Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Levent Erkan Maddesi eklenmiyor[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar,Daha önceden de yazılmış ve sorasında çeşitli sebeplerden dolayı silinmiş 'Levent Erkan' maddesi eklenmiyor. Eklenmesi için nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sevgiler.Bu imzasız yazı Krcaykut (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Madde kayda değer olmadığı için silinmiş. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) maddesini okumanızı tavsiye ederim. Burası bir ansiklopedi, LinkedIn değil. Herkes için bir sayfa oluşturamayız. İyi günler. --Mavrikantmsj 15:37, 3 Aralık 2014 (UTC)

İçerik kontrol edilmesi onaylanması[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar; POODLE sayfasına içerik yazdım yaklaşık 2 ay önce aceba müsait bir denetleyici arkadaşımız kontrol edip onaylanacaksa onaylayabilir mi? İngilizce WikiPedia'dan çevirip koydum. Orada onaylı burada 2 aydır kontrol edilmedi bile. Biliyorum müsait bir denetçi yada konudan anlayan bir arkadaşımız denetliyor ama bu konunun denetlenip kontrol edilirse onaylanırsa ya da kriterlerinize uymadığından onaylanmazsa yani bir şekilde işleme tabii tutulması benim için önemlidir. Teşekkür ederim ilginize, iyi çalışmalar.Bu imzasız yazı Yildirim.sahiner (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Sürüm kontrolü yapıldı. Ellerinize sağlık. Türkçe Vikipedi'ye sürekli katkı yapmanızı bekliyoruz. --i.e.msj 23:40, 7 Aralık 2014 (UTC)

CRC[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru VİKİPEDİA özgür ansiklopedi de yer alan açıklamalara sınava girdiğim tarihler (23/10/2011-18/05/2013) de dahil olmak üzere, 21/07/2014 tarihinden önce en son 01/07/2014 tarihinde bakmış bulunmaktayım. Ve aşağıdaki açıklama yer almaktadır;

• Döngüsel artıklık denetimi (CRC: Cyclic Redundancy Check), çoğunlukla sayısal şebekelerde ve depolama cihazlarında kullanılan ve ham veride yapılan hatalı değişimleri algılayan, uygulaması kolay ve güvenliği güçlü bir hata bulma ve düzeltme yöntemidir. ... http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6ng%C3%BCsel_art%C4%B1kl%C4%B1k_denetimi (01/07/2014)

Yukarıdaki açıklamaya göre bilgilerimizi tazeleyip notlarımızı da değiştirmiştik. Bu tarihten sonra tanımlama ifadesi neden ve neye dayanarak değiştirilmiştir?--Mrzekevci (mesaj) 09:22, 12 Aralık 2014 (UTC)

 • Cevap Cevap Yazarların, katkıda bulunanların, destekleyenlerin, hizmetlilerin, sistem operatörlerinin, veya Vikipedi ile herhangi bir şekilde bağlantıda olan kişilerin hiçbiri, bu veya buradan bağlantılı web sayfalarında bulunan, doğru olmayan ve karalayıcı özellik taşıyan bilgilerin görünüşünden, veya sizin bu bilgileri kullanmanızdan dolayı sorumluluk taşımazlar. Bknz:Vikipedi:Genel sorumluluk reddi --Mavrikantmsj 23:17, 19 Aralık 2014 (UTC)

Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bilgimi yazdım. Kaydet diyorum ama kaydetmiyor. Viki Kodu'nu yazmanız gerekiyor diyor. Viki Kodu nedir? Uzunca açıklar mısınız?--Boraysahiner07 (mesaj) 15:13, 14 Aralık 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap İç bağlantı vermeniz lazım.--RapsarEfendim? 15:35, 14 Aralık 2014 (UTC)

Türkçe sayfasında sadece taslak olan konular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevirim devriyenin kontrolünden bir iki gün içinde geçer mi yoksa zaten Türkçe'si olduğundan(ki sadece birkaç cümlelik bir taslak var) kontrol edilmesi uzun mu sürer(yada atlanır mı?)? Quelpascquelreg (mesaj) 17:56, 18 Aralık 2014 (UTC)

