiyorum. Ama şu hata mesajını alıyorum:

"Hata: Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması:Özet kutusu kullanılmadan uzun bir metin parçasının çıkartılması"

Uzun bir metni sildiğim için izin vermiyor sanırım, ama yapmak istediğim değişiklik tam da bu zaten. Çok gereksiz ve karma karışık olan maddeyi sadeleştirip, bütün gerekli güncel bilgilerin olduğu bir dış bağlantı adresine yönlendirmek istiyorum. Bu arada Açık Radyo'nun bir çlışanı olarak yaptığım şeyin gerekli ve doğru olduğundan eminim. Bir art niyet, ya a da vandalizm değil söz konusu olan. "Bir yöneticiyle irtibat kurun," diyor, ama kimdir o yönetici, nasıl ulaşabilirim anlayamadım. Superyetkin isimli kullanıcıya yazdım "Madde'nin Tartışma bölümüne yazın diye bir mesaj aldım." Oraya da yazdım, ama bir değişiklik yok. Yardım lütfen. Teşekkürler. --Demetth (mesaj) 15:13, 7 Mart 2014 (UTC)

Köy çeşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Vikipedi:Köy çeşmesi sayfasına ne için Köy çeşmesi ismini koydunuz acaba?--Ajanjan (mesaj) 18:18, 19 Mart 2014 (UTC)Ajanjan
 • Cevap Cevap Merhaba, Vikipedi; MediaWiki yazılımını kullanmaktadır. Bildiğiniz üzere Vikipedi Türkiye ansiklopedisi değil, Türkçe ansiklopedidir. Bu kapsamda, yazılımın çevirileri, translatewiki.net üzerinden yapılmaktadır. Genel olarak, mediawiki yazılımının pek çok yeri ingilizce'den tercüme edildiğinden dolayı; (ki Köy Çeşmesi sayfasının solundaki İnterwiki'lere bakacak olursanız, pek çok dilde bu veya buna yaklaşık anlamdadır) İngilizce en:Wikipedia:Village pump Türkçe'ye Köy Çeşmesi olarak çevrilmiştir. Fakat, tüm Vikipedi'ler kendi toplulukları tarafından yönetilir. Eğer, isim ile ilgili bir değişiklik önerisinde bulunmak isterseniz, uygun gerekçelerinizler birlikte durumu Vikipedi:Köy çeşmesi (politika) sayfasına taşıyabilirsiniz. Ancak bilmenizi isterim ki, şahsi fikrim 2002 yılı Kasım ayından bu yana Türkçe Vikipedi'de Köy Çeşmesi olarak bilinen bir Vikipedi ad alanının değiştirilmesine olumlu bakmadığımdır. Durum bundan ibaret. Umarım, sorunuza cevap verebilmişimdir.--i.e.msj 18:57, 22 Mart 2014 (UTC)

jaon kisi/insanlari[değiştir | kaynağı değiştir]

Bircok japon sanatci bilim adami grup.... Viki de bulamiyorum ya da yetersiz bu kadar gelismis bir.ulke hakkinda ogrenecek cok seyimiz olmasina ragmen neden az?veya sizce de az degil mi?--İspanyolarmadasi (mesaj) 17:41, 23 Mart 2014 (UTC)ispanyolarmadasi

içerik ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

merhabalar;

MUSTAFA MUTU isimli yeni bi (biyografi) içerik eklemek istiyorum. bu konu hakkında yardımlarınızı beklerim.--Halil88 (mesaj) 18:23, 24 Mart 2014 (UTC)

Merhaba,

Avrasya Tüneli ve Eurasia Tunnel başlıklarında üye olmadan önce içerik eklemesi ve düzeltmesi yapmıştım. Avrasya Tüneli Projesi PR Koordinatörüyüm dolayısıyla sitede yer alan yanlış içeriklerin düzeltilmesi konusunda bir girişimim oldu. Ancak hala onay aşamasında olduğu belirtilmekte. Bu konuyla ilgili nasıl bir aksiyon alınabilir?

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar, Dilay Ok

"Aksiyon almak"? Değişikliklerinize kaynak eklemediyseniz onu yapın. İngilizce veya Fransızca da olabilir. Onaylanır. --E4024 (mesaj) 13:45, 27 Mart 2014 (UTC)

Kaynak gösterme[değiştir | kaynağı değiştir]

Açıklama yazdıktan sonra bir siteyi kaynak göstermek istiyorum nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

SaygılarımlaBu imzasız yazı Basketbolpotasi (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bu sayfayı incelemenizi öneririm:Vikipedi:Kaynak gösterme --Ayrıntılı Bilgi|ileti| 13:03, 31 Mart 2014 (UTC)

