Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Rana Çetin[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Rana Çetin maddesini oluşturmaya çalışıyorum. Ama viki kodu içermeyen madde denilerek engelleniyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler... Bu imzasız yazı Asılmesele (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Lütfen, VP:BEK, VP:KD ve VP:T sayfalarını gözden geçiriniz.--i.e.msj 10:14, 18 Mayıs 2014 (UTC)

merhaba ve yardıma ihtiyacım var[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru merhaba İnci OKUMUŞ sayfasını oluşturmak istiyorum. ancak olumsuz yanıt veriliyor.bilgi kaynağının sorumluluğu bana aittir. düzeltilmesi ricasındayım.Bu imzasız yazı Hanzade Bergüzar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Lütfen, VP:BEK, VP:KD ve VP:T sayfalarını gözden geçiriniz.--i.e.msj 10:14, 18 Mayıs 2014 (UTC)

Bir Konu açmak için yardım[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Beste Samancı" Yüzme sporunun ülkemizdeki yeni yüzü olma yolunda ilerleyen genç bir yetenek. Ve ben onu anlatan bir sayfa yapmak istiyorum ancak yazdığım onca yazıdan sonra sistem benim yazımı otomatik olarak zararlı içerik olarak adlandırdı ve kayıt yapamadım. bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim. Bu imzasız yazı OsmnSmnc11 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Yanıt kullanıcı mesaj sayfanızda verilmiş. Lütfen Vikipedi'ye telif hakkı bulunan bilgiler eklemeyiniz.--i.e.msj 10:14, 18 Mayıs 2014 (UTC)

Sayfa[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcı adı değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

IPX sayfası kontrolü[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar, 16:48, 19 Şubat 2014‎ tarihinde IPX sayfasını oluşturmuştum. 19:07, 26 Mayıs 2014‎ tarihinde de tekrar düzeltmeler yapıp daha doğru ve düzenli hale getirdim. Zahmet olmazsa kontrol etmenizi rica ediyorum. İyi çalışmalar. --Ömer Eryılmaz ÇOMÜ 16:49, 29 Mayıs 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, katkınız için teşekkürler. Oluşturduğunuz sayfa ingilizce Vikipedi'deki en:Internetwork Packet Exchange sayfasının mı? yoksa en:IP exchange sayfasının mı karşılığıdır. Söz konusu sayfa kategorisiz ve interwikisiz olduğundan dolayı henüz onaylanmamıştır. Herhangi bir kullanıcı sayfayı biraz daha düzenleyerek eksiklikleri giderdiği takdirde onaylanacaktır. Kolay gelsin.--i.e.msj 00:16, 31 Mayıs 2014 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Oluşturduğum sayfada Vikipedi'deki en:Internetwork Packet Exchange sayfasından alıntılar var ve kaynaklarına da ilgili sayfayı ekledim. Ayrıca kategori kısmını da ekledim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar. --Ömer Eryılmaz ÇOMÜ 20:06, 31 Mayıs 2014 (UTC)
 • Cevap Cevap IPX sayfasında kategori ve küçük madde düzenlemesi yapılarak, interwiki eklendikten sonra onaylama yapılmıştır. Teşekkürler.--i.e.msj 13:08, 3 Haziran 2014 (UTC)

Soru[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Yaptığım düzeltmeler neden onaylanmıyor. Bu imzasız yazı Hacitalha (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Katkıların gönüllülük esasına dayandığı ve kimsenin buna zorlanmadığı Vikipedi'de katkılarınız kısa süre sonra onaylanacaktır. Bu bazen bir ayı bulduğu gibi, bazen saniyeler içerisinde olabilmektedir. Bazı durumlarda ise katkınızın neden onaylanmadığını da gözden geçirmenizin de fayda sağlayacağı düşünülebilir.--i.e.msj 00:16, 31 Mayıs 2014 (UTC)