 • Cevap CevapBaşlatılan maddeleri biz devriyeler incelemeye çalışıyoruz. Ben veya diğer arkadaşlarım bakmaya çalışırız. Telif hakkı ihlali olmadan oluşturursanız iyi olur. Her türlü soruyu sormaktan da çekinmeyin. --Uğurkentmesaj 18:03, 18 Aralık 2014 (UTC)

Çok hızlı oldu cidden,teşekkürler.Aynen kurallara uygun olarak,matematik ve fizikten çeviriler yapacağım.Quelpascquelreg (mesaj) 18:08, 18 Aralık 2014 (UTC)

kayıt silme[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisanslama ile ilgili yardım talebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhabalar arkadaşlar, bugün bir arkadaşım vasıtası ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden Coğrafi Birimler ve Harita müdürleri ile görüştüm. Bu görüşmemdeki amaç Kocaeli Bş. Bld.nin hazırlamış olduğu haritaları kullanmak içindi. İlk görüşmem için gayet olumlu geçti. Özellikle Coğrafi Birimler Müdürü yardım etmek için ellerinden geleni yapabileceklerini belirttiler. Burada tek çekinceleri telif dolayısıyla bunları Wikipedia'ya nasıl yükleyebilecekleri ve paylaşılan haritaların Wikipedia dışında ticari amaçlarla kullanımının yapılacak lisanslama ile nasıl engellenebileceği. Bu konularda ne yapabiliriz? Bu haritalar daha önceden İnternette yayınlanmış haritalar değiller. Ben bu haritalardan birini İzmit Belediyesi Turizm müdürünün odasında kağıtta basılı halde görmüştüm o vesile ile Kocaeli BB ye gittim. Haritaları yapan kişiden bu dosyaların soft hallerinin mevcut olduğu ve dağıtımının genelde baskı yoluyla ilgili müdürlüklere yapıldığını öğrendim. Haritalar Kocaeli vilayetindeki tüm köy ve mahallelerin coğrafi sınırlarını göstermekte ve tüm köyler ve mahalleler layer lı bir şekilde yapılmış. Yani istediğimiz köyü istediğimiz renkte boyayarak ilgili köyün sayfasına ekleyebileceğimizi düşünüyor ve hayal ediyorum Face-smile.svg Bu konuda fikirlerinizi ve yardımlarınızı rica ediyorum. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 23:54, 22 Aralık 2014 (UTC)

