Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Özgür Liberland Cumhuriyeti -> Özgür Liberlanda Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İzlanda, Yeni Zelanda, İrlanda - Karelian P. (mesaj) 23:32, 16 Nisan 2015 (UTC)

Menteşe OSGB madde kapatma hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar; Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumlarından kategorisine Menteşe OSGB diye kurum eklemeye çalışıyorum. Otomatik silinecekler listesine alıyor. Maddeyi hazırlarken yarım kalmıştı önce oldu, sonra düzenlemeye çalıştığımda silinecekler listesine atıyor. Madde Uğurkent tarafından silinmiş.

Simurg Sağlık diye aynı katagoride madde var sadece 1 adet bende ilave etmek istedim. Ama nedense arkadaşlar siliyor. bu haksızlık değilmi. bir hata var ise düzeltmemiz için öneride bulunulabilirler. Teşekkürler.--Adelibalta (mesaj) 19:46, 5 Nisan 2015 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhaba, vikipedi de Vikipedi:Kayda değerlik politikası bulunmaktadır. Yani burası bir forum değil bir ansiklopedidir. Bunun için kayda değer olmayan kişiler ve kurumlar siz ekleseniz bile sayfadan silinirler. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 05:13, 6 Nisan 2015 (UTC)

Bekaret sayfası hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Selam Uzun süredir bekaret adlı sayfaya Mevlana ve İmam gazalini sözlerini yazıyorum Ama hepsi silindi... Nedenini sorabilir miyim...Hiç bir yorum veya katkı koymadım üstelik kaynaklarını da yazdım...Her seferinde aynı şeyleri yazıyorum ama her seferinde silinme sebebleri değişiyor...Mevlananın sözlerinden mi rahatsız oluyorsunuz acaba? Neden silindiğini öğrenmek istiyorum...— Bu imzasız yazı Mehyavuz (mesaj • katkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Kullanıcı:Mehyavuz, vikipedi özlü sözler listeleme yeri değildir. bu tür ihtiyaçlar için vikisöz'ü kullanabilirsiniz... --kibele 15:06, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Yazıklarım özlü söz değildir...Ünlü yazarların eserlerinden alıntılar yaptım ve kaynaklarını da yazdım...(mesnevi ve İhyayı ulumiddin adlı kitablar...Çoğu kitapçılarda bulunurlar)...Kendi fikrimizi yazsak kendi fikirlerinizi yazmak yasaktır diyorsunuz... konu hakkında uzmanlaşmış Alimlerin sözlerini yazsak özlü söz yazma yeri değildir diyorsunuz...Biz oraya ne yazacağız.. Yanlışın düzeltilmesini ve yazdıklarımın oraya eklenmesini bekliyorum...İyi günler--176.232.55.194 21:38, 15 Nisan 2015 (UTC)

...Cevab beklemekteyim...

İslamiyet Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hristiyanlık-Müslümanlık
Wikipedia'nın kaynaklarında çatışmada ölüm simgesi Hristiyanlık sembolü içermektedir fakat Müslüman kişiler için de aynen Hristiyan sembolü kullanılmakta bunun nedeni nedir ve Müslümanlar için başka bir sembol kullanılabilir mi acaba ? (Sonuçta ölenlerin çoğu Müslümanlık sembolünün yok olmaması için öldü )--Hlldex (mesaj) 18:16, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap

Yazarken hata[değiştir | kaynağı değiştir]

User agent: Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_9_5) AppleWebKit/537.78.2 (KHTML, like Gecko) Version/7.0.6 Safari/537.78.2

Merhaba, görsel düzenlemedeyken herhangi bir tuşa bastığımızda ekran otomatik olarak yukarı kayıyor ve yazı yazmamıza büyük engel oluyor. Umarım yakın zamanda düzeltilir çünkü hoş ve kolay bir sistem olmuş. Emekleriniz ve ilginiz için teşekkürler. Saygılarımla, Mustafa Kadir Bozdoğan

mustafakadir 22:04, 21 Nisan 2015 (UTC)

Araç ve Alet[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmenin verdiği ödeve göre alet, araç, gereç ve makine arasındaki farkları araştıracaktım. Vikipediye girdim. Ara kısmına araç yazdım. Araç kelimesinin anlam ayrımı ortaya çıktı. Bu anlam ayrımında gerçek anlamda olan araç kelimesine tıkladığımda şoke oldum. Araç ile aletin aynı olduğunu, ki aynı değil, gördüm. Bu yüzden bu konuyla ilgili ilk cümlede yazılmış olan: 'Alet (veya araç)' yazılmış olan bölümde parantez içindeki kısmı sildim. Az öncede dediğim gibi araç ile alet farklı dünyaların insanları :) Aynı dosya içinde yazılamazlar. Bu yüzden araç kelimesi için ayrı bir sayfa açılması gerektiğine inanıyorum. Pek soru gibi olmadı ama...