Biyografi eklemek istiyorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi ismime ait tamamen biyografi içeren yeni bir yazı eklemek istiyorum ancak wiki kodu içermiyor gibi bir sorunla karşılaşıyorum. Kendi ismime ait vikipedia sayfası açabilmem için ne yapmam gerekir? Viki kodu diye bahsedilen kodlar olmadan sayfa açılamaz mı ? Ve viki kodu ile sayfa açmak için ne yapmam gerekiyor ?Bu imzasız yazı Sencerkocak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Öncelikle Vikipedi'ye hoş geldiniz. Mesaj sayfanıza Vikipedi'nin kullanımını anlatan yönergeler listesi şeklinde "hoş geldin" mesajı bıraktım. Yapacağınız katkıların kalitesi için öncelikle bu adımları bilmeniz gerekir. Biyografi konusunda lütfen okuyunuz:Vikipedi:Otobiyografi, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler), Vikipedi:Tarafsız bakış açısı --Ayrıntılı Bilgi|ileti| 15:08, 1 Nisan 2014 (UTC)

Madde silinmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba efendim, bu gün yazdığım bir madde Kahyaoğlu katliamı Kullanıcı:kibele tarafından (Madde 6: Kayda değer olmayan konuya sahip madde) gerekçesiyle silinmiştir.[3] Konusu Fransız işgali altında Adana bölgesinde yaşanan en büyük katliamlardan birisi ve müzesi bile bulunmaktadır. Sonrada önceden kontrol edilen kabul edilmiş olan Bilecik katliamı[4] maddesini aynı gerekçe ile tartışmadan silmiştir. Kaynaklar ve bilgilerin başka maddeye aktarılmasına'da imkan verilmemiştir. Nedense Yalova Katliamı maddesini silmemiş. Sizin bu konuda fikriniz nedir? Eğer madde yeterince geliştirilmediyse, kaynaklar çoktur ve düzeltilebilir. Bu kadar emekten sonra böyle bir şekilde ikisininde birden silinmesi beni hayal kırıklığına uğratmıştır. Teşekkür ederim saygılarımla. Penceredos (mesaj) 15:50, 1 Nisan 2014 (UTC)

Değişiklik ekleme Ve Yeni yazı ekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar;

Bu ikisi hakkında bir işlem yapılabilinir mi? Yani uygunsa onaylanıp, değilse silinebilir mi? Biliyorum fırsat buldukça bakabiliyorsunuz ilgilenebiliyorsunuz ama daha önceki eklediğim konunun, düzen hatası sebebiyle silinmesinden sonra diğer ekleyeceklerim gözardı mı edilecek diye sormak istedim. Emekleriniz için teşekkürler. --yeppudaa (mesaj) 20:39, 2 Nisan 2014 (UTC)

Vikipedi'ye Hoş Geldiniz! katkılarınız göz ardı edilmez. Vikipedi Politikaları'na uyduğu sürece katkınız silinmez. Daha kaliteli ve kalıcı katkılar için bu mesajdaki mavi bağlantılara tıklayıp; yazıları okuyabilirsiniz.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 11:49, 3 Nisan 2014 (UTC)
Yeni katkılarınızı yüzeysel olarak inceledim. Bir sıkıntı yok. Ama Vikipedi:Biçem el kitabı maddesini okumanızı tavsiye ederim.Unutmayın! Cesur olun!--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 11:53, 3 Nisan 2014 (UTC)

sizinle çalışmak[değiştir | kaynağı değiştir]

sizinle çalışmak ve yükselmek istiyorum benimle bereber bir arkadaş daha size katılmaya gönüllü bana mail atarak yardımda bulunup aydınlatırsanız memnun olurum sizinle çalışmak ve görev almak istiyoruz...

This action has been automatically identified as harmful, and therefore disallowed. If you believe your action was constructive, please inform an administrator of what you were trying to do. A brief description of the abuse rule which your action matched is: Viki kodu içermeyen yeni madde

şeklinde uyarı alıyor ve makalemi yayınlayamıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim?Bu imzasız yazı Kullanıcı:Enver 32 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bir başlıktaki asılsız ve rencide edici bilgilerin doğruları ile düzeltilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir başlıkta benim hakkımda doğru olmayan ve rencide edici bilgiler var. Bunların düzeltilmesi için ne yapmam gerekir? Bu konuda kimlerle? nasıl görüşebilirim? Kişi olarak silip düzeltmeye kalktığımda sistem izin vermiyor, çok da iyi bir kullanıcı olduğum da söylenemez. İlgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Saygılar. Cbaytok (mesaj) 13:13, 21 Nisan 2014 (UTC)

Hayrettin Özaltın[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar, Hayrettin Özaltın sayfasını silinmeye aday sayfalar arasına alınmış.Eklenilen kaynaklar yetersiz demişsiniz.Sayfanın silinmemesi için ne gibi değişiklikler yada ekler yapmamız gerekir. Teşekkürler.

BU YAZIYA ve BU YAZIYA tıklayarak çıkan maddeleri okuyabilir ve gerekli bilgilere erişebilirsiniz.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti# 10:34, 22 Nisan 2014 (UTC)