 • Bu harika fikir ve uğraşınız için tebrik ederim, Kocaeli BB'nin yaklaşımı da ümit verici görünüyor. Ancak, ticari kullanım sınırlaması Vikipedi için uygun değil. Kişiler buradan dosyaları indirip (Kocaeli BB'nin gösterdiği ve Vikipedi için uygun olan) aynı lisansla yayınlamak veya paylaşmak zorunda olacaklar yalnız yayınlarını ticari amaçla da kullanabilirler. Bu lisansın esprisi o eserleri alıp kopyalayan veya üzerinde oynama yapan kişinin eserle ilgili yeni kısıtlama getiremeyecek olmasıdır. Yani çıkıp da kimse bu eser artık teliflidir diyemez. Kaynak gösterdiği ve aynı lisansla yayınladığı sürece kişiler istediklerini yapabilirler (tişörte basmak, kitaba eklemek vb ticari aktiviteler). Diğer kullanıcıların da yorumlarını okuyalım, belki bir ara yol bulunabilir Face-smile.svg... Bunun heyecan verici bir gelişme olduğu kesin. Kolay gelsin. --Gökhan (mesaj) 02:13, 23 Aralık 2014 (UTC)
 • Biraz araştırma yaptım. 19 Mayıs 2005'ten beri NonCommerial lisansı kullanımı Vikipedi'de kaldırılmış. Her ne kadar biz NonCommercial olsak ta FREE politikamıza uymuyorlarmış. [1] Eski dosyaları da silmeye başlamışlar. Commons'a yüklediğim ve sonra silinen dosyaları NonCommercial sadece Commons'ta yasak diye buraya aktarmıştım. Anlaşılan buradan da silinmesi gerekiyormuş. Bi hizmetli silebilir mi?[2][3]Bu imzasız yazı Mavrikant (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Khutuck, Superyetkin, İncelemeelemani, Cobija, Théoden, Elmacenderesi, Eldarion, Mskyrider, kibele, Sabri76, SAİT71 bu konudaki fikirlerinizi ivedilikle belirtebilir misiniz! Eğer bu konuda fikri olabileceğini düşündüğünüz başka birisi varsa da mention verirseniz de yardımcı olabilir. Şimdiden teşekkürler ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:33, 26 Aralık 2014 (UTC)
"Benim bildiğim" basit çizimler kapsamında değerlendirilebilen haritalar üzerinde telif hakkı iddiasında bulunulmuyor. Bir ilin ilçe sınırlarını gösteren bir harita üzerinde mesela telif hakkı olduğu iddia edilebilir mi? Sen o haritayı kopyalarsan, telif hakkı ihlali mi gerçekleştirmiş olursun? Pek tabi ki hayır. Ya da dünya haritası mesela :) Özgün şeyler içerirse durum değişir elbet.--RapsarEfendim? 09:00, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Bence ticari kullanımdan korkuları yüksek çözünürlükteki resimlerin(ya da harita için özel bir format) haritalama hizmeti veren şirketler tarafından kullanılması. Halbuki bize küçük çözünürlükte JPG dosyaları lazım. Bunları CC-BY-SA lisansı ile verebilirler bence. --Mavrikantmsj 09:05, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • en:Wikipedia:Non-free content sayfasında non-commercial kullanımla ilgili rehber var. Özetle "mecbur kalmadıkça non-commercial lisanslı görsel kullanmayın" deniyor. Maalesef haritalarda bu mecburiyeti göremiyorum. "Unacceptable use" başlığında da bu durumdan bahsediliyor: "A map, scanned or traced from an atlas, to illustrate the region depicted. (...)"--Khutuckmsj 09:33, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Belirttiğiniz türde korkular varsa, Mavrikant'ın dediği gibi çözünürlüklerin ve boyutun düşürülmesi sorunun çözülmesine yeterli olacaktır. Sonuç olarak bu paylaşım aynı zamanda bir örnekte olacağından dolayı, aynı türdeki paylaşımların önünü açan bir çalışma olacaktır. Bence, lisanslara alternatif bulmak yerine, çözümü bu şekilde değerlendirmeliyiz. CC lisansları çok açık. Biz kendimizi sıkıyoruz. Lisanslara alternatif aramak, paylaşım süresinin uzamasına ve sonuç olarak CC lisansları ticari kullanıma da izin verdiği için, gelecekte tüm paylaşım yapmayı düşünen kuruluşların önünde engel olarak duracaktır. Bildiğim kadarıyla photoshop dahil pek çok resim uygulaması, birden fazla görüntünün çözünürlüklerinin düşürülmesine imkan veriyor. Bu kapsamda da sorun olacağını düşünmüyorum. Hatta bunun için makro dahi oluşturulabiliyor diye biliyorum. Küçük bir google araması yetecektir. --i.e.msj 10:00, 26 Aralık 2014 (UTC)
Çözünürlükleri düşürmeyi, belediyede yaparsanız onların da kafalarındaki lisans düşüncelerini temizlemiş olursunuz. Hem de bunun için güçlü bir pc lazım olduğu için, pc aramaktan da kurtulursunuz. (Benim pc güçlü olmadığı için örnek verdim :) )...--i.e.msj 10:02, 26 Aralık 2014 (UTC)
 • Haritaları yapan kişi benim çok yakın bir arkadaşımın eski çalışma arkadaşı. Benim düşüncem şu idi! Tek tek köylere ait haritaları ona renkletemeyeceğim için ondan dosyanın ham halini alarak ben köyleri renklendireceğim ve düşük çözünürlükte jpeg yaparak yüklemeyi ben kendim yapacağım. Belediye personeli sadece haritaların köylerin sınırlarının belirli olduğu beyaz halini lisans belirterek sisteme yükleyecek! Böyle bir süreç için fikriniz nasıl olur? Selamlar, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:28, 26 Aralık 2014 (UTC)
Ben önümüzdeki hafta bu kişi ile görüşerek bir örnek yaparım ve internete yükleyerek görmeniz için sizlere linkini yollarım. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:30, 26 Aralık 2014 (UTC)
Düşük çözünürlük, her iki tarafında işine gelecektir. Örnekleri sabırsızlıkla bekliyoruz.--i.e.msj 00:44, 27 Aralık 2014 (UTC)