Viki kodu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, yeni bir yazı eklemeye çalışıyorum vikikodu hatası vermekte. Sonrasında vikikodu ilişkin buradan tüm cevapları okudum ve viki kodu olarak tanımladığınız tüm biçimlendirme - bağlantıları yaptım. üstelik herhangi bir yerden alıntı da bulunmamaktadır ve telif hakkı sıkıntısı da çıkmayacaktır dolayısıyla. ancak hala kabul etmiyor. Çözüm ne olur? Teşekkürler. Bu imzasız yazı TolunayCa (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Türkçe Vikipedi çok vandalizm almaktadır. Bu vandalizmlerin bir kısmını ise otomatik olarak Vikipedi:Değişiklik süzgeci ile önlenmeye çalışılmaktadır. Bu süzgeçleri de, konuda deneyimli kullanıcılar oluşturmaktadır. Yapmış olduğunuz değişiklik kayıt olmasa bile Son süzgeç değişiklikleri sayfasına yansır. Buradan katkınızı ve hangi süzgece takılmış olabileceğini bulabilir. Hata görüyorsanız, bunu Vikipedi:Değişiklik_süzgeci/Hatalar sayfasında bildirebilir. Bildirdiğiniz konu ile ilgili olarak bir hizmetliye başvurabilirsiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 00:16, 31 Mayıs 2014 (UTC)

sayfanın silinmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Önceki sorunu çözdüm ve teşekkür ederim yardımlarınız için. Ben birine ilişkin bir biyografi oluşturdum. üstelik kendisi sektöründe kariyer sahibi ve bilinen bir kişilik. derneklerde yönetim kurulu üyelikleri ve şirketlerde üst düzey yöneticilikleri bulunmakta. kendisi gibi bir çok insanın sayfası mevcut. Bunun yanı sıra kendisinin bir çok referans web sayfasını da ekledim ve bağlantılı sayfaları da ekledim. ancak sayfası thedeon kullanıcısı tarafından silinmekte. sorun olarak da söylenen mevzu kayda değer kişilik olmaması. halbuki referans sayfalarından da anlaşılacağı gibi kayda değer bir kişilik olduğu görülmektedir. Ne önerirsiniz? Teşekkürler. Bu imzasız yazı TolunayCa (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13:34, 3 Haziran 2014
 • Cevap Cevap Merhaba, Vikipedi'de maddeler ya hızlı silme kriterlerinden birisine uyuyorsa yani çok az bilgi taşıyor, yabancı dilde, boş, bir başka projeye aktarılmış, Vikipedi:Kayda değerlik kriterlerine uygun olmayan ya da düzensiz ise ya da Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar sayfasında yapılan tartışma sonrası silinmesine karar verilmiş ise hizmetlilere Vikipedi:Silme politikası tarafından verilen yetkiyle silinirler. Bu yetkiyi hem politika hem de hizmetlilik başvurusu sonrasında onlara topluluk vermiştir. Bir kişi kariyer sahibi, bilinen bir kişilik veya daha önemli pozisyonlarda olabilir. Ancak, Vikipedi'de bulunması için bu kişinin kesin olarak buradaki kriterlere uyması zorunludur. Ayrıca lütfen normal yaşamdaki kayda değerlik ile Vikipedi kayda değerliğini birbirine karıştırmayınız. Vikipedi için kayda değerlik, herhangi bir konunun Vikipedi'de maddesi açılacak kadar "ansiklopedik" olup olmadığını irdeler. Lütfen, ilgili hizmetli ile kullanıcı mesaj sayfasından irtibata geçiniz. Kolay gelsin.--i.e.msj 13:07, 3 Haziran 2014 (UTC)


Flipsyde Müzik Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

Flipsyde müzik grubunu Vikipedi'de bulmak umuduyla Google'da arattım ancak karşıma yalnızca İngilizce versiyonu çıktı. Flipsyde müzik grubunun türkçeleştirilmesini rica ediyorum.

TÜRK Bayrağı...[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfalarınızda bulunan bilgilerde TÜRK bayrağı ve diğer Milletlerin bayraklarının sayfanızın en üst bölümünde yer almasının, üzerinde hiçbir yazı ve simgenin bulunmaması gerektiğini düşünüyorum...Lütfen ilgilenin...

Okumanızı öneririm:Vikipedi:Biçem el kitabı (ikon), Vikipedi:Tarafsız bakış açısı--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 20:56, 20 Haziran 2014 (UTC)

Metin Çevirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben Vikipedide yeni olduğum için bişey bilmiyorum.Ben bir dilciyim ve ingilizceme güveniyorum.Çeviri yapmak istiyorum ama bunun için ne yapmalıyım bilmiyorum.Teşekkürler.Bu imzasız yazı ThEmperor47 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba, öncelikle mesaj sayfanızdaki mesajda bulunan bağlantıları gözden geçirebilir, Vikipedi:Çeviri grubu, Vikipedi:Yeni bir sayfaya başlamak yazılarını okuyabilirsiniz.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 08:20, 24 Haziran 2014 (UTC)