Köy ismini nasıl değiştireceğim?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesine bağlı Üzümlü köyünün ismi 2014-15 yıllarında değişti. Lakin taşı sekmesinden ismi değiştirmek isteyince yeni kullanıcılar değiştiremez diyor ki çok deneyimli olmasamda eski kullanıcıyım. Sonuç olarak bu isim değişikliğini nasıl yapacağım? Yardımcı olursanız sevinirim. İlgili haber: http://www.bilecikhaber.com.tr/o-koyun-adi-degisti --Asmaca (mesaj) 01:04, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Asmaca, ilgili madde Bedi, Gölpazarı sayfasına taşındı. --Diyapazon(Mesaj) 01:23, 24 Nisan 2015 (UTC)

Madde Taşıma ve Maddeyi Vikipedi Standartlarına Uygun Hale Getirme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Miami Vice dizisinin vikipedi maddesinin adını Türkçe adıyla değiştirmek istiyorum ancak izin vermiyor. Sayfanın eski adı Miami Vice, Sayfanın yeni adı:Kanun Namına (dizi),dizinin Türk televizyonlarında yayınlandığı isimi Kanun Namına idi.Google'da Miami Vice yazılınca direk Kanun Namına adıyla vikipedi sayfasının bilgisini versin google'daki dizi hakkında bilgi bölümünün ve resimlerin bulunduğu sağ köşede. Lütfen bana yardımcı olur musunuz ? Bir de sayfanın ayrıca nasıl kontrol edilmiş sayfa olmasını ve vikipedi standartlarına uygun bir sayfa olmasını sağlayabilirim ? Bana yardımcı olur musunuz lütfen, sayfayı Kanun Namına adına taşıyın.--Vicenarcotics (mesaj) 03:21, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Kanun Namına isimli film de var. Bu sebeple içerik şu sayfada oluşturulmalı: Kanun Namına (dizi) . Bu sayfalar silinmeli: Kanun Namına(Miami Vice) (dizi), Kanun Namına(Miami Vice) dizisi... Miami Vice sayfası Kanun Namına (dizi) sayfasına yönlendirilmeli. Düzen sorunu için benzer maddeler incelenebilir. Resimler çok büyük düzensiz görünüyor. --Diyapazon(Mesaj) 03:38, 24 Nisan 2015 (UTC)
Sayfayı düzenlemeye çalışacağım --Diyapazon(Mesaj) 03:51, 24 Nisan 2015 (UTC)
Not: Çok iş var düzenlemem uzun sürebilir --Diyapazon(Mesaj) 03:58, 24 Nisan 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Diyapazon(Mesaj) 07:08, 24 Nisan 2015 (UTC)

resim[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru ben nina agdal isimli mankenin vikipedisinde resmi yok onu eklemek istiyorum ama ekliyemiyorum neden ?--İpeksu55 (mesaj) 13:39, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap İpeksu55, Wikimedia dışından fotoğraf ekleyemezsiniz. Fotoğrafın orada görünmesi için ya Vikipedi'de ya da Commons ' ta yüklü olması gerekir. Vikipediye yükleme yapacaksanız, Dosya Yükleme Sihirbazı nı kullanabilirsiniz. Bunu yaparken eklenen fotoğrafın telifli olmamasına dikkat edin. Söz konusu kişi yaşayan biri olduğu için adil kullanım kapsamına girmez. Özgür lisanslı fotoğraflarının çekilebilmesi mümkündür. Bu sebeple ekleyeceğiniz fotoğrafın ya kendi çekiminiz ya da özgür lisanslı olması gerekmektedir. --Diyapazon(Mesaj) 18:29, 25 Nisan 2015 (UTC)
Diyapazon, Uyarı mesajını güncelledim. Bir daha soru sorulmaz diye umuyorum. Eksik olduğunu düşünen varsa geliştirebiliriz. --Mavrikantmsj 18:46, 25 Nisan 2015 (UTC)
Teşekkürler Mavrikant Face-smile.svg --Diyapazon(Mesaj) 18:48, 25 Nisan 2015 (UTC)

Babil Kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi:Babil
Diğer kullanıcılar

yazdığım halde halen daha bir değişiklik yok. Şimdiden sonsuz teşekkürler.. Saygılarımla...--Mehmet Lütfi Alp (mesaj) 10:34, 26 Nisan 2015 (UTC)

 • Cevap Cevap