İçerik kontrolü ve onayı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Podoloji adı ile bir sayfa oluşturdum. Bir denetleyici arkadaşım içerik kontrolü yapıp, uygun bulunduğu takdirde onaylayabilir mi? Tesekkürler.--Serdar Esentürk (mesaj) 15:37, 28 Aralık 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayfa Mavrikant tarafından incelenmiştir. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:31, 2 Ocak 2015 (UTC)

Çeviri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabının silinmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hesabımı silmek için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Saygılarımla--Cumhur sezer (mesaj) 20:19, 3 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Cumhur sezer, Hesap silme seçeneği yok. Kullanıcı ve mesaj sayfanız olmadığını göre zaten hiç yoksunuz. Daha neyi sildirmek istiyorsunuz? --Mavrikantmsj 22:16, 3 Ocak 2015 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Logo Yazılım adında sayfa oluşturmaya çalışıyorum fakat güvenilir değilsiniz diye izin vermiyor. Şirketin resmi web sayfasınıda kaynak olarak gösterdim fakat yine de izin vermedi sistem. Yardımcı olur musunuz?--Basarbedenlier (mesaj) 08:29, 6 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Lütfen yalnızca kayda değerlik kıstaslarını sağlayan içerik ekleyiniz. --i.e.msj 11:27, 6 Ocak 2015 (UTC)

Yeni madde girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, "elektrikli tekteker" maddesi yarattım, gerekli kaynaklarla destekledim ancak sayfayı kaydetmek istediğimde "vandalism 2" uyarısı alıyorum. Neden olabilir? Bu imzasız yazı Selinerg (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap

Onur Erol için kayıt açmak istiyoruz.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,

Plastik Cerrah Prof.Dr. Onur Erol için wikipedia'da bir sayfa açmak istiyoruz. Fakat daha önce yaptığım eklemelerde sürekli silindi. Prof.Dr. Onur Erol uluslararası arenada bilinen ve tanınan bir estetik cerrahi uzmanıdır. Tamamen kendisinin geliştirdiği bir çok ameliyat tekniği bulunmaktadır. Burun estetiğinde Turkish Delight, doku enjeksiyonu bizzat Onur Erol tarafından geliştirilmiş ve literatüre geçmiş olan ameliyat teknikleridir. Kendisi her yıl uluslararası ve ulusal kongreden konuşmacı olarak davet almaktadır. Aynı zamanda uluslararası kongrelerde canlı ameliyat yaparak dünya çapındaki binlerce plastik cerraha kurslar vermiştir. Estetik cerrahi için dünyaca ünlü Plastic Surgery Journal, Aesthetic Surgery Journal dergilerinde makaleleri yayınlanmıştır. Son olarak Temmuz 2014 de bir makalesi yayınlanmıştır. Dünyada birçok ülkede tanınan ve dünyaca ünlü plastik cerrahların kendisinin ameliyatlarını izlemeye geldiği Onur Erol'un bu burada yer alması gerektiğini düşünüyorum. Sayfanın oluşturulması için izlememiz gereken yol konusunda yardımcı olursanız seviniriz.