Konuma saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Açmış olduğum konu bir biyografi konusuydu. Bizzat şahsın kendisinden izin alarak açmış olduğum konuya 10-12 saat içinde yaklaşık 2400 erişim sağlandı. Bu erişim sayısının fazlalığı konuya saldırı olmasını kaçınılmaz hale getirdi. Bu saldılar sonucu için işaretlenmiştir. Nedeni G10 maddesidir. Gereğin yapılmasını arz ediyorum.--Dogaturkmen (mesaj) 04:25, 4 Temmuz 2014 (UTC)

WikipediTR adında facebook sayfası açmak istiyorum.[değiştir | kaynağı değiştir]

Evet başlıkta belirttiğim gibi bu adla bir facebook sayfası açmak istiyorum, telif hakkı felan uğraştırır mı? siz ne düşünüyorsunuz, nasıl adım atmalıyım?Bu imzasız yazı 78.164.124.166 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 9 Temmuz 2014, 02:13

Bildiğim kadarıyla Wikipedia'nın resmî topluluk sayfası olan bir sayfamız mevcut. Vikipedi - FacebookSait71 00:08, 9 Temmuz 2014 (UTC)

EROL ÖZAYDIN[değiştir | kaynağı değiştir]

Erol özaydın ile ilgili bilgi girişi yaptım theoden tarafından silindi.Gerekçeyi anlayamadım ,benle paylaşırsanız sevinirim.--ramsesus 20:05, 10 Temmuz 2014 (UTC)

Konu açamıyorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Merhaba, Natron Gölü konusu açmaya çalışıyorum fakat sistem yazımı gönderdiğimde zararlı içerik olarak algılıyor. Burada daha önce buna benzer problemler için vermiş olduğunuz cevapları ve cevaplardaki yönergelerinizi okudum, uyguladım fakat sonuç yine aynı. Ne yapmalıyım?

Yardım[değiştir | kaynağı değiştir]

vikipedide kayıtlı olmayan birinin hayatını eklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim bir oyuncunun sayfasını oluşturmak istiyorum nasıl yapabilirim--M.ali04 (mesaj) 13:59, 18 Temmuz 2014 (UTC) --M.ali04 (mesaj) 13:33, 14 Temmuz 2014 (UTC)

Lütfen mesaj sayfanızdaki yazıyı okuyun ve bağlantılara tıklayın.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 14:02, 18 Temmuz 2014 (UTC)

plus4web kullanıcı adı nasıl kurallara aykırı bir isim olabilir?[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 senesinden beri vikipedi üyesi olduğum plus4web kullanıcı adım ile Ip adresim'e yasak konuluyor. Hemde hiç bir açıklama uyarı vs olmaksızın. Sorun şu ki bu ismi yasaklayan kişi takma isim kullanıyor. Ancak plus4web ismi markası logosu vs 2004 yılında beri şahsıma ait bir marka logo. Bu konuda açıklama arıyorum. Ancak süresiz olarak bloklanmış kullanıcı adım ve Ip adresim yüzünden açıklama ve soru bile soramıyorum.

Lütfen okuyunuz: Vikipedi:Kullanıcı adı, Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet)--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:12, 19 Temmuz 2014 (UTC)

resim kullanım hakkı[değiştir | kaynağı değiştir]

tezimde kullanmak istediğim resim ya da şekillerin public domain olması, kullanmam için izin almam gerekmediği anlamına geliyor değil mi, US'de PD olan bir resmin başka ülkelerde kullanımı için farklı koşullar olabilir denmiş, bunun resmin tarihi ile alakası var mı FY

Neye Dayanarak Atatürk' ü Listeye Koydunuz?[değiştir | kaynağı değiştir]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Masonlar_listesi A kısmında Mustafa Kemal Atatürk' ün ismi geçmekte neye dayanarak Atatürk' ün ismini oraya koydunuz? Atatürk' ün mason olduğuna dair en ufak bi bilgi bile yokken o ismin orada olması sizce de yanlış değilmi? Ayrıca Türkiye' de yaşamakta olan 75 Milyon insan Atatürk' ün Mason Localarını kapattığını bilir. Yaptığınız hatanın farkına varmanız dileğiyle.Bu imzasız yazı ‎Alseiass (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bilgi kaynaklı, lütfen okuyunuz:Vikipedi:Beş temel taş--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 15:40, 23 Temmuz 2014 (UTC)