--Cigdem Ziplar (mesaj) 14:14, 9 Ocak 2015 (UTC)--Cigdem Ziplar (mesaj) 14:14, 9 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap

respectability[değiştir | kaynağı değiştir]

fatih altaylı hakkında yazdığım ve çok açıkca ortada olan fatih altaylı tarafından yapilan bir hareketi inatla siliyorsun .. neden ¿? en yakın zamanda yetkililerle paylaşacağım bu konuyu .. kesin bir cevap bekliyorum . Bu imzasız yazı GÜNEY AZARBAYJAN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Biz burada ansiklopedi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yüzden sadece ansiklopedik ifadeleri içermeliyiz. Yok şu şuna şey demiş, yok bu buna şey demiş. Böyle olmaz. Olumlu katkılar yapmaya çalışınız. --Uğurkentmesaj 20:47, 9 Ocak 2015 (UTC)

Diğer vikilere bağlantı.[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Batı rüzgarları sayfasının yönlendiği İngilizce (West wind) sayfası miteloji? ile ilgili yanlış bir sayfa. Yönlendirmenin Westerlies sayfasına yapılması gerekiyor. Türkçede yanlış bağlantıyı kaldırdım ama doğrusunu ekleyemedim. Uygun bir arkadaş ilgilenirse güzel olur.Teşekürler.--Mehmet ACAR 07:22, 10 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Acar54 dikkatiniz için teşekkürler. Bağlantı düzeltildi. İyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:31, 10 Ocak 2015 (UTC)

Var olan Sayfa ile baglanti olusturma![değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,

Sorum wikipedide Nusret Fateh Ali Khan linkine tikladiginizda boyle bi sayfa yok diyor. Aslinda bu sayfanin turkce olani asagidaki sayfadir Ben bu baglantiyi nasil olusturabilirim? https://tr.wikipedia.org/wiki/Nusret_Fatih_Ali_Han

Tesekkurler--Erhan Ozbek (mesaj) 17:22, 10 Ocak 2015 (UTC)

Bir maddede ne kadar kaynak kullanmalıyım?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Vikipedi'de az bilgi veren maddelere güvenilir kaynakları (Örneğin: Organizasyonlar, üniversiteler) kullanarak müthiş bilgi veren maddelere dönüştürebilirim, ama Vikipedi'de kaynaktan daha çok kendi bilgilerimizi kullanmamız gerekiyor. Bir maddede ne kadar kaynak kullanabilirim?--Ahmet Fahri Sezgin (mesaj) 08:38, 11 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Bilgilerin doğruluğunu ispatlayacak kadar kaynak kullanmanız yeterlidir. Örneğin bir sayfa bir kaynakla doğrulanırken, diğer bir sayfa yüzlerce kaynakla doğrulanabilir. --Uğurkentmesaj 08:40, 11 Ocak 2015 (UTC)

Yanlışlıkla açılan ikinci hesap[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png SoruBir maddeye interviki eklemek isterken Vikiveri'de hesap açtım ancak hesap global olarak açıldığı için Vikipedi'de Kullanıcı:TLKiller990 ile beraber iki hesabım oldu, nasıl halledilebilir acaba? Şimdiden teşekkürler. --EddieGuerrero 00:24, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap EddieGuerrero, Yeni hesabınıza {{User Alternatif Hesap|Örnek kullanıcı}} şablonu ekleyip bırakabilirsiniz ya da kullanmaya devam edebilirsiniz.--Mavrikantmsj 00:37, 12 Ocak 2015 (UTC)

Sayfa inceleme ve Onay Verme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi olarak Belediye Başkanı AHMET ATAÇ ‎ adına sayfa oluşturduk. İçerik incelenip, onay verilebilir mi? Sevgilerle--Ecemulutak (mesaj) 06:36, 13 Ocak 2015 (UTC)
Maddeniz tarafsız bakış açısına uygun değil. Lütfen aşağıdaki sayfalara bir göz atın. Teşekkürler.

Vikipedi'de madde adı nasıl değiştirilir?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Soracağım bir soru olacak, Vikipedi'de maddelerin ismi nasıl değiştiriliyor acaba?--Ahmet Fahri Sezgin 17:02, 17 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, Yardım:Sayfanın ismini değiştirmek sayfasını inceleyiniz. Eğer, bir sayfayı taşı ile taşımanıza izin verilmiyor ise; Vikipedi:Sayfa taşıma talepleri sayfasından, hizmetlilerin bu isteğinizi gerçekleştirmesi için talepte bulunabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 18:26, 17 Ocak 2015 (UTC)

yeni madde ekleme-viki kodu problemi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, ben vikipedi'ne yeni bir madde eklemek istiyorum. Bunun için üye oldum. Çalıştığım sanat galerisinin temsil ettiği sanatçıların biyografilerini girmek istiyorum daha doğrusu. Bir tanesini girdim ve şöyle bir uyarı çıkıyor alıntılıyorum:"Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Viki kodu içermeyen yeni madde--Artdirim (mesaj) 16:33, 20 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap" problem tam olarak nedir çözemedim bu problemi nasıl aşabilirim, yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
  Selamlar, oluşturduğunuz madde içerisinde hiç iç bağ vermemişsiniz. Mesela Tarkan'ı tanımlarken; Türk şarkıcı. diyoruz. Gördüğünüz gibi Türk ve şarkıcı kelimelerine [[örnek madde]] örneğindeki kodu kullanarak iç bağ verdim. Bu şekilde sizde madde ile alakalı kelimelere iç bağ vermelisiniz. :)Sait71 16:56, 20 Ocak 2015 (UTC)

Sayfa taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Madde başlığında bir değişiklik yapmak istiyorum. Mesela soyadını yanlış yazdım ve öyle kayıt edildi nereden değiştirebilirim. İçerikle ilgili değişiklik yapabiliyorum fakat madde başlığı nereden değiştiriliyor bulamadım. Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden.--Artdirim (mesaj) 09:49, 21 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap CevapSayın Artdirim sayfanın en üstündeki Diğer kısmından sayfayı taşı seçeneği ile sayfayı yeni ismine taşıyabilirsiniz. Saygılar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:48, 21 Ocak 2015 (UTC)
Sayın Fenerli1978Buyrun beniiiim diğer butonu tam olarak nerede ben göremedim. Daha açık bir şekilde izah edebilir misiniz aslında açık bir şekilde izah ediyorsunuzdur büyük ihtimalle fakat burada o kadar çok sekme var ki kafayı yememek işten bile değil. ama yavaş yavaş öğreneceğimi düşünüyorum sizlerin yardımlarıyla. dediğim gibi tam olarak nerede ve hangi sayfada oluyor bunu bilmek istiyorum. yardımlarınız için candan teşekkürler.--Artdirim (mesaj) 11:05, 21 Ocak 2015 (UTC)
Sayın Artdirim, ben istediğiniz değişikliği yaptım. Bir kontrol edin herhalde sıkıntı yoktur. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:11, 21 Ocak 2015 (UTC)

Çeviri kontrolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Elinize sağlık hocam,biraz aceleyle bitirdim bazı noktalarda hatalarım olmuş cidden,artık acele etmeden temiz temiz çeviririm.Teşekkür ederim öneriniz için,arada sormak istediğim bir şey olursa direk size mesaj atarım artık :) Quelpascquelreg (mesaj) 00:44, 22 Ocak 2015 (UTC)

Sayfanın yeniden oluşturulması[değiştir | kaynağı değiştir]

sayfa acamiyorum[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hikmet Bekil adi altinda acmak istedigim sayfa acilmiyor Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Viki kodu içermeyen yeni madde seklinde bi yanit aliyorum acaba yapmam gereken nedir.--Okaneryigit (mesaj) 12:26, 22 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap

daha önce kabul edilmeyen sayfanın yıllar sonra tekrar oluşturulma çabası[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru vikipedi'de açılan diğer katılımcı sözlükler gibi 4 yıldır yayında olan "ayı sözlük" sayfasının da oluşturulmasına yardımcı olmak istiyorum. bana kim yardımcı olabilir. tüm metini kaynaklar belirterek girdim fakat kayıt altına alınmadı. yardım lütfen.--Darkbear writer (mesaj) 00:11, 25 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Açtığınız sayfa kayda değer olmaması gerekçesiyle silinmiş. Lütfen Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasını inceleyiniz.--Turgut46 17:28, 28 Ocak 2015 (UTC)

Meta Sözlük[değiştir | kaynağı değiştir]

Pictogram voting question.png Soru Merhabalar,

Meta Sözlük ile ilgili açtığım sayfa "kayda değer olmayan web sitesi" denilerek silindi. Meta Sözlük tüm diğer sözlük ortamları tarafından bilinen ve 30binden fazla girdi içeren bilgi odaklı bir oluşum. Bu konunun tekrar gözden geçirilmesini talep ediyorum. Bu imzasız yazı Gondolameta (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Cevap Cevap Lütfen Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasını inceleyiniz. --Turgut46 17:33, 28 Ocak 2015 (UTC)

büyük kulüp derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru iyi günler , sitenizde bulunan büyük kulüp derneği

başkanı ve yönetim kurulu isim listeleri yanlış yazılmıştır , düzeltilmesini rica ederim.

akın batar abatar@buyukkulup.org.tr--88.250.215.249 09:52, 27 Ocak 2015 (UTC)

 • Cevap Cevap

Muammer Uysal[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba Ben Muammer Uysal, Dünyanın ilk lazer veri yolunu istanbul da kurduk ve çalıştırdık bu konunun Vikipedi de yer almasını isteriz, nasıl yapılabileceği konusunda yardımcı olursanız memnun olurum, Tşkler. mail adresim : muysal@omnitek.com.tr--213.155.126.9 15:30, 27 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba Muammer Uysal, Tebrik ederim öncelikle sizi. Eğer istediğiniz şey veri yolunun nasıl yapıldığı ve işleyişiyle ilgiliyse konuyla iligili kaynaklarınızı bir araya getirin ve bir makale niteliğinde yazmaya başlayın. Bunu yapmanız de yetmeyecektir. Vikipedi politika ve yönergeleri doğrultusunda maddeyi oluşturun. Ayrıntılı bilgi için VP:PY ye girip Vikipediyle iligli bütün yönergelere ulaşabilirsiniz.-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 16:13, 27 Ocak 2015 (UTC)

Sorumlu üyelik[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Wipipedi de görevli üye olmak için ne gereklidir?--Erişim (mesaj) 09:37, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Devriyelik için devriyelik kriterlerini sağlamanız gerekli. Ama değişiklik yapmak için illa ki yetki almanıza gerek yok. --Turgut46 14:35, 28 Ocak 2015 (UTC)

kontrol edilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar, oluşturmuş olduğum maddemi düzenledim fakat sayfanın yukarıdaki kısmında kontrol edilmemiştir şeklinde ifade yer alıyor. Kontrol edilmesi için ayrıcana bir işlem yapmam gerekli midir? sevgiler--Ecemulutak (mesaj) 15:56, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Ecemulutak, Onaylandı. --Mavrikantmsj 15:58, 28 Ocak 2015 (UTC)

Pembe Köşk(ismet İnönü'nün Evi)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İnönü Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak İnönü Vakfı'na ait olan Pembe Köşk sayfasında bir değişiklik yaptım. ikinci paragrafta evin alınması ile ilgili bir hata var. Doğrusu " İsmet İnönü, 48 yılını geçireceği Pembe Köşk'ü 1924 yılında bir bağ evi olarak evin eski sahibi Mehmet Uzunzade'den satın aldı" olacak. Bu bilgiler İnönü Vakfı resmi internet sitesinde http://www.ismetinonu.org.tr/index.php/muze-evler sayfasında da var. Ama yaptığım değişiklik uzun bir zamandan beri devreye girmedi. Hatalı bir yazının düzeltilmesi için ilgilerinizi rica ediyorum. Saygılarımla. Nurperi Özlen - İnönü Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi--Nurperix (mesaj) 21:05, 28 Ocak 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Nurperix, İstek yapıldı Yapıldı --Mavrikantmsj 21:22, 28 Ocak 2015 (UTC)